14.06.2022

TIP - Jak najít své zatoulané penzijko

Určitě se Vám někdy stalo, že jste zapomněli své přihlašovací údaje k e-mailu nebo PIN ke kreditní kartě. A co teprve, když si v tomto náročném světě spořicích účtů a různých pojištění, nedokážete vzpomenout, u koho si vlastně spoříte na penzijko?

Možná jste se zrovna úspěšně přestěhovali, vybalili veškeré věci, ale zrovna mezi nimi není žádný výpis od Vaší penzijní společnost a tak, když se chcete podívat, kolik už máte naspořeno, pouze pátráte v paměti po brandu penzijní společnosti, se kterou jste penzijní spoření sjednali.

Naštěstí máte 2 možnosti, jak si penzijní společnost, u které spoříte, dohledat. Pokud znáte alespoň účet, na který dané penzijní společnosti peníze posíláte, tak se můžete podívat do svého internetového bankovnictví a název penzijní společnosti ihned zjistit. Popřípadě můžete kontaktovat s prosbou o pomoc i banku, která daný účet penzijní společnosti spravuje.

Druhou možností je obrátit na Ministerstvo financí České republiky. S pomocí jejich informačního systému Doplňkového penzijního spoření, zjistíte údaje o svém penzijku a u které
společnosti jej máte sjednané.

Aby Vám Ministerstvo požadované informace o vašem penzijním spoření zaslalo, tak musí Vaše žádost obsahovat:

  • Jméno a příjmení
  • Místo trvalého pobytu (nebo jinou doručovací adresu)
  • Rodné číslo
  • Vlastnoruční podpis nebo elektronický podpis v případě elektronického podání žádosti

Žádost následně odešlete na adresu:

MINISTERSTVO FINANCÍ ČR
odbor 36 – Finanční trhy III – oddělení 3602 – Metodická, právní a informační podpora
Letenská 15
118 10 Praha 1

Další kontaktní informace naleznete na webových stránkách Ministerstva financí.

Zdroj: Asociace penzijních společností

 


 

Pozor, nyní získáte za sjednání penzijka online poukaz v hodnotě

1 000 Kč do MALL.CZ. Akce platí na smlouvy pro dospělé i děti.

Více informací zde: generalipenze.cz/1000kc-za-penzijko

24.06.2022

#PoznejPenzijko – Strategie spoření

Jednotlivé fondy se liší mírou rizika poklesu zhodnocení, ale i různým potenciálem výnosu. Je jen na Vás, jaký zvolíte poměr vkladů. Nedávno jsme Vám o fondech psali zde.

Typy investorů:

Opatrný investor
Máte rádi své jisté a náhlé výkyvy zhodnocení Vám nedělají úplně dobře? Pak pro Vás může být zajímavý konzervativní nebo spořicí fond. Ty mají sice oproti ostatním fondům skromnější zhodnocení, ale naproti tomu lépe chrání Vaše peníze před negativními vlivy finančního trhu.

Rozvážný investor
Věci řešíte s rozvahou a zároveň máte již nějaké zkušenosti na poli investic? Pokud jste si právě dvakrát odpověděl „ano“, tak věnujte pozornost vyváženému účastnickému fondu. U něj se sice pravděpodobně nevyhnete drobným výkyvům hodnoty úspor, ale za to na Vás může čekat zajímavý a konstantní výnos.

Neohrožený investor
V ekonomické sféře se pohybujete jako ryba ve vodě a víte, že risk je zisk? Máte před sebou ještě spoustu let spoření na důchod? Pak je tu pro Vás dynamický fond, který nabízí průměrně nejvyšší zhodnocení úspor s občasnými hlubšími propady, které jsou ovšem téměř zpravidla do několika měsíců kompenzovány dalším růstem. 

Pokud se nacházíte někde mezi jednotlivými typy investorů, pak můžete své investice procentuálně dělit mezi různé fondy. Celkem mezi ně rozdělíte 100%. Poměry jsou jen na Vás. Jak vidíte, tak vhodnou strategii spoření si vyberou jak konzervativnější klienti, tak i ti kteří se nebojí více zariskovat. 

U Generali penzijní společnosti se navíc můžete setkat také se spořicími programy. Ty obsahují fáze, podle kterých se Vám strategie spoření upravuje v průběhu života podle věku. V každé životní fázi pak spořicí program upraví rozdělení spořených peněz mezi účastnické fondy, a to tak, aby se s věkem postupně snižovalo investiční riziko.

Podrobnosti k možnostem nastavení investiční strategie prostřednictvím volby fondů nebo spořicích programů naleznete na: www.generalipenze.cz/mam-sporeni/doplnkove-penzijni-sporeni/prehled-fondu-a-sporicich-programu


 

Vyberte kategorii