Určitě se Vám někdy stalo, že jste zapomněli své přihlašovací údaje k e-mailu nebo PIN ke kreditní kartě. A co teprve, když si v tomto náročném světě spořicích účtů a různých pojištění, nedokážete vzpomenout, u koho si vlastně spoříte na penzijko?
Možná jste se zrovna úspěšně přestěhovali, vybalili veškeré věci, ale zrovna mezi nimi není žádný výpis od Vaší penzijní společnost a tak, když se chcete podívat, kolik už máte naspořeno, pouze pátráte v paměti po brandu penzijní společnosti, se kterou jste penzijní spoření sjednali.
Naštěstí máte 2 možnosti, jak si penzijní společnost, u které spoříte, dohledat. Pokud znáte alespoň účet, na který dané penzijní společnosti peníze posíláte, tak se můžete podívat do svého internetového bankovnictví a název penzijní společnosti ihned zjistit. Popřípadě můžete kontaktovat s prosbou o pomoc i banku, která daný účet penzijní společnosti spravuje.
Druhou možností je obrátit na Ministerstvo financí České republiky. S pomocí jejich informačního systému Doplňkového penzijního spoření, zjistíte údaje o svém penzijku a u které
společnosti jej máte sjednané.
Aby Vám Ministerstvo požadované informace o vašem penzijním spoření zaslalo, tak musí Vaše žádost obsahovat:
Žádost následně odešlete na adresu:
MINISTERSTVO FINANCÍ ČR
odbor 36 – Finanční trhy III – oddělení 3602 – Metodická, právní a informační podpora
Letenská 15
118 10 Praha 1
Další kontaktní informace naleznete na webových stránkách Ministerstva financí.
Zdroj: Asociace penzijních společností
Pozor, nyní získáte za sjednání penzijka online poukaz v hodnotě
1 000 Kč do MALL.CZ. Akce platí na smlouvy pro dospělé i děti.
Více informací zde: https://www.generalipenze.cz/penzijko-s-tisicovkou
Penzijko nejen pro dospělé, ale i děti
Začít spořit na stáří se dá v jakémkoli věku. Avšak ten, kdo se začne zajištovat dříve, získá značný náskok a v cílové rovince bude mít naspořenou pěknou sumu. Proto je penzijní spoření vhodné nejen pro dospělé, ale i děti. Svým ratolestem penzijko jednoduše sjedná jeden z rodičů a posílat na něj peníze může kdokoli z rodiny. Lépe se daří korunkám na penzijním účtu než v kasičce, protože stát k úložkám ještě přihodí nějakou kačku navíc v podobě státní podpory. Stačí si spořit minimálně pětistovku měsíčně a s podporou od státu můžete počítat. Všechny peníze na penzijku se navíc průběžně zhodnocují.
Že se děti k penězům z penzijního spoření dostanou až za dlouho? Přístup k nim budou mít daleko dříve, než byste možná čekali. Až třetinu úspor mohou děti z penzijka vybrat už v 18 letech, pokud jim rodiče spoření založili do osmých narozenin. Použít je pak mohou na studium, cestování nebo třeba první bydlení. Usnadní jim to vstup do dospěláckého života i zajištění se na pozdější časy.
Jeden z nejvýhodnějších produktů na trhu se státní podporou
Na trhu je jen málo finančních produktů, na které přispívá stát. U penzijka dokonce letos podpora od státu vzroste na historické maximum. Od 1. 7. 2024 je možné získat státní příspěvky ve výši 20 % z vlastní úložky, a to při spoření alespoň 500 Kč měsíčně. Na maximální státní příspěvek 340 Kč měsíčně dosáhnete při spoření částky 1 700 Kč za každý zaplacený měsíc. To znamená až 4 080 Kč ročně navíc k vašim vkladům. Na ty, kteří budou spořit více než 1 700 Kč, čeká ještě další výhoda v podobě úspory na daních. Od daňového základu si letos můžete odečíst až 48 000 Kč. Ze zaplacených daní je tak možné získat zpět až 7 200 Kč ročně. Suma sumárum, od státu můžete získat podporu ve výši až 11 280 Kč ročně.
Ani ne tak spoření, jako investice
Samotný název produktu může být trochu matoucí. Prakticky totiž funguje penzijní spoření na principu investování. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. Penzijní spoření vám tak může přinést vyšší zhodnocení než jen běžné odkládání peněz stranou do prasátka, pod matraci, nebo na běžný či spořicí účet. Penzijko je proto ve skutečnosti kombinace spoření a investování se státní podporou a každý klient se tak stává v podstatě investorem.
Můžete sami ovlivnit, kolik vám penzijko vydělává
S penzijkem si můžete hrát a během jeho životnosti upravovat nastavení svého spoření tak, jak to zrovna vyhovuje vaší finanční a životní situaci. Jste na začátku kariéry a peněz nemáte nazbyt? Odkládejte si klidně menší pravidelné částky. Až se vaše finanční situace zlepší, měsíční vklad si navýšíte dle potřeby. Zadařilo se a přemýšlíte, co udělat s penězi, aby ještě nabobtnaly? Na penzijku mohou pravidelné i jednorázové vklady růst a zhodnocovat se.
Obecné platí, že v mládí můžeme být v investicích odvážnější a s přibývajícím věkem se doporučuje hrát více na jistotu. Pokud vám zbývá do důchodu ještě dost času, můžete si zvolit dynamičtější strategii spoření, díky které máte šanci na větší zhodnocení peněz a zajímavější výnos. Pokud preferujete jistotu, máme pro vás i konzervativnější fondy.
Peníze si můžete vybrat kdykoli, vyplatí se však počkat
Peníze z penzijního spoření můžete vybrat i předčasně. Už po dvou letech spoření je máte k dispozici úplně kdykoli. Tedy klidně i dříve, než se dostanete do penze, a to včetně příspěvků zaměstnavatele a zajímavého zhodnocení. Použít je pak můžete na cokoli.
Abyste nepřišli předčasným výběrem o státní příspěvky a nemuseli vracet úsporu na daních, vyplatí se počkat a spoření vybrat nejdříve v 60 letech při současném splnění podmínky alespoň 60 naspořených měsíců (pro nové smlouvy od roku 2024 je minimální doba spoření 120 měsíců).