TIP - Jak najít své zatoulané penzijko

Určitě se Vám někdy stalo, že jste zapomněli své přihlašovací údaje k e-mailu nebo PIN ke kreditní kartě. A co teprve, když si v tomto náročném světě spořicích účtů a různých pojištění, nedokážete vzpomenout, u koho si vlastně spoříte na penzijko?

Možná jste se zrovna úspěšně přestěhovali, vybalili veškeré věci, ale zrovna mezi nimi není žádný výpis od Vaší penzijní společnost a tak, když se chcete podívat, kolik už máte naspořeno, pouze pátráte v paměti po brandu penzijní společnosti, se kterou jste penzijní spoření sjednali.

Naštěstí máte 2 možnosti, jak si penzijní společnost, u které spoříte, dohledat. Pokud znáte alespoň účet, na který dané penzijní společnosti peníze posíláte, tak se můžete podívat do svého internetového bankovnictví a název penzijní společnosti ihned zjistit. Popřípadě můžete kontaktovat s prosbou o pomoc i banku, která daný účet penzijní společnosti spravuje.

Druhou možností je obrátit na Ministerstvo financí České republiky. S pomocí jejich informačního systému Doplňkového penzijního spoření, zjistíte údaje o svém penzijku a u které
společnosti jej máte sjednané.

Aby Vám Ministerstvo požadované informace o vašem penzijním spoření zaslalo, tak musí Vaše žádost obsahovat:

  • Jméno a příjmení
  • Místo trvalého pobytu (nebo jinou doručovací adresu)
  • Rodné číslo
  • Vlastnoruční podpis nebo elektronický podpis v případě elektronického podání žádosti

Žádost následně odešlete na adresu:

MINISTERSTVO FINANCÍ ČR
odbor 36 – Finanční trhy III – oddělení 3602 – Metodická, právní a informační podpora
Letenská 15
118 10 Praha 1

Další kontaktní informace naleznete na webových stránkách Ministerstva financí.

Zdroj: Asociace penzijních společností

 


 

Pozor, nyní získáte za sjednání penzijka online poukaz v hodnotě

1 000 Kč do MALL.CZ. Akce platí na smlouvy pro dospělé i děti.

Více informací zde: https://www.generalipenze.cz/penzijko-s-tisicovkou

30.10.2023

Důchodová reforma: Vyplatí se jít do předčasného důchodu?

Co se v předčasných důchodech od října mění?

  • Do předčasného důchodu pouze 3 roky před řádným důchodem – Dosud bylo možné do předčasného důchodu odejít už 5 let před datem řádného starobního důchodu. Nově si budou muset zájemci o předčasný důchod počkat o dva roky déle. Odejít do něj bude možné až 3 roky před řádným termínem.

  • Lidé v předčasném důchodu budou pobírat nižší penzi – Nově se důchod sníží o 1,5 % z výpočtového základu za každých chybějících 90 dní do dosažení důchodového věku. Doposud se důchod krátil o 0,9–1,2 % podle počtu dnů, které zbývají do řádného důchodového věku.  Dřívější odchod do důchodu by dle nových podmínek mohl znamenat pokles výše důchodu i o několik stovek měsíčně. Pokud se například rozhodnete odejít do předčasného důchodu o 3 roky dříve, přijdete až o 18 % z výpočtového základu (12×90 dní).

  • Předčasný důchod nebude až do dosažení řádného důchodového věku valorizován – Důchody se budou i nadále pravidelně každý rok navyšovat. Toto navyšování však bude omezeno pro předčasné důchodce až do dosažení řádného důchodového věku pouze o zvýšení základní výměry důchodu.

  • Pro vznik nároku na předčasný důchod bude potřeba odpracovat 40 let doby důchodového pojištění – Nově bude pro odchod do předčasného důchodu potřeba získat 40 let doby důchodového pojištění místo dosavadních 35 let. Tato změna začne platit od podzimu 2024.

Vyplatí se ještě předčasný důchod nebo jsou i jiné možnosti?

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky „cílem těchto změn je omezit vysoký počet odchodů do předčasného důchodu a zajistit, aby byla tato možnost využita pouze ve specifických případech, nikoli jako standardní volba pro vysoké procento žadatelů o důchod. Zabrání se také tomu, aby odchod do předčasného důchodu byl výhodnější než odchod do důchodu řádného“.

Jedno je jisté. Podmínky pro předčasné důchody budou přísnější a pro žadatele o předčasný důchod méně výhodné než před novelou zákona.

Pokud však máte doplňkové penzijní spoření a chcete si začít užívat důchodu dříve, možným a výhodným řešením je pro vás předdůchod. Předdůchod umožňuje dřívější výběr naspořených prostředků bez nutnosti žádat o předčasný důchod. Ten by znamenal trvalé snížení státního důchodu. Při čerpání předdůchodu z penzijního spoření se Vám vyměřená výše státního starobního důchodu nezmění.

Čerpat předdůchod je navíc možné až 5 let před dosažením věku potřebného ke vzniku nároku na starobní důchod.

Zatímco u předčasného důchodu nesmíte vykonávat činnost, která by zakládala účast na sociálním pojištění, u předdůchodu je jen na vás, jestli se rozhodnete dále pracovat.

Změny v penzijku

Jaké jsou podmínky předdůchodu?

Předdůchod mohou využít lidé, kteří mají sjednané doplňkové penzijní spoření (smlouvy založené od 1. 1. 2013). Jedná o specifickou výhodu tohoto produktu a z něj se pak také měsíčně předdůchod vyplácí. I zde platí několik podmínek pro jeho čerpání:

  • Předdůchod lze čerpat maximálně 5 let před vyměřeným věkem pro odchod do důchodu.

  • Je třeba mít zaplaceno minimálně 60 měsíců na doplňkovém penzijním spoření.

  • Dostatek prostředků pro výplatu předdůchodu na každý měsíc. Minimálně se jedná o 30 % průměrné hrubé mzdy.

  • Pokud na svém penzijním spoření nemáte dostatek prostředků pro měsíční výplatu alespoň minimální výše předdůchodu, tak můžeme prostředky na účet smlouvy dodatečně vložit.

Při čerpání předdůchodu z penzijního spoření se Vám vyměřená výše státního starobního důchodu nezmění. Jedná se o dva zcela nezávislé produkty. S předdůchodem si začnete užívat o několik let dříve, a navíc si můžete být jisti, že po dosažení důchodového věku dostanete od státu měsíční důchod v plné výši.

Další informace o předdůchodu naleznete zde:

https://www.generalipenze.cz/vse-o-penzich/predduchody

https://www.staci-malo.cz/detail/znate-rozdil-mezi-predduchodem-a-predcasnym-duchodem

Vyberte kategorii