V důsledku energetické krize se stala snaha o energetické úspory zcela zásadním tématem. Data ukazují, že mnohé budovy i rodinné domy vykazují překvapivě vysoké úniky tepla. Okny a stěnami uniká až 30 % a střechou až 15 % tepla.
Plýtvání teplem přitom není pouze zátěží pro vaši peněženku, ale také pro planetu. Čím více energie totiž spotřebováváme, tím více škodlivých emisí se při jejich výrobě uvolňuje do atmosféry.
Proto vlády po celé Evropě v současnosti motivují občany prostřednictvím dotačních titulů ke stavebním úpravám, které povedou ke snížení energetické náročnosti rodinných či bytových domů, jakožto i k nákupu k energeticky méně náročnému způsobu vytápění. V České republice se jedná především o dotační tituly vypsané v programu Zelená úsporám.
Abychom vám pomohli zefektivnit vytápění vašeho domu, rozhodli jsme se vám poskytnout alespoň několik tipů. Ty méně náročné budete schopni realizovat svépomocí a budou vás řádově stát maximálně do několika málo tisíc. Ty složitější je třeba zadat u profesionální firmy a je u nich nutné počítat s vysokými vstupními investicemi, které se vám však díky následné energetické úspoře brzy vrátí. Pomůžete tak nejen sobě, ale také životnímu prostředí.
Průvan způsobuje únik tepla ven a vnikání studeného vzduchu dovnitř. Často k němu dochází pod parapety a okolo oken, ale také kolem vstupních či balkonových dveří.
Snadným řešením, doslova za pár korun, je použití samolepící izolační pásky, kterou snadno aplikujete na rám oken či dveří. Od věci není ani používání těžkých závěsů nebo textilních ucpávek do meziokenních prostor, které využívaly už naše babičky.
Pokud se nechcete pouštět do náročnějších stavebních úprav, pak může pomoci také termoizolační fólie na sklo. Ty obyčejné lze koupit v běžných hobby marketech a stojí řádově pár stovek za 1 m2. Případně se lze obrátit na profesionální firmy, které disponují kvalitnějšími druhy fólií a zajistí i samotnou aplikaci. Zde je však nutné počítat s cenami od cca 1000 Kč za 1 m2.
Chytrým a finančně méně náročným řešením je instalace žaluzií, které jsou schopny snížit náklady na topení až o 30 %. Zde je však nutné již počítat s náklady v řádech desetitisíců korun.
Většina domů má sice zateplenou půdu, ale bohužel tloušťka izolace dosahuje často jen 140 mm. Energeticky úsporná izolace musí však mít tloušťku alespoň 200 mm, jinak i nadále dochází ke zbytečným tepelným únikům.
Pokud mluvíme o zateplení půdy, bavíme se o zateplení podlahy mezi šikminami střechy. Pro zvolení vhodného způsobu zateplení je nejprve nutné posoudit stav stropní konstrukce. Je třeba se ujistit, že není vlhká a není napadená nějakou dřevokaznou houbou. Dále je třeba zjistit, kolik prostoru máme k dispozici mezi podlahou a šikminami střechy. Důležité je také, zda chceme, aby byla podlaha půdy pochozí a zda ji budeme používat ke skladování různých věcí. Všechny tyto faktory jsou při volbě vhodné techniky a materiálu podstatné, proto se vyplatí oslovit profesionály, kteří vám zpracují řešení přímo na míru.
Cena se bude odvíjet od použitého materiálu, kterým může být minerální vata, polystyren či foukaná pěnová izolace. Řádově se bavíme o částkách od 300 do cca 1500 Kč za 1 m2. K dispozici jsou již také přírodní materiály typu konopná a lněná izolace či izolace z ovčí vlny, které jsou finančně nákladnější, ale zajistí vám zdravé bydlení a dobrý pocit z využití udržitelných materiálů, které šetří planetu.
U domů bez dostatečného či žádného zateplení uniká fasádou až 35 % tepla. Problematické jsou především starší stavby, kde mohou být úniky ještě vyšší.
I zde lze využít různých druhů izolačních materiálů, od minerální vaty, různých druhů polystyrenů až po stříkanou izolaci. I zde je možné volit dražší přírodní varianty. V případě fasádního polystyrenu se cena za m2 pohybuje v současné době zhruba od 950 - 1150 Kč bez DPH. V případě minerální vaty se pak jedná cca o 1100 až 1500 Kč bez DPH za 1 m2. Celkovou cenu ovlivňuje nejen použitý materiál, ale také členitost fasády.
U některých domů však fasádní izolaci nemůžeme použít. Jedná se zpravidla o starší budovy třeba s památkově chráněnou fasádou. V takovém případě je třeba zvolit vnitřní zateplení. Nejčastějším způsobem je použití tzv. předstěny, použití izolantu (na bázi polystyrenu nebo minerální vlny) s následnou aplikací parozábrany na vnitřním povrchu. Vše je pak zaklopeno sádrokartonovými deskami.
Variantou může být také pěnosklo, kapilárně neaktivní materiál, který neabsorbuje páru ani vlhkost. Na povrchu lze použít omítku nebo sádrokartonové desky.
Dalším řešením jsou tepelně izolační omítky. Jedná se o klasický omítkový systém, ve kterém je v omítce použito tepelně izolační plnivo. Vzhledem k tomu, že tento typ omítky má 3,5krát nižší izolační vlastnosti než klasické izolanty, nelze toto řešení považovat za dostatečné vnitřní zateplení.
Stará netěsnící okna způsobují ztráty tepla až ve výši 35 %. Teplo uniká nejen skly, ale také rámem okna. Výměna oken za moderní typ s dvojitým či trojitým zateplením přinese proto zásadní energetickou úsporu.
Cenu okna tvoří mnoho parametrů, počínaje rozměrem okna, přes počet křídel, atypičnost tvaru, typ profilu a počet komor, zasklení, barvu dekoru, kování, komplikovanost montáže, až po celkovou velikost zakázky.
Klasické termostaty mají časový spínač, který nastaví dobu topení podle striktně stanoveného rozvrhu. Topení spíná bez ohledu na to, zda jste či nejste doma, vytápí i místnosti, které zrovna nepoužíváte.
Oproti tomu vám chytrý termostat umožní ovládat topení dle vašich aktuálních potřeb. Prostřednictvím svého telefonu si tak můžete nastavit, kdy se topení zapne a na jakou teplotu se má ta která místnost vytopit. Navíc sleduje aktuální spotřebu energie a upozorní na vznik průvanu.
Zákonem je penzijní společnosti nařízeno automaticky přesunout všechny naspořené prostředky klienta 5 let před jeho důchodovým věkem do méně rizikového „Povinného konzervativního fondu“, pokud se klient nerozhodne jinak. Je to proto, aby byly naspořené prostředky před důchodem co nejvíce chráněny před případnými výkyvy na finančních trzích. Tento přesun prostředků je označován jako „investiční brzda“.
Investiční brzda se týká pouze nových smluv u účastnických fondů, které lze zakládat od roku 2013, kdy spoříte v rámci doplňkového penzijního spoření. Pokud máte peníze v transformovaném fondu a spoříte si v rámci původního penzijního připojištění, investiční brzda se vás netýká. Peníze máte totiž po celou dobu spoření uložené v konzervativních finančních nástrojích.
O zákonné změně přesunu investic vás informuje penzijní společnost minimálně 60 dní předem. Pokud chcete přijmout vyšší riziko a nechcete své úspory přesunout do Povinného konzervativního fondu, je zapotřebí o tom penzijní společnost písemně informovat, nejdříve však 60 dní před touto změnou. Možnost blokovat zákonnou investiční brzdu však využívá pouze minimum klientů.
U nás v Generali penzijní společnosti si můžete vybrat z nejširší nabídky fondů a spořicích programů:
Spořicí program představuje strategii poskládanou z investic do jednotlivých fondů v průběhu celé doby spoření. V rámci spořicích programů se investuje do totožných fondů jako při výběru individuální strategie spoření. Ta umožňuje sestavit si investiční portfolio přímo na míru. Peníze můžete vkládat pouze do jednoho účastnického fondu, nebo si sestavit investiční mix ze dvou nebo tří účastnických fondů zároveň (dynamického, vyváženého, spořicího).
Spořicí programy se také nazývají jako dlouhodobé „programy životního cyklu“. Důvodem je, že se investiční strategie mění v závislosti na věku klienta. Čím je klient starší, tím se strategie více zkonzervativňuje.
Obecně platí, že čím mladší jsme, tím dynamičtější investici si můžeme zvolit. Čím více se přibližuje náš důchodový věk, tím méně se doporučuje riskovat. Pokud jste mladí a nastal by na trhu vlivem nepříznivého vývoje případný propad, nějaký čas bude hodnota vaší investice klesat. Jedná se však o dočasný stav. V rámci dlouhé doby spoření máte dostatek času a doporučujeme vyčkat, až se s dalším růstem případná ztráta smaže.
Spořicí programy nemají investiční brzdu, protože automaticky dobržďují do Spořicího účastnického fondu. Začíná se uplatňovat od 36 let věku klienta postupným růstem podílu Vyváženého účastnického fondu a později i Spořicího účastnického fondu. Spořicí program má celkem 11 fází, které se automaticky určují věkem, dobou spoření a očekáváním klienta.
Na jednotlivé spořicí programy se podívejte na obrázcích níže.
A co vy? Máte již pro sebe zvolenou vhodnou strategii spoření? S penzijkem si svůj důchod jednoduše užijete!
Přečtěte si také:
Vyplatí se spoléhat jen na státní důchod?
Proč si sjednat penzijní spoření
#PoznejPenzijko - Účastnické fondy
#PoznejPenzijko - Odbytné
TIP - Jak najít své zatoulané penzijko