Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Stále si nejste jisti co NFT jsou a k čemu slouží? Tady je vše, co potřebujete vědět.

Co jsou NFT?

NFT je zkratka pro non-fungible tokens. Abychom správně pochopili význam tohoto slovního spojení, je třeba si nejprve vysvětlit, co znamená "fungible". Podle internetového slovníku Glosbe ho lze přeložit jako "zaměnitelný" nebo "směnitelný". Jedná se tedy o něco, co lze vyměnit nebo směnit za něco jiného, avšak podobného typu a hodnoty. Např. peníze jsou směnitelné, protože mince v hodnotě 1 euro mohu vyměnit za jinou minci s hodnotou 1 euro nebo za dvě mince s hodnotou 50 centů. 

Takže non-fungible znamená, že určitá věc je unikátní a nelze ji směnit či zaměnit za nic podobného. A non-fungible token, tedy nezaměnitelný token, (nebo NFT) slouží jako prostředek k prokázání duševního vlastnictví digitální položky. 

K čemu NFT slouží?

Pokud si koupíte NFT, kupujete si de facto vlastnická práva k unikátnímu digitálnímu obsahu, ať už se jedná o umělecké dílo, internetový článek nebo třeba video. Nezískáváte položku jako takovou fyzicky, ale stáváte se jejím majitelem. Získáváte digitální certifikát o vlastnictví digitálního díla.

Nákup NFT je zaznamenán v blockchainu, jakési digitální účetní knize. Jedná se o databázi, která zaznamenává a přenáší informace decentralizovaným, bezpečným a transparentním způsobem. Každé NFT je v blockchainu snadno dohledatelné, znamená to, že je zde uložena historie konkrétního NFT od jeho vzniku až po nákup. Tak je vždy možné určit skutečného majitele. Záznam z blockchainu nelze vyjmout, NFT tak chrání i proti odcizení vlastnického práva. 

NFT se může vztahovat k jedné položce, ale zároveň je možné vydat k jedné položce více tokenů. Je to podobné, jako když je od jedné grafiky vytvořeno určité množství tisků. 

V současné době můžete NFT najít na řadě domén. Zahrnují hudbu, položky z video her, jako třeba unikátní zbraně nebo skiny, virtuální sběratelské kartičky (např. Panini), názvy domén nebo přístupy na privátní akce pořádané luxusními značkami. Nejčastěji jsou však NFT vázány na digitální umělecká díla. Vzhledem k tomu, že tokeny jsou unikátní a nelze je padělat, je vlastnictví NFT stejné jako vlastnictví originálního uměleckého díla. Každý si může koupit levnou kopii, ale majitelem originálu je jediný člověk.

Nejlépe prodávaným NFT je dílo Everydays: The First 5000 Days od amerického umělce Beeple. Jeho digitální koláž složená z 5 000 částí se v březnu 2021 prodala za téměř 1,6 miliardy Kč.

NFT dorazily už také do České republiky, ačkoliv jsme zde teprve na začátku. Prvním umělcem, který na tento trh u nás vstoupil, je zpěvák Rytmus. Fanoušci si mohou zakoupit jeho obrázek nebo hudbu, a tak investovat své peníze. V oblasti výtvarného umění na NFT scénu vstupují především mladí umělci, jako třeba Ondřej Zunka nebo osobnosti graffiti scény Michal Škapa a Jan Kaláb. Ze starší generace jde třeba o Jiřího Černického.  První NFT díla se objevila už také na aukcích a v galeriích, mezi prvním se jednalo o pražskou DSC Gallery a Chemistry Gallery. 

Kde a jak mohu NFT koupit?

Binance NFT, OpenSea, Rarible nebo SuperRare jsou některé z platforem, na kterých je možné nezaměnitelné tokeny zakoupit. Každá digitální položka je zde opatřena jakýmsi produktovým listem, ve kterém jsou zaznamenány informace o této položce i cena. Prodeje se provádějí za fixní cenu, případně se daná položka může dražit v aukci. Platby se provádí v kryptoměnách, takže musíte mít kryptopeněženku

Je třeba mít na paměti, že NFT sami o sobě nejsou kryptoměnou, jelikož kryptoměna, stejně jako kterákoliv jiná měna, je směnitelná. Můžete směnit bitcoin za bitcoin, protože mají stejnou hodnotu, ale NFT jsou unikátní a jejich hodnota je různá.

Pro a proti NFT

Trh s NFT upoutal veřejnost především závratnými sumami, za které se na něm obchoduje. Názory na význam tohoto nového způsobu obchodování se však různí.

Na jedné straně jsou NFT výhodné pro samotné umělce, protože jim umožňují prodávat svá díla přímo koncovým kupujícím, tudíž jim zůstává větší část zisku. Navíc je dílo autorsky chráněno proti nezákonnému reprodukování, samozřejmě teoreticky. Rovněž lze říci, že nezaměnitelné tokeny přispívají k demokratizaci umění, jelikož nabízejí nový způsob obchodování s uměním, který je atraktivní pro novou skupinu sběratelů. 

Na druhé straně jsou NFT kritizovány za přílišnou spotřebu energie, ale i proto, že vlády nejsou schopny tento typ transakcí danit. Zároveň je každé dílo vždy volně dostupné veřejnosti, která ho může beztrestně kopírovat, ačkoliv dílo nevlastní. V důsledku toho se na trhu pohybuje mnoho podvodníků, kteří obchodují s uměním, i když nejsou majiteli díla. Trh s NFT je navíc spekulativní povahy, tzn. že většina uměleckých položek se prodává za účelem generování zisku jeho dalším prodejem. Dochází zde k výrazné fluktuaci cen a proto o své investice můžete snadno přijít.

 

Pár tipů, jak začít

Zajímají vás nezaměnitelné tokeny a chcete do nich investovat? Zde jsme pro vás připravili několik tipů, kterými byste se měli řídit: 

  • Začněte tím, že si zřídíte kryptopeněženku, do které budete ukládat kryptoměnu, ale také nakoupené NFT. 
  • Zvolte důvěryhodnou a bezpečnou platformu, abyste se vyhnuli podvodům.
  • Zjistěte si historii digitálního díla, o které máte zájem a ověřte si platnost účtu prodávajícího, abyste se ujistili, že dílo prodává skutečně sám autor. 
  • Buďte opatrní a neinvestujte více, než si můžete dovolit ztratit. Pečlivě si rozmyslete, do jakého díla chcete investovat, abyste neskončili s něčím, o co nikdo nemá zájem, jinak o svou investici přijdete. 
  • Nesnažte se vyvolávat žárlivost a své akvizice si nechávejte pro sebe. 

03.06.2025

Vyřizujete pozůstalost? Nezapomeňte na penzijní spoření

Účet v bance, plyn a elektřina nebývá to jediné, co si člověk na své jméno během života sjedná. Proto se v tomto článku podíváme na to, jak je to s penzijním spořením v případě úmrtí klienta. 

Jak zjistit, zda měl zemřelý penzijní spoření? 

V Česku si na penzi dobrovolně spoří téměř 4 miliony lidí. Je tedy pravděpodobné, že pokud vyřizujete pozůstalost, i váš blízký penzijko během života měl. Možná vám o něm dokonce řekl. Pokud to však nevíte jistě, můžete to zjistit následujícími způsoby.  

  • Projděte osobní dokumenty – smlouvy, výpisy z účtu, e-maily nebo dopisy od penzijních společností mohou o existenci penzijka dost napovědět. 
  • Zeptejte se v bance, kde měl zesnulý účet – jako disponent můžete zjistit, na účet které penzijní společnosti příspěvky účastníka odcházely. 
  • Kontaktujte penzijní společnost – v Česku jich funguje devět, a pokud nevíte, u které měl zesnulý smlouvu, můžete je oslovit postupně. 
  • Poraďte se s notářem, který má na starosti dědické řízení – ten má přístup k majetkovým informacím zesnulého a může zjistit, zda měl sjednané penzijní spoření a u které společnosti. 
 

Penzijní spoření umožňuje připravit se i na tyto životní situace předem. Smlouva zaniká úmrtím klienta, ale nemusíte se bát, úspory na penzijním účtu se nikam neztratí, jen si o ně musí pozůstalý požádat. Co se tedy dále děje s penězi na smlouvě?  

Kdo dostane peníze? 

Penzijní spoření umožňuje klientovi určit si ve smlouvě tzv. určenou nebo oprávněnou osobu (podle typu smlouvy), které v případě úmrtí klienta vzniká nárok na vyplacení příslušné dávky. Pokud taková osoba ve smlouvě uvedena je, bez čekání na ukončení dědického řízení si o ně může požádat. Pokud ve smlouvě není uvedena, stávají se peníze součástí dědického řízení, což může výplatu peněz značně prodloužit.  

Určenou nebo oprávněnou osobou může být jakákoli fyzická osoba – manžel/ka, dítě, nebo třeba přítel/kyně. Stačí, když ji do smlouvy klient za doby svého života uvede a bude mít jistotu, že se peníze dostanou do správných rukou. Osob může být více a je třeba předem určit, v jakém poměru si peníze rozdělí. V průběhu trvání smlouvy klient může určenou/oprávněnou osobu kdykoli zdarma změnit

Generali penzijní společnost

Rozhodující je také typ penzijního produktu: 

1. Doplňkové penzijní spoření (smlouvy od 1. 1. 2013): 

  • Pokud klient ve smlouvě doplňkového penzijního spoření uvede tzv. určenou osobu, v případě jeho úmrtí bude příslušná dávka ze smlouvy vyplacena přímo jí (týká se jak úmrtí klienta v průběhu spoření, tak v době výplaty naspořených prostředků formou renty). 
  • V případě, že ve smlouvě klient neuvedl určenou osobu, jsou peníze z penzijka zahrnuty do dědického řízení, během kterého je určen nárok dědicům. 

Určeným osobám či dědicům budou prostředky z penzijního spoření vyplaceny v první případě jako odbytné. To jsou vložené peníze na smlouvě včetně výnosů, bez státních příspěvků. Nebo jako jednorázové vyrovnání včetně připsané státní podpory, pokud zesnulý klient splnil všechny podmínky, tedy mu bylo alespoň 60 let a spořil po dobu minimálně 60/120 měsíců v závislosti na podmínkách smlouvy.

Jestliže zemřelý stihl před svou smrtí čerpat pravidelnou penzi, dostane určená osoba nebo dědic jednorázově vyplacený zbytek dosud nevyplacených dávek.  

2. Penzijní připojištění (smlouvy do 31. 12. 2012): 

  • V případě, že klient za svého života ve smlouvě uvede tzv. oprávněnou osobu, bude jí z penzijka vyplácena pozůstalostní penze po dobu stanovenou penzijním plánem. Týká se to jak úmrtí klienta v průběhu spoření, tak v době výplaty naspořených peněz formou renty. 
  • Pokud klient uvedl ve smlouvě penzijního připojištění oprávněnou osobu, má oprávněná osoba právo na pravidelnou výplatu rentou, a to včetně státních příspěvků. Platí to v případě, že zemřelý spořil alespoň 36 měsíců. Ovšem pozor, nárok, zda bude pozůstalostní penze vyplacena se státními příspěvky nebo bez nich, závisí dále na podmínkách konkrétní smlouvy. Peníze ze smlouvy mohou pozůstalí dostat vyplacené i jednorázově.
  • Pokud klient oprávněnou osobu do smlouvy neuvedl, jsou peníze z penzijka zahrnuty do dědického řízení. Po určení dědice je vyplaceno odbytné, tedy naspořená suma bez státních příspěvků, a to i v případě, že zemřelý spořil minimálně 36 měsíců (viz výše).  

Pozůstalost penzijní spoření

Jaký je postup a co je potřeba doložit při vypořádání penzijka? 

Pozůstalí by měli o úmrtí klienta penzijního spoření informovat penzijní společnost, u které měl zesnulý smlouvu sjednanou. Pro vyplacení naspořených peněz je třeba doložit úmrtní list a prokázat se svým dokladem totožnosti, například občanským průkazem.

Oprávněná, určená osoba nebo dědic podají žádost o výplatu dávky z penzijního spoření zemřelého u penzijní společnosti. Pokud je těchto osob více, je potřeba, aby každá z nich vyplnila vlastní formulář. Dědicové k žádosti doloží navíc usnesení soudu o dědictví s určením, kdo nabývá prostředky naspořené v rámci penzijního spoření.  

 

Navštivte nás na kterémkoliv obchodním místě, kde vám se sepsáním žádosti pomůžeme. 

Na vypořádání penzijního spoření mají penzijní společnosti zákonnou lhůtu až 3 měsíce, u nás v Generali PS se ale snažíme vyřídit žádosti rychleji. 

Shrnutí: Na co nezapomenout? 

✅ Zjistěte, zda měl zesnulý penzijní spoření 

✅ Ověřte, zda ve smlouvě uvedl určenou nebo oprávněnou osobu 

✅ Připravte si potřebné dokumenty 

✅ Podejte žádost o výplatu  

Máte správně nastavenou smlouvu? 

Život přináší mnohdy nečekané situace a je důležité být na ně připraven. Sjednání oprávněné nebo určené osoby na vlastní smlouvě pro případ úmrtí je jednoduchý krok, který může vašim blízkým výrazně usnadnit vyřízení pozůstalosti a zajistit, že vaše peníze budou předány přesně tak, jak si přejete.

Stačí navštívit kterékoliv z obchodních míst, kde vám s doplněním do smlouvy rádi pomůžeme. Sjednání určené či oprávněné osoby si můžete kdykoli zkontrolovat i na Klientském portále.  

Přečtěte si:

5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří

Jak se finančně zajistit na penzi

Rizika předčasného ukončení životního pojištění

Nebo si poslechněte podcast: „Bavme se s našimi blízkými také o tom, jak chtějí umřít.“

Vyberte kategorii