Stále si nejste jisti co NFT jsou a k čemu slouží? Tady je vše, co potřebujete vědět.

Co jsou NFT?

NFT je zkratka pro non-fungible tokens. Abychom správně pochopili význam tohoto slovního spojení, je třeba si nejprve vysvětlit, co znamená "fungible". Podle internetového slovníku Glosbe ho lze přeložit jako "zaměnitelný" nebo "směnitelný". Jedná se tedy o něco, co lze vyměnit nebo směnit za něco jiného, avšak podobného typu a hodnoty. Např. peníze jsou směnitelné, protože mince v hodnotě 1 euro mohu vyměnit za jinou minci s hodnotou 1 euro nebo za dvě mince s hodnotou 50 centů. 

Takže non-fungible znamená, že určitá věc je unikátní a nelze ji směnit či zaměnit za nic podobného. A non-fungible token, tedy nezaměnitelný token, (nebo NFT) slouží jako prostředek k prokázání duševního vlastnictví digitální položky. 

K čemu NFT slouží?

Pokud si koupíte NFT, kupujete si de facto vlastnická práva k unikátnímu digitálnímu obsahu, ať už se jedná o umělecké dílo, internetový článek nebo třeba video. Nezískáváte položku jako takovou fyzicky, ale stáváte se jejím majitelem. Získáváte digitální certifikát o vlastnictví digitálního díla.

Nákup NFT je zaznamenán v blockchainu, jakési digitální účetní knize. Jedná se o databázi, která zaznamenává a přenáší informace decentralizovaným, bezpečným a transparentním způsobem. Každé NFT je v blockchainu snadno dohledatelné, znamená to, že je zde uložena historie konkrétního NFT od jeho vzniku až po nákup. Tak je vždy možné určit skutečného majitele. Záznam z blockchainu nelze vyjmout, NFT tak chrání i proti odcizení vlastnického práva. 

NFT se může vztahovat k jedné položce, ale zároveň je možné vydat k jedné položce více tokenů. Je to podobné, jako když je od jedné grafiky vytvořeno určité množství tisků. 

V současné době můžete NFT najít na řadě domén. Zahrnují hudbu, položky z video her, jako třeba unikátní zbraně nebo skiny, virtuální sběratelské kartičky (např. Panini), názvy domén nebo přístupy na privátní akce pořádané luxusními značkami. Nejčastěji jsou však NFT vázány na digitální umělecká díla. Vzhledem k tomu, že tokeny jsou unikátní a nelze je padělat, je vlastnictví NFT stejné jako vlastnictví originálního uměleckého díla. Každý si může koupit levnou kopii, ale majitelem originálu je jediný člověk.

Nejlépe prodávaným NFT je dílo Everydays: The First 5000 Days od amerického umělce Beeple. Jeho digitální koláž složená z 5 000 částí se v březnu 2021 prodala za téměř 1,6 miliardy Kč.

NFT dorazily už také do České republiky, ačkoliv jsme zde teprve na začátku. Prvním umělcem, který na tento trh u nás vstoupil, je zpěvák Rytmus. Fanoušci si mohou zakoupit jeho obrázek nebo hudbu, a tak investovat své peníze. V oblasti výtvarného umění na NFT scénu vstupují především mladí umělci, jako třeba Ondřej Zunka nebo osobnosti graffiti scény Michal Škapa a Jan Kaláb. Ze starší generace jde třeba o Jiřího Černického.  První NFT díla se objevila už také na aukcích a v galeriích, mezi prvním se jednalo o pražskou DSC Gallery a Chemistry Gallery. 

Kde a jak mohu NFT koupit?

Binance NFT, OpenSea, Rarible nebo SuperRare jsou některé z platforem, na kterých je možné nezaměnitelné tokeny zakoupit. Každá digitální položka je zde opatřena jakýmsi produktovým listem, ve kterém jsou zaznamenány informace o této položce i cena. Prodeje se provádějí za fixní cenu, případně se daná položka může dražit v aukci. Platby se provádí v kryptoměnách, takže musíte mít kryptopeněženku

Je třeba mít na paměti, že NFT sami o sobě nejsou kryptoměnou, jelikož kryptoměna, stejně jako kterákoliv jiná měna, je směnitelná. Můžete směnit bitcoin za bitcoin, protože mají stejnou hodnotu, ale NFT jsou unikátní a jejich hodnota je různá.

Pro a proti NFT

Trh s NFT upoutal veřejnost především závratnými sumami, za které se na něm obchoduje. Názory na význam tohoto nového způsobu obchodování se však různí.

Na jedné straně jsou NFT výhodné pro samotné umělce, protože jim umožňují prodávat svá díla přímo koncovým kupujícím, tudíž jim zůstává větší část zisku. Navíc je dílo autorsky chráněno proti nezákonnému reprodukování, samozřejmě teoreticky. Rovněž lze říci, že nezaměnitelné tokeny přispívají k demokratizaci umění, jelikož nabízejí nový způsob obchodování s uměním, který je atraktivní pro novou skupinu sběratelů. 

Na druhé straně jsou NFT kritizovány za přílišnou spotřebu energie, ale i proto, že vlády nejsou schopny tento typ transakcí danit. Zároveň je každé dílo vždy volně dostupné veřejnosti, která ho může beztrestně kopírovat, ačkoliv dílo nevlastní. V důsledku toho se na trhu pohybuje mnoho podvodníků, kteří obchodují s uměním, i když nejsou majiteli díla. Trh s NFT je navíc spekulativní povahy, tzn. že většina uměleckých položek se prodává za účelem generování zisku jeho dalším prodejem. Dochází zde k výrazné fluktuaci cen a proto o své investice můžete snadno přijít.

 

Pár tipů, jak začít

Zajímají vás nezaměnitelné tokeny a chcete do nich investovat? Zde jsme pro vás připravili několik tipů, kterými byste se měli řídit: 

 • Začněte tím, že si zřídíte kryptopeněženku, do které budete ukládat kryptoměnu, ale také nakoupené NFT. 
 • Zvolte důvěryhodnou a bezpečnou platformu, abyste se vyhnuli podvodům.
 • Zjistěte si historii digitálního díla, o které máte zájem a ověřte si platnost účtu prodávajícího, abyste se ujistili, že dílo prodává skutečně sám autor. 
 • Buďte opatrní a neinvestujte více, než si můžete dovolit ztratit. Pečlivě si rozmyslete, do jakého díla chcete investovat, abyste neskončili s něčím, o co nikdo nemá zájem, jinak o svou investici přijdete. 
 • Nesnažte se vyvolávat žárlivost a své akvizice si nechávejte pro sebe. 

30.10.2023

Důchodová reforma: Vyplatí se jít do předčasného důchodu?

Co se v předčasných důchodech od října mění?

 • Do předčasného důchodu pouze 3 roky před řádným důchodem – Dosud bylo možné do předčasného důchodu odejít už 5 let před datem řádného starobního důchodu. Nově si budou muset zájemci o předčasný důchod počkat o dva roky déle. Odejít do něj bude možné až 3 roky před řádným termínem.

 • Lidé v předčasném důchodu budou pobírat nižší penzi – Nově se důchod sníží o 1,5 % z výpočtového základu za každých chybějících 90 dní do dosažení důchodového věku. Doposud se důchod krátil o 0,9–1,2 % podle počtu dnů, které zbývají do řádného důchodového věku.  Dřívější odchod do důchodu by dle nových podmínek mohl znamenat pokles výše důchodu i o několik stovek měsíčně. Pokud se například rozhodnete odejít do předčasného důchodu o 3 roky dříve, přijdete až o 18 % z výpočtového základu (12×90 dní).

 • Předčasný důchod nebude až do dosažení řádného důchodového věku valorizován – Důchody se budou i nadále pravidelně každý rok navyšovat. Toto navyšování však bude omezeno pro předčasné důchodce až do dosažení řádného důchodového věku pouze o zvýšení základní výměry důchodu.

 • Pro vznik nároku na předčasný důchod bude potřeba odpracovat 40 let doby důchodového pojištění – Nově bude pro odchod do předčasného důchodu potřeba získat 40 let doby důchodového pojištění místo dosavadních 35 let. Tato změna začne platit od podzimu 2024.

Vyplatí se ještě předčasný důchod nebo jsou i jiné možnosti?

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky „cílem těchto změn je omezit vysoký počet odchodů do předčasného důchodu a zajistit, aby byla tato možnost využita pouze ve specifických případech, nikoli jako standardní volba pro vysoké procento žadatelů o důchod. Zabrání se také tomu, aby odchod do předčasného důchodu byl výhodnější než odchod do důchodu řádného“.

Jedno je jisté. Podmínky pro předčasné důchody budou přísnější a pro žadatele o předčasný důchod méně výhodné než před novelou zákona.

Pokud však máte doplňkové penzijní spoření a chcete si začít užívat důchodu dříve, možným a výhodným řešením je pro vás předdůchod. Předdůchod umožňuje dřívější výběr naspořených prostředků bez nutnosti žádat o předčasný důchod. Ten by znamenal trvalé snížení státního důchodu. Při čerpání předdůchodu z penzijního spoření se Vám vyměřená výše státního starobního důchodu nezmění.

Čerpat předdůchod je navíc možné až 5 let před dosažením věku potřebného ke vzniku nároku na starobní důchod.

Zatímco u předčasného důchodu nesmíte vykonávat činnost, která by zakládala účast na sociálním pojištění, u předdůchodu je jen na vás, jestli se rozhodnete dále pracovat.

Změny v penzijku

Jaké jsou podmínky předdůchodu?

Předdůchod mohou využít lidé, kteří mají sjednané doplňkové penzijní spoření (smlouvy založené od 1. 1. 2013). Jedná o specifickou výhodu tohoto produktu a z něj se pak také měsíčně předdůchod vyplácí. I zde platí několik podmínek pro jeho čerpání:

 • Předdůchod lze čerpat maximálně 5 let před vyměřeným věkem pro odchod do důchodu.

 • Je třeba mít zaplaceno minimálně 60 měsíců na doplňkovém penzijním spoření.

 • Dostatek prostředků pro výplatu předdůchodu na každý měsíc. Minimálně se jedná o 30 % průměrné hrubé mzdy.

 • Pokud na svém penzijním spoření nemáte dostatek prostředků pro měsíční výplatu alespoň minimální výše předdůchodu, tak můžeme prostředky na účet smlouvy dodatečně vložit.

Při čerpání předdůchodu z penzijního spoření se Vám vyměřená výše státního starobního důchodu nezmění. Jedná se o dva zcela nezávislé produkty. S předdůchodem si začnete užívat o několik let dříve, a navíc si můžete být jisti, že po dosažení důchodového věku dostanete od státu měsíční důchod v plné výši.

Další informace o předdůchodu naleznete zde:

https://www.generalipenze.cz/vse-o-penzich/predduchody

https://www.staci-malo.cz/detail/znate-rozdil-mezi-predduchodem-a-predcasnym-duchodem

Vyberte kategorii