Jak odemykáte váš mobil? Jen tak přejetím po displeji jedním směrem? Nebo kreslením čar na 3x3 bodech? Ani jeden z těchto způsobů není příliš bezpečný. Ten první vůbec, ten druhý je snadno možné odpozorovat (a často je cesta vidět na špinavém displeji).
Nejbezpečnější je silné unikátní heslo. Silné v tom, že je buď zcela náhodné (třeba něco jako “X_$12az!B” nebo je to dlouhá náhodná věta (třeba něco jako “nemám rád francouzské brambory a oranžovou”). Oboje se nejen špatně používá, ale navíc hesla také musí být unikátní, tudíž budete podobných hesel potřebovat desítky až stovky. Pro silná a unikátní hesla je třeba používat Správce hesel - aplikace, které hesla vytvářejí a také si je za vás pamatují.
Heslo budete potřebovat vždy, tedy i pro telefon s “biometrickým” odemykáním a přihlášením. Použijete je v okamžiku, kdy není možné tento druhý praktičtější způsob využít. Nutno dodat, že hesla si musíte pamatovat, protože dříve nebo později je určitě potřebovat budete. A právě Správce hesel pomůže v okamžiku, kdy jste zapomněli.
Správce hesel je v základní podobě přítomen i v každém prohlížeči. Měli byste vědět, že samostatná aplikace pro správu hesel je bezpečnější a praktičtější, ale ukládat hesla v prohlížeči si taky můžete. Některá hesla by ale nikdy neměla být uložena do prohlížeče ani do Správce hesel - pokud by někdo získal přístup k vašemu prohlížeči (počítači, mobilu) nebo se dostane do vašeho správce hesel, získá pochoitelně všechna vaše hesla. Správce hesel je také velmi vhodné chránit dvoufaktorovým ověřením.
PIN je obdoba hesla, bohužel velmi často v pouze čtyřčíselné podobě (chce to víc, alespoň šest) a velmi často uhádnutelné nebo zjistitelné - nepoužívejte pro PIN například data narození. A určitě ne “1234” či “1111”.
Biometrické způsoby jsou velmi užitečné a bezpečné. Otisk prstu a rozpoznání obličeje je samozřejmě rizikové například v tom, že pokud vám někdo z ruky sebere telefon a namíří ho na vás, tak se telefon může odemknout. Nebo vás může přimět položit prst na čtečku. Naučte se, jak zamezit využití těchto přihlášení a vynutit heslo - jsou na to vždy určité kombinace tlačítek.
Chcete o heslech vědět víc? Podívejte se do Jaká jsou nejpoužívanější hesla a jak vůbec zacházet s hesly na Internetu?
Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na počítači, na notebooku, v e-mailu, při brouzdání na Internetu v prohlížeči a mobilním telefonu či tabletu.
Není to jen hraní her pro teenagery, ale rychle se rozvíjející oblast zábavního průmyslu, která má před sebou ještě slibnou budoucnost.
Je to spojení technologie, soutěživosti a vášně, které oslovuje miliony lidí po celém světě. Ať už jste hráčem, fanouškem nebo jen zvědavcem, v tomto článku zjistíte, že esport má rozhodně co nabídnout.
Esport je soutěžní utkání hráčů počítačových her. Soutěže mají jasná pravidla. Účastnit se jich mohou jak nadšení amatéři, tak profesionální hráči. Odehrává se v digitálním prostředí, obvykle pomocí počítačů, herních konzolí, mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.
Profesionální hráči či týmy se střetávají v různých videoherních žánrech, od strategií a stříleček až po sportovní simulace. Soutěže se konají na různých úrovních, od lokálních turnajů až po mistrovství světa s milionovými dotacemi.
Esport ale není jen pouhé sezení u počítače, doprovázené zběsilým klikáním a hlasitým pokřikováním. Ačkoli se může zdát, že se jedná o nenáročnou formu zábavy, opak je pravdou. Hráči jsou během hry pod značným tlakem. Adrenalin může podle studií vyhnat tepovou frekvenci až na hodnotu 180 tepů za minutu. Podobně jako mají maratónští běžci.
Hraní her bývá někdy spojováno s negativními dopady na lidské zdraví. Zejména se mluví o tom, že může mít vliv na kvalitu spánku, vést k obezitě a akční hry že podporují v hráčích násilí a agresi. Ze současných poznatků na základě různých studií a výzkumů však nejsou negativní dopady hraní her na zdraví nijak jednoznačné. Vždy totiž záleží na celkovém přístupu k životnímu stylu každého člověka.
Naopak, dnes již celá řada studií prokázala, že hraní počítačových her má mnoho pozitivních vlivů na fungování mozku, zejména pak pracovní paměť. Protože se jedná o poměrně mladý trend, dlouhodobý vliv na lidské zdraví je stále předmětem vědeckého zkoumání. Co ale nyní už víme je, že hráči hraním získávají nejen dovednosti potřebné k vítězství ve virtuálním světě, ale i v běžném životě, které je posouvají kupředu i mimo herní pole. Strategické myšlení, týmová spolupráce, rychlé rozhodování, postřeh, kritické myšlení a stresová odolnost, jsou základem úspěchu nejen v esportu.
Popularita esportu strmě stoupá a není těžké pochopit proč. Klíčovou roli v tomto vzestupu hraje dostupnost internetu, společně s technologickým pokrokem. Miliony lidí po celém světě se zapojují do sledování turnajů a soutěží, ať už živě na místě, či přes internetové přenosy. Chtějí vidět své oblíbené týmy a hráče, jak se utkají v League of Legends, Counter-Strike, Call of Duty, FIFA, a dalších.
Nejznámější platformou pro sledování esportu je Twitch.tv. Tato streamovací platforma nabízí živá komentovaná esportová utkání. Často je možné se na živé přenosy dívat také na YouTube. Esportové klání tak může sledovat doslova kdokoli odkudkoli.
Mladá generace postupně ztrácí zájem o sledování tradičních olympijských sportů. A protože na druhé straně popularita esportu strmě roste, už nějakou dobu se uvažuje o jeho zařazení do programu olympijských her. V loňském roce spustil Mezinárodní olympijský výbor projekt Olympic Esport Series 2023, který představuje významný krok v podpoře esportu na olympiádě. Do programu zařadil virtuální formu tradičních disciplín, například lukostřelbu, baseball, cyklistiku, ralley, veslování.
To, co začalo jako koníček pro nadšence do her, se proměnilo v celosvětově sledované akce, při kterých si hráči vydělávají jmění a slávu. Napětí a adrenalin, které esportové zápasy přináší, v kombinaci s pocitem sounáležitosti s fanoušky a možností profesní kariéry dělají z esportu jedinečnou formu zábavy dnešní doby. Esport je více než jen hra – tato disciplína mění svět a otevírá dveře do nové dimenze zábavy a sportu. Poskytuje nejen zábavné vzrušující zážitky, ale také motivuje hráče k růstu, sebezdokonalování a dosahování svých cílů v různých oblasti života.