Jen každý druhý středoškolák dokáže rozpoznat reklamu od novinového článku. Tato statistika dokazuje, že v mediální gramotnosti máme hodně co dohánět. A proto není dobré se spolehnout jenom na školu. Vysvětlete dětem, kde číhá nebezpečí a jak proti němu bojovat. Máme pro vás pět jednoduchých tipů, jak na to.
To, že za používání aplikací sociálních sítí neplatíte, neznamená, že jsou zadarmo. Na sociálních sítích jsou platidlem naše data, náš čas a naše soukromí. Sami se tak stáváme produktem.
1. Co sociální sítě schvátí, to už nenavrátí
Informace, které sdílíme, zůstanou v určité formě na internetu napořád. A proto není dobré sdílet úplně všechno. Ani to, co se z dnešního pohledu jeví naprosto nevinně. Třeba fotky roztomilých potomků, které často pyšní rodiče sdílí. Málokdo přitom myslí na to, že z buclatých miminek budou zanedlouho puberťáci a dospělí lidé, jimž můžou velmi osobní fotky zkomplikovat život.
2. Zajímejte se
Snažte se poznat a pochopit, co vaše dítě na sociálních sítích dělá a u čeho tráví svůj čas. Ptejte se a neodsuzujte. Místo toho raději naslouchejte a vysvětlujte. Vaše děti sociálními sítěmi nejspíš žijí. Každodenní otázku co bylo ve škole?, na niž se většinou stejně nedočkáte rozsáhlejší odpovědi, tak můžete nahradit dotazem na novinky, které vašeho potomka zaujaly na sítích.
Sociální sítě zaplavily v posledních letech nejrůznější výzvy. Některé jsou úsměvné, jiné vyloženě nebezpečné. Šokující byly například Benadryl challenge, v rámci níž se lidé předávkovávali silným antihistaminikem, aby si vyvolali halucinace, penny challenge, v níž uživatelé házeli minci na lehce zasunutou nabíječku v zásuvce, nebo coronavirus challenge, při níž se lidé vyzývali k olizování věcí na veřejnosti - jak daleko to došlo, vidíte na obrázku.
3. Inspirujte se a inspirujte je
Internet je složitý prostor, a proto se hodí mít po ruce mapu. Sáhněte proto třeba po publikacích Dítě v síti, Průvodce po sociálních sítích nebo CyberCrime. Pomoct mohou také weby Buď safe online, E-bezpečí, Chytrá škola od O2 nebo hoax.cz. Vysvětlete dětem, jak se dá ověřit pravost fotografie. Nebo si s dětmi zahrejte třeba hry Městečko Kybernetov, kterou vytvořil Národní úřad pro kybernetovou a informační bezpečnost (NÚKIB), či Kyber trable od CZ.NIC.
Jaké jsou současné kybernetické hrozby?
4. Udělejte si filmový večer
Se staršími dětmi si můžete udělat filmový festival, který bude mít téma internetové bezpečnosti. Podívat se společně můžete třeba na film Follow me, který popisuje nákup sledujících a boj o pozornost v reklamě. Najdete ho na stránkách Jednoho světa ve školách. Zařadit do programu můžete také český dokument V síti nebo dokument Falešná sláva o umělém budování influencerů na Instagramu či film Sociální dilema, v němž vystupují sami tvůrci sociálních sítí. A jako na každém správném festivalu si nezapomeňte uspořádat společný diskuzní panel k tématu.
Projděte si také další tipy od odborníka Daniela Dočekala.
Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.
Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.
Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.
Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?
Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?