Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Jak chránit děti na Internetu?

Bez legrace, děti jsou, spolu se starými lidmi, nejvíce ohroženou skupinou. Nedostatek zkušeností, příliš velká důvěřivost, obtížné poznávání lží a manipulací. Děti jsou navíc i cílem pedofilů a sexuálních predátorů. Budou chtít jejich choulostivé fotky a videa, budou jim za ně i platit a v těch ještě horších scénářích je budou chtít dostat na schůzku.

Včas naučte děti, jak se na Internetu a v mobilu bezpečně chovat. Až budou v pubertě, a tím i nejvíce zranitelné, už je nic nenaučíte. 

Mluvte s dětmi. Chtějte vědět, co zajímavého viděly na sociálních sítích, co řeší s kamarády a spolužáky. Nechte si od nich ukázat, jak fungují aplikace, které neznáte. 

Používejte rodičovské aplikace, ale dělejte to tak, aby to děti věděly. Hlídejte, zda online netráví příliš mnoho času, zda ve dvě v noci nechatují. Jde-li to napravovat omluvou, dělejte to. Nejde-li to, zaveďte omezení v rodičovských aplikacích. Na iPhone je přímo Screen Time, na Androidu hledejte Google Family Link. 

Hlídejte, s kým dítě komunikuje a o čem. A nezapomeňte je včas patřičně vystrašit před nebezpečnými věcmi, neznámými lidmi, co jim budou chtít ublížit a co se budou vydávat za jejich vrstevníky. 

Mobilní telefony dětí chraňte stejně pečlivě jako ty vaše. Musí být bezpečně uzamčené, naučte se telefon vyhledat i smazat na dálku. Zakažte mobilní platby a vše, kde by mohlo dítě přijít o peníze. Omezte i nákupy v App Store/Google Play, vše musíte mít možnost schvalovat.

Mobilní telefony nepatří k jídlu, měly by být odloženy hodinu až dvě před spaním. U malých dětí je nadměrné vystavení jakýmkoliv displejům problematické. 

Hraní počítačových her není špatné, ale přináší další rizika. Závislost je jedním z nich. A protože dnešní hry se hrají i s dalšími lidmi, tak přinášejí i nevhodné kontakty. Hlídejte, jak hodně vaše dítě hraje, s kým hraje, jak se při tom projevuje. A hlavně, jak se projevuje, když mu hraní znemožníte. 

Pár užitečných tipů:

Autor: Daniel Dočekal
14.02.2024
1 minuta

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

Zkuste si pomoci s chytrou domácností a čidly. Tyto technologie vás na mobilu upozorní na události, které mohou znamenat zloděje. 

Čidla otevření dveří či oken řeknou, kdy došlo k otevření něčeho, co otevřeno být nemá. Vedle hlídání zlodějů mohou třeba zkontrolovat, zda jste nezapomněli zavřít okno. 

Pohybová čidla odhalí pohyb nezvaného návštěvníka. Tedy za předpokladu, že nemáte doma domácí zvíře, které bude vyvolávat falešné poplachy.

Vnitřní i venkovní IP kamery nejenom umožní podívat se, co se děje, ale zpravidla umí i detekovat pohyb, upozornit na událost a vše nahrávat pro předání policii.

Detektory vibrací mohou odhalit rozbití okna, ale také třeba otřesy cenných věcí, které máte doma. 

Venkovní chytrý zvonek vybavený kamerou se také hodí. Uvidíte, co se děje u vchodových dveří, kdo zvoní a můžete s ním i komunikovat.

Autor: Daniel Dočekal
Vyberte kategorii