Bez legrace, děti jsou, spolu se starými lidmi, nejvíce ohroženou skupinou. Nedostatek zkušeností, příliš velká důvěřivost, obtížné poznávání lží a manipulací. Děti jsou navíc i cílem pedofilů a sexuálních predátorů. Budou chtít jejich choulostivé fotky a videa, budou jim za ně i platit a v těch ještě horších scénářích je budou chtít dostat na schůzku.
Včas naučte děti, jak se na Internetu a v mobilu bezpečně chovat. Až budou v pubertě, a tím i nejvíce zranitelné, už je nic nenaučíte.
Mluvte s dětmi. Chtějte vědět, co zajímavého viděly na sociálních sítích, co řeší s kamarády a spolužáky. Nechte si od nich ukázat, jak fungují aplikace, které neznáte.
Používejte rodičovské aplikace, ale dělejte to tak, aby to děti věděly. Hlídejte, zda online netráví příliš mnoho času, zda ve dvě v noci nechatují. Jde-li to napravovat omluvou, dělejte to. Nejde-li to, zaveďte omezení v rodičovských aplikacích. Na iPhone je přímo Screen Time, na Androidu hledejte Google Family Link.
Hlídejte, s kým dítě komunikuje a o čem. A nezapomeňte je včas patřičně vystrašit před nebezpečnými věcmi, neznámými lidmi, co jim budou chtít ublížit a co se budou vydávat za jejich vrstevníky.
Mobilní telefony dětí chraňte stejně pečlivě jako ty vaše. Musí být bezpečně uzamčené, naučte se telefon vyhledat i smazat na dálku. Zakažte mobilní platby a vše, kde by mohlo dítě přijít o peníze. Omezte i nákupy v App Store/Google Play, vše musíte mít možnost schvalovat.
Mobilní telefony nepatří k jídlu, měly by být odloženy hodinu až dvě před spaním. U malých dětí je nadměrné vystavení jakýmkoliv displejům problematické.
Hraní počítačových her není špatné, ale přináší další rizika. Závislost je jedním z nich. A protože dnešní hry se hrají i s dalšími lidmi, tak přinášejí i nevhodné kontakty. Hlídejte, jak hodně vaše dítě hraje, s kým hraje, jak se při tom projevuje. A hlavně, jak se projevuje, když mu hraní znemožníte.
Pár užitečných tipů:
Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.
Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.
Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.
Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?
Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?