Názorová bublina může pohltit každého. Někdy stačí jen docela „normálně“ používat třeba Facebook a po pár týdnech jste lapení, ani nevíte jak. Jenomže žít život v názorové bublině není žádná výhra. V ní totiž konzumujeme jen takový obsah, který nám zdánlivě vyhovuje, ale dřív nebo později nás doběhne. Jak přerušit tuto nezdravou dietu a prasknout bublinu okolo nás?
Sociální sítě jsou nastavené podle jednoduchého klíče: ukazují nám to, co se nám líbí a co nás baví. Čím více dobrého obsahu nám totiž ukážou, tím více času na nich strávíme. Čím více času na nich strávíme, tím více reklam nám můžou ukázat. A čím více reklam nám můžou ukázat, tím větší mají zisky. Jejich algoritmy nám proto z internetové zásobárny vytahují přesně to, co nás zajímá. Ve vyhledávání se nám objevují informace a témata, která na internetu sledujeme. Stejně tak na našich kanálech příspěvků na sociálních sítích.
Sítě přizpůsobují obsah každému z nás na míru podle našich zájmů. Takže žádní dva lidé na světě nevidí, třeba na Facebooku, v jeden okamžik přesně to samé. Na Petra, který se zajímá o elektroauta vyskočí článek o tom, že Tesla je to nejlepší, co nás ve světě dopravy mohlo potkat. Tomáš, který má rád klasická auta a burácení motorů, v ten samý okamžik uvidí článek o tom, že Tesla klasická auta nikdy nenahradí. Oba pak po tomto dobře zacíleném výběru sami skočí kvůli principu konfirmačního zkreslení. Podobné scénáře se opakují dnes a denně. Když se to děje dlouhodobě, Petra i Tomáše pohltí názorová bublina a na tématu elektromobility nemají šanci najít shodu, i když jsou oba kamarádi. A teď si představte, když se to děje u důležitých společenských a politických témat. Čím silnější názorové bubliny kolem sebe máme, tím těžší je diskuze o nich. A to je velký problém.
Odborníci upozorňují, že vytváření a utvrzování sociálních bublin nelze brát na lehkou váhu.
Když vybublá jiný názor
Uzavření do bubliny se většinou nijak nebráníme, protože většinou ani netušíme, že se to stane. V bublině ostatní uživatelé potvrzují naše vidění světa a naše názory. Internetová bublinková lázeň nás nenutí přemýšlet a zpochybňovat vlastní postoje. A to je pohodlné. Jenomže když se pak potkáme se s člověkem z jiné bubliny nebo k nám doputuje zpráva, která naši bublinu ohrožuje, nastává problém.
A proto bychom si měli bublinky odpustit. V rámci vyváženého mediálního jídelníčku je dobré si servírovat i obsah, který nám není úplně po chuti. Pusťme do našeho virtuálního prostoru i ty názory a média, s nimiž třeba úplně nesouhlasíme. A než je odsoudíme, pokusme se pochopit, odkud vycházejí a o co jim doopravdy jde. Bez předčasného odsouzení a odmítání. Kromě naší názorové bubliny budeme postupně nabourávat i konfirmační zkreslení. A naučíme se tak lépe vyhýbat fake news, na které už nebudeme skákat jen proto, že jim chceme uvěřit.
Pokud trávíte čas na internetu, možná vás bude zajímat, jestli nás odposlouchávají sociální sítě.
Hledáte inovativní způsoby, jak snížit náklady na energie v domácnosti? Nejste sami. Více než dvě třetiny lidí z celého světa uvádí, že pociťují dopady vzestupu cen potravin a energií na své nákupní zvyklosti. Po rapidním růstu v druhé polovině roku 2021 dosáhly ceny energií v roce 2022 přibližně trojnásobných hodnot. A pokud jde o spotřebu energie, musíme brát v úvahu i krizi v důsledku změny klimatu – i drobné úspory mohou mít velký přínos pro životní prostředí i pro naši peněženku.
Najít způsoby, jak ušetřit, vyžaduje trochu pátrání, ale nemusíte se tím trápit sami: existuje technologie, která to udělá za vás. Stále širší nabídka technologicky vyspělých produktů od chytrých termostatů až po osvětlení napájené solární energií pomáhá výrazně snižovat účty za energie. V tomto průvodci vám představíme 7 chytrých zařízení, s nimiž můžete významně ušetřit.
Propojené elektronické technologie jsou na celém světě na vzestupu a zařízení pro chytrou domácnost nejsou výjimkou. I v České republice vlastní chytrá zařízení téměř polovina domácností. Tato zařízení nám nejen usnadňují život – hlídají bezpečí našeho domova, zapínají topení na dálku nebo poskytují služby hlasového asistenta, ale také mohou významně snižovat náklady na energie.
Možnosti sahají od dlouhodobých a finančně nákladnějších změn, jako jsou chytrá skla a průtokové ohřívače vody, až k produktům, které vyměníte snadno a levně, např. LED žárovky. I když je trh těchto zařízení široký, vytvořit systém chytré domácnosti nemusí být složité – mnoho výrobků lze ovládat pomocí technologie domácího asistenta (například Google Home nebo Amazon Alexa), zatímco jiné jsou dodávány se snadno použitelnými aplikacemi.
Chytrý měřič plynu a elektřiny vám pomůže přesně sledovat spotřebu a výdaje za energie. Můžete tak efektivněji plánovat výdaje na domácnost, protože místo odhadů budete mít k dispozici přesné údaje. Navíc snadno vyhodnotíte, kolik energie spotřebováváte – a uvidíte dopad, když provedete tolik potřebné změny, které sníží náklady. Chytré elektroměry se budou v České republice plošně zavádět v průběhu roku 2024 na základě směrnice Evropské unie.
Regulace teploty v bytě či domě je jedním z nejlepších způsobů, jak se vyhnout vysokým účtům za energii, zejména když se potřeba vytápění nebo chlazení během dne mění. Chytrý termostat se dokáže přizpůsobit zvyklostem vaší domácnosti, v případě potřeby upravit teplotu a pomoci vám cíleně snížit spotřebu energie. Často ho lze ovládat pomocí aplikace v telefonu, takže když nejste doma, můžete všechno vypnout a šetřit energii, a nastavit systém tak, aby se znovu spustil až těsně před vaším návratem. Zařízení v hodnotě nižších tisíců korun tak může ušetřit desetitisíce na účtech za energie.
Nastavením chytrého osvětlení v domácnosti si dokážete přizpůsobit atmosféru podle nálady, ale věděli jste, že je to také snadný způsob, jak ušetřit energii? Stačí např. namontovat energeticky úsporné LED žárovky místo těch běžných, přidat chytré vypínače a zavést plán osvětlení řízeného aplikací. Ceny chytrých žárovek se pohybují v řádech stokorun a startovací balíčky, kde kromě žárovek najdete i propojovací zařízení, pořídíte za několik tisíc.
Pokud doma uvažujete o investici do nových oken, proč nezkusit instalaci chytrých skel? Chytrá skla mohou měnit svou průhlednost, aby blokovala teplo a světlo, a to buď pomocí spínače, hlasového příkazu, nebo dokonce v závislosti na venkovní teplotě. To může být obzvláště účinné zejména v ložnicích, kde chytrá skla zajistí optimální teplo pro spánek, nebo ve vyhrazeném kancelářském prostoru, pokud pravidelně pracujete z domova. Chytrá okna už samozřejmě představují investici v desítkách až stovkách tisíc na domácnost, ale z dlouhodobého hlediska mohou přinést významné úspory.
Jednou z nejjednodušších (a cenově nejdostupnějších) forem chytré technologie jsou chytré zásuvky nebo napájecí lišty, které lze zapojit do tradičních zásuvek a přeměnit je na zásuvky, které můžete ovládat pomocí aplikace. Díky tomu je daleko snazší vypnout technologie, jako jsou televizory a stolní počítače, které v důsledku pohotovostního režimu spotřebovávají energii, i když je právě nepoužíváte. Tyto chytré pomocníky pořídíte už za pár stovek korun.
Ačkoli jsou s nimi spojeny určité počáteční náklady, mohou být průtokové ohřívače vody skvělým řešením pro dlouhodobou úsporu energie – podle jedné studie spotřebují až o 34 % méně energie než standardní zásobníkové ohřívače, pokud spotřebujete méně než 150 litrů vody denně. Vzhledem k tomu, že ohřívají vodu okamžitě, odpadá potřeba zásobníku vody, což z nich činí ideální řešení pro menší domácnosti. Jejich cena začíná zhruba na 3 000 Kč.
Pokud jde o snížení nákladů na energii v domácnosti, pomůže každá maličkost – proč se tedy nenaučit používat solární nabíječky a panely namísto tradičních zásuvek? Většina lidí si solárně napájené nabíječky představí jen v souvislosti s kempováním nebo dobrodružstvím v přírodě, ale pokud máte dostatek slunce, není důvod, proč byste je nemohli používat k pravidelnému nabíjení malých zařízení jako jsou telefony, tablety, elektrické zubní kartáčky a bezdrátová sluchátka. Pořídit se dají už od dvou tisíc korun.
Stále hledáte další způsoby, jak ušetřit za energii? Vyzkoušejte tyto rychlé tipy: