Názorová bublina může pohltit každého. Někdy stačí jen docela „normálně“ používat třeba Facebook a po pár týdnech jste lapení, ani nevíte jak. Jenomže žít život v názorové bublině není žádná výhra. V ní totiž konzumujeme jen takový obsah, který nám zdánlivě vyhovuje, ale dřív nebo později nás doběhne. Jak přerušit tuto nezdravou dietu a prasknout bublinu okolo nás?
Sociální sítě jsou nastavené podle jednoduchého klíče: ukazují nám to, co se nám líbí a co nás baví. Čím více dobrého obsahu nám totiž ukážou, tím více času na nich strávíme. Čím více času na nich strávíme, tím více reklam nám můžou ukázat. A čím více reklam nám můžou ukázat, tím větší mají zisky. Jejich algoritmy nám proto z internetové zásobárny vytahují přesně to, co nás zajímá. Ve vyhledávání se nám objevují informace a témata, která na internetu sledujeme. Stejně tak na našich kanálech příspěvků na sociálních sítích.
Sítě přizpůsobují obsah každému z nás na míru podle našich zájmů. Takže žádní dva lidé na světě nevidí, třeba na Facebooku, v jeden okamžik přesně to samé. Na Petra, který se zajímá o elektroauta vyskočí článek o tom, že Tesla je to nejlepší, co nás ve světě dopravy mohlo potkat. Tomáš, který má rád klasická auta a burácení motorů, v ten samý okamžik uvidí článek o tom, že Tesla klasická auta nikdy nenahradí. Oba pak po tomto dobře zacíleném výběru sami skočí kvůli principu konfirmačního zkreslení. Podobné scénáře se opakují dnes a denně. Když se to děje dlouhodobě, Petra i Tomáše pohltí názorová bublina a na tématu elektromobility nemají šanci najít shodu, i když jsou oba kamarádi. A teď si představte, když se to děje u důležitých společenských a politických témat. Čím silnější názorové bubliny kolem sebe máme, tím těžší je diskuze o nich. A to je velký problém.
Odborníci upozorňují, že vytváření a utvrzování sociálních bublin nelze brát na lehkou váhu.
Když vybublá jiný názor
Uzavření do bubliny se většinou nijak nebráníme, protože většinou ani netušíme, že se to stane. V bublině ostatní uživatelé potvrzují naše vidění světa a naše názory. Internetová bublinková lázeň nás nenutí přemýšlet a zpochybňovat vlastní postoje. A to je pohodlné. Jenomže když se pak potkáme se s člověkem z jiné bubliny nebo k nám doputuje zpráva, která naši bublinu ohrožuje, nastává problém.
A proto bychom si měli bublinky odpustit. V rámci vyváženého mediálního jídelníčku je dobré si servírovat i obsah, který nám není úplně po chuti. Pusťme do našeho virtuálního prostoru i ty názory a média, s nimiž třeba úplně nesouhlasíme. A než je odsoudíme, pokusme se pochopit, odkud vycházejí a o co jim doopravdy jde. Bez předčasného odsouzení a odmítání. Kromě naší názorové bubliny budeme postupně nabourávat i konfirmační zkreslení. A naučíme se tak lépe vyhýbat fake news, na které už nebudeme skákat jen proto, že jim chceme uvěřit.
Pokud trávíte čas na internetu, možná vás bude zajímat, jestli nás odposlouchávají sociální sítě.
Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.
Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.
Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.
Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?
Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?