Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Odposlouchávají nás sociální sítě?

Možná jste zažili podobnou situaci: bavíte se s kamarádem o pořízení nových tenisek a o něco později na vás vykoukne reklama na nové kecky na sociálních sítích. Má váš telefon nastražené odposlouchávací ucho? Ne tak docela, ale bez viny není. Bez opatrnosti se neobejdeme ani v tomto případě.

Sociální sítě fungují podobně jako oheň - jsou dobrý sluha, ale zlý pán. V mnoha ohledech nám dokáží pomoct - spojí nás s dávno ztracenými spolužáky ze základní školy, rodina rozstrkaná po vzdálených koutech republiky může díky sociálním sítím každodenně komunikovat, přes sítě se vybírají peníze na dobré účely… 

Při neopatrné manipulaci hrozí nebezpečí úrazu 

Ale existuje i druhá stránka věci. Stejně tak jako můžeme na sociálních sítích peníze vybrat, můžeme je i ztratit. Stačí sdílet kromě osobních informací například fotky z dovolené. Zloději pak mohou vyrazit s dobrým pocitem, že se po dobu jejich šichty u vás doma opalujete kdesi na pláži. O nebezpečí naletění na poplašné zprávy nebo fake news jsme už psali. Sociální sítě se také mohou proměnit v lákavou a dostupnou drogu.

Co stojí za touhle obří silou, kterou nad námi sociální sítě mají? Můžou za to algoritmy. Tedy skládání obsahu přesně podle našich přání a potřeb. Aby je sítě uměly uspokojit, potřebují o nás vědět co nejvíce informací. Na naší cestě internetem po sobě zanecháváme digitální stopy. A přesně tu sítě dokonale sledují. Podle toho, na co klikáme, co komentujeme a co sledujeme, vytváří sociální síť obsah šitý na míru přesně pro nás. Díky tomu budeme na stránce trávit víc času a dostane se k nám lépe zaměřená reklama, která má větší potenciál úspěchu. 

Algoritmus je hluchý

Sítě o nás toho ví spoustu, možná víc, než by se vám líbilo. Schopnost odposlouchávat mu chybí. Jde o mýtus vyvrácený mimo jiné i různými experimenty. Reklama na tenisky se ale na vašich sociálních sítích přece jen neobjevila náhodou. Nejspíš jste se o boty zajímali dříve. Stačí si totiž vygooglovat značku nebo dát srdíčko příspěvku na Instagramu, který propaguje boty v akci. Nebo se podobný obsah zjevil na vaší stránce už před pár dny. V té chvíli jste ho nechali proplout zdánlivě bez povšimnutí, on vám ale uvízl v podvědomí. A když jste se k tématu později vrátili, zjevila se reklama znovu jako duch. Sociální sítě toho umí opravdu hodně, ale odposlouchávání mezi jejich schopnosti naštěstí - zatím - nepatří.

14.02.2024
1 minuta

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

Zkuste si pomoci s chytrou domácností a čidly. Tyto technologie vás na mobilu upozorní na události, které mohou znamenat zloděje. 

Čidla otevření dveří či oken řeknou, kdy došlo k otevření něčeho, co otevřeno být nemá. Vedle hlídání zlodějů mohou třeba zkontrolovat, zda jste nezapomněli zavřít okno. 

Pohybová čidla odhalí pohyb nezvaného návštěvníka. Tedy za předpokladu, že nemáte doma domácí zvíře, které bude vyvolávat falešné poplachy.

Vnitřní i venkovní IP kamery nejenom umožní podívat se, co se děje, ale zpravidla umí i detekovat pohyb, upozornit na událost a vše nahrávat pro předání policii.

Detektory vibrací mohou odhalit rozbití okna, ale také třeba otřesy cenných věcí, které máte doma. 

Venkovní chytrý zvonek vybavený kamerou se také hodí. Uvidíte, co se děje u vchodových dveří, kdo zvoní a můžete s ním i komunikovat.

Autor: Daniel Dočekal
Vyberte kategorii