Existuje v digitálním světě soukromí?

Jaké jsou současné kybernetické hrozby? Bylo zmíněno, že jedním z největších rizik na Internetu je ztráta identity, ohrožování soukromí. A také to, že je na nás, abychom si soukromí hlídali a určovali, co se o nás dostane “na Internet”.

Nejdůležitější věc, kterou byste měli vědět, je - Soukromí na Internetu neexistuje. Cokoliv pošlete e-mailem, napíšete na Facebook, Instagram, pošlete si přes Messenger či WhatsApp, posíláte přes veřejný prostor. Vždy to může někdo cizí vidět, číst, kopírovat, předávat někomu dalšímu. Využívat komerčně, zneužít proti vám. 

Nemyslete si, že účet na Facebooku či Instagramu nastavený jako soukromí nabízí nějakou ochranu (přečtěte si například Jsou zprávy na Facebooku (Messengeru) skutečně soukromé a v bezpečí?). Vše co tam vložíte je přístupné provozovateli. Vidí to i všichni, kterým jste to umožnili. Pokud vám někdo hackne účet nebo ukradne mobil, ke všemu se dostane. A pokud ve Facebooku udělají chybu, tak vše soukromé může být okamžitě veřejné. 

Na Internet prostě žádné opravdu soukromé, osobní a důvěrné věci nepatří. 

Vaše fotografie i videa jsou velmi cenné zboží, je možné vás pomocí obličeje rozpoznávat i na všech dalších fotografiích i videích, kde se objevíte. Je na nich vidět, kde bydlíte, co máte doma, jaké máte auto, jaké oblečení. Dá se z nich poznat, jak se cítíte. Ty důvěrné, které jste možná jenom někomu poslali, se navíc mohou stát zbožím pro porno weby. 

Je tedy jenom na nás, abychom si určili co “do Internetu” pošleme a co ne. Nic jiného nás neochrání.

Pár užitečných tipů pro nastavení soukromí:

Autor: Daniel Dočekal
08.09.2023

Virtuální prohlídka po chytrém domě budoucnosti

Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.

Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.

Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.

generali-smart-home-v1 (2).gif

 

VENKU

Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?

 • Alarm rozpoznávající tváře: alarm je deaktivován identifikací tváře, čímž je zaručena ještě větší bezpečnost. 
 • Technologie detekující možné hrozby: identifikuje hrozbu předem - počínaje nevítanými hosty až třeba po únik vody z pračky.
 • Plně integrované přístroje: využití hlasového ovládání pro všechny bezpečnostní systémy.
 • 360stupňový video monitoring: chrání váš dům ze všech úhlů.

 

KUCHYŇ

Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?

 • Lednice: se skenerem čárových kódů, kamerami a senzory tlaku, díky kterým lze jídlo snadno objednat a doplnit.
 • Zelené myčky na nádobí: využívají odpadní vodu k zalévání květin.
 • Přístroje ovládané gesty: pustíte vodu nebo vypnete troubu, aniž byste se museli něčeho dotknout.
 • Síť propojených přístrojů: jednotlivé přístroje spolu budou komunikovat - např. vám navrhnou co vařit, na základě potravin ve vaší ledničce.
 • Nabíječka na kuchyňské lince: zabudovaná a bezdrátová.

 

 

OBÝVACÍ POKOJ

Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?

 • Chytré tapety: pouštějte si filmy a televizi na zdi.
 • Nábytek měnící podobu: umožní vám změnit funkci pokoje během několika málo sekund.
 • Nastavitelné osvětlení: naučí se vaše preference, uzpůsobí se vašim zvykům a denní době.
 • Zábavní systém reagující na vaše emoce: na základě vaší nálady a obvyklého chování u obrazovky vám nabídne vhodný program.
 • Inteligentní detektory kouře: jsou schopny identifikovat celou škálu škodlivých plynů a toxických plynných chemikálií.

 


LOŽNICE

Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?

 • Chytrá zrcadla: navrhnou, co si vzít na sebe na základě znalosti vašeho šatníku a aktuálního počasí.
 • Chladící polštáře: zabraňují nočnímu pocení, čímž zlepšují kvalitu spánku.
 • Chytré koberce: odhalí vetřelce a upozorní pečující osobu, že došlo k pádu. Vlas koberce pomáhá zmírnit projevy astmatu. 
 • Chytré postele: se zabudovanou obrazovkou, která je napojená na váš chytrý telefon.
 • Chytrá okna: chytrá skla mohou sloužit také jako displej, na povel se zatemní, aby se vám lépe spalo nebo začnou promítat uklidňující scény
 
Vyberte kategorii