16.03.2021

Existuje v digitálním světě soukromí?

Jaké jsou současné kybernetické hrozby? Bylo zmíněno, že jedním z největších rizik na Internetu je ztráta identity, ohrožování soukromí. A také to, že je na nás, abychom si soukromí hlídali a určovali, co se o nás dostane “na Internet”.

Nejdůležitější věc, kterou byste měli vědět, je - Soukromí na Internetu neexistuje. Cokoliv pošlete e-mailem, napíšete na Facebook, Instagram, pošlete si přes Messenger či WhatsApp, posíláte přes veřejný prostor. Vždy to může někdo cizí vidět, číst, kopírovat, předávat někomu dalšímu. Využívat komerčně, zneužít proti vám. 

Nemyslete si, že účet na Facebooku či Instagramu nastavený jako soukromí nabízí nějakou ochranu (přečtěte si například Jsou zprávy na Facebooku (Messengeru) skutečně soukromé a v bezpečí?). Vše co tam vložíte je přístupné provozovateli. Vidí to i všichni, kterým jste to umožnili, Pokud vám někdo hackne účet nebo ukradne mobil, ke všemu se dostane. A pokud ve Facebooku udělaji chybu, tak vše soukromé může být okamžitě veřejné. 

Na Internet prostě žádné opravdu soukromé, osobní a důvěrné věci nepatří. 

Vaše fotografie i videa jsou velmi cenné zboží, je možné vás pomoci obličeje rozpoznávat i na všech dalších fotografiích i videích kde se objevíte. Je na nich vidět kde bydlíte, co máte doma, jaké máte auto, jaké oblečení. Dá se z nich poznat jak se cítíte. Ty důvěrné, které jste možná jenom někomu poslali, se navíc mohou stát zbožím pro porno weby. 

Je tedy jenom na nás, abychom si určili co “do Internetu” pošleme a co ne. Nic jiného nás neochrání.

Pár užitečných tipů pro nastavení soukromí:

 

Autor: Daniel Dočekal
01.04.2021

Dospělí i děti potřebují digitální úklid, abychom se vyhnuli závislosti na internetu

Dennodenně jsme vystaveni neustálému přísunu informací. Následky mohou být opravdu devastující. Můžeme se dokonce odcizit sami sobě, jak píše publicista Andrew Sullivan ve svém znepokojujícím článku I used to be a human being (Býval jsem lidskou bytostí). „Nikdy nekončící bombardování novinkami, drby a obrázky v nás vyvolalo maniakální závislost na informacích. Mě to zničilo. A vás to může zničit taky,“ konstatuje Sullivan. Doba digitální má své popsané příznaky. Nedaří se nám ponořit do vykonávaných činností. Ztrácíme trpělivost. V posledních letech spatřujeme znatelný pokles empatie u mladých lidí. Empatie není pouze soucit s ostatními, ale zahrnuje též hluboké porozumění druhému. Její pokles lze z velké části připsat neschopnosti mladých lidí orientovat se v online světě, aniž by přitom ztratili přehled o svých skutečných vztazích v reálném čase. Technologie, které nás mají propojovat, tak způsobují odloučení. Mění se to, kým jsme jako jednotlivci, ale také kým jsme jeden druhému.

Čeká nás digitální úklid

Vztah naší kultury k digitálním médii je komplikovaný. Míchá se škodlivé s užitečným. Unavuje nás pocit, že jsme se stali otroky svých zařízení. Ocitáme se v prostoru plném smíšených emocí. Radujeme se nad objevováním inspirativních fotek na Instagramu. Zároveň se užíráme, jak nám notifikace nabourávájí večery s přáteli nebo knihou. Čeká nás digitální úklid. Teprve ten nám poskytne prostor pro ujasnění vlastních hodnot.

Rozšiřování digitálních médií proměnilo způsob, jakým média konzumujeme. To však můžeme vnímat jako výzvu, nikoliv ohrožení. Čtení delších textů nás vede k rozjímání, k hlubokému zamyšlení. Jedná se o projev odolnosti v krajině plné rozptylování. Co s tím?

  • Maximalizujme přínosné informace a odfiltrujme odpad.
  • Co můžeme udělat v reálném světě nepřesouvejme do světa digitálního.
  • Dopřejme si digitální odpočinek.
  • Soustřeďme se delší čas na jednu činnost.
  • Zaměřme se na sebekontrolu.
  • Žijme přítomností - buďme tady a teď, nejen v Insta Story.

Děti ohrožené telefony

Děti jsou závislostí na technologiích ohroženější. Elektronické obrazovky jsou natolik lákavé, že je pro dítě obtížné odvrátit pozornost k něčemu jinému. Sociální sítě pomáhají udržovat děti a dospívající propojené s přáteli a rodinou. Avšak textové zprávy, které dominují komunikaci, neumožňují oční kontakt nebo porozumění emocím skrývajícím se za zprávami. Paradoxně tak mohou sociální sítě podkopávat schopnost dítěte rozvíjet zdravou sociální interakci. Okamžitá dostupnost a přenosnost mobilních zařízení navíc zvyšují pravděpodobnost, že vytlačí lidské interakce a další obohacující činnosti.

Chytré telefony a tablety mohou pomáhat. Hrají například pozitivní roli při odvádění pozornosti dětí během lékařských a chirurgických vyšetření a zákroků. Rodiče však zařízení často používají jako hračku klidu během každodenních rutin, jako jsou procházky, jízda autem a občerstvení v restauraci. Zdlouhavé vystavení elektronickým obrazovkám negativně ovlivňuje vývoj dítěte tím, že vytěsňuje jazykové a herní interakce s blízkými a vrstevníky.

Jaké jsou tři důležité rady pro rodiče?

  • Buďte se svým dítětem hraví a reagujte na něj.
  • Dopřejte sis netechnologické herní zážitky jako je čtení knih, hraní deskových her nebo luštění hlavolamů.
  • Podpořte osobní interakci s vrstevníky, nejlépe venku.

 

Autor: Adam Táborský
Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace