Jaké jsou současné kybernetické hrozby? Bylo zmíněno, že jedním z největších rizik na Internetu je ztráta identity, ohrožování soukromí. A také to, že je na nás, abychom si soukromí hlídali a určovali, co se o nás dostane “na Internet”.
Nejdůležitější věc, kterou byste měli vědět, je - Soukromí na Internetu neexistuje. Cokoliv pošlete e-mailem, napíšete na Facebook, Instagram, pošlete si přes Messenger či WhatsApp, posíláte přes veřejný prostor. Vždy to může někdo cizí vidět, číst, kopírovat, předávat někomu dalšímu. Využívat komerčně, zneužít proti vám.
Nemyslete si, že účet na Facebooku či Instagramu nastavený jako soukromí nabízí nějakou ochranu (přečtěte si například Jsou zprávy na Facebooku (Messengeru) skutečně soukromé a v bezpečí?). Vše co tam vložíte je přístupné provozovateli. Vidí to i všichni, kterým jste to umožnili. Pokud vám někdo hackne účet nebo ukradne mobil, ke všemu se dostane. A pokud ve Facebooku udělají chybu, tak vše soukromé může být okamžitě veřejné.
Na Internet prostě žádné opravdu soukromé, osobní a důvěrné věci nepatří.
Vaše fotografie i videa jsou velmi cenné zboží, je možné vás pomocí obličeje rozpoznávat i na všech dalších fotografiích i videích, kde se objevíte. Je na nich vidět, kde bydlíte, co máte doma, jaké máte auto, jaké oblečení. Dá se z nich poznat, jak se cítíte. Ty důvěrné, které jste možná jenom někomu poslali, se navíc mohou stát zbožím pro porno weby.
Je tedy jenom na nás, abychom si určili co “do Internetu” pošleme a co ne. Nic jiného nás neochrání.
Pár užitečných tipů pro nastavení soukromí:
Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.
Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.
Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.
Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?
Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?