Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Existuje v digitálním světě soukromí?

Jaké jsou současné kybernetické hrozby? Bylo zmíněno, že jedním z největších rizik na Internetu je ztráta identity, ohrožování soukromí. A také to, že je na nás, abychom si soukromí hlídali a určovali, co se o nás dostane “na Internet”.

Nejdůležitější věc, kterou byste měli vědět, je - Soukromí na Internetu neexistuje. Cokoliv pošlete e-mailem, napíšete na Facebook, Instagram, pošlete si přes Messenger či WhatsApp, posíláte přes veřejný prostor. Vždy to může někdo cizí vidět, číst, kopírovat, předávat někomu dalšímu. Využívat komerčně, zneužít proti vám. 

Nemyslete si, že účet na Facebooku či Instagramu nastavený jako soukromí nabízí nějakou ochranu (přečtěte si například Jsou zprávy na Facebooku (Messengeru) skutečně soukromé a v bezpečí?). Vše co tam vložíte je přístupné provozovateli. Vidí to i všichni, kterým jste to umožnili. Pokud vám někdo hackne účet nebo ukradne mobil, ke všemu se dostane. A pokud ve Facebooku udělají chybu, tak vše soukromé může být okamžitě veřejné. 

Na Internet prostě žádné opravdu soukromé, osobní a důvěrné věci nepatří. 

Vaše fotografie i videa jsou velmi cenné zboží, je možné vás pomocí obličeje rozpoznávat i na všech dalších fotografiích i videích, kde se objevíte. Je na nich vidět, kde bydlíte, co máte doma, jaké máte auto, jaké oblečení. Dá se z nich poznat, jak se cítíte. Ty důvěrné, které jste možná jenom někomu poslali, se navíc mohou stát zbožím pro porno weby. 

Je tedy jenom na nás, abychom si určili co “do Internetu” pošleme a co ne. Nic jiného nás neochrání.

Pár užitečných tipů pro nastavení soukromí:

Autor: Daniel Dočekal
14.02.2024
1 minuta

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

Zkuste si pomoci s chytrou domácností a čidly. Tyto technologie vás na mobilu upozorní na události, které mohou znamenat zloděje. 

Čidla otevření dveří či oken řeknou, kdy došlo k otevření něčeho, co otevřeno být nemá. Vedle hlídání zlodějů mohou třeba zkontrolovat, zda jste nezapomněli zavřít okno. 

Pohybová čidla odhalí pohyb nezvaného návštěvníka. Tedy za předpokladu, že nemáte doma domácí zvíře, které bude vyvolávat falešné poplachy.

Vnitřní i venkovní IP kamery nejenom umožní podívat se, co se děje, ale zpravidla umí i detekovat pohyb, upozornit na událost a vše nahrávat pro předání policii.

Detektory vibrací mohou odhalit rozbití okna, ale také třeba otřesy cenných věcí, které máte doma. 

Venkovní chytrý zvonek vybavený kamerou se také hodí. Uvidíte, co se děje u vchodových dveří, kdo zvoní a můžete s ním i komunikovat.

Autor: Daniel Dočekal
Vyberte kategorii