Práce z domova se často zdá jako ideální scénář, protože nemusíte nikam dojíždět a můžete strávit celý den v pyžamu. Jak však dnes mnozí zjišťují, pracovat na dálku může být těžké, když na to nejste zvyklí – a zvlášť když neznáte aplikace, které vám pomohou. V době zvýšeného stresu, kdy je těžší udržet si zaběhlé pracovní návyky a soustředění, se hodí vše, co vám práci z domova usnadní. Ať jde o platformy pro videokonference, aplikace omezující vyrušování nebo technologie pro lepší péči o sebe, které vám pomohou udržet si klidnou a vyrovnanou mysl. Přinášíme vám výběr nejlepších aplikací, které jsou dnes k dispozici.
Najít vhodný způsob komunikace s kolegy a nadřízenými, který se co nejvíc podobá běžnému kontaktu v kanceláři, bývá při práci z domova pěkný oříšek. Tady se hodí aplikace na pořádání videokonferencí, jako jsou Zoom, Google Hangouts, Whereby a Skype. Díky nim budete mít při poradách a online schůzkách s týmem pocit, jako byste byli ve stejné místnosti. Potřebujete-li rychle diskutovat, je tu Slack, skvělá náhrada e-mailu, která podporuje rychlou, přímou komunikaci a umožňuje vám zřizovat různé kanály pro jednotlivé úkoly a projekty.
Chybí vám bílá tabule z kanceláře? Nevadí! Udržujte si přehled o všech úkolech a nadcházejících projektech s aplikacemi virtuálního plánovaní, jako jsou Trello a Sketchboard. Potřebujete-li spolupracovat, sdílejte obrazovku v aplikaci Slack nebo Google meet. Synchronizace kalendářů Google zajistí, aby všichni věděli o nadcházejících termínech, a aplikace využívající cloudová úložiště, jako jsou Google Drive a Dropbox, všem poskytnou bezpečný přístup k souborům.
Doma je tolik věcí, které nás mohou rušit od práce. K nezbytným nástrojům pro úspěšnou práci z domova proto patří aplikace, které vám pomáhají udržet si produktivitu. Spravujte své úkoly v Todoist, sledujte čas věnovaný práci v aplikaci Toggl a omezte prokrastinaci např. na Facebooku s aplikacemi Serene nebo Self Control. Ti, kdo se snadněji soustředí při zvukové kulise, by měli vyzkoušet aplikace jako Noisli, Rainy Mood nebo Brain.fm, které jim pomohou udržet pozornost a nasazení. A pokud zjistíte, že vás od práce odvádějí zajímavé články nebo zprávy, uložte si je do aplikace Pocket a přečtěte si je později.
I když má práce z domova mnoho výhod, může být těžké přepnout na konci pracovní doby zpět do domácího režimu – zejména pokud nemáte samostatnou pracovnu. Proto je při delší práci z domova nesmírně důležité nezanedbávat duševní zdraví a tělesné cvičení, které vám umožní nabrat síly k další práci. Dělejte si pravidelné přestávky a čas, který jste dříve trávili obědem s kolegy nebo cestou do práce či domů, věnujte cvičení nebo meditaci. Využijte k tomu aplikace jako Fiit, Sweat nebo Melissa Wood Health, které nabízí širokou paletu cvičení a tréninků. Headspace vám zase pomůže s meditací. Svá oblíbená studia a trenéry můžete sledovat na IGTV, kam často nahrávají bezplatné živé lekce, které si později můžete znovu přehrát.
Odkazy
Zoom - https://zoom.us/
Google Hangouts - https://hangouts.google.com/webchat/start
Whereby - https://whereby.com
Skype - https://www.skype.com/cs/
Slack - https://slack.com
Trello - https://trello.com
Sketchboard - https://sketchboard.io
Google Drive - https://www.google.com/drive/
Dropbox - https://www.dropbox.com/
Todoist - https://todoist.com
Toggl - https://toggl.com
Serene - https://sereneapp.com
Self Control - https://selfcontrolapp.com/index.html
Noisli - https://www.noisli.com
Rainy Mood - https://rainymood.com
brain.fm - https://www.brain.fm
Pocket - https://getpocket.com
Fiit - https://fiit.tv
Melissa Wood Health - https://melissawoodhealth.com
Sweat - https://www.sweat.com
Headspace - https://www.headspace.com
IGTV - https://www.instagram.com
Google Meet - https://meet.google.com/
Lidé jsou nejproduktivnější, když přesně vědí, co je cílem jejich práce. Absence jasného cíle vede zaměstnance k úzkosti a nejistotě ohledně vlastní pozice a úkolů, což v důsledku vyvolá stres.
Je velmi důležité dbát na to, aby zaměstnanci nebyli zavaleni úkoly, které jsou nad jejich síly. Proto je povzbuzujte, aby se za vámi nebáli přijít, když toho mají moc, a naslouchejte jejich starostem a obavám.
Mnozí z nás si myslí, že pracovat do úmoru zvyšuje produktivitu, ale se stoupající únavou výkonnost prudce klesá.
Multitasking je další mýtus o produktivitě, který může člověka pořádně stresovat. Snaha dělat několik věcí najednou vede k roztříštěnosti myšlenek a neschopnosti pořádně se soustředit na jeden úkol. K velkým pokušitelům patří třeba poštovní servery, takže doporučte zaměstnancům, aby e-mailovou schránku kontrolovali jen párkrát denně. Do e-mailového podpisu si mohou přidat informaci, že v opravdu naléhavých případech jsou k zastižení na telefonu.
Nemůžete si pořádně odpočinout, když vám půlka mozku stále jede v pracovním režimu. Zajistěte, aby veškerá komunikace ve firmě probíhala jen v pracovní době.
Nejen že tím usnadníte zaměstnancům život, budou-li potřebovat odejít z práce o chvilku dříve nebo naopak přijít o něco později. Když jim projevíte důvěru, že své úkoly zvládnou splnit včas a dobře, budou pracovat s větším zápalem a bez stresu.
K lepšímu pocitu zaměstnanců přispívá vědomí, že jejich práce má smysl – nejen po stránce efektivity a výnosnosti pro firmu, ale například i z hlediska ochrany přírody a životního prostředí obecně. Pokud jste to ještě neudělali, vytvořte na pracovišti podmínky k třídění odpadu – v dnešní době už by to měla být samozřejmost. Stále oblíbenější jsou i iniciativy na aktivní pomoc přírodě, např. víkendové firemní akce spojené s vysazováním stromů.
Vybledlé stěny a ostré světlo zářivek přispívají ke zvýšenému napětí a pocitu diskomfortu při práci. Udělejte z pracoviště místo, kam je radost chodit. Vhodně zvolené barvy, ergonomický nábytek a měkké osvětlení jsou základ. Pusťte dovnitř přírodu a rozmístěte v kancelářích živé rostliny. Je příjemné a osvěžující koukat do zeleně, rostliny navíc zvlhčují suchý vzduch a upravují klima v místnosti. Současným trendem jsou také zelené střechy – osazují se trávou a vhodnými rostlinami; vznikají tak místa, kde se zaměstnanci mohou nadýchat čerstvého vzduchu a osvěžit se. Zelené střechy navíc pěkně vypadají a pomáhají optimalizovat teplotu v budově během letních měsíců. Někde na nich zaměstnanci dokonce zakládají včelí úly.
Za pěkného počasí můžete uspořádat pracovní piknik nebo zasedání v parku. Je úžasné, co dokáže čerstvý vzduch, změna prostředí a možnost protáhnout se na sluníčku.
Budete-li využívání aplikace podporovat pravidelně, vaši zaměstnanci brzy pocítí dlouhodobý přínos meditace a začlení ji do svého každodenního programu.
Nebudete-li sami praktikovat, co kážete, vaši zaměstnanci chování nejspíš nezmění. Jděte jim proto příkladem. Sami se tak lépe ubráníte stresu, a to je rozhodně plus!