Práce z domova se často zdá jako ideální scénář, protože nemusíte nikam dojíždět a můžete strávit celý den v pyžamu. Jak však dnes mnozí zjišťují, pracovat na dálku může být těžké, když na to nejste zvyklí – a zvlášť když neznáte aplikace, které vám pomohou. V době zvýšeného stresu, kdy je těžší udržet si zaběhlé pracovní návyky a soustředění, se hodí vše, co vám práci z domova usnadní. Ať jde o platformy pro videokonference, aplikace omezující vyrušování nebo technologie pro lepší péči o sebe, které vám pomohou udržet si klidnou a vyrovnanou mysl. Přinášíme vám výběr nejlepších aplikací, které jsou dnes k dispozici.
Najít vhodný způsob komunikace s kolegy a nadřízenými, který se co nejvíc podobá běžnému kontaktu v kanceláři, bývá při práci z domova pěkný oříšek. Tady se hodí aplikace na pořádání videokonferencí, jako jsou Zoom, Google Hangouts, Whereby a Skype. Díky nim budete mít při poradách a online schůzkách s týmem pocit, jako byste byli ve stejné místnosti. Potřebujete-li rychle diskutovat, je tu Slack, skvělá náhrada e-mailu, která podporuje rychlou, přímou komunikaci a umožňuje vám zřizovat různé kanály pro jednotlivé úkoly a projekty.
Chybí vám bílá tabule z kanceláře? Nevadí! Udržujte si přehled o všech úkolech a nadcházejících projektech s aplikacemi virtuálního plánovaní, jako jsou Trello a Sketchboard. Potřebujete-li spolupracovat, sdílejte obrazovku v aplikaci Slack nebo Google meet. Synchronizace kalendářů Google zajistí, aby všichni věděli o nadcházejících termínech, a aplikace využívající cloudová úložiště, jako jsou Google Drive a Dropbox, všem poskytnou bezpečný přístup k souborům.
Doma je tolik věcí, které nás mohou rušit od práce. K nezbytným nástrojům pro úspěšnou práci z domova proto patří aplikace, které vám pomáhají udržet si produktivitu. Spravujte své úkoly v Todoist, sledujte čas věnovaný práci v aplikaci Toggl a omezte prokrastinaci např. na Facebooku s aplikacemi Serene nebo Self Control. Ti, kdo se snadněji soustředí při zvukové kulise, by měli vyzkoušet aplikace jako Noisli, Rainy Mood nebo Brain.fm, které jim pomohou udržet pozornost a nasazení. A pokud zjistíte, že vás od práce odvádějí zajímavé články nebo zprávy, uložte si je do aplikace Pocket a přečtěte si je později.
I když má práce z domova mnoho výhod, může být těžké přepnout na konci pracovní doby zpět do domácího režimu – zejména pokud nemáte samostatnou pracovnu. Proto je při delší práci z domova nesmírně důležité nezanedbávat duševní zdraví a tělesné cvičení, které vám umožní nabrat síly k další práci. Dělejte si pravidelné přestávky a čas, který jste dříve trávili obědem s kolegy nebo cestou do práce či domů, věnujte cvičení nebo meditaci. Využijte k tomu aplikace jako Fiit, Sweat nebo Melissa Wood Health, které nabízí širokou paletu cvičení a tréninků. Headspace vám zase pomůže s meditací. Svá oblíbená studia a trenéry můžete sledovat na IGTV, kam často nahrávají bezplatné živé lekce, které si později můžete znovu přehrát.
Odkazy
Zoom - https://zoom.us/
Google Hangouts - https://hangouts.google.com/webchat/start
Whereby - https://whereby.com
Skype - https://www.skype.com/cs/
Slack - https://slack.com
Trello - https://trello.com
Sketchboard - https://sketchboard.io
Google Drive - https://www.google.com/drive/
Dropbox - https://www.dropbox.com/
Todoist - https://todoist.com
Toggl - https://toggl.com
Serene - https://sereneapp.com
Self Control - https://selfcontrolapp.com/index.html
Noisli - https://www.noisli.com
Rainy Mood - https://rainymood.com
brain.fm - https://www.brain.fm
Pocket - https://getpocket.com
Fiit - https://fiit.tv
Melissa Wood Health - https://melissawoodhealth.com
Sweat - https://www.sweat.com
Headspace - https://www.headspace.com
IGTV - https://www.instagram.com
Google Meet - https://meet.google.com/
Hledáte inovativní způsoby, jak snížit náklady na energie v domácnosti? Nejste sami. Více než dvě třetiny lidí z celého světa uvádí, že pociťují dopady vzestupu cen potravin a energií na své nákupní zvyklosti. Po rapidním růstu v druhé polovině roku 2021 dosáhly ceny energií v roce 2022 přibližně trojnásobných hodnot. A pokud jde o spotřebu energie, musíme brát v úvahu i krizi v důsledku změny klimatu – i drobné úspory mohou mít velký přínos pro životní prostředí i pro naši peněženku.
Najít způsoby, jak ušetřit, vyžaduje trochu pátrání, ale nemusíte se tím trápit sami: existuje technologie, která to udělá za vás. Stále širší nabídka technologicky vyspělých produktů od chytrých termostatů až po osvětlení napájené solární energií pomáhá výrazně snižovat účty za energie. V tomto průvodci vám představíme 7 chytrých zařízení, s nimiž můžete významně ušetřit.
Propojené elektronické technologie jsou na celém světě na vzestupu a zařízení pro chytrou domácnost nejsou výjimkou. I v České republice vlastní chytrá zařízení téměř polovina domácností. Tato zařízení nám nejen usnadňují život – hlídají bezpečí našeho domova, zapínají topení na dálku nebo poskytují služby hlasového asistenta, ale také mohou významně snižovat náklady na energie.
Možnosti sahají od dlouhodobých a finančně nákladnějších změn, jako jsou chytrá skla a průtokové ohřívače vody, až k produktům, které vyměníte snadno a levně, např. LED žárovky. I když je trh těchto zařízení široký, vytvořit systém chytré domácnosti nemusí být složité – mnoho výrobků lze ovládat pomocí technologie domácího asistenta (například Google Home nebo Amazon Alexa), zatímco jiné jsou dodávány se snadno použitelnými aplikacemi.
Chytrý měřič plynu a elektřiny vám pomůže přesně sledovat spotřebu a výdaje za energie. Můžete tak efektivněji plánovat výdaje na domácnost, protože místo odhadů budete mít k dispozici přesné údaje. Navíc snadno vyhodnotíte, kolik energie spotřebováváte – a uvidíte dopad, když provedete tolik potřebné změny, které sníží náklady. Chytré elektroměry se budou v České republice plošně zavádět v průběhu roku 2024 na základě směrnice Evropské unie.
Regulace teploty v bytě či domě je jedním z nejlepších způsobů, jak se vyhnout vysokým účtům za energii, zejména když se potřeba vytápění nebo chlazení během dne mění. Chytrý termostat se dokáže přizpůsobit zvyklostem vaší domácnosti, v případě potřeby upravit teplotu a pomoci vám cíleně snížit spotřebu energie. Často ho lze ovládat pomocí aplikace v telefonu, takže když nejste doma, můžete všechno vypnout a šetřit energii, a nastavit systém tak, aby se znovu spustil až těsně před vaším návratem. Zařízení v hodnotě nižších tisíců korun tak může ušetřit desetitisíce na účtech za energie.
Nastavením chytrého osvětlení v domácnosti si dokážete přizpůsobit atmosféru podle nálady, ale věděli jste, že je to také snadný způsob, jak ušetřit energii? Stačí např. namontovat energeticky úsporné LED žárovky místo těch běžných, přidat chytré vypínače a zavést plán osvětlení řízeného aplikací. Ceny chytrých žárovek se pohybují v řádech stokorun a startovací balíčky, kde kromě žárovek najdete i propojovací zařízení, pořídíte za několik tisíc.
Pokud doma uvažujete o investici do nových oken, proč nezkusit instalaci chytrých skel? Chytrá skla mohou měnit svou průhlednost, aby blokovala teplo a světlo, a to buď pomocí spínače, hlasového příkazu, nebo dokonce v závislosti na venkovní teplotě. To může být obzvláště účinné zejména v ložnicích, kde chytrá skla zajistí optimální teplo pro spánek, nebo ve vyhrazeném kancelářském prostoru, pokud pravidelně pracujete z domova. Chytrá okna už samozřejmě představují investici v desítkách až stovkách tisíc na domácnost, ale z dlouhodobého hlediska mohou přinést významné úspory.
Jednou z nejjednodušších (a cenově nejdostupnějších) forem chytré technologie jsou chytré zásuvky nebo napájecí lišty, které lze zapojit do tradičních zásuvek a přeměnit je na zásuvky, které můžete ovládat pomocí aplikace. Díky tomu je daleko snazší vypnout technologie, jako jsou televizory a stolní počítače, které v důsledku pohotovostního režimu spotřebovávají energii, i když je právě nepoužíváte. Tyto chytré pomocníky pořídíte už za pár stovek korun.
Ačkoli jsou s nimi spojeny určité počáteční náklady, mohou být průtokové ohřívače vody skvělým řešením pro dlouhodobou úsporu energie – podle jedné studie spotřebují až o 34 % méně energie než standardní zásobníkové ohřívače, pokud spotřebujete méně než 150 litrů vody denně. Vzhledem k tomu, že ohřívají vodu okamžitě, odpadá potřeba zásobníku vody, což z nich činí ideální řešení pro menší domácnosti. Jejich cena začíná zhruba na 3 000 Kč.
Pokud jde o snížení nákladů na energii v domácnosti, pomůže každá maličkost – proč se tedy nenaučit používat solární nabíječky a panely namísto tradičních zásuvek? Většina lidí si solárně napájené nabíječky představí jen v souvislosti s kempováním nebo dobrodružstvím v přírodě, ale pokud máte dostatek slunce, není důvod, proč byste je nemohli používat k pravidelnému nabíjení malých zařízení jako jsou telefony, tablety, elektrické zubní kartáčky a bezdrátová sluchátka. Pořídit se dají už od dvou tisíc korun.
Stále hledáte další způsoby, jak ušetřit za energii? Vyzkoušejte tyto rychlé tipy: