Ochrání vás technologie před autonehodou?

Poznejte své chytré auto, aby se stalo užitečným kopilotem na dlouhých i krátkých cestách, a vy se tak na silnicích nemuseli tolik bát a byli ve větším bezpečí. 

Vyměňte přátele, kteří neumí číst v mapě, za vychytávky, které vás při řízení auta zbaví stresu a napětí.

Jste připraveni na auta bez řidičů, která vás sama povezou, zatímco vy si na zadním sedadle budete moci zdřímnout? Tak daleko sice ještě nejsme, ale už teď můžete investovat do automobilových technologií, s nimiž bude jízda autem jednodušší – a bezpečnější než kdy dřív.

Poloautomatizovaná vozidla už existují. Ale jestli děsí vás nebo vaši peněženku, zjistěte, jaké jsou k dispozici funkce a vylepšení pro tradiční auta. Na trhu jsou nejrůznější pomocníci ve všech cenových relacích, od systémů pro předcházení srážkám na rušných silnicích po automatické nouzové brzdění. 

Řídit však budete pořád vy. Bez ohledu na to, co máte pod kapotou nebo palubní deskou, je odpovědnost na vás – takže držte ruce na volantu a očima sledujte silnici.

Slyšeli jste historky o satelitních navigacích, které vás pošlou do jednosměrky nebo na silnici s uzavírkou? Dokazují, že chytré technologie v autech se ne vždy vyrovnají lidské inteligenci a instinktu.

Takže se na novou elektroniku dívejte jako na další pár očí nebo reflex navíc. 

Pozor!

Může vás technologie ochránit před nehodou? Klíčové slovo je v tomto případě „autonomní“, které však nakonec znamená „automatický“. U systémů, jako je autonomní brzdění, nouzové brzdění nebo systém pro předcházení kolizím počítač automaticky reaguje na stav vozovky a jízdní podmínky a krátce přebírá kontrolu nad řízením. Používá radar, laser, kameru a GPS senzory k detekci možného nebezpečí a okamžitě začne brzdit nebo upraví řízení.

Jedna studie ukázala, že autonomní nouzové brzdění může omezit srážky zezadu, což jsou nejběžnější automobilové nehody, o 37 procent.

Potřebujete pobídnout, abyste zpomalili v místech, kde je nižší povolená rychlost? Občas zazlobíte a pověsíte se na toho loudala před vámi? Pak si pořiďte systém pro inteligentní adaptaci rychlosti, takového autopilota s tempomatem, který automaticky mění vaši rychlost a udržuje vzdálenost od vozidla před vámi.

Pokud se rozčilujete v dopravních zácpách (to snad děláme všichni), může být řešením asistent pro jízdu v koloně. Tento váš inteligentní spoluřidič převezme řízení, brzdění a zrychlování při nízkých rychlostech na ucpané silnici. Díky tomu pro vás jízda v husté dopravě bude klidnější a bezpečnější.

V nabídce je také asistent jízdy v pruhu. Pomocí kamerového systému vám pomáhá jet rovně v úzkém pruhu a upozorní vás, jakmile se necháte „unést“ ke straně. Může převzít řízení a opravit směr jízdy, monitorovat slepá místa a upozornit vás na předjíždějící vozidla.

Pak je tu parkování. Přáli jste si někdy mít vlastního řidiče, který zaparkuje za vás? Srážky na parkovištích jsou druhou nejběžnější formou nárazu, protože auta jsou stále větší a parkovací místa se zmenšují. Ale chytré auto si s podélným parkováním pozadu hravě poradí, stačí zmáčknout tlačítko.

21.11.2023

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii