Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Ochrání vás technologie před autonehodou?

Poznejte své chytré auto, aby se stalo užitečným kopilotem na dlouhých i krátkých cestách, a vy se tak na silnicích nemuseli tolik bát a byli ve větším bezpečí. 

Vyměňte přátele, kteří neumí číst v mapě, za vychytávky, které vás při řízení auta zbaví stresu a napětí.

Jste připraveni na auta bez řidičů, která vás sama povezou, zatímco vy si na zadním sedadle budete moci zdřímnout? Tak daleko sice ještě nejsme, ale už teď můžete investovat do automobilových technologií, s nimiž bude jízda autem jednodušší – a bezpečnější než kdy dřív.

Poloautomatizovaná vozidla už existují. Ale jestli děsí vás nebo vaši peněženku, zjistěte, jaké jsou k dispozici funkce a vylepšení pro tradiční auta. Na trhu jsou nejrůznější pomocníci ve všech cenových relacích, od systémů pro předcházení srážkám na rušných silnicích po automatické nouzové brzdění. 

Řídit však budete pořád vy. Bez ohledu na to, co máte pod kapotou nebo palubní deskou, je odpovědnost na vás – takže držte ruce na volantu a očima sledujte silnici.

Slyšeli jste historky o satelitních navigacích, které vás pošlou do jednosměrky nebo na silnici s uzavírkou? Dokazují, že chytré technologie v autech se ne vždy vyrovnají lidské inteligenci a instinktu.

Takže se na novou elektroniku dívejte jako na další pár očí nebo reflex navíc. 

Pozor!

Může vás technologie ochránit před nehodou? Klíčové slovo je v tomto případě „autonomní“, které však nakonec znamená „automatický“. U systémů, jako je autonomní brzdění, nouzové brzdění nebo systém pro předcházení kolizím počítač automaticky reaguje na stav vozovky a jízdní podmínky a krátce přebírá kontrolu nad řízením. Používá radar, laser, kameru a GPS senzory k detekci možného nebezpečí a okamžitě začne brzdit nebo upraví řízení.

Jedna studie ukázala, že autonomní nouzové brzdění může omezit srážky zezadu, což jsou nejběžnější automobilové nehody, o 37 procent.

Potřebujete pobídnout, abyste zpomalili v místech, kde je nižší povolená rychlost? Občas zazlobíte a pověsíte se na toho loudala před vámi? Pak si pořiďte systém pro inteligentní adaptaci rychlosti, takového autopilota s tempomatem, který automaticky mění vaši rychlost a udržuje vzdálenost od vozidla před vámi.

Pokud se rozčilujete v dopravních zácpách (to snad děláme všichni), může být řešením asistent pro jízdu v koloně. Tento váš inteligentní spoluřidič převezme řízení, brzdění a zrychlování při nízkých rychlostech na ucpané silnici. Díky tomu pro vás jízda v husté dopravě bude klidnější a bezpečnější.

V nabídce je také asistent jízdy v pruhu. Pomocí kamerového systému vám pomáhá jet rovně v úzkém pruhu a upozorní vás, jakmile se necháte „unést“ ke straně. Může převzít řízení a opravit směr jízdy, monitorovat slepá místa a upozornit vás na předjíždějící vozidla.

Pak je tu parkování. Přáli jste si někdy mít vlastního řidiče, který zaparkuje za vás? Srážky na parkovištích jsou druhou nejběžnější formou nárazu, protože auta jsou stále větší a parkovací místa se zmenšují. Ale chytré auto si s podélným parkováním pozadu hravě poradí, stačí zmáčknout tlačítko.

01.10.2024

Co je třeba vědět o přezutí na zimní pneu

Podzim je tady a s ním přichází nejen krásné barevné listí, ale také chladnější počasí a blížící se povinnost přezutí letních pneumatik na zimní. Nezapomeňte, že od 1. listopadu platí povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky, pokud se na silnicích vyskytuje souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.

Proč je důležité přezout na zimní pneumatiky?

Zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby poskytovaly lepší přilnavost a kontrolu nad vozidlem v chladných podmínkách. Díky speciálnímu složení a hlubšímu dezénu lépe drží na kluzkém povrchu, což zvyšuje vaši bezpečnost na silnici. Při teplotách pod 7 °C už letní pneumatiky ztrácejí svou pružnost a přilnavost, což může výrazně ovlivnit brzdnou dráhu a ovladatelnost vozidla.

Generali Česká pojišťovna

Co se může stát, pokud na přezutí zapomenete?

  1. Pokuty a postihy: V případě, že policie zjistí, že jste v povinnostním období nepřezuli na zimní pneumatiky, můžete dostat pokutu ve výši až 2 000 Kč. Pokud policista navíc usoudí, že ohrožujete bezpečnost a plynulost silničního provozu, může vám zakázat pokračovat v jízdě.
  2. Problémy s pojištěním: Pokud dojde k nehodě a vy nebudete mít přezuté zimní pneumatiky, pojišťovna může odmítnout plně uhradit škodu. To může znamenat výrazné finanční ztráty, které si budete muset hradit z vlastní kapsy.
  3. Snížená bezpečnost: Jízda na letních pneumatikách v zimních podmínkách je nebezpečná. Vozidlo má delší brzdnou dráhu, horší ovladatelnost a větší riziko smyku, což může vést k nehodám.
 

Nově od 1. října 2024 také platí potřeba zaplatit povinné ručení ještě před tím, než začne smlouva platit. Pokud nebude zaplaceno včas, může vám pojišťovna odložit začátek pojistného plnění, nebo dokonce i zrušit smlouvu.

Jak by měla vypadat správná pneumatika

Aby vám zimní jízda nepřipravila nemilé překvapení, ujistěte se, že vaše pneumatiky mají dezén hluboký alespoň 4 mm. Zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby lépe držely na sněhu a ledu a zajistily, že auto zůstane ovladatelné i ve špatném počasí. Měly by být bez prasklin, viditelného opotřebení nebo jiných poškození, které by mohly zhoršit jejich výkon.

A pokud se chystáte do hor nebo na zasněžené cesty, určitě se vám budou hodit sněhové řetězy – ty se mohou stát vaším zachráncem, když ani nejlepší zimní pneumatika nestačí.

Nečekejte na poslední chvíli

Přezutí pneumatik neodkládejte na poslední chvíli. Raději zajeďte do pneuservisu co nejdříve, aby vám stihli vyměnit pneumatiky včas a vy jste mohli bezpečně jezdit bez starostí.

Přečtěte si

Řidiči, pozor na rizika, která přináší zimní počasí

Škola smyku a další rady pro bezpečnou jízdu v zimě

S těmito nezbytnostmi budete v autě připraveni na cokoli

Vyberte kategorii