19.12.2017

Hoří vám auto? V žádném případě neotevírejte kapotu!

Požáry aut jsou jedny z nejčastějších událostí, ke kterým hasiči vyjíždí.

Požáry aut jsou jedny z nejčastějších událostí, ke kterým hasiči vyjíždí. Ke vzplanutí auta stačí opravdu málo – třeba jen drobná technická závada. Proto může začít hořet klidně i vůz zcela nový. Málokdy je ale požár automobilu takového ražení, že by z něj musel zůstat jen vrak. Teda v případě, že člověk neudělá chybu, kterou je otevření kapoty. Pak se totiž k ohni dostane vzduch, který ho samozřejmě okamžitě přiživí a dodá mu na síle.

Jak se tedy správně chovat, když auto začne doutnat?

  • Vystoupit z vozu a zavřít za sebou dveře

  • Okamžitě zavolat hasiče

  • V žádném případě neotvírat kapotu (maximálně odjistit zámek kapoty tak, aby vznikla malinká škvírka, kterou je možno začít hasit)

  • Začít požár hasit hasicím přístrojem (pokud je k dispozici)

 

Sjednejte si havarijní pojištění od Generali Česká pojištovna a získejte komplexní ochranu vozidla včetně asistenčních služeb.

16.06.2021

Hoří vám auto? V žádném případě neotevírejte kapotu!

Ohnivého kohouta živí vzduch. Pootevřením kapoty dopřejete požáru přesně to, co potřebuje, aby narostl a spolknul celé auto. Když pod kapotou začínají tančit plameny, pokuste se především zůstat v klidu.

Jak se správně chovat, když auto začne doutnat?

  • Vypněte motor, vystupte z vozu a zavřete za sebou dveře.
  • Okamžitě zavolejte hasiče.
  • V žádném případě neotvírejte kapotu. Nejvýše odjistěte zámek kapoty tak, aby vznikla malinká škvírka, skrz kterou bude možné začít hasit.
  • Začněte hasit požár hasicím přístrojem, pokud ho máte k dispozici. K vozu však vždy přistupujte velmi opatrně! 

Myslete především na vlastní bezpečnost

Na první pohled to vypadá velmi jednoduše. Malý požár jde přece rychle uhasit, ne? Jenomže pod kapotou se může odehrávat ledacos. Pokud zpozorujete dým nebo dokonce plameny, zastavte na bezpečném místě. Nechte zařazenou rychlost a vypněte motor. Zavřete za sebou dveře a rychle se od auta vzdalte. Pokud můžete, vezměte si na sebe reflexní vestu. V každém případě si stoupněte za svodidla nebo alespoň tak, abyste nezkřížili cestu jinému vozidlu. Jestliže se rozhodnete sami hasit, dejte pozor na rozpálenou kapotu. Ve chvíli, kdy zpod kapoty šlehají plameny, nechte situaci na profesionálech. V každém případě vytočte telefonní číslo 150 nebo 112. Proškolení dispečeři vám poradí, jak se dál zachovat. 
 

Vyberte kategorii