Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Hoří vám auto? V žádném případě neotevírejte kapotu!

Požáry aut jsou jedny z nejčastějších událostí, ke kterým hasiči vyjíždí. Ke vzplanutí auta stačí opravdu málo – třeba jen drobná technická závada. Začít hořet tak může i úplně nové auto. Jen málokdy se požár rozroste natolik, že promění vůz ve vrak. Ke zničení auta ohněm však můžete přispět sami svou neznalostí a jedním na první pohled logickým krokem: otevřením kapoty.

Ohnivého kohouta živí vzduch. Pootevřením kapoty dopřejete požáru přesně to, co potřebuje, aby narostl a spolknul celé auto. Když pod kapotou začínají tančit plameny, pokuste se především zůstat v klidu.

Jak se správně chovat, když auto začne doutnat?

  • Vypněte motor, vystupte z vozu a zavřete za sebou dveře.
  • Okamžitě zavolejte hasiče.
  • V žádném případě neotvírejte kapotu. Nejvýše odjistěte zámek kapoty tak, aby vznikla malinká škvírka, skrz kterou bude možné začít hasit.
  • Začněte hasit požár hasicím přístrojem, pokud ho máte k dispozici. K vozu však vždy přistupujte velmi opatrně! 

Myslete především na vlastní bezpečnost

Na první pohled to vypadá velmi jednoduše. Malý požár jde přece rychle uhasit, ne? Jenomže pod kapotou se může odehrávat ledacos. Pokud zpozorujete dým nebo dokonce plameny, zastavte na bezpečném místě. Nechte zařazenou rychlost a vypněte motor. Zavřete za sebou dveře a rychle se od auta vzdalte. Pokud můžete, vezměte si na sebe reflexní vestu. V každém případě si stoupněte za svodidla nebo alespoň tak, abyste nezkřížili cestu jinému vozidlu. Jestliže se rozhodnete sami hasit, dejte pozor na rozpálenou kapotu. Ve chvíli, kdy zpod kapoty šlehají plameny, nechte situaci na profesionálech. V každém případě vytočte telefonní číslo 150 nebo 112. Proškolení dispečeři vám poradí, jak se dál zachovat. 


Sjednejte si havarijní pojištění od Generali Česká pojišťovna a získejte komplexní ochranu vozidla včetně asistenčních služeb.

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii