Požáry aut jsou jedny z nejčastějších událostí, ke kterým hasiči vyjíždí. Ke vzplanutí auta stačí opravdu málo – třeba jen drobná technická závada. Začít hořet tak může i úplně nové auto. Jen málokdy se požár rozroste natolik, že promění vůz ve vrak. Ke zničení auta ohněm však můžete přispět sami svou neznalostí a jedním na první pohled logickým krokem: otevřením kapoty.
Ohnivého kohouta živí vzduch. Pootevřením kapoty dopřejete požáru přesně to, co potřebuje, aby narostl a spolknul celé auto. Když pod kapotou začínají tančit plameny, pokuste se především zůstat v klidu.
Jak se správně chovat, když auto začne doutnat?
Myslete především na vlastní bezpečnost
Na první pohled to vypadá velmi jednoduše. Malý požár jde přece rychle uhasit, ne? Jenomže pod kapotou se může odehrávat ledacos. Pokud zpozorujete dým nebo dokonce plameny, zastavte na bezpečném místě. Nechte zařazenou rychlost a vypněte motor. Zavřete za sebou dveře a rychle se od auta vzdalte. Pokud můžete, vezměte si na sebe reflexní vestu. V každém případě si stoupněte za svodidla nebo alespoň tak, abyste nezkřížili cestu jinému vozidlu. Jestliže se rozhodnete sami hasit, dejte pozor na rozpálenou kapotu. Ve chvíli, kdy zpod kapoty šlehají plameny, nechte situaci na profesionálech. V každém případě vytočte telefonní číslo 150 nebo 112. Proškolení dispečeři vám poradí, jak se dál zachovat.
Sjednejte si havarijní pojištění od Generali Česká pojišťovna a získejte komplexní ochranu vozidla včetně asistenčních služeb.
1. Myslete na vhodné podložky
Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.
2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů
Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.
3. Pozor na děti a zvířata
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.
4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně
Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.
5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru
Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.
I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.
Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:
Požár z adventních věnců, svíček
peřina
hasicí deka
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
vlhký ručník nebo utěrka
poklička, plech
hasicí deka
Hořící elektronika
práškový hasicí přístroj
sněhový hasicí přístroj
hasicí deka
Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna.