Elektromobily a hybridní automobily: vše, co potřebujete vědět

Pokud jste se rozhodli vyměnit své auto se spalovacím motorem za něco trochu laskavějšího k planetě, jste tu správně. Podíl elektrických a hybridních aut na trhu stále stoupá a očekává se, že do roku 2030 se jich bude v Evropě prodávat víc než vozů na benzinový nebo naftový pohon. Počet nových registrací hybridů a elektromobilů se v EU i USA vyrovná okolo roku 2025. V roce 2030 budou už čistě elektrická auta převažovat nad hybridy. V Číně převažují elektromobily již v současnosti. I v Česku jejich obliba výrazně roste:

K 30. červnu 2022 bylo v České republice registrováno 12 183 bateriových elektromobilů:
- za prvních 6 měsíců roku 2022 se jejich počet zvýšil o 27 % (+ 2 597)
- čtvrtinu letošních registrací tvořila ojetá vozidla
- téměř 40 % elektromobilů je registrováno v Praze (4 779 vozidel), následují Středočeský (2 557) a Jihomoravský kraj (1 135).

Jsou však vozidla tohoto typu opravdu tak přínosná, jak se domníváme, a jsou tou pravou volbou právě pro vás?

V čem je rozdíl?

S hybridem získáte elektromotor i tradiční motor na benzin. Základní hybridy se dobíjejí jenom z tzv. rekuperačního brzdění a hybnosti na silnici, zatímco plug-in hybridy využívají síťové napájení, takže mohou mít větší baterie a ještě nižší spotřebu benzinu.

Elektromobil je poháněn pouze baterií, žádný benzin není potřeba!

Otázka peněz

Pořídit si elektromobil vyjde dráž než nákup hybridu, takže z krátkodobého hlediska nejsou elektromobily tak cenově přístupné jako jiná auta. Z dlouhodobého hlediska však je finanční přínos jasně patrný, protože neplatíte za benzin – a pokud jde o počet ujetých kilometrů, elektřina vám dává mnohem větší návratnost za dobíjení než hybridy a tradiční auta za plnou nádrž paliva. 

Elektromotor má také pouhých 12 pohyblivých součástí, je tedy mnohem jednodušší a spolehlivější než hybridní benzinový motor, což znamená i levnější údržbu. V Česku sice zatím neexistuje státní podpora ani dotace na nákup elektromobilu pro soukromé osoby, ale obce, úřady, školy, veřejnoprávní instituce a neziskové organizace mohou čerpat příspěvek z Národního plánu obnovy, čímž se jejich náklady na pořízení či obnovu vozového parku významně sníží.

Překonání vzdálenosti

Elektromobily mají jednu velkou výhodu: ačkoli potřebují servis stejně často jako hybridy, jejich údržba je mnohem jednodušší.

Důvodem, proč elektromobil oproti hybridu zaostává v praktičnosti, je dojezd. Sice se pořád zlepšuje, ale nabíjení stále trvá dlouho – a to jen v případě, že se vám podaří najít nabíjecí místo! Oproti tomu benzinové stanice jsou zatím všude, takže se řidiči hybridů nemusí obávat, že by neměli kde natankovat. Pokud tedy pravidelně jezdíte na velmi dlouhé vzdálenosti v odlehlých nebo venkovských oblastech, nemusí být elektromobil tou nejpraktičtější volbou.

Ekologické hledisko

Pokud jde o přímé emise, elektromobil vítězí na plné čáře – nulu prostě neporazíte! Stejně důležité jsou však i nepřímé emise. Hybridní automobil vyrobený poblíž v ekologicky šetrné továrně může být celkově ekologičtější než elektromobil, který k vám z nepříliš ekologické továrny putoval tisíce kilometrů na lodi poháněné naftou. Pokud vám tedy především leží na srdci životní prostředí, nezapomeňte si udělat průzkum! 

Zkrátka a dobře, co je nejlepší, záleží na vás a vašich podmínkách.

Teď už víte, na co se zaměřit – tak pro co se rozhodnete?

08.08.2023

Virtuální prohlídka po chytrém domě budoucnosti

Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.

Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.

Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.

generali-smart-home-v1 (2).gif

 

VENKU

Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?

  • Alarm rozpoznávající tváře: alarm je deaktivován identifikací tváře, čímž je zaručena ještě větší bezpečnost. 
  • Technologie detekující možné hrozby: identifikuje hrozbu předem - počínaje nevítanými hosty až třeba po únik vody z pračky.
  • Plně integrované přístroje: využití hlasového ovládání pro všechny bezpečnostní systémy.
  • 360stupňový video monitoring: chrání váš dům ze všech úhlů.

 

KUCHYŇ

Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?

  • Lednice: se skenerem čárových kódů, kamerami a senzory tlaku, díky kterým lze jídlo snadno objednat a doplnit.
  • Zelené myčky na nádobí: využívají odpadní vodu k zalévání květin.
  • Přístroje ovládané gesty: pustíte vodu nebo vypnete troubu, aniž byste se museli něčeho dotknout.
  • Síť propojených přístrojů: jednotlivé přístroje spolu budou komunikovat - např. vám navrhnou co vařit, na základě potravin ve vaší ledničce.
  • Nabíječka na kuchyňské lince: zabudovaná a bezdrátová.

 

 

OBÝVACÍ POKOJ

Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?

  • Chytré tapety: pouštějte si filmy a televizi na zdi.
  • Nábytek měnící podobu: umožní vám změnit funkci pokoje během několika málo sekund.
  • Nastavitelné osvětlení: naučí se vaše preference, uzpůsobí se vašim zvykům a denní době.
  • Zábavní systém reagující na vaše emoce: na základě vaší nálady a obvyklého chování u obrazovky vám nabídne vhodný program.
  • Inteligentní detektory kouře: jsou schopny identifikovat celou škálu škodlivých plynů a toxických plynných chemikálií.

 


LOŽNICE

Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?

  • Chytrá zrcadla: navrhnou, co si vzít na sebe na základě znalosti vašeho šatníku a aktuálního počasí.
  • Chladící polštáře: zabraňují nočnímu pocení, čímž zlepšují kvalitu spánku.
  • Chytré koberce: odhalí vetřelce a upozorní pečující osobu, že došlo k pádu. Vlas koberce pomáhá zmírnit projevy astmatu. 
  • Chytré postele: se zabudovanou obrazovkou, která je napojená na váš chytrý telefon.
  • Chytrá okna: chytrá skla mohou sloužit také jako displej, na povel se zatemní, aby se vám lépe spalo nebo začnou promítat uklidňující scény

 

Vyberte kategorii