Pokud jste se rozhodli vyměnit své auto se spalovacím motorem za něco trochu laskavějšího k planetě, jste tu správně. Podíl elektrických a hybridních aut na trhu stále stoupá a očekává se, že do roku 2030 se jich bude v Evropě prodávat víc než vozů na benzinový nebo naftový pohon. Počet nových registrací hybridů a elektromobilů se v EU i USA vyrovná okolo roku 2025. V roce 2030 budou už čistě elektrická auta převažovat nad hybridy. V Číně převažují elektromobily již v současnosti. I v Česku jejich obliba výrazně roste:

K 30. červnu 2022 bylo v České republice registrováno 12 183 bateriových elektromobilů:
- za prvních 6 měsíců roku 2022 se jejich počet zvýšil o 27 % (+ 2 597)
- čtvrtinu letošních registrací tvořila ojetá vozidla
- téměř 40 % elektromobilů je registrováno v Praze (4 779 vozidel), následují Středočeský (2 557) a Jihomoravský kraj (1 135).

Jsou však vozidla tohoto typu opravdu tak přínosná, jak se domníváme, a jsou tou pravou volbou právě pro vás?

V čem je rozdíl?

S hybridem získáte elektromotor i tradiční motor na benzin. Základní hybridy se dobíjejí jenom z tzv. rekuperačního brzdění a hybnosti na silnici, zatímco plug-in hybridy využívají síťové napájení, takže mohou mít větší baterie a ještě nižší spotřebu benzinu.

Elektromobil je poháněn pouze baterií, žádný benzin není potřeba!

Otázka peněz

Pořídit si elektromobil vyjde dráž než nákup hybridu, takže z krátkodobého hlediska nejsou elektromobily tak cenově přístupné jako jiná auta. Z dlouhodobého hlediska však je finanční přínos jasně patrný, protože neplatíte za benzin – a pokud jde o počet ujetých kilometrů, elektřina vám dává mnohem větší návratnost za dobíjení než hybridy a tradiční auta za plnou nádrž paliva. 

Elektromotor má také pouhých 12 pohyblivých součástí, je tedy mnohem jednodušší a spolehlivější než hybridní benzinový motor, což znamená i levnější údržbu. V Česku sice zatím neexistuje státní podpora ani dotace na nákup elektromobilu pro soukromé osoby, ale obce, úřady, školy, veřejnoprávní instituce a neziskové organizace mohou čerpat příspěvek z Národního plánu obnovy, čímž se jejich náklady na pořízení či obnovu vozového parku významně sníží.

Překonání vzdálenosti

Elektromobily mají jednu velkou výhodu: ačkoli potřebují servis stejně často jako hybridy, jejich údržba je mnohem jednodušší.

Důvodem, proč elektromobil oproti hybridu zaostává v praktičnosti, je dojezd. Sice se pořád zlepšuje, ale nabíjení stále trvá dlouho – a to jen v případě, že se vám podaří najít nabíjecí místo! Oproti tomu benzinové stanice jsou zatím všude, takže se řidiči hybridů nemusí obávat, že by neměli kde natankovat. Pokud tedy pravidelně jezdíte na velmi dlouhé vzdálenosti v odlehlých nebo venkovských oblastech, nemusí být elektromobil tou nejpraktičtější volbou.

Ekologické hledisko

Pokud jde o přímé emise, elektromobil vítězí na plné čáře – nulu prostě neporazíte! Stejně důležité jsou však i nepřímé emise. Hybridní automobil vyrobený poblíž v ekologicky šetrné továrně může být celkově ekologičtější než elektromobil, který k vám z nepříliš ekologické továrny putoval tisíce kilometrů na lodi poháněné naftou. Pokud vám tedy především leží na srdci životní prostředí, nezapomeňte si udělat průzkum! 

Zkrátka a dobře, co je nejlepší, záleží na vás a vašich podmínkách.

Teď už víte, na co se zaměřit – tak pro co se rozhodnete?

27.11.2022

Pět tipů, které vylepší energetickou náročnost vašeho domu

V důsledku energetické krize se stala snaha o energetické úspory zcela zásadním tématem. Data ukazují, že mnohé budovy i rodinné domy vykazují překvapivě vysoké úniky tepla. Okny a stěnami uniká až 30 % a střechou až 15 % tepla.

Plýtvání teplem přitom není pouze zátěží pro vaši peněženku, ale také pro planetu. Čím více energie totiž spotřebováváme, tím více škodlivých emisí se při jejich výrobě uvolňuje do atmosféry. 

Proto vlády po celé Evropě v současnosti motivují občany prostřednictvím dotačních titulů ke stavebním úpravám, které povedou ke snížení energetické náročnosti rodinných či bytových domů, jakožto i k nákupu k energeticky méně náročnému způsobu vytápění. V České republice se jedná především o dotační tituly vypsané v programu Zelená úsporám.

Abychom vám pomohli zefektivnit vytápění vašeho domu, rozhodli jsme se vám poskytnout alespoň několik tipů. Ty méně náročné budete schopni realizovat svépomocí a budou vás řádově stát maximálně do několika málo tisíc. Ty složitější je třeba zadat u profesionální firmy a je u nich nutné počítat s vysokými vstupními investicemi, které se vám však díky následné energetické úspoře brzy vrátí. Pomůžete tak nejen sobě, ale také životnímu prostředí.


Pět tipů, které vylepší energetickou náročnost vašeho domu

1. Těsnění proti průvanu

Průvan způsobuje únik tepla ven a vnikání studeného vzduchu dovnitř. Často k němu dochází pod parapety a okolo oken, ale také kolem vstupních či balkonových dveří.

Snadným řešením, doslova za pár korun, je použití samolepící izolační pásky, kterou snadno aplikujete na rám oken či dveří. Od věci není ani používání těžkých závěsů nebo textilních ucpávek do meziokenních prostor, které využívaly už naše babičky.

Pokud se nechcete pouštět do náročnějších stavebních úprav, pak může pomoci také termoizolační fólie na sklo. Ty obyčejné lze koupit v běžných hobby marketech a stojí řádově pár stovek za 1 m2. Případně se lze obrátit na profesionální firmy, které disponují kvalitnějšími druhy fólií a zajistí i samotnou aplikaci. Zde je však nutné počítat s cenami od cca 1000 Kč za 1 m2.

Chytrým a finančně méně náročným řešením je instalace žaluzií, které jsou schopny snížit náklady na topení až o 30 %. Zde je však nutné již počítat s náklady v řádech desetitisíců korun.

2. Zateplení půdy

Většina domů má sice zateplenou půdu, ale bohužel tloušťka izolace dosahuje často jen 140 mm. Energeticky úsporná izolace musí však mít tloušťku alespoň 200 mm, jinak i nadále dochází ke zbytečným tepelným únikům. 

Pokud mluvíme o zateplení půdy, bavíme se o zateplení podlahy mezi šikminami střechy. Pro zvolení vhodného způsobu zateplení je nejprve nutné posoudit stav stropní konstrukce. Je třeba se ujistit, že není vlhká a není napadená nějakou dřevokaznou houbou. Dále je třeba zjistit, kolik prostoru máme k dispozici mezi podlahou a šikminami střechy. Důležité je také, zda chceme, aby byla podlaha půdy pochozí a zda ji budeme používat ke skladování různých věcí. Všechny tyto faktory jsou při volbě vhodné techniky a materiálu podstatné, proto se vyplatí oslovit profesionály, kteří vám zpracují řešení přímo na míru.

Cena se bude odvíjet od použitého materiálu, kterým může být minerální vata, polystyren či foukaná pěnová izolace. Řádově se bavíme o částkách od 300 do cca 1500 Kč za 1 m2. K dispozici jsou již také přírodní materiály typu konopná a lněná izolace či izolace z ovčí vlny, které jsou finančně nákladnější, ale zajistí vám zdravé bydlení a dobrý pocit z využití udržitelných materiálů, které šetří planetu.

3. Zateplení stěn

U domů bez dostatečného  či žádného zateplení uniká fasádou až 35 % tepla. Problematické jsou především starší stavby, kde mohou být úniky ještě vyšší.

I zde lze využít různých druhů izolačních materiálů, od minerální vaty, různých druhů polystyrenů až po stříkanou izolaci. I zde je možné volit dražší přírodní varianty. V případě fasádního polystyrenu se cena za m2 pohybuje v současné době zhruba od 950 - 1150 Kč bez DPH. V případě minerální vaty se pak jedná cca o 1100 až 1500 Kč bez DPH za 1 m2. Celkovou cenu ovlivňuje nejen použitý materiál, ale také členitost fasády.

U některých domů však fasádní izolaci nemůžeme použít. Jedná se zpravidla o starší budovy třeba s památkově chráněnou fasádou. V takovém případě je třeba zvolit vnitřní zateplení. Nejčastějším způsobem je použití tzv. předstěny, použití izolantu (na bázi polystyrenu nebo minerální vlny) s následnou aplikací parozábrany na vnitřním povrchu. Vše je pak zaklopeno sádrokartonovými deskami.

Variantou může být také pěnosklo, kapilárně neaktivní materiál, který neabsorbuje páru ani vlhkost. Na povrchu lze použít omítku nebo sádrokartonové desky.

Dalším řešením jsou tepelně izolační omítky. Jedná se o klasický omítkový systém, ve kterém je v omítce použito tepelně izolační plnivo. Vzhledem k tomu, že tento typ omítky má 3,5krát nižší izolační vlastnosti než klasické izolanty, nelze toto řešení považovat za dostatečné vnitřní zateplení.

4. Vyměňte okna

Stará netěsnící okna způsobují ztráty tepla až ve výši 35 %. Teplo uniká nejen skly, ale také rámem okna. Výměna oken za moderní typ s dvojitým či trojitým zateplením přinese proto zásadní energetickou úsporu. 

Cenu okna tvoří mnoho parametrů, počínaje rozměrem okna, přes počet křídel, atypičnost tvaru, typ profilu a počet komor, zasklení, barvu dekoru, kování, komplikovanost montáže, až po celkovou velikost zakázky.

5. Instalujte chytrý termostat

Klasické termostaty mají časový spínač, který nastaví dobu topení podle striktně stanoveného rozvrhu. Topení spíná bez ohledu na to, zda jste či nejste doma, vytápí i místnosti, které zrovna nepoužíváte.

Oproti tomu vám chytrý termostat umožní ovládat topení dle vašich aktuálních potřeb. Prostřednictvím svého telefonu si tak můžete nastavit, kdy se topení zapne a na jakou teplotu se má ta která místnost vytopit. Navíc sleduje aktuální spotřebu energie a upozorní na vznik průvanu.

Vyberte kategorii