Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Elektromobily a hybridní automobily: vše, co potřebujete vědět

Pokud jste se rozhodli vyměnit své auto se spalovacím motorem za něco trochu laskavějšího k planetě, jste tu správně. Podíl elektrických a hybridních aut na trhu stále stoupá a očekává se, že do roku 2030 se jich bude v Evropě prodávat víc než vozů na benzinový nebo naftový pohon. Počet nových registrací hybridů a elektromobilů se v EU i USA vyrovná okolo roku 2025. V roce 2030 budou už čistě elektrická auta převažovat nad hybridy. V Číně převažují elektromobily již v současnosti. I v Česku jejich obliba výrazně roste:

K 30. červnu 2022 bylo v České republice registrováno 12 183 bateriových elektromobilů:
- za prvních 6 měsíců roku 2022 se jejich počet zvýšil o 27 % (+ 2 597)
- čtvrtinu letošních registrací tvořila ojetá vozidla
- téměř 40 % elektromobilů je registrováno v Praze (4 779 vozidel), následují Středočeský (2 557) a Jihomoravský kraj (1 135).

Jsou však vozidla tohoto typu opravdu tak přínosná, jak se domníváme, a jsou tou pravou volbou právě pro vás?

V čem je rozdíl?

S hybridem získáte elektromotor i tradiční motor na benzin. Základní hybridy se dobíjejí jenom z tzv. rekuperačního brzdění a hybnosti na silnici, zatímco plug-in hybridy využívají síťové napájení, takže mohou mít větší baterie a ještě nižší spotřebu benzinu.

Elektromobil je poháněn pouze baterií, žádný benzin není potřeba!

Otázka peněz

Pořídit si elektromobil vyjde dráž než nákup hybridu, takže z krátkodobého hlediska nejsou elektromobily tak cenově přístupné jako jiná auta. Z dlouhodobého hlediska však je finanční přínos jasně patrný, protože neplatíte za benzin – a pokud jde o počet ujetých kilometrů, elektřina vám dává mnohem větší návratnost za dobíjení než hybridy a tradiční auta za plnou nádrž paliva. 

Elektromotor má také pouhých 12 pohyblivých součástí, je tedy mnohem jednodušší a spolehlivější než hybridní benzinový motor, což znamená i levnější údržbu. V Česku sice zatím neexistuje státní podpora ani dotace na nákup elektromobilu pro soukromé osoby, ale obce, úřady, školy, veřejnoprávní instituce a neziskové organizace mohou čerpat příspěvek z Národního plánu obnovy, čímž se jejich náklady na pořízení či obnovu vozového parku významně sníží.

Překonání vzdálenosti

Elektromobily mají jednu velkou výhodu: ačkoli potřebují servis stejně často jako hybridy, jejich údržba je mnohem jednodušší.

Důvodem, proč elektromobil oproti hybridu zaostává v praktičnosti, je dojezd. Sice se pořád zlepšuje, ale nabíjení stále trvá dlouho – a to jen v případě, že se vám podaří najít nabíjecí místo! Oproti tomu benzinové stanice jsou zatím všude, takže se řidiči hybridů nemusí obávat, že by neměli kde natankovat. Pokud tedy pravidelně jezdíte na velmi dlouhé vzdálenosti v odlehlých nebo venkovských oblastech, nemusí být elektromobil tou nejpraktičtější volbou.

Ekologické hledisko

Pokud jde o přímé emise, elektromobil vítězí na plné čáře – nulu prostě neporazíte! Stejně důležité jsou však i nepřímé emise. Hybridní automobil vyrobený poblíž v ekologicky šetrné továrně může být celkově ekologičtější než elektromobil, který k vám z nepříliš ekologické továrny putoval tisíce kilometrů na lodi poháněné naftou. Pokud vám tedy především leží na srdci životní prostředí, nezapomeňte si udělat průzkum! 

Zkrátka a dobře, co je nejlepší, záleží na vás a vašich podmínkách.

Teď už víte, na co se zaměřit – tak pro co se rozhodnete?

26.03.2024

Esport: Více než jen hraní her?

Není to jen hraní her pro teenagery, ale rychle se rozvíjející oblast zábavního průmyslu, která má před sebou ještě slibnou budoucnost.

Je to spojení technologie, soutěživosti a vášně, které oslovuje miliony lidí po celém světě. Ať už jste hráčem, fanouškem nebo jen zvědavcem, v tomto článku zjistíte, že esport má rozhodně co nabídnout.

Co je esport

Esport je soutěžní utkání hráčů počítačových her. Soutěže mají jasná pravidla. Účastnit se jich mohou jak nadšení amatéři, tak profesionální hráči. Odehrává se v digitálním prostředí, obvykle pomocí počítačů, herních konzolí, mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.

Profesionální hráči či týmy se střetávají v různých videoherních žánrech, od strategií a stříleček až po sportovní simulace. Soutěže se konají na různých úrovních, od lokálních turnajů až po mistrovství světa s milionovými dotacemi.

Esportovci jako maratonci

Esport ale není jen pouhé sezení u počítače, doprovázené zběsilým klikáním a hlasitým pokřikováním. Ačkoli se může zdát, že se jedná o nenáročnou formu zábavy, opak je pravdou. Hráči jsou během hry pod značným tlakem. Adrenalin může podle studií vyhnat tepovou frekvenci až na hodnotu 180 tepů za minutu. Podobně jako mají maratónští běžci.

Generali penzijní společnost

Nezdravá zábava nebo cesta k rozvoji?

Hraní her bývá někdy spojováno s negativními dopady na lidské zdraví. Zejména se mluví o tom, že může mít vliv na kvalitu spánku, vést k obezitě a akční hry že podporují v hráčích násilí a agresi. Ze současných poznatků na základě různých studií a výzkumů však nejsou negativní dopady hraní her na zdraví nijak jednoznačné. Vždy totiž záleží na celkovém přístupu k životnímu stylu každého člověka.

Naopak, dnes již celá řada studií prokázala, že hraní počítačových her má mnoho pozitivních vlivů na fungování mozku, zejména pak pracovní paměť. Protože se jedná o poměrně mladý trend, dlouhodobý vliv na lidské zdraví je stále předmětem vědeckého zkoumání. Co ale nyní už víme je, že hráči hraním získávají nejen dovednosti potřebné k vítězství ve virtuálním světě, ale i v běžném životě, které je posouvají kupředu i mimo herní pole. Strategické myšlení, týmová spolupráce, rychlé rozhodování, postřeh, kritické myšlení a stresová odolnost, jsou základem úspěchu nejen v esportu.

Budoucnost tradičního sportu a zábavy se proměňuje

Popularita esportu strmě stoupá a není těžké pochopit proč. Klíčovou roli v tomto vzestupu hraje dostupnost internetu, společně s technologickým pokrokem. Miliony lidí po celém světě se zapojují do sledování turnajů a soutěží, ať už živě na místě, či přes internetové přenosy. Chtějí vidět své oblíbené týmy a hráče, jak se utkají v League of Legends, Counter-Strike, Call of Duty, FIFA, a dalších.  

Nejznámější platformou pro sledování esportu je Twitch.tv. Tato streamovací platforma nabízí živá komentovaná esportová utkání. Často je možné se na živé přenosy dívat také na YouTube. Esportové klání tak může sledovat doslova kdokoli odkudkoli.

Nový olympijský sport?

Mladá generace postupně ztrácí zájem o sledování tradičních olympijských sportů. A protože na druhé straně popularita esportu strmě roste, už nějakou dobu se uvažuje o jeho zařazení do programu olympijských her. V loňském roce spustil Mezinárodní olympijský výbor projekt Olympic Esport Series 2023, který představuje významný krok v podpoře esportu na olympiádě. Do programu zařadil virtuální formu tradičních disciplín, například lukostřelbu, baseball, cyklistiku, ralley, veslování.

To, co začalo jako koníček pro nadšence do her, se proměnilo v celosvětově sledované akce, při kterých si hráči vydělávají jmění a slávu. Napětí a adrenalin, které esportové zápasy přináší, v kombinaci s pocitem sounáležitosti s fanoušky a možností profesní kariéry dělají z esportu jedinečnou formu zábavy dnešní doby. Esport je více než jen hra – tato disciplína mění svět a otevírá dveře do nové dimenze zábavy a sportu. Poskytuje nejen zábavné vzrušující zážitky, ale také motivuje hráče k růstu, sebezdokonalování a dosahování svých cílů v různých oblasti života.

Generali penzijní společnost podporuje esport

Vyberte kategorii