Máte v autě vyhovující lékárničku?

I když se rok 2020 pomalu chýlí ke svému konci, mnoho změn se na úrovni povinné výbavy vozidel do roku 2021 neplánuje. Tentokrát se však pobavíme spíše o jediném prvku – autolékárničce.

Expirace není problém

Mnoho lidí se u lékárniček řídí především datem expirace – je po termínu, můžeme ji vyhodit. Nyní je však určující zejména to, zda jste lékárničku otevřeli či nikoli. Pokud tedy vaše lékárnička již expirovala, ale je stále originálně zabalena, pak se nejedná o problém a vy tak nemůžete být policií pokutováni. Pokud už však dojde k jejímu otevření, je nutné, abyste hlídali expiraci jednotlivých součástí.

S postupem let řídne i obsah, který by měl v lékárničce standardně být. Nemusíte se však obávat toho, že by vám v ní něco chybělo (v případě, kdy nedošlo k jejímu otevření).

Na co dát pozor

V případě, kdy dojde na kontrolu stavu vaší lékárničky, byste měli brát zřetel zejména na následující:

 • Jednotlivé součásti musí být neporušené a vizuálně v pořádku.
 • Nesmí být znečištěny či znehodnoceny.
 • Na lékárničku by nemělo dopadat sluneční světlo.
 • Autolékárnička by také měla být snadno dostupná.
 • Prostor, ve kterém je lékárnička ukládána, by měl být nejen suchý, ale i čistý.

Povinný obsah

Pokud se chcete vyhnout pokutě, mělo by být součástí vaší autolékárničky zejména toto:

 • 3 ks hotového obvazu s jedním polštářkem
 • 3 ks hotového obvazu se dvěma polštářky
 • Cívka a hladká náplast
 • Pryžové škrticí obinadlo
 • Rukavice z pryže či latexu
 • Isotermická fólie
 • Zahnuté nůžky s oblými hroty v antikorozní úpravě

Díky těmto pomůckám byste měli být dostatečně připraveni na běžné situace a poskytnutí první pomoci by tak měla být hračka.

Řidiči o expiraci mnohdy ani netuší

Z našeho průzkumu, který byl prováděn v roce 2016, vyplívá, že jen pouhých 35 % řidičů bezpečně ví, kdy si jejich lékárnička projde expirací, dalších 56 % pak jen tuší a zbylá procenta řidičů neví vůbec.

Situace se však trochu zlepšila, když jsme se řidičů ptali na to, zda ví, co je vlastně vůbec jejím obsahem. Zde odpovědělo správně 9 z 10 dotázaných.

A co vy? Dokázali byste s jistotou odpovědět?

 

22.11.2022

Jak zůstat v zimě na cestách v bezpečí

Jak vyplývá z dat Policie ČR, riziko nehody při jízdě na zasněžené či namrzlé silnici je 15krát vyšší než v létě. V zimních měsících rovněž dochází k více nehodám s tragickými následky.

Jízda v zimě klade zvýšené nároky nejen na vybavení vozu, ale také na řidičské dovednosti. Na prvním místě musí být bezpečnost, proto není radno přeceňovat své schopnosti a dbát na pravidla bezpečné jízdy. Rovněž důkladná příprava vozu před zimou pomůže ušetřit řadu problémů a přispěje k vyšší bezpečnosti. Dali jsme proto dohromady několik tipů, které vám pomohou zůstat v zimě za volantem v bezpečí, abyste se i vy nestali další smutnou statistikou.

Neriskujte

I když je hezké počasí a silnice je bez problémů sjízdná, jsou úseky, kde se situace může dramaticky změnit. Na mostě a ve stinných místech vás může zaskočit náledí, mezi poli zase navátý sníh.

Jezděte vždy jen tak rychle, jak počasí a sjízdnost silnice dovolují. Mějte na paměti, že brzdná dráha na kluzkém povrchu je výrazně delší, proto dodržujte bezpečnou vzdálenost alespoň 4 sekundy. Při jízdě po zasněžené silnici se držte vyjetých kolejí, jejich přejíždění zvyšuje riziko smyku. Nejezděte ani příliš rychle, ale při jízdě do kopce či v hlubším sněhu ani příliš pomalu. Rovněž se vyvarujte prudkému zrychlování nebo brzdění. Před zatáčkou zpomalte a zařaďte nižší rychlostní stupeň. Při jízdě z kopce na namrzlé vozovce nešlapejte na brzdu, ale brzděte motorem.

Zásadní je plynulost jízdy a klid. Pokud si nejste jisti, jeďte o 10 km/h pomaleji, než byste jeli obvykle. Předjíždějte jen v nutných případech a na dobře přehledných úsecích. Pokud se na vás někdo tlačí, raději zajeďte ke kraji a nechte ho předjet. Vždy vyrážejte na cestu s předstihem, abyste nemuseli chvátat.

Pokud máte možnost, přihlaste se do školy smyku nebo si někde na odlehlém místě vyzkoušejte, jak se vaše auto v takové situaci chová, abyste pak na silnici měli jistotu, že jste takovou situaci schopni zvládnout.

Připravte auto na zimu

Před zimou se vyplatí nechat auto zkontrolovat v servisu. Zde doplní kapaliny, vymění olej, zkontrolují brzdy, ale prověří také stav vaší baterie. Nezbytná je samozřejmě výměna letních pneumatik za zimní s dostatečně hlubokým dezénem (vzorkem). A nezapomeňte dolít nemrznoucí směs do ostřikovačů!

Doporučujeme auto před zimou také důkladně navoskovat, čímž ochráníte lak před negativním působením solí a prodloužíte životnost karoserie. Samozřejmostí je pravidelné mytí. 

Před každou jízdou je třeba auto důkladně očistit od sněhu, a to nejen proto, abyste měli dobrý výhled, ale také proto, aby uvolňující se sníh neohrozil ostatní řidiče. Ujistěte se, že máte dostatek paliva a funkční a dobře nafouknutou rezervu. 

Samozřejmostí by měla být škrabka na led a smetáček na sníh. Vhodné je přibalit také startovací kabely a jedete-li do hor, rovněž sněhové řetězy. Zároveň není od věci sbalit s sebou zimní vybavení pro případ, že byste někde uvízli nebo museli strávit nějaký čas v koloně. Vyplatí se mít kanystr s benzinem nebo naftou, deku, jídlo, pití, ale také sněhovou lopatku, a především plně nabitý telefon, případně záložní powerbanku.

V neposlední řadě zvažte, zda pro svůj vůz nezřídit havarijní pojištění či nerozšířit své povinné ručení o pojištění asistenčních služeb a náhradního vozidla, živelné pojištění či pojištění na střet se zvěří.

Závěrem

Co platí na silnici v létě, platí v zimě dvojnásob. Nepřeceňujte své síly. Jezděte vždy tak, abyste měli auto vždy pod kontrolou a byli schopni v klidu zareagovat. Jezděte plynule, opatrně a s citem. Předvídejte, co se může stát. Ale hlavně neztrácejte hlavu a na nenadálé situace se snažte reagovat s klidem. Zbrklost za volantem se opravdu nevyplácí. Tak šťastnou cestu!

Vyberte kategorii