Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Máte v autě vyhovující lékárničku?

I když se rok 2020 pomalu chýlí ke svému konci, mnoho změn se na úrovni povinné výbavy vozidel do roku 2021 neplánuje. Tentokrát se však pobavíme spíše o jediném prvku – autolékárničce.

Expirace není problém

Mnoho lidí se u lékárniček řídí především datem expirace – je po termínu, můžeme ji vyhodit. Nyní je však určující zejména to, zda jste lékárničku otevřeli či nikoli. Pokud tedy vaše lékárnička již expirovala, ale je stále originálně zabalena, pak se nejedná o problém a vy tak nemůžete být policií pokutováni. Pokud už však dojde k jejímu otevření, je nutné, abyste hlídali expiraci jednotlivých součástí.

S postupem let řídne i obsah, který by měl v lékárničce standardně být. Nemusíte se však obávat toho, že by vám v ní něco chybělo (v případě, kdy nedošlo k jejímu otevření).

Na co dát pozor

V případě, kdy dojde na kontrolu stavu vaší lékárničky, byste měli brát zřetel zejména na následující:

  • Jednotlivé součásti musí být neporušené a vizuálně v pořádku.
  • Nesmí být znečištěny či znehodnoceny.
  • Na lékárničku by nemělo dopadat sluneční světlo.
  • Autolékárnička by také měla být snadno dostupná.
  • Prostor, ve kterém je lékárnička ukládána, by měl být nejen suchý, ale i čistý.

Povinný obsah

Pokud se chcete vyhnout pokutě, mělo by být součástí vaší autolékárničky zejména toto:

  • 3 ks hotového obvazu s jedním polštářkem
  • 3 ks hotového obvazu se dvěma polštářky
  • Cívka a hladká náplast
  • Pryžové škrticí obinadlo
  • Rukavice z pryže či latexu
  • Isotermická fólie
  • Zahnuté nůžky s oblými hroty v antikorozní úpravě

Díky těmto pomůckám byste měli být dostatečně připraveni na běžné situace a poskytnutí první pomoci by tak měla být hračka.

Řidiči o expiraci mnohdy ani netuší

Z našeho průzkumu, který byl prováděn v roce 2016, vyplívá, že jen pouhých 35 % řidičů bezpečně ví, kdy si jejich lékárnička projde expirací, dalších 56 % pak jen tuší a zbylá procenta řidičů neví vůbec.

Situace se však trochu zlepšila, když jsme se řidičů ptali na to, zda ví, co je vlastně vůbec jejím obsahem. Zde odpovědělo správně 9 z 10 dotázaných.

A co vy? Dokázali byste s jistotou odpovědět?

 

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii