01.10.2021

Zavoláním na 155 pomoc teprve začíná

Vážná zdravotní komplikace blízkého člověka. Zvedáte telefon a voláte o pomoc na číslo 155. Záchranáři vyrážejí. Právě teď nastává vaše chvíle. Než dorazí odborníci, je první pomoc na vás.

Dojezd záchranné služby na místo trvá v průměru 9 minut. V krizových situacích se i tahle chvilka dokáže nekonečně táhnout. Zatímco čekáte na zdravotníky, dispečink zpracovává výzvu a posádka míří k vám. Na poskytnutí první pomoci ale nezůstáváte sami. 

Na druhém konci linky sedí proškolení odborníci, kteří vám poradí, co máte dělat. Stáváte se očima a ušima dispečerů a monitorujete zraněného či nemocného. Když zachováte klid a poslechnete pokyny personálu, zvýšíte šance dotyčného, kterého zachraňujete. 
 
Víte, že v příhraničních horských oblastech se na linku 155 nemusíte dovolat? Vždycky vám ale poslouží aplikace Záchranka. Díky videohovorům a encyklopedii první pomoci je o dost vyšší šance zvládnout situaci.

02.10.2021

Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?

Na slovenských horách, v Maďarsku a v Rakousku dnes můžete využít služby aplikace Záchranka. Ani jazyk pro vás nemusí být překážkou. Po stisknutí tlačítka „nemohu mluvit“ se zobrazí rozcestník s devíti nejčastějšími závažnými zdravotními obtížemi. Z nabídky si vyberete ve svém jazyce a místní záchranných tým dostane informace přeložené. 

V Maďarsku, v Rakousku a na Slovensku funguje též lokátor či sdílení videa. Encyklopedii první pomoci můžete využívat bez ohledu na to, kde se právě nacházíte. Najděte si interaktivní návod nebo se podívejte, jak postupovat například v případě zvrtlého kotníku.

Vyberte kategorii