Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Chcete, aby bylo běhání požitkem a ne trápením? Nezapomínejte na podstatné detaily

Běh je po chůzi mnohdy tou nejpřirozenější lidskou aktivitou. Běháme rádi, a to nejen kvůli tomu, že chceme vypadat dobře a zdravě, ale zároveň si člověk běháním do jisté míry „odpočine“. A ačkoli je běhání celkem přirozenou aktivitou, i přesto by se při něm měly dodržovat určité zásady, které povedou k většímu bezpečí, a tím i tedy k méně problémům.

Je velmi vhodné, pokud při běhání využíváte alespoň některých reflexních prvků, díky nimž budete pro ostatní dobře viditelní. Může se přitom jednat o boty s reflexními prvky, vesty, čelenky a mnohé další pomůcky. Tato zásada platí zejména v případě, pokud chcete běhat za šera/v noci, případně pak brzy ráno, kdy ještě není tolik světla, nebo kdy je ještě mlha.

Na co byste před během neměli rozhodně zapomenout, je i dostatečné protažení celého těla. Protahovat byste se přitom měli nejen před samotným během, ale i po něm. Díky protažení se tak tělo mnohem lépe připraví na následující fyzickou zátěž a klouby se svaly vám zcela jistě také poděkují.

Mnoho lidí si při běhu „vypomáhá“ poslechem hudby. A ačkoli nenamítáme nic proti tomu, že je hudba celkem dobrý společník na cestách, spíše ji nedoporučujeme. Problémem poslechu hudby při běhu je především to, že nevnímáte své okolí. Problém je to především v situacích, kdy se rozhodnete běhat ve městě. Pokud však hudbu ke svému výkonu nutně potřebujete, mějte ji alespoň na takovou hlasitost, aby vás neomezovala při poslouchání svého okolí.

Jaký „kus oblečení“ je při běhání prakticky ten nejdůležitější? Přeci boty! Díky výběru vhodné obuvi docílíte především toho, že pro vás bude běh nejen příjemný, ale i zdraví prospěšný. Obuv tedy vybírejte vždy podle toho, v jakém terénu se budete při běhání pohybovat.

Ženy by neměly zapomínat na to, že je vždy lepší běhat s někým dalším. Rovněž se nedoporučuje večerní běhání, zvláště pak v místech, která neznáte na 100 %.

Po úspěšném fyzickém „vyšťavení“ byste neměli zapomenout ani na dostatečnou regeneraci. Právě díky následnému odpočinku si mohou svaly dostatečně odpočinout a zregenerovat pro další aktivity.

Jak se říká – NIC BY SE NEMĚLO PŘEHÁNĚT! Běh tedy vždy optimalizujte podle toho, na co se sami cítíte. Nepodceňujte se, ale zároveň ani nepřeceňujte své možnosti!

 

20.07.2024

5 tipů, co dělat, když se zraníte na dovolené

Zranění či nemoc na cestách může být stresující a nepříjemné, ale se správnou přípravou a rychlou reakcí můžete situaci zvládnout s minimálním dopadem na vaši dovolenou. Pamatujte, že prevence je klíčová – buďte opatrní, informovaní a připravení na každou situaci.

Co dělat, když…

1 ...si zlomíte nohu nebo ruku

Pokud si zlomíte nohu nebo ruku, je klíčové okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a zavolat na asistenční službu. Pokud jste na pláži nebo v horách, zkuste najít někoho, kdo vám pomůže dostat se do bezpečí. Zavolejte místní záchrannou službu nebo se obraťte na recepci vašeho ubytování, kde vám mohou pomoci najít nejbližší nemocnici. Víte, že česká aplikace Záchranka funguje i na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku? Během přepravy se pak snažte zraněnou končetinu co nejvíce znehybnit, aby se zabránilo dalšímu poškození.

Asistenční služba

2 ...dostanete úžeh

Pokud se cítíte slabě, máte bolesti hlavy nebo závratě, okamžitě se přesuňte do stínu nebo klimatizované místnosti. Pijte hodně vody a snažte se ochladit tělo pomocí studených obkladů. Pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékařskou pomoc. Před cestou si zjistěte, kde se nachází nejbližší zdravotnické zařízení a mějte po ruce čísla na záchranné služby. Jednodušší je ovšem mít pojištění u Generali, jehož součástí je i asistenční služba, která tohle vyřeší za vás.

3 ...si pořídíte hlubokou řeznou ránu

Nejprve zkuste zastavit krvácení tlakem na ránu čistým hadříkem nebo obvazem. Pokud je to možné, držte postiženou část těla vyvýšenou. Poté co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc, ideálně v nejbližší nemocnici nebo zdravotnickém zařízení. Popřípadě volejte asistenční službu. Generali hradí náklady na lékařské ošetření vzniklé v důsledku úrazu, což zahrnuje i případnou repatriaci pojištěného do ČR, pokud to bude ze zdravotních důvodů nezbytné.

4 ...vás postihne těžká alergická reakce

Pokud začnete pociťovat otoky, vyrážku, dýchací potíže nebo svědění, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud máte epinefrinové pero, použijte ho dle návodu. Pokud cestujete do oblastí, kde může být obtížné získat rychlou lékařskou pomoc, vždy mějte po ruce léky proti alergiím a informujte své spolucestující o svém stavu.

5 ...utrpíte úraz hlavy

Pokud jste se udeřili do hlavy, sledujte příznaky jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, závratě nebo zmatenost. Vyhledejte lékařskou pomoc, i když se vám zdá, že je zranění malé. Je lepší být opatrný a nechat se vyšetřit, aby se vyloučily závažnější komplikace, jako je otřes mozku. Pokud si sjednáte pojištění hospitalizace mimo základní balíček, Generali hradí náklady na pobyt v nemocnici, který trvá déle než 48 hodin.

 

Akutní zubní ošetření

Připojištění akutního zubního ošetření je automaticky součástí každého produktu obsahujícího léčebné výlohy včetně repatriace.

Jak se připravit před cestou

Abyste minimalizovali rizika a byli připraveni na případné zranění, je důležité se před cestou dobře připravit:

  1. Cestovní pojištění: Mějte sjednané kvalitní cestovní pojištění, které pokrývá lékařské výlohy, úrazy a repatriaci.
  2. Lékárnička: Mějte u sebe základní lékárničku obsahující obvazy, dezinfekci, léky proti bolesti a antihistaminika.
  3. Informace o místních zdravotnických zařízeních: Předem si zjistěte, kde se nachází nejbližší nemocnice nebo klinika, a mějte po ruce kontakty na místní záchranné služby.
  4. Jazyky: Pokud cestujete do země, kde se nemluví anglicky, naučte se několik základních frází v místním jazyce, které vám mohou pomoci při komunikaci s lékaři.

Nemoc nebo úraz mohou pořádně zkomplikovat dovolenou. S pojištěním od Generali můžete cestovat s klidem, že budete mít vždy zajištěnou potřebnou péči. Užijte si svou dovolenou a cestujte bezpečně!

 

Přečtěte si

Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?

Jak bezpečně a efektivně ošetřit drobné popáleniny?

Kam na ferraty v České republice a zahraničí?

Poslechněte si podcast s Alenou Zárybnickou: „Muž volal partnerce, že nestihne rande, protože je pod lavinou.“

Vyberte kategorii