Aby měl člověk ze sportování co nejvíc, musí se ke svému tělu chovat hezky. To znamená dávat mu správnou výživu, aby bylo silné, odolné a zdravé. Správným jídlem před běháním předejdete únavě, takže podáte nejlepší výkon. Doplnění energie po běhání vám zase pomůže s opravou svalů a ochrání vás před zraněním.
Abyste z běhu vytěžili co nejvíc, nepodceňte přípravu. Než vyrazíte, vyberte si potraviny bohaté na sacharidy, bílkoviny a vlákninu, protože ty jsou snadno stravitelné a uvolňují energii pozvolna, takže déle vydržíte. Výbornými příklady jsou ovesná kaše, ořechová másla, smoothies a celozrnné cereálie, například celozrnný toust. Pro běžce jsou také velice prospěšné potraviny obsahující draslík, jako například banány, protože draslík pomáhá regulovat krevní tlak.
Po běhání je důležité jíst jídla, která pomůžou vašim utahaným svalům zahojit se. Celozrnné sachariny jako těstoviny a hnědá rýže poskytují energii, budují svaly a zlepšují výdrž a výkon. Spárujte je s potravinami bohatými na bílkoviny, jako jsou vejce, kuře nebo ořechy. Přidejte hojně ovoce a zeleniny, protože v těch je spousta vitamínů, podporujících imunitní systém, a minerálů, které vám pomůžou ubránit se před otravným kašlem a nachlazením – abyste vydrželi běhat, jak je rok dlouhý!
Seznamy patří k nejjednodušším nástrojům, které vám pomohou udržet si o všem přehled a maximalizovat efektivitu. Sepište si, co váš příbuzný každý den potřebuje. Rychle tak zjistíte, s čím můžete snadno pomoct a co se dá jednoduše vyřešit. Jestli je pro vás například každodenní vaření složité, navařte několik jídel najednou, rozdělte je na porce a zamrazte. Váš příbuzný si pak snadno ohřeje jídlo kdykoliv bude potřebovat.
Je důležité znát hranice svých možností a nenakládat si na sebe příliš. Zvažte, jestli neobjednat placenou pomoc na domácí práce jako je uklízení, praní a žehlení prádla nebo údržba zahrady. Máte-li poblíž sourozence, jiné členy rodiny nebo přátele, můžete si péči rozdělit tak, že každý z vás bude v jiné dny vykonávat jiné úkoly, například vařit nebo uklízet.
Digitální technologie výrazně usnadňují práci na dálku a s rostoucí poptávkou po flexibilní práci se tomuto trendu začíná přizpůsobovat stále více zaměstnavatelů. Rozhodně stojí za to promluvit si s nadřízeným, jestli si můžete upravit pracovní hodiny nebo dny tak, abyste péči o příbuzného zvládli.
Snažte se počítat s časem pro sebe a zařaďte ho do svého denního rozvrhu. Nastavte si třeba budík o pár minut dříve a čtěte si, běžte na rychlou procházku nebo věnujte deset minut meditaci, která vám zklidní mysl. Výborným pomocníkem v tom budou aplikace jako je například Headspace.
V neposlední řadě je vždy důležité mít před sebou něco, nač se můžete těšit, a proto si jednou za pár týdnů vyhraďte volný víkend a sejděte se s přáteli, vyrazte na výlet nebo na krátkou dovolenou.