Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Zima se blíží. Jste připraveni na přezouvání?

Zdá se, že léto je už definitivně pryč a mnoho řidičů čeká v nadcházejících měsících přezouvání na zimní pneumatiky. A protože je opakování matkou moudrosti, zopakujeme si, jaké máte coby řidiči v tomto ohledu povinnosti.

Zákon mluví jasně

Na zimní pneumatiky byste měli přezout mezi 1. listopadem a 31. březnem, zároveň se musí na komunikaci nacházet souvislá vrstva sněhu, led či námraza. Zároveň také musíte umět předvídat. Pokud očekáváte, že by mohla některá z těchto situací nastat, musíte na ni být připraveni s předstihem.

Pokud tedy žádné jízdy v tomto období neplánujete, povinnost obutí na zimní pneu se vás netýká. Dá se tedy říci, že volba je v tomto případě na vás. Pokuta, kterou můžete od policie dostat, šplhá mnohdy až ke dvěma tisícům korun. Rovněž vám může být také zakázána další jízda automobilem v případě, kdy svou lehkovážností způsobíte dopravní nehodu.

Zimní obutí přitom musí být na všech kolech v případě, kdy vaše auto přesahuje hmotnost 3,5 tuny, hloubka dezénu by pak měla být minimálně 4 mm (do 3,5 tuny). Zároveň je také doporučeno nevyužívat pneumatiky starší čtyř let – s postupem let totiž začínají ztrácet své jedinečné vlastnosti a mohou tak být mnohem náchylnější k defektům.

Bacha na cesty do zahraničí

Pokud plánujete výjezd do zemí mimo Českou republiku, měli byste být dostatečně obeznámeni s místními pravidly. Ne všude totiž platí to, co platí u nás. Může se tedy velmi snadno stát, že to, co je povoleno u nás, je v rozporu s pravidly v zahraničí. Výjimkou nejsou ani pokuty až do výše 5 000 euro.

Šetřit se mnohdy nevyplácí

Mnoho řidičů využívá oježděných zimních pneumatik co nejdéle to jde, mimo jiné i proto, že na další sezónu by již nebyly vyhovující. S využíváním zimních pneumatik v pěkném počasí však přichází problém prodloužení brzdné dráhy a celkového zhoršení odezvy v řízení. Auto se při brždění celkově stává hůře ovladatelné.

Kam se starými?

Staré pneumatiky můžete pohodlně zanechat autoservisu, ve kterém dochází k jejich výměně – servisy totiž mají povinnost od vás dané pneumatiky přijmout. Mnoho řidičů se také obrací na sběrné dvory, zde však můžete narazit na poplatek za jejich odevzdání, většinou se však jedná o částku do maxima 100 Kč za jeden plášť. Odevzdané pneumatiky jsou pak následně recyklovány a využívány pro výrobu nových. Vše je tedy beze zbytku využito.

 

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii