Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Zima se blíží. Jste připraveni na přezouvání?

Zdá se, že léto je už definitivně pryč a mnoho řidičů čeká v nadcházejících měsících přezouvání na zimní pneumatiky. A protože je opakování matkou moudrosti, zopakujeme si, jaké máte coby řidiči v tomto ohledu povinnosti.

Zákon mluví jasně

Na zimní pneumatiky byste měli přezout mezi 1. listopadem a 31. březnem, zároveň se musí na komunikaci nacházet souvislá vrstva sněhu, led či námraza. Zároveň také musíte umět předvídat. Pokud očekáváte, že by mohla některá z těchto situací nastat, musíte na ni být připraveni s předstihem.

Pokud tedy žádné jízdy v tomto období neplánujete, povinnost obutí na zimní pneu se vás netýká. Dá se tedy říci, že volba je v tomto případě na vás. Pokuta, kterou můžete od policie dostat, šplhá mnohdy až ke dvěma tisícům korun. Rovněž vám může být také zakázána další jízda automobilem v případě, kdy svou lehkovážností způsobíte dopravní nehodu.

Zimní obutí přitom musí být na všech kolech v případě, kdy vaše auto přesahuje hmotnost 3,5 tuny, hloubka dezénu by pak měla být minimálně 4 mm (do 3,5 tuny). Zároveň je také doporučeno nevyužívat pneumatiky starší čtyř let – s postupem let totiž začínají ztrácet své jedinečné vlastnosti a mohou tak být mnohem náchylnější k defektům.

Bacha na cesty do zahraničí

Pokud plánujete výjezd do zemí mimo Českou republiku, měli byste být dostatečně obeznámeni s místními pravidly. Ne všude totiž platí to, co platí u nás. Může se tedy velmi snadno stát, že to, co je povoleno u nás, je v rozporu s pravidly v zahraničí. Výjimkou nejsou ani pokuty až do výše 5 000 euro.

Šetřit se mnohdy nevyplácí

Mnoho řidičů využívá oježděných zimních pneumatik co nejdéle to jde, mimo jiné i proto, že na další sezónu by již nebyly vyhovující. S využíváním zimních pneumatik v pěkném počasí však přichází problém prodloužení brzdné dráhy a celkového zhoršení odezvy v řízení. Auto se při brždění celkově stává hůře ovladatelné.

Kam se starými?

Staré pneumatiky můžete pohodlně zanechat autoservisu, ve kterém dochází k jejich výměně – servisy totiž mají povinnost od vás dané pneumatiky přijmout. Mnoho řidičů se také obrací na sběrné dvory, zde však můžete narazit na poplatek za jejich odevzdání, většinou se však jedná o částku do maxima 100 Kč za jeden plášť. Odevzdané pneumatiky jsou pak následně recyklovány a využívány pro výrobu nových. Vše je tedy beze zbytku využito.

 

30.09.2024

Auto při záplavách: Kam ho umístit a jak řešit škody

V tomto článku se dozvíte, kam přeparkovat auto, jak postupovat při jeho vysoušení, a také jak efektivně komunikovat s pojišťovnou. Najdete zde praktické rady, které vám pomohou minimalizovat rizika a správně vyřídit pojistnou událost.

Kam dát auto při záplavách?

Když se blíží velká voda a žijete v záplavové oblasti, je klíčové mít předem promyšlený plán, kam vozidlo přeparkovat. Následující tipy vám mohou pomoci:

  • Přeparkování na vyvýšené místo: Nejjednodušší a nejúčinnější metodou, jak chránit auto před vodou, je přeparkovat ho na vyvýšené místo. Pokud máte k dispozici vyšší terén mimo záplavovou oblast, využijte ho. Hlídané parkoviště na kopci je v tomto případě ideální.
  • Podzemní garáže se mohou stát pastí: Nikdy nenechávejte auto v podzemních garážích během záplav. Voda může rychle zatopit celé podzemní parkoviště a poškození vozidla může být devastující.
  • Veřejné parkovací plochy: Ve městech může být obtížné najít bezpečné místo k přeparkování. Sledujte informace od místních úřadů, které často poskytují seznam míst, kam lze během povodní bezpečně parkovat.
  • Zálohové plány: Mějte v záloze více možností, kam auto odvézt. Ideálně včas zajistěte možnost parkování u známých nebo využijte parkoviště mimo rizikovou oblast.

Auto poničila voda

Pokud už bylo vaše auto zaplaveno, je důležité jednat rychle a systematicky. Nesnažte se auto ihned nastartovat. Voda mohla proniknout do motoru, elektroinstalace nebo palivového systému, což by mohlo způsobit další škody. Snažte se co nejdříve získat odbornou pomoc.

Pokud auto není zcela ponořené, otevřete dveře a okna, abyste zajistili lepší cirkulaci vzduchu. Odpojte autobaterii, abyste předešli riziku zkratu a dalších elektrických problémů. Jakmile je to možné, nechte auto odtáhnout na suché a bezpečné místo. Odtahové služby jsou během kalamitních stavů často přetížené, takže je dobré mít kontakt předem. Chybu neuděláte, když se obrátíte na asistenční službu své pojišťovny. Je třeba ale počítat, že kapacity dostupných odtahů budou v danou chvíli velmi vytížené.

Dejte auto do servisu. Bude potřeba, aby ho důkladně zkontroloval mechanik. Zjištění rozsahu škod může zahrnovat kontrolu motoru, elektroinstalace, palivového systému, klimatizace a dalších důležitých součástí.

Generali Česká pojišťovna

Vysoušení zatopeného auta

Když je auto v bezpečí, začněte s vysoušením. Použijte ventilátory, odvlhčovače nebo průmyslové vysoušeče. Důležité je, aby bylo auto co nejdříve suché, protože vlhkost může poškodit elektroniku, čalounění i samotnou karoserii.

Pokud jsou koberce a sedadla promočená, je vhodné je co nejrychleji odstranit a nechat je vyschnout odděleně. Mnoho z těchto materiálů bude třeba vyměnit, zejména pokud auto bylo zaplavené po delší dobu. Nechte také zkontrolovat elektrické systémy a senzory odborníkem. Elektronika je na vodu velmi citlivá a její poškození nemusí být na první pohled viditelné.

Komunikace s pojišťovnou

Jakmile je auto bezpečně odtaženo a začali jste s vysoušením, je čas kontaktovat pojišťovnu. Správná a včasná komunikace může výrazně urychlit proces likvidace škody. Pořiďte fotodokumentaci auta ještě před zahájením jakýchkoli oprav. Čím více záběrů, tím lépe. Z fotografií by mělo být ideálně zřejmé, jak k zatopení vozu došlu a kde se tak stalo. Fotografie zatopeného interiéru, motoru a exteriéru jsou nezbytné pro jednání s pojišťovnou.

Pokud máte uzavřené havarijní pojištění, zkontrolujte, zda vaše pojištění kryje škody způsobené povodněmi či záplavou (vždy jste pojištěni na oboje současně). Pojistné plnění se bude odvíjet od rozsahu škody a vašeho pojistného krytí. Zjistěte také, jaké jsou výluky a limity pojistného plnění. Očekávejte, že pojišťovna si vyžádá odhad nákladů na opravu. Oprava zatopeného auta může být velmi nákladná, zvláště pokud došlo k poškození motoru nebo elektroniky.

 

Jak pojistit auto proti povodním?

Při sjednávání pojištění vozidla je důležité zvážit rizika způsobená živly obecně, zejména pokud žijete v záplavové oblasti. V České republice lze sjednat havarijní pojištění, které kryje škody způsobené přírodními živly, včetně záplav. Ujistěte se, že vaše havarijní pojištění zahrnuje riziko povodní. Některé pojistné produkty mohou mít omezení nebo vyšší spoluúčast pro tento typ škod. Před uzavřením smlouvy si pečlivě prostudujte všechny podmínky. Ne všechny varianty pojištění kryjí povodně nebo záplavy automaticky.

Vyberte kategorii