Zdá se, že léto je už definitivně pryč a mnoho řidičů čeká v nadcházejících měsících přezouvání na zimní pneumatiky. A protože je opakování matkou moudrosti, zopakujeme si, jaké máte coby řidiči v tomto ohledu povinnosti.
Zákon mluví jasně
Na zimní pneumatiky byste měli přezout mezi 1. listopadem a 31. březnem, zároveň se musí na komunikaci nacházet souvislá vrstva sněhu, led či námraza. Zároveň také musíte umět předvídat. Pokud očekáváte, že by mohla některá z těchto situací nastat, musíte na ni být připraveni s předstihem.
Pokud tedy žádné jízdy v tomto období neplánujete, povinnost obutí na zimní pneu se vás netýká. Dá se tedy říci, že volba je v tomto případě na vás. Pokuta, kterou můžete od policie dostat, šplhá mnohdy až ke dvěma tisícům korun. Rovněž vám může být také zakázána další jízda automobilem v případě, kdy svou lehkovážností způsobíte dopravní nehodu.
Zimní obutí přitom musí být na všech kolech v případě, kdy vaše auto přesahuje hmotnost 3,5 tuny, hloubka dezénu by pak měla být minimálně 4 mm (do 3,5 tuny). Zároveň je také doporučeno nevyužívat pneumatiky starší čtyř let – s postupem let totiž začínají ztrácet své jedinečné vlastnosti a mohou tak být mnohem náchylnější k defektům.
Bacha na cesty do zahraničí
Pokud plánujete výjezd do zemí mimo Českou republiku, měli byste být dostatečně obeznámeni s místními pravidly. Ne všude totiž platí to, co platí u nás. Může se tedy velmi snadno stát, že to, co je povoleno u nás, je v rozporu s pravidly v zahraničí. Výjimkou nejsou ani pokuty až do výše 5 000 euro.
Šetřit se mnohdy nevyplácí
Mnoho řidičů využívá oježděných zimních pneumatik co nejdéle to jde, mimo jiné i proto, že na další sezónu by již nebyly vyhovující. S využíváním zimních pneumatik v pěkném počasí však přichází problém prodloužení brzdné dráhy a celkového zhoršení odezvy v řízení. Auto se při brždění celkově stává hůře ovladatelné.
Kam se starými?
Staré pneumatiky můžete pohodlně zanechat autoservisu, ve kterém dochází k jejich výměně – servisy totiž mají povinnost od vás dané pneumatiky přijmout. Mnoho řidičů se také obrací na sběrné dvory, zde však můžete narazit na poplatek za jejich odevzdání, většinou se však jedná o částku do maxima 100 Kč za jeden plášť. Odevzdané pneumatiky jsou pak následně recyklovány a využívány pro výrobu nových. Vše je tedy beze zbytku využito.
Podzim je tady a s ním přichází nejen krásné barevné listí, ale také chladnější počasí a blížící se povinnost přezutí letních pneumatik na zimní. Nezapomeňte, že od 1. listopadu platí povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky, pokud se na silnicích vyskytuje souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.
Zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby poskytovaly lepší přilnavost a kontrolu nad vozidlem v chladných podmínkách. Díky speciálnímu složení a hlubšímu dezénu lépe drží na kluzkém povrchu, což zvyšuje vaši bezpečnost na silnici. Při teplotách pod 7 °C už letní pneumatiky ztrácejí svou pružnost a přilnavost, což může výrazně ovlivnit brzdnou dráhu a ovladatelnost vozidla.
Nově od 1. října 2024 také platí potřeba zaplatit povinné ručení ještě před tím, než začne smlouva platit. Pokud nebude zaplaceno včas, může vám pojišťovna odložit začátek pojistného plnění, nebo dokonce i zrušit smlouvu.
Aby vám zimní jízda nepřipravila nemilé překvapení, ujistěte se, že vaše pneumatiky mají dezén hluboký alespoň 4 mm. Zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby lépe držely na sněhu a ledu a zajistily, že auto zůstane ovladatelné i ve špatném počasí. Měly by být bez prasklin, viditelného opotřebení nebo jiných poškození, které by mohly zhoršit jejich výkon.
A pokud se chystáte do hor nebo na zasněžené cesty, určitě se vám budou hodit sněhové řetězy – ty se mohou stát vaším zachráncem, když ani nejlepší zimní pneumatika nestačí.
Přezutí pneumatik neodkládejte na poslední chvíli. Raději zajeďte do pneuservisu co nejdříve, aby vám stihli vyměnit pneumatiky včas a vy jste mohli bezpečně jezdit bez starostí.
Řidiči, pozor na rizika, která přináší zimní počasí