Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Výlety na motorce: připravte se, než vyrazíte na silnice

Pro tohle jste si nejspíš motorku pořídili – pro pocit volnosti a spojení s okolní krajinou. Vychutnejte si každou zatáčku, vůni lesů i nečekané výhledy, ale nezapomeňte se na každý výlet dobře připravit, aby byla očekávaná jízda na motorce hladká a plná pozitivních zážitků.

Uvědomte si, jakou motorku potřebujete na cestování

Ze všeho nejdřív si naplánujte trasu a zkuste si uvědomit terén, kterým vás cesta povede. Možná totiž zjistíte, že daný výlet na motorce vyžaduje vybrat jiný stroj než ten, který vám stojí v garáži. Pokud vyrážíte ven na několik hodin, zkuste přemýšlet nad tím, co tomu řeknou vaše záda. Podle toho pak můžete plánovat například zastávky.

Počasí se nalinkovat nedá, ale vy se můžete připravit na všechny varianty. Zabalte se pro všechny případy na zimu i na teplo, na slunce i na dešťové přeháňky. Jízda na motorce v nepříjemném počasí, při kterém vám mrznou ruce nebo se vám pálí čelo a do boku se vám opírá silný ledový vítr, je nejenom velmi nepříjemná, ale může být také pořádně nebezpečná. 

Odpočinek patří k cestování na motorce

Abyste se mohli důkladně kochat krajinou, nezapomeňte čas od času zastavit. Svůj výlet na motorce si užijete o mnoho víc, pokud budete v rozumných intervalech stavět na jídlo, pití i odpočinek. Při pauzách se navíc protáhnete a zabráníte tak například nečekané křeči v lýtku. Zážitek pro motorkáře je vždycky lepší s čerstvou hlavou a uvolněnými zády.

Vybavení na cesty na motorce nepodceňujte

Před cestou nikdo nechce myslet na komplikace. Avšak ve chvíli, kdy přijdou, hodí se mít po ruce to správné nářadí, vybavenou lékárničku a v telefonu užitečné aplikace, jako je například Záchranka. A ještě před sezónou nezapomeňte své motorce dopřát důkladnou prohlídku. 

Jak si vybrat výlet na motorce

Při plánování výletu na motorce buďte sami k sobě upřímní a držte se realistických scénářů. Vyhněte se nekonečné vyjížďce bez možnosti zastavit a naobědvat se nebo nepříjemnému drncání po zadních cestách. Sledujte vývoj počasí, převýšení i krajinu, kterou se cesta táhne. 

Stáhněte si do telefonu kvalitní mapy, a pokud míříte mimo frekventovaná místa, přibalte si i klasickou papírovou verzi. Předem si projděte trasu a podívejte se na příležitosti k zastavení. 

Zážitek na motorce si samozřejmě užijete i bez jakéhokoliv plánu. Jen buďte připravení na to, že se situace může rychle zkomplikovat. V takovém případě se hodí náhradní řešení a příprava na nečekané situace.

Přečtěte si také:
https://www.staci-malo.cz/detail/aplikace-ktere-ochrani-pri-cestovani
https://www.staci-malo.cz/detail/radeji-odpocinout-nez-litovat-jak-zvladnout-dlouhe-vypravy-bez-nehod
https://www.staci-malo.cz/detail/cestujete-za-sportem-nezapomente-se-pripojistit
https://www.staci-malo.cz/detail/jak-sjednat-cestovni-pojisteni 
 

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii