Výlety na motorce: připravte se, než vyrazíte na silnice

Pro tohle jste si nejspíš motorku pořídili – pro pocit volnosti a spojení s okolní krajinou. Vychutnejte si každou zatáčku, vůni lesů i nečekané výhledy, ale nezapomeňte se na každý výlet dobře připravit, aby byla očekávaná jízda na motorce hladká a plná pozitivních zážitků.

Uvědomte si, jakou motorku potřebujete na cestování

Ze všeho nejdřív si naplánujte trasu a zkuste si uvědomit terén, kterým vás cesta povede. Možná totiž zjistíte, že daný výlet na motorce vyžaduje vybrat jiný stroj než ten, který vám stojí v garáži. Pokud vyrážíte ven na několik hodin, zkuste přemýšlet nad tím, co tomu řeknou vaše záda. Podle toho pak můžete plánovat například zastávky.

Počasí se nalinkovat nedá, ale vy se můžete připravit na všechny varianty. Zabalte se pro všechny případy na zimu i na teplo, na slunce i na dešťové přeháňky. Jízda na motorce v nepříjemném počasí, při kterém vám mrznou ruce nebo se vám pálí čelo a do boku se vám opírá silný ledový vítr, je nejenom velmi nepříjemná, ale může být také pořádně nebezpečná. 

Odpočinek patří k cestování na motorce

Abyste se mohli důkladně kochat krajinou, nezapomeňte čas od času zastavit. Svůj výlet na motorce si užijete o mnoho víc, pokud budete v rozumných intervalech stavět na jídlo, pití i odpočinek. Při pauzách se navíc protáhnete a zabráníte tak například nečekané křeči v lýtku. Zážitek pro motorkáře je vždycky lepší s čerstvou hlavou a uvolněnými zády.

Vybavení na cesty na motorce nepodceňujte

Před cestou nikdo nechce myslet na komplikace. Avšak ve chvíli, kdy přijdou, hodí se mít po ruce to správné nářadí, vybavenou lékárničku a v telefonu užitečné aplikace, jako je například Záchranka. A ještě před sezónou nezapomeňte své motorce dopřát důkladnou prohlídku. 

Jak si vybrat výlet na motorce

Při plánování výletu na motorce buďte sami k sobě upřímní a držte se realistických scénářů. Vyhněte se nekonečné vyjížďce bez možnosti zastavit a naobědvat se nebo nepříjemnému drncání po zadních cestách. Sledujte vývoj počasí, převýšení i krajinu, kterou se cesta táhne. 

Stáhněte si do telefonu kvalitní mapy, a pokud míříte mimo frekventovaná místa, přibalte si i klasickou papírovou verzi. Předem si projděte trasu a podívejte se na příležitosti k zastavení. 

Zážitek na motorce si samozřejmě užijete i bez jakéhokoliv plánu. Jen buďte připravení na to, že se situace může rychle zkomplikovat. V takovém případě se hodí náhradní řešení a příprava na nečekané situace.

Přečtěte si také:
https://www.staci-malo.cz/detail/aplikace-ktere-ochrani-pri-cestovani
https://www.staci-malo.cz/detail/radeji-odpocinout-nez-litovat-jak-zvladnout-dlouhe-vypravy-bez-nehod
https://www.staci-malo.cz/detail/cestujete-za-sportem-nezapomente-se-pripojistit
https://www.staci-malo.cz/detail/jak-sjednat-cestovni-pojisteni 
 

24.05.2023

Nikol Moravcová: Rychlé přesuny a romantika na dvou kolech

Co pro vás znamená, když se posadíte na motorku?

Je to určitý pocit svobody, ale zároveň i velké zodpovědnosti. Kdybych jezdila na pláži s větrem ve vlasech, je to určitě lepší zážitek než kličkovat po Praze v zácpě. Ale cítit ten letní vánek, rozkvetlé stromy a pozorovat kolemjdoucí i jedoucí je takový krásný nepřenosný pocit, který zažijete jen párkrát do roka a rozhodně stojí za to. 

Jste radši na sedadle spolujezdce, nebo řidiče?

Zásadně řidič. Připadám si totiž pak vzadu se svýma 180 centimetry jako vosa na bonbonu (smích). Jako spolujezdec jsem projela celé Bali a kus Thajska a musím říct, že na dlouhé tratě to spolujezdec nemá úplně komfortní. Naposledy jsem jela vzadu s manželem na ostrově Fuerteventura a pocítila jsem nepohodlí nejen fyzicky, ale i v tom, že nemůžu rozhodovat o směru trasy.

A kam se ráda projíždíte? Na zmrzku, na výlet nebo jako alternativu na běžné ježdění?

S dítětem už moc není čas na jakoukoliv romantiku, takže většinou se jedná o rychlé přesuny, schůzky v centru nebo na nějaké zkrášlovací procedury, ale teda zmrzlinu si u toho taky ráda dám.

Říkáte o sobě, že s narozením vaší dcerky se trochu bojíte řídit. Jak se změnilo Vaše nahlížení na bezpečnost nejen za poslední čtyři roky?

Na Vespě jezdím po Praze už více než 10 let a posledních pár let jsem vynechala hlavně z praktického důvodu, protože dítě na motorce úplně není kam dát, že jo. Ale přiznávám, že jsem i více opatrná na sebe. Neměla jsem sice na motorce žádnou vážnější nehodu, ale nemůžu ovlivnit ostatní účastníky provozu, a tak jsem výjezdy na motorce poslední roky trochu minimalizovala. 

Co pro vás znamená pojištění? Je to cesta, jak si užívat a zůstat svá, zatímco jste zároveň zodpovědná?

Když jsem byla mladší, pojištění jsem tolik neřešila. Poté, když jsem spadla na paraglidingu ze srázu a začala se více zajímat o adrenalinové sporty, byla jsem okolím tak trochu donucena řešit i jiné než klasické pojištění. Můj manžel, po pár letech soužití a zkušeností se mnou, udělal raději pojištění na všechno včetně domácnosti. (smích)

Je pro vás nyní důležité mít i havarijní pojištění, a ne jen povinné?

Určitě ano. Pro mě je už i to havarijní vlastně tak trochu povinné. Hodně cestujeme a vždycky si v zahraničí připlatíme plné pojištění, protože nechceme nic riskovat.

S tím se pojí to, jestli radši pro jízdu volíte Vespu než auto jako ekologičtější variantu?

Máme elektrické auto, které nabíjíme z obnovitelných zdrojů, a proto je můj sen do budoucna přejít na ekologičtější verzi i u motorky. Často využívám na krátké přejezdy i sdílené elektro motorky, jen je poslední dobou problém s parkováním. Nedají se bohužel vrátit kdekoliv, zejména v centru Prahy, a tak si občas raději vyjedu na kole, což je vůbec nejlepší možnost a dělám tak něco nejen pro planetu, ale i svoje zdraví. 

Zažila jste někdy nějaké situace s motorkou, na které vzpomínáte, ať už to byly příjemné, nebo nebezpečné chvíle?

Příjemných je naštěstí pořád víc. Hlavně když jsem třeba odvážela svoje mírně ovíněné kamarádky z náplavky. Jednou jsem dokonce musela se zlomeným zápěstím dořídit do nemocnice. Spadla jsem ve Stromovce na longboardu a zhodnotila jako nejrychlejší řešení odvést se sama, ale byla to pravá ruka a tu bolest nahoru po Veletržní ulici cítím v žilách dodnes. 

Když by o vás přátelé vyprávěli nějaké zážitky, na co si vzpomenou ve spojitosti s motorkou? 

Těch bude asi víc. Hlavně mám celoživotní problém dát motorku na stojan, takže jsem častokrát přišla zpátky ke své ležící zvertikalizované Vespě někde na Národní třídě a kolemjdoucí mi museli pomáhat motorku zvednout. Taky jsem častokrát vjela někam, kam jsem neměla. Třeba na koupaliště v Divoké Šárce, kde jsem vyfasovala zcela oprávněně pokutu, ale chybami se člověk učí a možná proto už vyjíždím jen velmi slavnostně a hlavně nepodceňuji outfit. Už žádné rozevláté sukýnky ani děrovaný svetřík, ale koženou bundu, rukavice, pevné boty a vždycky zapnutou helmu. 

 

Po zadání kódu Nikol25 máte do 14. června 2023 25% slevu na sjednání pojištění Vaší motorky - více informací naleznete na Generali Česká v sekci Pojištění motocyklu.

Vyberte kategorii