Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Kvalitní vybavení je nejlepším přítelem motorkáře

Kromě helmy musí motorkáři věnovat velkou pozornost i dalšímu vybavení, které zahrnuje motorkářskou kombinézu, boty, rukavice a vřele se doporučuje i chránič páteře. Máte kvalitní oblečení na motorku?

„Přilbu na motorku si nasazujte při každé jízdě! Vždy ji upevněte pomocí pásků, které musí být dostatečně utažené. V případě nehody odvede svou práci pouze kvalitní a správně upevněná přilba na motorku," varuje moto záchranář Domen Vodopivec.

6 tipů při výběru helmy na motorku

  • Je velmi důležité, aby měla helma správnou velikost. Proto si ji motorkáři mezi sebou nepůjčují.

  • Musí být řádně otestovaná a mít certifikát potvrzující kvalitu.

  • Nesmí být nijak poškozená, protože pak už neposkytuje dostatečnou ochranu. Nekupujte proto přilby na motorku z druhé ruky.

  • Dávejte pozor na její věk. Životnost helmy na motorku je maximálně 5 let.

  • Integrální přilba (tedy celoobličejová) nejlépe chrání všechny životně důležité části hlavy a také obličej.

  • Při nákupu vyzkoušejte několik modelů od různých výrobců a vyberte si přilbu, která vám vyhovuje.

A nezapomeňte na to, že přilba, která byla vystavena pádu nebo nárazu, již není bezpečná.
Její poškození nemusí být navenek vidět, ale mohou se poškodit skryté části vnitřní podšívky, které hrají důležitou roli. Po pádu se proto raději vydejte na nákup nové helmy.

Generali Česká pojišťovna

Boty a rukavice na motorku musí sedět

Boty a rukavice vás ochrání před zraněním a pomohou udržet teplo v chladnějších dnech. Výběru bot na motorku a rukavic věnujte dostatečnou pozornost a vyberte si vhodnou velikost. Důležité je, aby rukavice perfektně seděly v oblasti prstů. Zejména pak dbejte na to, aby rukavice nebyla příliš krátká v oblasti palce nebo příliš úzká v oblasti dlaně.
 
Kombinézy a další ochranné oděvy nabízí výrobci v kůži nebo ve speciální látce. Pokud se rozhodnete pro látkový overal, zvolte model se zabudovanými chrániči. Měli byste se v něm cítit pohodlně. Pokud máte na sobě dvoudílnou kombinézu, Domen Vodopivec radí spojit horní a spodní část. Oblečení na motorku by mělo být vždy zapnuté v pase, na zápěstí, u kotníků a samozřejmě vepředu. Pro zvýšení viditelnosti v provozu použijte reflexní motorkářskou bundu nebo reflexní vestu.
 
Ledvinový pás a ochrana zad – tzv. želva, jsou často rozhodujícími faktory pro přežití motocyklisty v případě nehody, protože chrání životně důležité části těla. Při výběru vybavení na ochranu zad a ledvin dbejte na vhodnou velikost a zkontrolujte prodyšnost materiálu. Jinak se totiž budete v nevhodném oděvu hodně potit, což může být v letních měsících nepříjemné.
 
I pár metrů může být smrtelných

Moto záchranář Domen Vodopivec varuje před následky nepoužívání motocyklového vybavení, které mohou být často fatální: „V horkém srpnovém dni, kdy venku pálilo slunce, přišlo volání o pomoc. K dopravní nehodě osobního auta a motorky došlo jen pár bloků od mého domova. Zraněný motocyklista, který po nárazu ležel na silnici, měl na sobě pouze kraťasy a tričko a na nohou letní žabky. Měl štěstí, že neutrpěl vážnější následky, protože si doma alespoň nasadil helmu. Byl si jistý, že na krátkou cestu ke kamarádovi, která měla trvat jenom pár minut, nic jiného nepotřebuje.“
 
Motocyklista se popálil na zádech kvůli asfaltu, který byl v horku velmi rozpálený a klouzal po něm jen v tričku. Na místě nehody mu záchranáři poskytli první pomoc a následně ho převezli k další péči sanitkou.
 
Ještě více pro bezpečnost motorkářů

Kromě kvalitní výbavy, která motorkáři významně přispívá k bezpečnosti a komfortu jízdy na motorce, nezapomeňte na úrazové pojištění řidiče a komplexní pojištění motorky


Přečtěte si také:

Víte, jak vypadá správná záchranářská ulička?

Pojištění léčebných výloh vám ušetří peníze i starosti

Nikol Moravcová: Rychlé přesuny a romantika na dvou kolech

Pojištění na skútr nebo moped: kompletní průvodce

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii