„Přilbu na motorku si nasazujte při každé jízdě! Vždy ji upevněte pomocí pásků, které musí být dostatečně utažené. V případě nehody odvede svou práci pouze kvalitní a správně upevněná přilba na motorku," varuje moto záchranář Domen Vodopivec.
6 tipů při výběru helmy na motorku
Je velmi důležité, aby měla helma správnou velikost. Proto si ji motorkáři mezi sebou nepůjčují.
Musí být řádně otestovaná a mít certifikát potvrzující kvalitu.
Nesmí být nijak poškozená, protože pak už neposkytuje dostatečnou ochranu. Nekupujte proto přilby na motorku z druhé ruky.
Dávejte pozor na její věk. Životnost helmy na motorku je maximálně 5 let.
Integrální přilba (tedy celoobličejová) nejlépe chrání všechny životně důležité části hlavy a také obličej.
Při nákupu vyzkoušejte několik modelů od různých výrobců a vyberte si přilbu, která vám vyhovuje.
A nezapomeňte na to, že přilba, která byla vystavena pádu nebo nárazu, již není bezpečná.
Její poškození nemusí být navenek vidět, ale mohou se poškodit skryté části vnitřní podšívky, které hrají důležitou roli. Po pádu se proto raději vydejte na nákup nové helmy.
Boty a rukavice na motorku musí sedět
Boty a rukavice vás ochrání před zraněním a pomohou udržet teplo v chladnějších dnech. Výběru bot na motorku a rukavic věnujte dostatečnou pozornost a vyberte si vhodnou velikost. Důležité je, aby rukavice perfektně seděly v oblasti prstů. Zejména pak dbejte na to, aby rukavice nebyla příliš krátká v oblasti palce nebo příliš úzká v oblasti dlaně.
Kombinézy a další ochranné oděvy nabízí výrobci v kůži nebo ve speciální látce. Pokud se rozhodnete pro látkový overal, zvolte model se zabudovanými chrániči. Měli byste se v něm cítit pohodlně. Pokud máte na sobě dvoudílnou kombinézu, Domen Vodopivec radí spojit horní a spodní část. Oblečení na motorku by mělo být vždy zapnuté v pase, na zápěstí, u kotníků a samozřejmě vepředu. Pro zvýšení viditelnosti v provozu použijte reflexní motorkářskou bundu nebo reflexní vestu.
Ledvinový pás a ochrana zad – tzv. želva, jsou často rozhodujícími faktory pro přežití motocyklisty v případě nehody, protože chrání životně důležité části těla. Při výběru vybavení na ochranu zad a ledvin dbejte na vhodnou velikost a zkontrolujte prodyšnost materiálu. Jinak se totiž budete v nevhodném oděvu hodně potit, což může být v letních měsících nepříjemné.
I pár metrů může být smrtelných
Moto záchranář Domen Vodopivec varuje před následky nepoužívání motocyklového vybavení, které mohou být často fatální: „V horkém srpnovém dni, kdy venku pálilo slunce, přišlo volání o pomoc. K dopravní nehodě osobního auta a motorky došlo jen pár bloků od mého domova. Zraněný motocyklista, který po nárazu ležel na silnici, měl na sobě pouze kraťasy a tričko a na nohou letní žabky. Měl štěstí, že neutrpěl vážnější následky, protože si doma alespoň nasadil helmu. Byl si jistý, že na krátkou cestu ke kamarádovi, která měla trvat jenom pár minut, nic jiného nepotřebuje.“
Motocyklista se popálil na zádech kvůli asfaltu, který byl v horku velmi rozpálený a klouzal po něm jen v tričku. Na místě nehody mu záchranáři poskytli první pomoc a následně ho převezli k další péči sanitkou.
Ještě více pro bezpečnost motorkářů
Kromě kvalitní výbavy, která motorkáři významně přispívá k bezpečnosti a komfortu jízdy na motorce, nezapomeňte na úrazové pojištění řidiče a komplexní pojištění motorky.
Přečtěte si také:
Víte, jak vypadá správná záchranářská ulička?
Pojištění léčebných výloh vám ušetří peníze i starosti
Nikol Moravcová: Rychlé přesuny a romantika na dvou kolech
Pojištění na skútr nebo moped: kompletní průvodce
I když počet nehod oproti minulým letům lehce klesá a z celkového dopravního výkonu, tedy počtu ujetých kilometrů, představují motocyklisté zhruba jen jeden a půl procenta, jsou jednou z nejvíce ohrožených skupin na silnicích. A kromě toho neplatí, že vážné následky nehod jsou doménou pouze mladých řidičů. Nejrizikovější skupinou jsou jezdci ve věku 35 až 44 let.
Ať už jezdíte pravidelně, nebo jen příležitostně, dobře padnoucí a kvalitní přilba na motorku je základem bezpečné jízdy a každoročně zachrání tisíce životů při nehodách motorkářů. Avšak vzhledem k různým typům dostupných motocyklových přileb může být těžké poznat, která je nejlepší. Před nákupem si vždycky ověřte, že motocyklová helma splňuje závazné normy, zejména evropskou homologaci ECE!
Nejběžnější helmy na motorku jsou buď otevřené – bez hledí a ochrany brady –, nebo uzavřené, které plně chrání bradu a čelist proti pádu. Jsou k dostání v různých provedeních podle typu motocyklové aktivity.
Uzavřené, tzv. full-face helmy na motorku lépe chrání před nepřízní počasí a při nehodě, ale některé mohou být těžké.
Otevřené helmy jsou mnohem lehčí, ale nechrání oči a bradu.
Změřte si obvod hlavy těsně nad obočím. Různé značky nabízejí různé velikosti a tvar, proto si přilbu před nákupem pořádně vyzkoušejte. Nechte si přilbu na motorku nasazenou několik minut a pohybujte hlavou všemi směry, abyste zjistili, jestli vám dobře sedí.
Ujistěte se, že vás helma nikde netlačí, a naopak že kolem hlavy nejsou volná místa. Bradový pásek by měl být tak těsný, abyste pod něj vložili jen dva prsty. Při zapínání musí přezka slyšitelně zaklapnout.
Jen přilba, která dobře sedí, správně ochrání hlavu při nehodě
Ujistěte se, že vnější skořepina je vyrobena ze silného a odolného materiálu. Uvnitř by měla být tlumicí vrstva, která při nehodě utlumí náraz a snižuje velikost přetížení mezi stojícím povrchem a pohybujícím se mozkem jezdce.
Bradový pásek musí být odolný, ale pohodlný.
Vybírejte přilbu, která má lícní polštářky a pohodlnou a odolnou výstelku.
Zkontrolujte větrání na horní, zadní nebo dolní přední straně. Zabraňuje to zamlžování štítu.
Výrobci doporučují vyměnit přilbu každých 3–5 let z důvodu degradace materiálů a opotřebení.
Vždy vyměňte přilbu po nárazu.
Pravidelně kontrolujte, jestli vám přilba nezačíná být volná, nebo jestli uvnitř či navenek nevykazuje známky poškození. Pokud ano, raději ji okamžitě vyměňte.
Ujistěte se, že helma splňuje bezpečnostní normy a předpisy požadované v České republice a že je řádně homologována.
Certifikované přilby jsou sice dražší, ale investice do větší bezpečnosti se vám vyplatí.
Myslete i na pojištění motorky nebo skůtru a ušetřete si starosti.
Přečtěte si také:
Kvalitní vybavení je nejlepším přítelem motorkáře
Rukavice na motorku musí být z kvalitního materiálu a dobře sedět na ruce
Aplikace, které ochrání při cestování