Nikol Moravcová: Rychlé přesuny a romantika na dvou kolech

Motorka je pro Nikol Moravcovou spojení pocitu svobody se zodpovědností. S narozením dcery se stala opatrnější a jízdu na motorce minimalizovala, ale pořád pro ni představuje něco víc než jen obyčejný dopravní prostředek. Kam nejčastěji na motorce vyjede a chce být spíše řidičkou, nebo si užívá spolujízdu? O tom všem nám vyprávěla v jednostopém rozhovoru.

Co pro vás znamená, když se posadíte na motorku?

Je to určitý pocit svobody, ale zároveň i velké zodpovědnosti. Kdybych jezdila na pláži s větrem ve vlasech, je to určitě lepší zážitek než kličkovat po Praze v zácpě. Ale cítit ten letní vánek, rozkvetlé stromy a pozorovat kolemjdoucí i jedoucí je takový krásný nepřenosný pocit, který zažijete jen párkrát do roka a rozhodně stojí za to. 

Jste radši na sedadle spolujezdce, nebo řidiče?

Zásadně řidič. Připadám si totiž pak vzadu se svýma 180 centimetry jako vosa na bonbonu (smích). Jako spolujezdec jsem projela celé Bali a kus Thajska a musím říct, že na dlouhé tratě to spolujezdec nemá úplně komfortní. Naposledy jsem jela vzadu s manželem na ostrově Fuerteventura a pocítila jsem nepohodlí nejen fyzicky, ale i v tom, že nemůžu rozhodovat o směru trasy.

A kam se ráda projíždíte? Na zmrzku, na výlet nebo jako alternativu na běžné ježdění?

S dítětem už moc není čas na jakoukoliv romantiku, takže většinou se jedná o rychlé přesuny, schůzky v centru nebo na nějaké zkrášlovací procedury, ale teda zmrzlinu si u toho taky ráda dám.

Říkáte o sobě, že s narozením vaší dcerky se trochu bojíte řídit. Jak se změnilo Vaše nahlížení na bezpečnost nejen za poslední čtyři roky?

Na Vespě jezdím po Praze už více než 10 let a posledních pár let jsem vynechala hlavně z praktického důvodu, protože dítě na motorce úplně není kam dát, že jo. Ale přiznávám, že jsem i více opatrná na sebe. Neměla jsem sice na motorce žádnou vážnější nehodu, ale nemůžu ovlivnit ostatní účastníky provozu, a tak jsem výjezdy na motorce poslední roky trochu minimalizovala. 

Co pro vás znamená pojištění? Je to cesta, jak si užívat a zůstat svá, zatímco jste zároveň zodpovědná?

Když jsem byla mladší, pojištění jsem tolik neřešila. Poté, když jsem spadla na paraglidingu ze srázu a začala se více zajímat o adrenalinové sporty, byla jsem okolím tak trochu donucena řešit i jiné než klasické pojištění. Můj manžel, po pár letech soužití a zkušeností se mnou, udělal raději pojištění na všechno včetně domácnosti. (smích)

Je pro vás nyní důležité mít i havarijní pojištění, a ne jen povinné?

Určitě ano. Pro mě je už i to havarijní vlastně tak trochu povinné. Hodně cestujeme a vždycky si v zahraničí připlatíme plné pojištění, protože nechceme nic riskovat.

S tím se pojí to, jestli radši pro jízdu volíte Vespu než auto jako ekologičtější variantu?

Máme elektrické auto, které nabíjíme z obnovitelných zdrojů, a proto je můj sen do budoucna přejít na ekologičtější verzi i u motorky. Často využívám na krátké přejezdy i sdílené elektro motorky, jen je poslední dobou problém s parkováním. Nedají se bohužel vrátit kdekoliv, zejména v centru Prahy, a tak si občas raději vyjedu na kole, což je vůbec nejlepší možnost a dělám tak něco nejen pro planetu, ale i svoje zdraví. 

Zažila jste někdy nějaké situace s motorkou, na které vzpomínáte, ať už to byly příjemné, nebo nebezpečné chvíle?

Příjemných je naštěstí pořád víc. Hlavně když jsem třeba odvážela svoje mírně ovíněné kamarádky z náplavky. Jednou jsem dokonce musela se zlomeným zápěstím dořídit do nemocnice. Spadla jsem ve Stromovce na longboardu a zhodnotila jako nejrychlejší řešení odvést se sama, ale byla to pravá ruka a tu bolest nahoru po Veletržní ulici cítím v žilách dodnes. 

Když by o vás přátelé vyprávěli nějaké zážitky, na co si vzpomenou ve spojitosti s motorkou? 

Těch bude asi víc. Hlavně mám celoživotní problém dát motorku na stojan, takže jsem častokrát přišla zpátky ke své ležící zvertikalizované Vespě někde na Národní třídě a kolemjdoucí mi museli pomáhat motorku zvednout. Taky jsem častokrát vjela někam, kam jsem neměla. Třeba na koupaliště v Divoké Šárce, kde jsem vyfasovala zcela oprávněně pokutu, ale chybami se člověk učí a možná proto už vyjíždím jen velmi slavnostně a hlavně nepodceňuji outfit. Už žádné rozevláté sukýnky ani děrovaný svetřík, ale koženou bundu, rukavice, pevné boty a vždycky zapnutou helmu. 

 

Po zadání kódu Nikol25 máte do 14. června 2023 25% slevu na sjednání pojištění Vaší motorky - více informací naleznete na Generali Česká v sekci Pojištění motocyklu.

15.05.2023

Pojištění na skútr nebo moped: kompletní průvodce

 

Jak pojistit skútr?

U Generalli Česká pojišťovna nabízíme Pojištění motocyklu, v rámci kterého můžete získat nejen povinné ručení s celou řadou připojištění, ale také havarijní pojištění na svou motorku, díky kterému se na cestách můžete cítit ještě bezpečněji.

  • Povinné ručení vám pomůže pokrýt případné škody na majetku či zdraví způsobené provozem vašeho jednostopého motorového vozidla. V rámci připojištění lze zřídit také úrazové pojištění řidiče, popřípadě spolujezdce nebo pojistit zavazadla . Rovněž si můžete připlatit za asistenční služby v případě nehody či poruchy.
     

  • Havarijní pojištění kryje škodu na vašem motocyklu způsobenou zaviněnou i nezaviněnou nehodou. Pokrývá poškození v důsledku vandalismu. Kryje rovněž škodu při zcizení vašeho jednostopého vozidla či jeho částí i škody způsobené živelnou pohromou.

Kde pojistit motorku? Povinné ručení i havarijní pojištění můžete zřídit jednoduše online nebo na kterékoliv naší pobočce.

Jaký je rozdíl mezi skútrem a mopedem?

Obecně se jedná o kategorii motocyklů s objemem od 50 cm3 do 125 cm3:

  • Skútr je malá motorka s objemem motoru 50 až 125 cm3. Má dvě malá kola pod kapotáží s rámem a podlážkou. Před sedadlem je volný prostor, což umožňuje snadné nastupování a řidič sedí na sedačce jako na židli. Bývá vybavený automatickou převodovkou a někdy i automatickou spojkou. Snadno se ovládá, a proto je oblíbený i u mladých řidičů.

  • Název moped je vlastně odvozen od zkratky pro motocykl s pedály. Jedná se o jednostopé vozidlo s objemem motoru do 50 cm3, které je určeno pro přepravu jedné osoby na krátkou vzdálenost. Má pevnější a odolnější rám než kolo. Typickými zástupci jsou Babeta nebo Stadion.

Mopedy a skútry do objemu 50 cm3, které dosahují rychlosti do 45 km/h. K řízení tohoto typu motocyklu, označovaného také jako AM, můžete získat řidičské oprávnění již v 15 letech, ale do 18 let potřebuje řidič písemný souhlas svých zákonných zástupců. V případě, že jste držitelem řidičského oprávnění skupiny B, C nebo D, automaticky získáváte také oprávnění řídit tyto malé motocykly, nemusíte si ho dělat zvlášť. Skútry o objemu 50 - 125 cm3 spadají do skupiny A1 a jsou určeny pro řidiče s platným oprávněním již od 16 let. Stejně jako v předchozím případě, tito mladí řidiči rovněž potřebují písemný souhlas rodičů. Řidiči s oprávněním pro skupinu B mohou automaticky řídit také motorky skupiny A1 s automatem.

Je pojištění skútru i mopedu povinné?

Jak ukládá zákon č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, jsou jednostopá vozidla skupiny AM i A1 způsobilá vyrazit na cestu pouze s platným povinným ručením. Tento typ pojištění zaručuje krytí škod na zdraví či majetku způsobený provozem vašeho vozidla. Jednoduše řečeno se jedná o krytí škod způsobených někomu jinému. Ačkoliv se jedná o povinné pojištění, máte možnost pojištění rozšířit o další možnosti krytí, jako třeba úrazové pojištění řidiče i spolujezdce, asistenční služby a další.

Chcete-li mít jistotu, že jste si vybrali to nejvýhodnější pojištění, nechte si zpracovat více nabídek od různých pojišťoven a vyberte si tu nejlepší.

Z toho důvodu musí mít řidič vždy k dispozici tvz. Zelenou kartu, a to buď v papírové podobě nebo nově také v mobilu

Kolik stojí povinné ručení na moped nebo skútr?

V tomto případě nemůžeme poskytnout jednoznačnou odpověď. Cena pojištění se odvíjí od nastavených parametrů krytí. Samozřejmě platí, že čím větší rozsah krytí, tím vyšší cena. Některé pojišťovny nabízejí také čistě sezónní pojištění, která vám umožňuje platit pojistku pouze v měsících, kdy motocykl využíváte, zpravidla se tedy jedná o období od jara do podzimu. Průměrná cena roční pojistky malého motocyklu se pohybuje okolo 1500 Kč. 

Jak vypovědět pojistku na skútr nebo moped?

Smlouvu o povinném ručení je nutné vypovědět vždy písemně, a to nejméně 6 týdnů před koncem pojistného období. 

Je třeba mít povinné ručení také na elektrický skútr?

Ano, zákonná povinnost o pojištění odpovědnosti za provoz vozidla se vztahuje také na elektrické skútry či mopedy. Platí, že povinné ručení je povinné pro všechna vozidla s pohonem silnějším než 500 W nebo jsou těžší než 25 kg a zároveň jedou více než 14 km/hod. Elektrokola a elektrokoloběžky proto mají zatím v České republice výjimku, ale i v tomto směru lze očekávat změnu.

Je možné převést povinné ručení ze skútru na jiný typ motorky?

V žádném případě. Každé motorové vozidlo musí mít sjednáno vlastní povinné ručení, které není možné převádět na jiné, i kdyby se jednalo o vozidlo stejné kategorie.

Jak ušetřit peníze za povinné ručení?

Při sjednávání povinného ručení se vyplatí nechat si zpracovat aktuální nabídku od více pojišťoven, a to vždy s dostatečným předstihem před výročím stávajícího povinného ručení. Zcela jistě dostanete výhodnější nabídku u pojišťovny, u které máte pojištěná také jiná vozidla, jako třeba osobní automobil nebo třeba obytný vůz. Díky kilometrům bez nehod získáváte bonusy, které výslednou cenu pojištění také poníží. 

Ušetřit můžete i tak, že se o skútr a tedy o náklady na jeho provoz podělíte s někým z rodiny nebo s některým ze svých přátel. Ušetříte tak nejen finančně, ale zároveň tak přispějete k ochraně planety. Kontaktujte nás online a zjistěte, jaké možnosti vám naše povinné ručení nabízí. 

Pojištění veteránů

Od kdy je motorka veterán? A může se jednak i o skútr nebo moped? Jedná se o takové jednostopé vozidlo, které je starší 30 let, musí mít veteránskou SPZ, majitel musí být členem klubu veteránů a motorka musí mít mezinárodní certifikaci FIA nebo FIVA. Vzhledem k nízké rychlosti veteránů, čistě sezónnímu provozu a velice nízkému počtu nehod způsobených tímto typem vozidel, je povinné ručení na takový typ motocyklu mnohonásobně nižší než u běžných typů malých motocyklů. Oproti tomu havarijní pojištění se může vyšplhat k opravdu závratným částkám. 

Doufáme, že vám náš průvodce pomohl a vy se nyní můžete vydat na svém jednostopém oři bezpečně na cestu. Pokud chcete podrobnější informace nebo konkrétní nabídku, neváhejte se na nás obrátit telefonicky či nás navštivte na kterékoliv pobočce Generalli Česká pojišťovna.

Přečtěte si také:
https://www.staci-malo.cz/detail/pojisteni-spoluucasti-na-vecech-pujcenych-vyridite-pro-cesko-i-cely-svet 

https://www.staci-malo.cz/detail/pojisteni-lecebnych-vyloh-vam-usetri-penize-i-starosti

https://www.staci-malo.cz/detail/jak-sjednat-cestovni-pojisteni

Vyberte kategorii