Výběr kola může být obtížný proces, ke kterému potřebujete dostatek informací. Při rozhodování je důležité zvážit několik faktorů, které mohou značně ovlivnit pohodlí, výkon a efektivitu vaší jízdy. My vám v následujícím článku tuto práci usnadníme.
Různé typy kol jsou navrženy pro různé podmínky a terény. Než tedy začnete s výběrem, měli byste si položit dvě základní otázky:
Plánujete jezdit v přírodě nebo naopak po silnicích?
Chystáte se jezdit na kole na krátké nebo dlouhé vzdálenosti?
Účel jízdy a terénní podmínky vám pomohou určit, který typ je pro vás ten správný. Pokud jste zkušeným cyklistou, pravděpodobně už budete vědět, jaké jsou vaše preference. Pro někoho, kdo ale na kole dlouho neseděl, může být výběr složitý a nabídka nepřehledná. Jaké druhy kol se na trhu objevují?
Horská kola: Horská kola jsou navržena pro jízdu v náročném terénu. Mají robustní rámy, tlusté pláště, dobré odpružení, lépe tlumí nárazy, skvěle se ovládají a zajistí vám stabilitu na nerovném povrchu.
Silniční kola: Silniční kola jsou vyrobena tak, aby byla jejich konstrukce co nejlehčí. Jsou určená pro jízdu po asfaltu, a díky lehkosti a úzkému plášti umožňují rychlou a plynulou jízdu po hladkém povrchu. Jsou vhodná na delší vzdálenosti.
Městská kola: Tato kola jsou ideální volbou pro ty, kteří se chtějí po městě pohybovat nezávisle na městské hromadné dopravě, nebo jen chtějí do svého života zařadit více pohybu. Mají pohodlná sedadla, obvykle jsou vybaveny nosiči zavazadel a blatníky pro jízdu v dešti.
Cyklokrosová kola: Speciální typ kol určený pro sport kombinující prvky silniční a horské cyklistiky. Tato kola jsou navržena tak, aby zvládla různé terény jako bláto, trávu, štěrk a přírodní překážky. Cyklokrosové kolo je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí zkombinovat jízdu po silnicích s adrenalinovými závody v náročných terénech.
Gravel kola: Jedná se o hybridní kola, která vznikla spojením horského, cyklokrosového a silničního kola. Díky své všestrannosti jsou ideální na dlouhé vyjížďky a oblíbí si je jistě cyklisté i cykloturisté.
Elektrokola: Speciální skupinou jsou elektrokola. Ta mají elektrický pohon a skutečně široké využití pro různé typy cyklistů. Vhodné jsou pro osoby s fyzickým omezením, ale také pro ty, kteří chtějí jezdit pohodlně a cestu si užít.
Výhody elektrokola: Poskytuje asistenci motoru při šlapání, což znamená, že je snazší překonávat dlouhé vzdálenosti či jízda do kopce. Mohou být také skvělou alternativou k automobilu, ušetříte tak navíc peníze za parkování i palivo.
Nevýhody elektrokola: Obvykle stojí více než běžná kola. Jsou těžší a baterii je třeba pravidelně nabíjet. Další nevýhodou je omezená dostupnost parkovacích míst s nabíjecími stanicemi. Některá města používání elektrokol regulují a na specifická místa, jako jsou parky nebo stezky je možné vjet pouze s běžným kolem.
Nejlepší je, když máte možnost si kolo vyzkoušet a nechat si poradit odborníkem. Výška rámu se vždy odvíjí od výšky postavy a výrobci na svých stránkách uvádí orientační tabulky, které by vám při výběru měly pomoci. Není to však vždy jednoznačné a je lepší si kolo poměřit osobně.
Podobně je tomu i u nastavování výšky sedla. Když se postavíte vedle kole, sedlovka by vždy měla být v úrovni vašich kyčlí, tak abyste při jízdě měli jen mírně pokrčenou nohu. Pokud musíte trubku sedadla vytáhnout víc než za její polovinu, zvolili jste pravděpodobně moc malý rám a je lepší sáhnout po větší velikosti.
Buďte vždy připraveni
I když jste opatrní, může při jízdě na kole dojít k nehodě. Generali Česká pojišťovna nabízí úrazové pojištění, které vám poskytne ochranu v případě, že se při jízdě na kole zraníte. Pokrývá náklady na lékařskou péči, hospitalizaci, rehabilitaci a mnoho dalších výdajů spojených s léčbou. Pokud plánujete vyrazit na kole do zahraničí, je pro vás vhodné cestovní pojištění. Užijte si svůj volný čas bez starostí a stresu.
Pamatujte, že správně vybrané kolo vám umožní zlepšit vaše výkony a poskytne vám radost a pohodlí při každé jízdě.
Doufáme, že vám náš článek pomohl a přejeme vám mnoho příjemných a bezpečných cyklistických dobrodružství!
Mohlo by vás zajímat:
Přečtěte si více o úrazovém pojištění
Přečtěte si více o cestovním pojištění
Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?
Zranění či nemoc na cestách může být stresující a nepříjemné, ale se správnou přípravou a rychlou reakcí můžete situaci zvládnout s minimálním dopadem na vaši dovolenou. Pamatujte, že prevence je klíčová – buďte opatrní, informovaní a připravení na každou situaci.
Pokud si zlomíte nohu nebo ruku, je klíčové okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a zavolat na asistenční službu. Pokud jste na pláži nebo v horách, zkuste najít někoho, kdo vám pomůže dostat se do bezpečí. Zavolejte místní záchrannou službu nebo se obraťte na recepci vašeho ubytování, kde vám mohou pomoci najít nejbližší nemocnici. Víte, že česká aplikace Záchranka funguje i na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku? Během přepravy se pak snažte zraněnou končetinu co nejvíce znehybnit, aby se zabránilo dalšímu poškození.
Pokud se cítíte slabě, máte bolesti hlavy nebo závratě, okamžitě se přesuňte do stínu nebo klimatizované místnosti. Pijte hodně vody a snažte se ochladit tělo pomocí studených obkladů. Pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékařskou pomoc. Před cestou si zjistěte, kde se nachází nejbližší zdravotnické zařízení a mějte po ruce čísla na záchranné služby. Jednodušší je ovšem mít pojištění u Generali, jehož součástí je i asistenční služba, která tohle vyřeší za vás.
Nejprve zkuste zastavit krvácení tlakem na ránu čistým hadříkem nebo obvazem. Pokud je to možné, držte postiženou část těla vyvýšenou. Poté co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc, ideálně v nejbližší nemocnici nebo zdravotnickém zařízení. Popřípadě volejte asistenční službu. Generali hradí náklady na lékařské ošetření vzniklé v důsledku úrazu, což zahrnuje i případnou repatriaci pojištěného do ČR, pokud to bude ze zdravotních důvodů nezbytné.
Pokud začnete pociťovat otoky, vyrážku, dýchací potíže nebo svědění, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud máte epinefrinové pero, použijte ho dle návodu. Pokud cestujete do oblastí, kde může být obtížné získat rychlou lékařskou pomoc, vždy mějte po ruce léky proti alergiím a informujte své spolucestující o svém stavu.
Pokud jste se udeřili do hlavy, sledujte příznaky jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, závratě nebo zmatenost. Vyhledejte lékařskou pomoc, i když se vám zdá, že je zranění malé. Je lepší být opatrný a nechat se vyšetřit, aby se vyloučily závažnější komplikace, jako je otřes mozku. Pokud si sjednáte pojištění hospitalizace mimo základní balíček, Generali hradí náklady na pobyt v nemocnici, který trvá déle než 48 hodin.
Akutní zubní ošetření
Připojištění akutního zubního ošetření je automaticky součástí každého produktu obsahujícího léčebné výlohy včetně repatriace.
Abyste minimalizovali rizika a byli připraveni na případné zranění, je důležité se před cestou dobře připravit:
Nemoc nebo úraz mohou pořádně zkomplikovat dovolenou. S pojištěním od Generali můžete cestovat s klidem, že budete mít vždy zajištěnou potřebnou péči. Užijte si svou dovolenou a cestujte bezpečně!
Přečtěte si
Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?
Jak bezpečně a efektivně ošetřit drobné popáleniny?
Kam na ferraty v České republice a zahraničí?
Poslechněte si podcast s Alenou Zárybnickou: „Muž volal partnerce, že nestihne rande, protože je pod lavinou.“