Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Výběr toho správného kola pro vás

Výběr kola může být obtížný proces, ke kterému potřebujete dostatek informací. Při rozhodování je důležité zvážit několik faktorů, které mohou značně ovlivnit pohodlí, výkon a efektivitu vaší jízdy. My vám v následujícím článku tuto práci usnadníme.

Proč je výběr kola důležitý?

Různé typy kol jsou navrženy pro různé podmínky a terény. Než tedy začnete s výběrem, měli byste si položit dvě základní otázky:

  • Plánujete jezdit v přírodě nebo naopak po silnicích? 

  • Chystáte se jezdit na kole na krátké nebo dlouhé vzdálenosti?

Účel jízdy a terénní podmínky vám pomohou určit, který typ je pro vás ten správný. Pokud jste zkušeným cyklistou, pravděpodobně už budete vědět, jaké jsou vaše preference. Pro někoho, kdo ale na kole dlouho neseděl, může být výběr složitý a nabídka nepřehledná. Jaké druhy kol se na trhu objevují?

Typy kol:

Horská kola: Horská kola jsou navržena pro jízdu v náročném terénu. Mají robustní rámy, tlusté pláště, dobré odpružení, lépe tlumí nárazy, skvěle se ovládají a zajistí vám stabilitu na nerovném povrchu. 

Silniční kola: Silniční kola jsou vyrobena tak, aby byla jejich konstrukce co nejlehčí. Jsou určená pro jízdu po asfaltu, a díky lehkosti a úzkému plášti umožňují rychlou a plynulou jízdu po hladkém povrchu. Jsou vhodná na delší vzdálenosti.

Městská kola: Tato kola jsou ideální volbou pro ty, kteří se chtějí po městě pohybovat nezávisle na městské hromadné dopravě, nebo jen chtějí do svého života zařadit více pohybu. Mají pohodlná sedadla, obvykle jsou vybaveny nosiči zavazadel a blatníky pro jízdu v dešti. 

Cyklokrosová kola: Speciální typ kol určený pro sport kombinující prvky silniční a horské cyklistiky. Tato kola jsou navržena tak, aby zvládla různé terény jako bláto, trávu, štěrk a přírodní překážky. Cyklokrosové kolo je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí zkombinovat jízdu po silnicích s adrenalinovými závody v náročných terénech. 

Gravel kola: Jedná se o hybridní kola, která vznikla spojením horského, cyklokrosového a silničního kola. Díky své všestrannosti jsou ideální na dlouhé vyjížďky a oblíbí si je jistě cyklisté i cykloturisté. 

Elektrokola: Speciální skupinou jsou elektrokola. Ta mají elektrický pohon a skutečně široké využití pro různé typy cyklistů. Vhodné jsou pro osoby s fyzickým omezením, ale také pro ty, kteří chtějí jezdit pohodlně a cestu si užít. 

Výhody elektrokola: Poskytuje asistenci motoru při šlapání, což znamená, že je snazší překonávat dlouhé vzdálenosti či jízda do kopce. Mohou být také skvělou alternativou k automobilu, ušetříte tak navíc peníze za parkování i palivo. 

Nevýhody elektrokola: Obvykle stojí více než běžná kola. Jsou těžší a baterii je třeba pravidelně nabíjet. Další nevýhodou je omezená dostupnost parkovacích míst s nabíjecími stanicemi. Některá města používání elektrokol regulují a na specifická místa, jako jsou parky nebo stezky je možné vjet pouze s běžným kolem.

Jak vybrat velikost kola?

Nejlepší je, když máte možnost si kolo vyzkoušet a nechat si poradit odborníkem. Výška rámu se vždy odvíjí od výšky postavy a výrobci na svých stránkách uvádí orientační tabulky, které by vám při výběru měly pomoci. Není to však vždy jednoznačné a je lepší si kolo poměřit osobně.

Podobně je tomu i u nastavování výšky sedla. Když se postavíte vedle kole, sedlovka by vždy měla být v úrovni vašich kyčlí, tak abyste při jízdě měli jen mírně pokrčenou nohu. Pokud musíte trubku sedadla vytáhnout víc než za její polovinu, zvolili jste pravděpodobně moc malý rám a je lepší sáhnout po větší velikosti. 

Buďte vždy připraveni

I když jste opatrní, může při jízdě na kole dojít k nehodě. Generali Česká pojišťovna nabízí úrazové pojištění, které vám poskytne ochranu v případě, že se při jízdě na kole zraníte. Pokrývá náklady na lékařskou péči, hospitalizaci, rehabilitaci a mnoho dalších výdajů spojených s léčbou. Pokud plánujete vyrazit na kole do zahraničí, je pro vás vhodné cestovní pojištění. Užijte si svůj volný čas bez starostí a stresu. 

Pamatujte, že správně vybrané kolo vám umožní zlepšit vaše výkony a poskytne vám radost a pohodlí při každé jízdě. 

Doufáme, že vám náš článek pomohl a přejeme vám mnoho příjemných a bezpečných cyklistických dobrodružství!

 

Mohlo by vás zajímat:

Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Přečtěte si více o cestovním pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Zajímají vás často kladené otázky k cestovnímu pojištění?

Výpočet cestovního pojištění
 

12.01.2024
Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii