Výběr toho správného kola pro vás

Výběr kola může být obtížný proces, ke kterému potřebujete dostatek informací. Při rozhodování je důležité zvážit několik faktorů, které mohou značně ovlivnit pohodlí, výkon a efektivitu vaší jízdy. My vám v následujícím článku tuto práci usnadníme.

Proč je výběr kola důležitý?

Různé typy kol jsou navrženy pro různé podmínky a terény. Než tedy začnete s výběrem, měli byste si položit dvě základní otázky:

  • Plánujete jezdit v přírodě nebo naopak po silnicích? 

  • Chystáte se jezdit na kole na krátké nebo dlouhé vzdálenosti?

Účel jízdy a terénní podmínky vám pomohou určit, který typ je pro vás ten správný. Pokud jste zkušeným cyklistou, pravděpodobně už budete vědět, jaké jsou vaše preference. Pro někoho, kdo ale na kole dlouho neseděl, může být výběr složitý a nabídka nepřehledná. Jaké druhy kol se na trhu objevují?

Typy kol:

Horská kola: Horská kola jsou navržena pro jízdu v náročném terénu. Mají robustní rámy, tlusté pláště, dobré odpružení, lépe tlumí nárazy, skvěle se ovládají a zajistí vám stabilitu na nerovném povrchu. 

Silniční kola: Silniční kola jsou vyrobena tak, aby byla jejich konstrukce co nejlehčí. Jsou určená pro jízdu po asfaltu, a díky lehkosti a úzkému plášti umožňují rychlou a plynulou jízdu po hladkém povrchu. Jsou vhodná na delší vzdálenosti.

Městská kola: Tato kola jsou ideální volbou pro ty, kteří se chtějí po městě pohybovat nezávisle na městské hromadné dopravě, nebo jen chtějí do svého života zařadit více pohybu. Mají pohodlná sedadla, obvykle jsou vybaveny nosiči zavazadel a blatníky pro jízdu v dešti. 

Cyklokrosová kola: Speciální typ kol určený pro sport kombinující prvky silniční a horské cyklistiky. Tato kola jsou navržena tak, aby zvládla různé terény jako bláto, trávu, štěrk a přírodní překážky. Cyklokrosové kolo je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí zkombinovat jízdu po silnicích s adrenalinovými závody v náročných terénech. 

Šotolinová kola (Gravel bike): Jedná se o hybridní kola, která vznikla spojením horského, cyklokrosového a silničního kola. Díky své všestrannosti jsou ideální na dlouhé vyjížďky a oblíbí si je jistě cyklisté i cykloturisté. 

Elektrokola: Speciální skupinou jsou elektrokola. Ta mají elektrický pohon a skutečně široké využití pro různé typy cyklistů. Vhodné jsou pro osoby s fyzickým omezením, ale také pro ty, kteří chtějí jezdit pohodlně a cestu si užít. 

Výhody elektrokola: Poskytuje asistenci motoru při šlapání, což znamená, že je snazší překonávat dlouhé vzdálenosti či jízda do kopce. Mohou být také skvělou alternativou k automobilu, ušetříte tak navíc peníze za parkování i palivo. 

Nevýhody elektrokola: Obvykle stojí více než běžná kola. Jsou těžší a baterii je třeba pravidelně nabíjet. Další nevýhodou je omezená dostupnost parkovacích míst s nabíjecími stanicemi. Některá města používání elektrokol regulují a na specifická místa, jako jsou parky nebo stezky je možné vjet pouze s běžným kolem.

Jak vybrat velikost kola?

Nejlepší je, když máte možnost si kolo vyzkoušet a nechat si poradit odborníkem. Výška rámu se vždy odvíjí od výšky postavy a výrobci na svých stránkách uvádí orientační tabulky, které by vám při výběru měly pomoci. Není to však vždy jednoznačné a je lepší si kolo poměřit osobně.

Podobně je tomu i u nastavování výšky sedla. Když se postavíte vedle kole, sedlovka by vždy měla být v úrovni vašich kyčlí, tak abyste při jízdě měli jen mírně pokrčenou nohu. Pokud musíte trubku sedadla vytáhnout víc než za její polovinu, zvolili jste pravděpodobně moc malý rám a je lepší sáhnout po větší velikosti. 

Buďte vždy připraveni

I když jste opatrní, může při jízdě na kole dojít k nehodě. Generali Česká pojišťovna nabízí úrazové pojištění, které vám poskytne ochranu v případě, že se při jízdě na kole zraníte. Pokrývá náklady na lékařskou péči, hospitalizaci, rehabilitaci a mnoho dalších výdajů spojených s léčbou. Pokud plánujete vyrazit na kole do zahraničí, je pro vás vhodné cestovní pojištění. Užijte si svůj volný čas bez starostí a stresu. 

Pamatujte, že správně vybrané kolo vám umožní zlepšit vaše výkony a poskytne vám radost a pohodlí při každé jízdě. 

Doufáme, že vám náš článek pomohl a přejeme vám mnoho příjemných a bezpečných cyklistických dobrodružství!

 

Mohlo by vás zajímat:

Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Přečtěte si více o cestovním pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Zajímají vás často kladené otázky k cestovnímu pojištění?

Výpočet cestovního pojištění
 

18.08.2023

Jízda na kole v těhotenství: Je to bezpečné?

Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný. 

Povolení lékaře a mírné tempo

Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.

Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma

Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství. 

Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny

Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.

Tipy a doporučení na závěr:

  • vždy poslouchejte doporučení lékařů

  • přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské

  • upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla

  • na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"

  • nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo

  • vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí 

  • jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga

  • pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění

 

Může vás zajímat:

Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Vyberte kategorii