Nejnovější technické hity pro vaše domácí mazlíčky

Češi patří co do počtu domácích mazlíčků jednoznačně mezi evropské lídry. Až 40 % lidí vlastní psa a dalších více než 20 % kočku. Vztah k domácím mazlíčkům bývá často velmi osobní a emotivní, stávají se vlastně členy naší rodiny. Proto se o ně chceme postarat co nejlépe. To ovšem nebývá vždy jednoduché, protože většina z nás musí chodit do práce, kam je mnohdy našim zvířecím kamarádům vstup zakázán. Možná vás překvapí, že existuje celá řada inovativních chytrých zařízení, která vám mohou péči o domácí mazlíčky výrazně usnadnit.

Jde o automatické dávkovače krmení, smart kamery pro psy, GPS lokátory nebo aplikace monitorující zdraví vašich mazlíčků. Připravili jsme pro vás proto seznam těch nejzásadnějších vychytávek, které vám mohou život s mazlíčky usnadnit.Chytré dávkovače krmení

Věděli jste, že více než 50 % psů a koček sní více, než je denní doporučená dávka?

Chytré dávkovače krmení vám pomohou dávkovat každou porci granulí podle rasy a věku vašeho zvířecího přítele. Tyto dávkovače vám umožní nakrmit vaše mazlíčky i v době, kdy nejste doma. Některé je možné propojit s vaším mobilním telefonem, a pomocí aplikace můžete naprogramovat množství i frekvenci krmení na dálku. 

Cena dávkovačů krmení pro kočky a psy se pohybuje zhruba od 2 do 5 tisíc Kč, záleží na tom, jaké vlastnosti od nich očekáváte. Liší se v množství porcí, ovládání díky chytré aplikaci, manipulaci se suchým i mokrým krmivem nebo možnosti okamžitého podání krmiva. Některé modely jsou vybaveny také kamerou s přenosem hlasu. 
Až se budete rozhodovat o koupi vhodného produktu, nezapomeňte, že vaši zvířecí miláčci při používání krmícího zařízení nebudou tak ohleduplní jako vy, proto volte taková, které jsou odolnější proti škrábání a kousání.

 

Samočistící zvířecí toalety

A co když potřebujete na pár dní odjet a nemáte nikoho, kdo by se o vaši kočku postaral? V takovém případě vám skvěle poslouží samočistící toalety. Tyto toalety se po každém použití samy vyčistí a eliminují nepříjemné pachy. Některé modely dokonce rozpoznají, že vaše kočka toaletu použila a upozorní vás telefonem. Samočistící proces trvá zpravidla 3 minuty. Exkrementy jsou uloženy do zásobníku se sáčkem, který umožňuje snadný úklid. Bezpečnostní senzory zaručují, že samočistící proces nezačne dřív, než kočka opustí prostor toalety.

A jak je to s cenou? Levnější modely lze pořídit za méně než 10 tisíc Kč. 
 

GPS lokátor pro psy a kočky 

Na trhu existuje široká nabídka GPS lokátorů, které jsou užitečným pomocníkem pro majitele zvířecích tuláků. Díky tomuto zařízení máte vždy přehled o tom, kde se vaše kočka nebo pes nachází. Lokátory mají kompaktní tvar a snadno je umístíte na obojek. Zařízení stačí propojit s aplikací ve vašem telefonu a pohyb svého zvířecího kamaráda budete mít pod kontrolou. U těch opravdu vychytaných máte pod kontrolou i počet spálených kalorií.
 

Domácí smart kamery pro psy a kočky

Zvířata se často nechovají tak, jak bychom si přáli. Když nejsme nablízku, mohou dělat pěknou neplechu. Abyste se vyhnuli okousaným nohám u nábytku, rozházeným odpadkům nebo roztrhanému čalounění, pak doporučujeme zainvestovat do chytrých kamer. Rozhodně se vyplatí vybírat ty, které vám umožní interakci s vaším psím kamarádem, spíše než ty, které vám umožní jeho počínání jen pasivně sledovat.
 

Zde je seznam základních vlastností, které by při výběru kamery neměly chybět:

 • Dobré obrazové rozlišení: Z toho důvodu doporučujeme investovat do HD kamery, aby vám nic neuniklo.

 • Noční vidění: Tak budete moct sledovat počínání svého zvířecího parťáka i v noci.

 • Odolnost proti povětrnostním vlivům: Pokud chcete kameru umístit venku a sledovat pohyb zvířete na zahradě nebo třeba na verandě. V takovém případě je třeba se ujistit, že je kamera odolná vůči vlhkosti, větru a sněhu.

Ceny takových kamer se pohybují okolo 1500 až 5000 Kč. 

Co se bezpečnosti týče, je vždy lepší mít zabezpečený celý dům, a to nejen proto, abyste mohli sledovat své mazlíčky, ale také jako ochranu domu proti vloupání. Pro kvalitní zabezpečení domu je vždy dobré obrátit se na bezpečnostní agenturu, která se tomuto odvětví věnuje. Při výběru firmy se zaměřte na reference a zkušenosti, abyste měli jistotu, že instalace bude provedena opravdu kvalitně.


Automatický vrhač míčků pro psy 

A co když ani dlouhá procházka v parku vašeho psího miláčka neudolá? Co takhle pořídit automatický vrhač míčků. Zabaví vašeho čtyřnohého přítele a ani se při tom neunaví. Vrhač míčků můžete postavit třeba do zahrady a doma si v klidu uklidit.

Automatické vrhače míčků vám umožní nastavit délku hodu a jsou schopny pracovat s míčky různých velikostí. My však doporučujeme, abyste vždy používali tenisové míčky, a to kvůli ochraně zubů vašeho mazlíčka.

 

Interaktivní hračky pro domácí mazlíčky

Práce nebo studium nás často nutí zůstávat mimo domov. Pokud je to i váš případ, pak by vás mohly zajímat interaktivní hračky, kterými se zvířecí kamarádi v době vaší nepřítomnosti zabaví. Často se samy pohybují nebo uvolňují dobroty a udržují tak mazlíčky ve střehu.
 

To byly tipy, jak se perfektně postarat o vašeho mazlíčka i v době vaší nepřítomnosti.

Pokud se o své mazlíčky chcete postarat opravdu dobře, nezapomeňte jim sjednat také vhodné pojištění. Budete tak mít jistotu, že vás nenadálé výdaje na služby veterináře nevyvedou z míry.

 

Pojištění mazlíčků od Generali České pojišťovny: Co nabízí?

Generali Česká pojišťovna je jednou z předních pojišťoven, která nabízí pojištění mazlíčků. Nabízí řadu plánů, které jsou navrženy tak, aby vyhovovaly různým potřebám a rozpočtům majitelů mazlíčků. To může zahrnovat jak základní plány, tak i plány s rozšířeným krytím.

Pojištění mazlíčků od Generali České pojišťovny může pokrýt náklady na veterinární péči, léky, hospitalizaci, chirurgické zákroky, a dokonce i fyzioterapii. Dále nabízí také cestovní pojištění pro mazlíčky, což může být velmi užitečné, pokud s sebou plánujete vzít svého mazlíčka na dovolenou.

Přečtěte si více o pojištění mazlíčků

Zajímají vás často kladené otázky k pojištění mazlíčků? 

Sjednejte si pojištění mazlíčka online 

08.09.2023

Jak změna klimatu dopadá na domácí mazlíčky?

Dopady změny klimatu na naše domácí mazlíčky

I když se to může zdát nepodložené, změna rytmu ve střídání ročních období má dopad na celý ekosystém včetně domácích zvířat. V důsledku výkyvů teplot se množí paraziti a dochází ke změnám jejich fyziologických rytmů.

Lidé snášejí změny počasí lépe než mnohá zvířata. Uvádíme zde přehled účinků změny klimatu na vaše domácí mazlíčky, abyste mohli předcházet nemocem a zdravotním problémům, které by je mohly potkat.

Zvýšený výskyt parazitů a hmyzu

Vyšší teploty způsobují větší množení kolonií parazitů v prostředí. Nárůst je tak výrazný, že se až 83 % veterinářů domnívá, že změna klimatu má negativní dopad na zdraví domácích mazlíčků.

Teplo je živná půda pro všechny druhy škodlivých parazitů. Změna klimatu zejména prodloužila délku života blech a klíšťat a vedla k tomu, že tito cizopasníci vytvářejí větší kolonie. To samé platí o komárech, kteří žijí v rybnících a místech se stojatou vodou. Riziko představují i další paraziti, jako jsou srdeční červi a střevní paraziti, kteří žijí v orgánech zvířat a způsobují závažná onemocnění.

Paraziti mohou domácí zvířata nepříjemně pokousat, ale mohou také přenášet nemoci. Například lymeská borelióza je bakteriální infekce přenášená klíštětem, která může způsobit artritidu, deformaci kloubů nebo horečku. Nemluvě o leishmanióze, která je rozšířená zejména ve Středomoří, přičemž kousnutí komára, který ji přenáší, způsobuje domácím zvířatům chronické zdravotní problémy.

A věděli jste, že kanárci a andulky jsou náchylní k červům? Tito střevní paraziti se množí při vysokých teplotách a mohou u ptáků způsobovat celou řadu onemocnění. Jasným příznakem jsou malé bílé skvrnky v trusu ptáků.

Máme pro vás tip! Dbejte na pravidelné odčervování svého mazlíčka. Vhodné přípravky na odčervení zakoupíte u svého veterináře. Můžete také používat repelenty ve formě kapek (prodávají se v pipetách a aplikují se na kůži) nebo obojku, které vaše mazlíčky ochrání před potíží s klíšťaty a blechami.

Dýchací potíže

Vysoká úroveň znečištění ve městech v kombinaci se změnami teplot oslabuje dýchací systém našich domácích zvířat. Častá jsou onemocnění dýchací soustavy, například zánět hltanu, zánět hrtanu, psincový kašel a zápal plic u psů.

Jak jim předcházet? Vyhýbejte se náhlým změnám teplot, zejména v chladných měsících. Pokud berete svého psa ven za deště, nezapomeňte ho poté důkladně osušit! Psa můžete také obléci do nepromokavého oblečení, které ho ochrání před vlhkem a chladem.

Změny plodnosti

Stále proměnlivější počasí ovlivňuje také plodné období některých zvířat. U koček trvá říje na jaře, v létě a na podzim obvykle jen čtrnáct dní. V důsledku změny klimatu se však plodné období postupem času prodlužuje.

Pár tipů! Pokud je vaše kočka v říji, nezapomínejte udržovat její záchod v co největší čistotě. Také ji častěji češte a hlaďte, protože v tomto období potřebuje více vaší pozornosti a náklonnosti.

Úpal

Slyšeli jste někdy o úpalu u psů? Ve stoupajících letních teplotách psi nedokážou regulovat svou tělesnou teplotu. Chcete-li zjistit, zda váš pes trpí úpalem, zaměřte se na následující příznaky:

 • lapání po dechu a namáhavé dýchání
 • potácení se a potíže s pohybem 
 • promodralé sliznice a jazyk
 • zvýšené slinění

Úpal nepostihuje pouze zvířata, která chodí ven. Králíci a hlodavci trpí vysokými teplotami výrazněji, protože jejich srst je určena k ochraně před chladnou zimou, nikoliv před horkem. Teploty mezi 27 a 30 ºC jsou pro ně parné, zejména v období březosti.

Problémy s kůží a srstí

U mnoha domácích zvířat dochází k cyklickým změnám srsti. Obecně platí, že psi a kočky mají tendenci shazovat srst v létě a na podzim. Měnící se roční období však mohou způsobit, že srst líná i několikrát do roka.

Také ptáci často přepeřují. V závislosti na druhu k tomu může docházet každé dva až tři roky, ale změna klimatu a nepravidelné teploty mohou způsobit ztrátu peří a tvorbu lysin na kůži.

Potíže s hibernací 

Některé druhy plazů, například želvy, mohou mít v důsledku extrémního počasí problémy s hibernací. Jsou potom velmi ospalé, přestanou přijímat potravu a mohou dokonce zemřít hlady.

Změny počasí mohou ovlivnit hibernaci také u některých hlodavců. Obecně však platí, že tyto druhy by neměly mít potřebu hibernovat, pokud je chováte v interiéru.

Tip! Pokud váš křeček nebo morče upadne do hibernace, znamená to, že teplota v místnosti je příliš nízká. Doporučujeme, abyste zvířátko probudili jemným třením a zahříváním. Může trvat tři až čtyři hodiny, než bude váš mazlíček opět plně aktivní. A samozřejmě se vyhýbejte teplotám pod 15 °C!

Množení bakterií v akváriu

Vysoké teploty ovlivňují i metabolismus ryb v akváriu. Vzniká také větší množství škodlivého odpadu, což zvyšuje riziko infekcí. Dbejte na to, abyste v akváriu udržovali stálou teplotu vody, a braňte jejímu přehřátí. Pokud máte tropické ryby, ideální teplota je 25 °C, zatímco útesovým rybám vyhovuje spíše 24 °C.

Pozor! Pokud je akvárium příliš teplé, nepřidávejte do něj studenou vodu nebo led. Náhlé změny teploty vašim rybičkám či želvám vadí. Snažte se vodu ochladit tím, že zakryjete přímé sluneční světlo.

 

Další obecné tipy pro bezpečnost domácích mazlíčků

Přečtěte si naše tipy, jak pečovat o domácí mazlíčky a udržovat je ve zdraví! 

 • Nechte svému domácímu mazlíčkovi aplikovat mikročip. Když se zvíře ztratí, snadněji ho najdete. U psů je od roku 2020 čipování povinné. Pořizovací cena mikročipu se pohybuje cca mezi 120–450 Kč a závisí na jeho typu. Další částku si veterinární lékaři účtují za jeho aplikaci. Nezapomeňte psa po aplikaci čipu registrovat v některé z databází, které najdete např. na webu Komory veterinárních lékařů. Pokud se zaběhne nebo ztratí, policie nebo městský útulek vás rychle identifikují jako majitele a váš mazlíček se brzy dostane domů.
 • Dbejte na to, aby váš domácí odpad byl bezpečný. Rozkládající se potraviny mohou být jedovaté, zejména v horkém počasí. Nedovolte zejména psům hrabat se v odpadkovém koši, předejdete tak závažným otravám a onemocněním.
 • Uklízejte plastové sáčky! Všichni víme, že mazlíčci si rádi hrají se vším, co jim přijde do tlapek, ale plastové sáčky s sebou nesou riziko udušení. 
 • Chraňte domácí zvířata před nízkými teplotami. Zejména rybičky a želvy jsou na chlad náchylné. Nainstalujte do akvária ohřívač vody.
 • Pravidelně mazlíčka odčervujte. Požádejte veterináře, aby vám doporučil pravidelný rozvrh odčervování. Tak své zvíře ochráníte před všemožnými parazity!
 • Dávejte pozor, jaké obojky používáte! Některé obojky pro psy mohou způsobit podráždění kůže nebo zvýšit riziko udušení. Používejte jen kvalitní obojky od prověřených výrobců. Rovněž se nedoporučuje vybavovat kočky obojky s rolničkami. Kočky mají velmi citlivé uši a rolničky jim mohou poškodit sluch.
 • Vybavte ptačí klec. Aby se ptáci v kleci zabavili, namontujte do ní hrazdičky. Nikdy je však nedávejte do blízkosti krmítek nebo pítek, protože ptačí výkaly by mohly zamořit potravu nebo vodu parazity.

Ještě svého mazlíčka nemáte pojištěného? V Generali České nabízíme pojištění mazlíček, které vám ušetří spoustu starostí, když váš pes nebo kočka onemocní. Požádejte o nezávaznou nabídku ještě dnes!

 

Vyberte kategorii