Češi patří co do počtu domácích mazlíčků jednoznačně mezi evropské lídry. Až 40 % lidí vlastní psa a dalších více než 20 % kočku. Vztah k domácím mazlíčkům bývá často velmi osobní a emotivní, stávají se vlastně členy naší rodiny.
O mazlíčky se chceme postarat co nejlépe. To ovšem nebývá vždy jednoduché, protože většina z nás musí chodit do práce, kam je mnohdy našim zvířecím kamarádům vstup zakázán. Možná vás překvapí, že existuje celá řada inovativních chytrých zařízení, která vám mohou péči o domácí mazlíčky výrazně usnadnit.
Jde o automatické dávkovače krmení, smart kamery pro psy, GPS lokátory nebo aplikace monitorující zdraví vašich mazlíčků. Připravili jsme pro vás proto seznam těch nejzásadnějších vychytávek, které vám mohou život s mazlíčky usnadnit.
Věděli jste, že více než 50 % psů a koček sní více, než je denní doporučená dávka?
Chytré dávkovače krmení vám pomohou dávkovat každou porci granulí podle rasy a věku vašeho zvířecího přítele. Tyto dávkovače vám umožní nakrmit vaše mazlíčky i v době, kdy nejste doma. Některé je možné propojit s vaším mobilním telefonem, a pomocí aplikace můžete naprogramovat množství i frekvenci krmení na dálku.
Cena dávkovačů krmení pro kočky a psy se pohybuje zhruba od 2 do 5 tisíc Kč, záleží na tom, jaké vlastnosti od nich očekáváte. Liší se v množství porcí, ovládání díky chytré aplikaci, manipulaci se suchým i mokrým krmivem nebo možnosti okamžitého podání krmiva. Některé modely jsou vybaveny také kamerou s přenosem hlasu.
Až se budete rozhodovat o koupi vhodného produktu, nezapomeňte, že vaši zvířecí miláčci při používání krmícího zařízení nebudou tak ohleduplní jako vy, proto volte taková, které jsou odolnější proti škrábání a kousání.
A co když potřebujete na pár dní odjet a nemáte nikoho, kdo by se o vaši kočku postaral? V takovém případě vám skvěle poslouží samočistící toalety. Tyto toalety se po každém použití samy vyčistí a eliminují nepříjemné pachy. Některé modely dokonce rozpoznají, že vaše kočka toaletu použila a upozorní vás telefonem. Samočistící proces trvá zpravidla 3 minuty. Exkrementy jsou uloženy do zásobníku se sáčkem, který umožňuje snadný úklid. Bezpečnostní senzory zaručují, že samočistící proces nezačne dřív, než kočka opustí prostor toalety.
A jak je to s cenou? Levnější modely lze pořídit za méně než 10 tisíc Kč.
Na trhu existuje široká nabídka GPS lokátorů, které jsou užitečným pomocníkem pro majitele zvířecích tuláků. Díky tomuto zařízení máte vždy přehled o tom, kde se vaše kočka nebo pes nachází. Lokátory mají kompaktní tvar a snadno je umístíte na obojek. Zařízení stačí propojit s aplikací ve vašem telefonu a pohyb svého zvířecího kamaráda budete mít pod kontrolou. U těch opravdu vychytaných máte pod kontrolou i počet spálených kalorií.
Zvířata se často nechovají tak, jak bychom si přáli. Když nejsme nablízku, mohou dělat pěknou neplechu. Abyste se vyhnuli okousaným nohám u nábytku, rozházeným odpadkům nebo roztrhanému čalounění, pak doporučujeme zainvestovat do chytrých kamer. Rozhodně se vyplatí vybírat ty, které vám umožní interakci s vaším psím kamarádem, spíše než ty, které vám umožní jeho počínání jen pasivně sledovat.
Zde je seznam základních vlastností, které by při výběru kamery neměly chybět:
Dobré obrazové rozlišení: Z toho důvodu doporučujeme investovat do HD kamery, aby vám nic neuniklo.
Noční vidění: Tak budete moct sledovat počínání svého zvířecího parťáka i v noci.
Odolnost proti povětrnostním vlivům: Pokud chcete kameru umístit venku a sledovat pohyb zvířete na zahradě nebo třeba na verandě. V takovém případě je třeba se ujistit, že je kamera odolná vůči vlhkosti, větru a sněhu.
Ceny takových kamer se pohybují okolo 1500 až 5000 Kč.
Co se bezpečnosti týče, je vždy lepší mít zabezpečený celý dům, a to nejen proto, abyste mohli sledovat své mazlíčky, ale také jako ochranu domu proti vloupání. Pro kvalitní zabezpečení domu je vždy dobré obrátit se na bezpečnostní agenturu, která se tomuto odvětví věnuje. Při výběru firmy se zaměřte na reference a zkušenosti, abyste měli jistotu, že instalace bude provedena opravdu kvalitně.
A co když ani dlouhá procházka v parku vašeho psího miláčka neudolá? Co takhle pořídit automatický vrhač míčků. Zabaví vašeho čtyřnohého přítele a ani se při tom neunaví. Vrhač míčků můžete postavit třeba do zahrady a doma si v klidu uklidit.
Automatické vrhače míčků vám umožní nastavit délku hodu a jsou schopny pracovat s míčky různých velikostí. My však doporučujeme, abyste vždy používali tenisové míčky, a to kvůli ochraně zubů vašeho mazlíčka.
Práce nebo studium nás často nutí zůstávat mimo domov. Pokud je to i váš případ, pak by vás mohly zajímat interaktivní hračky, kterými se zvířecí kamarádi v době vaší nepřítomnosti zabaví. Často se samy pohybují nebo uvolňují dobroty a udržují tak mazlíčky ve střehu.
To byly tipy, jak se perfektně postarat o vašeho mazlíčka i v době vaší nepřítomnosti. Pokud se o své mazlíčky chcete postarat opravdu dobře, nezapomeňte jim sjednat také vhodné pojištění. Budete tak mít jistotu, že vás nenadálé výdaje na služby veterináře nevyvedou z míry.
Generali Česká je jednou z předních pojišťoven, která nabízí pojištění mazlíčků. Nabízí řadu plánů, které jsou navrženy tak, aby vyhovovaly různým potřebám a rozpočtům majitelů mazlíčků. To může zahrnovat jak základní plány, tak i plány s rozšířeným krytím.
Pojištění mazlíčků od Generali České může pokrýt náklady na veterinární péči, léky, hospitalizaci, chirurgické zákroky, a dokonce i fyzioterapii. Dále nabízí také cestovní pojištění pro mazlíčky, což může být velmi užitečné, pokud s sebou plánujete vzít svého mazlíčka na dovolenou.
Vzhledem k mírnějším zimám se sezóna klíšťat prodlužuje. Jakmile teploty vystoupají nad 5°C, země je suchá a po ledu a sněhu ani památky, začnou se klíšťata probouzet a vyhlížejí svého hostitele. Klíšťatům totiž svědčí teplé a vlhké počasí. Nejvyšší aktivity dosahují v období od jara až do podzimu. To však neznamená, že v zimě klíšťata mizí. Při nízkých teplotách klíšťata hybernují a jsou schopna několik měsíců čekat bez potravy na svého hostitele.
Klíšťata se vyskytují na nejrůznějších místech. Skrývají se ve vysoké trávě, křoví a lesním podrostu, ale také na nízkých větvích stromů nebo třeba v živých plotech. Ačkoliv měří jen několik málo milimetrů, tento parazit je schopen vyšplhat do výšky 15 cm až 1 m. Proto může vaše kočka chytit klíště i při exkurzi po vaší zahradě, na poli i v lese nebo v parku.
Vzhledem k tomu, že klíšťata přenášejí řadu závažných onemocnění, představují nebezpečí pro člověka i zvířata. Při přisátí klíštěte hrozí vaší kočce následující rizika:
1. přenos těchto 5 onemocnění:
2. alergická reakce: u vaší kočky může přisáté klíště způsobit alergickou reakci způsobenou slinami parazita, která následně vede ke kožním problémům jako kopřivka, dermatitida či otok. Ve vážných případech může u kočky vyvolat anafylaktický šok, tj. vážnou alergickou reakci, která může ohrozit život vašeho mazlíčka;
3. anémie: pokud se na vaši kočku přisálo najednou větší množství klíšťat, pak v případě, že je včas neodstraníte, hrozí zvířeti větší ztráta krve, která může vést až k anémii.
K přenosu onemocnění může dojít už po 2 hodinách od přisátí klíštěte. Po uplynutí 24 hodin se však riziko přenosu výrazně zvyšuje. Proto je důležité kočku co nejčastěji kontrolovat a přisátá klíšťata ihned odstraňovat.
Pokud i přes pravidelné kontroly nějaké klíště uteče vaší pozornosti, je třeba sledovat, zda se u kočky neobjeví některý z následujících symptomů.
Jakmile se u vaší kočky objeví některý z těchto příznaků, okamžitě kontaktujte veterináře.
I pro takové případy je vhodné zvážit pojištění domácích mazlíčků od Generali Česká. Toto pojištění pokryje náklady také na veterinární úkony (léčbu, vyšetření, konzultace, apod.) související s komplikacemi v důsledku infekcí způsobených kousnutí klíštěte nebo blechy.
Klíště zůstane na kočce přisáté zpravidla několik dní až několik týdnů a živí se její krví. Délka přisátí záleží převážně na druhu klíštěte, vývojové fázi, ale také na tom, kolik času potřebuje, aby se do sytosti nakrmilo. Jakmile bude klíště napité, samo odpadne. Čím dříve však klíště vyjmete, tím snižujete riziko přenosu některé z infekčních chorob.
Pro odstranění klíšťat postupujte podle tohoto jednoduchého návodu.
Čeho se vyvarovat:
Máte obavy, že to nezvládnete? Pokud ano, obraťte se s pomocí na veterináře.
Někdy se stane, že se klíště přetrhne a hlavička zůstane pod kůží. Nesnažte se ji z kůže odstranit. Jedná se vlastně jen o kusadla klíštěte, která nejsou zdrojem infekce, takže není třeba panikařit. Kusadla drží pevně v kůži a pokud byste se je snažili za každou cenu odstranit, mohli byste do rány zanést sekundární infekci. Ve většině případů si tělo kočky s kusadly poradí a přirozeně je vytlačí jako cizí předmět. Občas se však může stát, že oblast kolem rány oteče, vytvoří se malá cysta a místo se zanítí. V takovém případě se obraťte na svého veterináře.
Na trhu je řada přípravků, které mohou vaši kočku před klíšťaty ochránit.
Než se rozhodnete pro koupi volně prodejného antiparazitika, doporučujeme, abyste se poradili se svým veterinářem. Případně ho můžete požádat o pomoc s aplikací.
Klíšťata u koťat odstraníte stejným způsobem jako u dospělých koček. Použijte speciální pinzetu nebo kleštičky a klíště vytočte. Postupujte opatrně, aby nedošlo k jeho přetržení. Místo po kousnutí pečlivě omyjte a vydezinfikujte a následně sledujte ránu a celkový zdravotní stav koťátka po několik dalších dnů.
Pokud zjistíte, že se u vaší kočky po kousnutí klíštětem objeví zdravotní obtíže, obraťte se neprodleně na svého veterináře. Většinu onemocnění, která klíšťata přenášejí, lze léčit antibiotiky, je však nutné léčbu nasadit co nejdříve, aby se zabránilo trvalým následkům.
Přečtěte si:
Jak správně pečovat o kočičí srst
Je lepší mít kočku v bytě, nebo venku?
Vše, co potřebujete vědět o pojištění domácích mazlíčků
Podcast Stačí málo: „Když vám kočka přinese myš ještě s hlavou, zbožňuje vás.“