Psí a kočičí úrazy a nemoci nejsou neobvyklé a včasná reakce může často zachránit život nebo předejít vážným komplikacím. Pojďme se podívat na to, jak můžeme v kritických situacích postupovat.
Úrazy domácích mazlíčků mohou být způsobeny různými faktory, ať už jde o pády, srážky s vozidly nebo rvačky s jinými zvířaty. Prvním krokem při úrazu je zůstat klidný. Panika nepomůže ani vám, ani zvířeti. Pokud je úraz vážný, okamžitě kontaktujte veterináře.
Menší rány a škrábance jsou u psů a koček běžné. Pokud je rána mělká, omyjte ji jemně teplou vodou. Pak ránu vyčistěte antiseptickým roztokem. Pokud je hluboká nebo krvácí intenzivně, obvažte ji sterilním obvazem a je třeba navštívit veterináře, aby provedl šití nebo jiné potřebné zákroky.
Pokud váš mazlíček kulhá nebo nechce používat jednu ze svých končetin, může jít o zlomeninu nebo vymknutí. Snažte se zvíře udržet v klidu a nevynucujte pohyb zraněné končetiny. Převážejte ho k veterináři co nejdříve, aby mohlo být provedeno rentgenové vyšetření a případné ošetření.
Nemoci mohou být stejně závažné jako úrazy. Včasná reakce může výrazně zlepšit prognózu. Například kožní problémy, jako jsou alergie, paraziti nebo infekce, jsou u psů a koček běžné. Pokud si všimnete nadměrného škrábání, ztráty srsti nebo červených skvrn, měli byste vyhledat veterináře. Často je potřeba léčba pomocí speciálních šamponů, mastí nebo dokonce antibiotik.
Zvracení, průjem nebo ztráta chuti k jídlu mohou být příznaky zažívacích potíží nebo otravy. Sledujte, zda zvíře pije dostatek vody a zkuste mu nabídnout lehkou dietu, jako je vařená kuřecí prsa a rýže. Pokud se stav nezlepší během 24 hodin, navštivte veterináře.
Psincový kašel u psů nebo kočičí chřipka jsou časté infekční nemoci. Příznaky zahrnují kašel, výtok z nosu a očí, horečku a letargii. V takovém případě je důležité izolovat nemocné zvíře od ostatních a navštívit veterináře, který může předepsat antibiotika nebo antivirotika.
Diabetes, artritida nebo srdeční choroby jsou příklady chronických onemocnění, která mohou postihnout psy i kočky. Pravidelné veterinární prohlídky a dodržování doporučené léčby a dietního režimu mohou výrazně zlepšit kvalitu života nemocného zvířete.
Mít doma základní lékárničku pro domácí zvířata je zásadní. Obsahovat by měla antiseptika, sterilní obvazy, pinzetu, nůžky a základní léky proti bolesti, které jsou vždy konzultované s veterinářem. K němu je potřeba pravidelně docházet.
Prevence je klíčová. Pravidelné očkování, odčervování a ochrana proti parazitům mohou zabránit mnoha nemocem. Dále je důležité dodržovat správnou stravu a dostatečný pohyb, aby vaše zvíře zůstalo zdravé a v kondici.
Co dělat v krizové situaci
1. mějte po ruce lékárničku pro zvířata
2. naučte se základy první pomoci pro zvířata – využijte kurzy a online zdroje
3. kontakt na veterináře – ať už jste v Česku, nebo v zahraničí, využijte asistenční službu
Domácí mazlíčci jsou pro mnoho z nás členy rodiny, a proto je důležité být připraven na situace, kdy se jim něco stane. Buďte vždy připraveni jednat a neváhejte vyhledat odbornou pomoc, když je to potřeba. Vaši čtyřnozí přátelé vám za to budou vděční.
Přečtěte si
Inovativní a stylové způsoby, jak zajistit dům či byt proti řádění zvířecích mazlíčků
Jak změna klimatu dopadá na domácí mazlíčky?
Nebo si poslechněte podcast s Klárou Nevečeřalovou: „Když vám kočka přinese myš ještě s hlavou, zbožňuje vás.“
Podcast Stačí málo s Robertem Zlochou: „Plemeno psa není tak důležité jako jeho charakter.“
Vzhledem k mírnějším zimám se sezóna klíšťat prodlužuje. Jakmile teploty vystoupají nad 5°C, země je suchá a po ledu a sněhu ani památky, začnou se klíšťata probouzet a vyhlížejí svého hostitele. Klíšťatům totiž svědčí teplé a vlhké počasí. Nejvyšší aktivity dosahují v období od jara až do podzimu. To však neznamená, že v zimě klíšťata mizí. Při nízkých teplotách klíšťata hybernují a jsou schopna několik měsíců čekat bez potravy na svého hostitele.
Klíšťata se vyskytují na nejrůznějších místech. Skrývají se ve vysoké trávě, křoví a lesním podrostu, ale také na nízkých větvích stromů nebo třeba v živých plotech. Ačkoliv měří jen několik málo milimetrů, tento parazit je schopen vyšplhat do výšky 15 cm až 1 m. Proto může vaše kočka chytit klíště i při exkurzi po vaší zahradě, na poli i v lese nebo v parku.
Vzhledem k tomu, že klíšťata přenášejí řadu závažných onemocnění, představují nebezpečí pro člověka i zvířata. Při přisátí klíštěte hrozí vaší kočce následující rizika:
1. přenos těchto 5 onemocnění:
2. alergická reakce: u vaší kočky může přisáté klíště způsobit alergickou reakci způsobenou slinami parazita, která následně vede ke kožním problémům jako kopřivka, dermatitida či otok. Ve vážných případech může u kočky vyvolat anafylaktický šok, tj. vážnou alergickou reakci, která může ohrozit život vašeho mazlíčka;
3. anémie: pokud se na vaši kočku přisálo najednou větší množství klíšťat, pak v případě, že je včas neodstraníte, hrozí zvířeti větší ztráta krve, která může vést až k anémii.
K přenosu onemocnění může dojít už po 2 hodinách od přisátí klíštěte. Po uplynutí 24 hodin se však riziko přenosu výrazně zvyšuje. Proto je důležité kočku co nejčastěji kontrolovat a přisátá klíšťata ihned odstraňovat.
Pokud i přes pravidelné kontroly nějaké klíště uteče vaší pozornosti, je třeba sledovat, zda se u kočky neobjeví některý z následujících symptomů.
Jakmile se u vaší kočky objeví některý z těchto příznaků, okamžitě kontaktujte veterináře.
I pro takové případy je vhodné zvážit pojištění domácích mazlíčků od Generali Česká. Toto pojištění pokryje náklady také na veterinární úkony (léčbu, vyšetření, konzultace, apod.) související s komplikacemi v důsledku infekcí způsobených kousnutí klíštěte nebo blechy.
Klíště zůstane na kočce přisáté zpravidla několik dní až několik týdnů a živí se její krví. Délka přisátí záleží převážně na druhu klíštěte, vývojové fázi, ale také na tom, kolik času potřebuje, aby se do sytosti nakrmilo. Jakmile bude klíště napité, samo odpadne. Čím dříve však klíště vyjmete, tím snižujete riziko přenosu některé z infekčních chorob.
Pro odstranění klíšťat postupujte podle tohoto jednoduchého návodu.
Čeho se vyvarovat:
Máte obavy, že to nezvládnete? Pokud ano, obraťte se s pomocí na veterináře.
Někdy se stane, že se klíště přetrhne a hlavička zůstane pod kůží. Nesnažte se ji z kůže odstranit. Jedná se vlastně jen o kusadla klíštěte, která nejsou zdrojem infekce, takže není třeba panikařit. Kusadla drží pevně v kůži a pokud byste se je snažili za každou cenu odstranit, mohli byste do rány zanést sekundární infekci. Ve většině případů si tělo kočky s kusadly poradí a přirozeně je vytlačí jako cizí předmět. Občas se však může stát, že oblast kolem rány oteče, vytvoří se malá cysta a místo se zanítí. V takovém případě se obraťte na svého veterináře.
Na trhu je řada přípravků, které mohou vaši kočku před klíšťaty ochránit.
Než se rozhodnete pro koupi volně prodejného antiparazitika, doporučujeme, abyste se poradili se svým veterinářem. Případně ho můžete požádat o pomoc s aplikací.
Klíšťata u koťat odstraníte stejným způsobem jako u dospělých koček. Použijte speciální pinzetu nebo kleštičky a klíště vytočte. Postupujte opatrně, aby nedošlo k jeho přetržení. Místo po kousnutí pečlivě omyjte a vydezinfikujte a následně sledujte ránu a celkový zdravotní stav koťátka po několik dalších dnů.
Pokud zjistíte, že se u vaší kočky po kousnutí klíštětem objeví zdravotní obtíže, obraťte se neprodleně na svého veterináře. Většinu onemocnění, která klíšťata přenášejí, lze léčit antibiotiky, je však nutné léčbu nasadit co nejdříve, aby se zabránilo trvalým následkům.
Přečtěte si:
Jak správně pečovat o kočičí srst
Je lepší mít kočku v bytě, nebo venku?
Vše, co potřebujete vědět o pojištění domácích mazlíčků
Podcast Stačí málo: „Když vám kočka přinese myš ještě s hlavou, zbožňuje vás.“