Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Kde sehnat domácího mazlíčka: Útulek pro opuštěná zvířata

Rozhodnutí přivítat do rodiny nového čtyřnohého přítele je vzrušující a radostné, ale vyžaduje přípravu a důkladné zvážení všech pro a proti. Kde najdete toho pravého mazlíčka? Existuje mnoho míst, kde můžete najít nového člena rodiny, a jednou z nejlepších možností je útulek pro opuštěná zvířata.

Výhody adopce z útulku

Útulky pro zvířata jsou plné milujících a vděčných zvířat, které hledají svůj nový domov. Adoptováním zvířete z útulku poskytnete domov osamělému tvorovi, ale také podpoříte útulek a umožníte mu péči o další zvířata. Adopční poplatky jsou navíc výrazně levnější, než poplatky spojené s pořízením vyšlechtěných ras a plemen. 

Výzvy při adopci mazlíčka

Adopce zvířete z útulku je sice obdivuhodný krok, ale je s ním spojena řada výzev. Většina zvířat má neznámou minulost nebo trpí zdravotními problémy, což může znamenat dodatečné náklady a zvýšenou péči. Do útulku se navíc mnohdy dostávají z krutých a nevhodným podmínek, což u nich vzbuzuje úzkosti a psychické problémy. Adopce proto vyžaduje také dávku trpělivosti a pochopení. Získat důvěru takového tvora pro vás nemusí být snadné, jakmile se vám to ale podaří, bývá to odměna na celý život.

Adoptovat zvíře znamená také přijmout dlouhodobý závazek, který obnáší čas, energii a finanční stabilitu. Před adopcí je tedy důležité pečlivě zvážit životní i finanční situaci a dobře si promyslet, zda máte opravdu prostor se svému potenciálnímu mazlíčkovi dostatečně věnovat.

Jak probíhá adopce zvířat z útulku?

Adopce zvířete z útulku je proces, který zahrnuje několik kroků. Začíná osobní návštěvou útulku, kde se s ním můžete setkat osobně a zjistit, jestli se k sobě hodíte a jakou má osobnost. Po výběru toho pravého pro vás, je nutné vyplnit adopční smlouvu a uhradit adopční poplatek. Útulek vás bude informovat o zdravotním stavu, provedených zákrocích a může vyžadovat příslib zajištění zbývajících ošetření, povinných očkování či kastrace zvířete. Některé útulky či zařízení také provádí kontrolní poadopční návštěvy u vás doma nebo vyžadují pravidelné zprávy o tom, jak se u vás zvířátku daří.

Zodpovědnost při pořízení zvířete

Domácí mazlíčci potřebují péči, pozornost, krmivo, cvičení, sociální interakce, veterinární péči a hlavně lásku. Před adopcí zvířete je důležité zvážit, zda jste připraveni a schopni tyto potřeby splnit a kolik času jste ochotni svému novému parťákovi věnovat. Péče o mazlíčky může přinášet nečekané výdaje a poplatky za veterinární ošetření se pohybují v řádu tisíců. Chcete-li se nečekaným výdajům vyhnout, můžete si sjednat pojištění mazlíčků, které podobně jako u lidí minimalizuje doplatky za vyšetření a léčiva.

Generali Česká pojišťovna nabízí řadu plánů pro pojištění mazlíčků, které pokrývají širokou škálu potřeb a situací. To zahrnuje vše od rutinních prohlídek a očkování až po neočekávané situace, jako jsou úrazy nebo nemoci. Pro více informací o tom, jak funguje pojištění mazlíčků a jaké jsou možnosti, navštivte často kladené otázky o pojištění mazlíčků.

Ať už se rozhodnete pro adopci zvířete z útulku, nebo zvolíte jinou cestu, nejdůležitější je být připraven na zodpovědnost, která s vlastnictvím mazlíčka přichází.Určitě to ale stojí za to. Mazlíčci vám vaši péči vrátí v podobě společných zážitků a bezmezné lásky.


Přečtěte si více o pojištění mazlíčků 

Zajímají vás často kladené otázky k pojištění mazlíčků? 

Sjednejte si pojištění mazlíčka online 

13.09.2023
3 minuty

Inovativní a stylové způsoby, jak zajistit dům či byt proti řádění zvířecích mazlíčků

Podlahy

Hezký koberec může sloužit nejen jako stylový doplněk, ale pomáhá chránit podlahu před poškrábáním od drápků i znečištěním od chlupů. Na trhu existuje široká nabídka koberců pro domácí mazlíčky. Vyznačují se nízkým vlasem, protiskluzovou úpravou a dají se snadno vyprat. Rozhodně doporučujeme koberce v tmavších barvách, na kterých nejsou ihned vidět skvrny.

Čalounění

Kočky a psy nesnášejí parfémy ani silné citrusové vůně. Proto, když je vetřete do čalounění, může to pomoci udržet jejich tlapky v bezpečné vzdálenosti. Stačí jen pár kapek parfému, osvěžovače vzduchu nebo esenciálních olejů na bázi citrusů smíchaných s vodou. Pokud však ani silná vůně vašeho mazlíčka neodradí od označkování vaší oblíbené pohovky, pak smíchejte vodu a ocet v poměru 1:1 a příslušné místo tímto roztokem vyčistěte. Ocet totiž výborně pohlcuje pach moči.

Nábytek

Police, otevřené šuplíky, nebo skříňky mohou být lákavými schovkami. Košíčky naplněné drobnostmi mohou snadno stáhnout nenechavé drápky. Různé závěsy, třásně nebo zavěšené ozdoby jsou neodolatelným lákadlem pro vaše kočičí mazlíčky. Nábytek se zavřenými dvířky a šuplíky bez úchytek a knopek vypadá úhledně a moderně a chrání vaše cennosti před nenechavými tlapkami a bolavými zoubky. Průhledná fólie pak může pomoci ochránit povrchy před poškrábáním.

Tady mají pré

A co takhle vytvořit pro své miláčky místo, kde se mohou do sytosti vyřádit, aby nedělali neplechu jinde? Kočkám můžete pořídit hezké škrabadlo, na které mohou i šplhat. Pro pejsky je zase dobré připravit různé kousací hračky či pamlsky, které mohou třeba hledat ve čmuchacím koberci. Důležité je nechávat zvířecí záchod vždy na stejném místě, abyste zabránili nehodám. Aby se zvířata nepohybovala po celém domě či bytě, jak se jim zlíbí, je možné instalovat i různé zábrany. V některých případech se může hodit i klec.

Užitečné aplikace

Na trhu je již velké množství aplikací, které vám pomohou udržet vašeho mazlíčka v bezpečí. Mezi takové patří třeba PupTox, obsahující seznam asi 250 potravin či rostlin, které mohou být pro vašeho pejska škodlivé. Mnozí majitelé psů i koček netuší, že nebezpečí představují i běžné potraviny, drogistické zboží nebo třeba pokojové rostliny. 

Další užitečnou aplikací je třeba Tractive, která vám pomáhá monitorovat polohu vašeho mazlíčka pomocí GPS.  Aplikace Barkio: Psí chůvička vám umožní zkontrolovat svého domácího mazlíčka prostřednictvím vašeho chytrého telefonu, ať jste kdekoliv. Ve výchově vám pak může být nápomocná aplikace EveryDoggy: Výcvik psů

Vyberte kategorii