Pořídit si domácího mazlíčka může být obrovským přínosem pro váš život. Ale co když už předem víte, že na něj nebudete mít tolik času? Jak si vybrat to správné nenáročné zvíře do bytu? Tento článek vám představí několik možností, které by mohly odpovídat vašim potřebám.
Termín „nenáročné“ se může vztahovat na různé aspekty péče o zvíře. Nenáročné zvíře by mělo vyžadovat relativně málo času a úsilí na vaší straně, mělo by se přizpůsobit životu v bytě a nemělo by vyžadovat speciální zdravotní péči nebo výživu. Upozorňujeme ale, že každý mazlíček si zaslouží vaši lásku a péči a potřebuje váš čas. Opravdu nenáročné zvíře neexistuje.
Ryby mohou být ideálním řešením pro ty, kteří vědí, že tráví spoustu času v práci a nemohou se mazlíčkům věnovat. Akvária jsou sice poměrně velká finanční investice na začátek, ale dobře zavedené akvárium s potřebným vybavením vyžaduje už relativně málo pozornosti. Rybky je samozřejmě potřeba krmit, dohlížet na filtraci, hlídat PH vody a jednou za čas celé akvarium vyčistit.
Hlodavci, jako jsou morčata, křečci nebo potkani, mohou být také skvělou volbou pro ty, kdo hledají nenáročné domácí zvíře. Je nutné jim vždy zajistit dostatečný prostor a zajištěnou klec, pravidelně je krmit a měnit podestýlku. Podobně jako rybky ale bez vaší přítomnosti přes den vydrží, a když jim do klece přidáte hračky, sami se také zabaví. Jen pozor, řada hlodavců je zvyklá žít ve společenstvích, proto je vždy lepší pořídit si rovnou dvojici.
Kočky jsou často považovány za méně náročné než psi, protože nevyžadují tolik fyzické aktivity a mohou trávit více času samy. Narozdíl od psů se pravidelně "venčí" na interiérových kočičích záchodech a když jim do bytu pořídíte škrabadla a hračky, pravděpodobně se zabaví i bez vás. Rozhodně vás ale potřebují, očekávají pravidelnou péči, včetně krmení, čištění záchodu a pravidelných veterinárních prohlídek.
Ať už si vyberete jakékoli zvíře do bytu, je na místě také zvážit možnost pojištění mazlíčků. U Generali České si můžete pojistit své kočky a psy. Stejně jako lidé, i zvířata mohou onemocnět nebo utrpět úraz, a náklady na veterinární péči mohou být vysoké. Pojištění mazlíčků vám může poskytnout finanční zabezpečení a klid v případě, že se váš mazlíček onemocní nebo potřebuje veterinární péči.
Vybrání nenáročného domácího zvířete je důležité rozhodnutí, které vyžaduje důkladné zvážení. Doufáme, že tento článek vám pomůže udělat tu správnou volbu pro vás a vaši rodinu.
Přečtěte si:
Jak správně pečovat o kočičí srst
Co dělat, když je náš mazlíček nemocný
Podcast Stačí málo: „Když vám kočka přinese myš ještě s hlavou, zbožňuje vás.“
Vzhledem k mírnějším zimám se sezóna klíšťat prodlužuje. Jakmile teploty vystoupají nad 5°C, země je suchá a po ledu a sněhu ani památky, začnou se klíšťata probouzet a vyhlížejí svého hostitele. Klíšťatům totiž svědčí teplé a vlhké počasí. Nejvyšší aktivity dosahují v období od jara až do podzimu. To však neznamená, že v zimě klíšťata mizí. Při nízkých teplotách klíšťata hybernují a jsou schopna několik měsíců čekat bez potravy na svého hostitele.
Klíšťata se vyskytují na nejrůznějších místech. Skrývají se ve vysoké trávě, křoví a lesním podrostu, ale také na nízkých větvích stromů nebo třeba v živých plotech. Ačkoliv měří jen několik málo milimetrů, tento parazit je schopen vyšplhat do výšky 15 cm až 1 m. Proto může vaše kočka chytit klíště i při exkurzi po vaší zahradě, na poli i v lese nebo v parku.
Vzhledem k tomu, že klíšťata přenášejí řadu závažných onemocnění, představují nebezpečí pro člověka i zvířata. Při přisátí klíštěte hrozí vaší kočce následující rizika:
1. přenos těchto 5 onemocnění:
2. alergická reakce: u vaší kočky může přisáté klíště způsobit alergickou reakci způsobenou slinami parazita, která následně vede ke kožním problémům jako kopřivka, dermatitida či otok. Ve vážných případech může u kočky vyvolat anafylaktický šok, tj. vážnou alergickou reakci, která může ohrozit život vašeho mazlíčka;
3. anémie: pokud se na vaši kočku přisálo najednou větší množství klíšťat, pak v případě, že je včas neodstraníte, hrozí zvířeti větší ztráta krve, která může vést až k anémii.
K přenosu onemocnění může dojít už po 2 hodinách od přisátí klíštěte. Po uplynutí 24 hodin se však riziko přenosu výrazně zvyšuje. Proto je důležité kočku co nejčastěji kontrolovat a přisátá klíšťata ihned odstraňovat.
Pokud i přes pravidelné kontroly nějaké klíště uteče vaší pozornosti, je třeba sledovat, zda se u kočky neobjeví některý z následujících symptomů.
Jakmile se u vaší kočky objeví některý z těchto příznaků, okamžitě kontaktujte veterináře.
I pro takové případy je vhodné zvážit pojištění domácích mazlíčků od Generali Česká. Toto pojištění pokryje náklady také na veterinární úkony (léčbu, vyšetření, konzultace, apod.) související s komplikacemi v důsledku infekcí způsobených kousnutí klíštěte nebo blechy.
Klíště zůstane na kočce přisáté zpravidla několik dní až několik týdnů a živí se její krví. Délka přisátí záleží převážně na druhu klíštěte, vývojové fázi, ale také na tom, kolik času potřebuje, aby se do sytosti nakrmilo. Jakmile bude klíště napité, samo odpadne. Čím dříve však klíště vyjmete, tím snižujete riziko přenosu některé z infekčních chorob.
Pro odstranění klíšťat postupujte podle tohoto jednoduchého návodu.
Čeho se vyvarovat:
Máte obavy, že to nezvládnete? Pokud ano, obraťte se s pomocí na veterináře.
Někdy se stane, že se klíště přetrhne a hlavička zůstane pod kůží. Nesnažte se ji z kůže odstranit. Jedná se vlastně jen o kusadla klíštěte, která nejsou zdrojem infekce, takže není třeba panikařit. Kusadla drží pevně v kůži a pokud byste se je snažili za každou cenu odstranit, mohli byste do rány zanést sekundární infekci. Ve většině případů si tělo kočky s kusadly poradí a přirozeně je vytlačí jako cizí předmět. Občas se však může stát, že oblast kolem rány oteče, vytvoří se malá cysta a místo se zanítí. V takovém případě se obraťte na svého veterináře.
Na trhu je řada přípravků, které mohou vaši kočku před klíšťaty ochránit.
Než se rozhodnete pro koupi volně prodejného antiparazitika, doporučujeme, abyste se poradili se svým veterinářem. Případně ho můžete požádat o pomoc s aplikací.
Klíšťata u koťat odstraníte stejným způsobem jako u dospělých koček. Použijte speciální pinzetu nebo kleštičky a klíště vytočte. Postupujte opatrně, aby nedošlo k jeho přetržení. Místo po kousnutí pečlivě omyjte a vydezinfikujte a následně sledujte ránu a celkový zdravotní stav koťátka po několik dalších dnů.
Pokud zjistíte, že se u vaší kočky po kousnutí klíštětem objeví zdravotní obtíže, obraťte se neprodleně na svého veterináře. Většinu onemocnění, která klíšťata přenášejí, lze léčit antibiotiky, je však nutné léčbu nasadit co nejdříve, aby se zabránilo trvalým následkům.
Přečtěte si:
Jak správně pečovat o kočičí srst
Je lepší mít kočku v bytě, nebo venku?
Vše, co potřebujete vědět o pojištění domácích mazlíčků
Podcast Stačí málo: „Když vám kočka přinese myš ještě s hlavou, zbožňuje vás.“