Pořídit si domácího mazlíčka může být obrovským přínosem pro váš život. Ale co když už předem víte, že na něj nebudete mít tolik času? Jak si vybrat to správné nenáročné zvíře do bytu? Tento článek vám představí několik možností, které by mohly odpovídat vašim potřebám.
Termín "nenáročné" se může vztahovat na různé aspekty péče o zvíře. Nenáročné zvíře by mělo vyžadovat relativně málo času a úsilí na vaší straně, mělo by se přizpůsobit životu v bytě a nemělo by vyžadovat speciální zdravotní péči nebo výživu. Upozorňujeme ale, že každý mazlíček si zaslouží vaši lásku a péči a potřebuje váš čas. Opravdu nenáročné zvíře neexistuje.
Ryby mohou být ideálním řešením pro ty, kteří vědí, že tráví spoustu času v práci a nemohou se mazlíčkům věnovat. Akvária jsou sice poměrně velká finanční investice na začátek, ale dobře zavedené akvárium s potřebným vybavením vyžaduje už relativně málo pozornosti. Rybky je samozřejmě potřeba krmit, dohlížet na filtraci, hlídat PH vody a jednou za čas celé akvarium vyčistit.
Hlodavci, jako jsou morčata, křečci nebo potkani, mohou být také skvělou volbou pro ty, kdo hledají nenáročné domácí zvíře. Je nutné jim vždy zajistit dostatečný prostor a zajištěnou klec, pravidelně je krmit a měnit podestýlku. Podobně jako rybky ale bez vaší přítomnosti přes den vydrží, a když jim do klece přidáte hračky, sami se také zabaví. Jen pozor, řada hlodavců je zvyklá žít ve společenstvích, proto je vždy lepší pořídit si rovnou dvojici.
Kočky jsou často považovány za méně náročné než psi, protože nevyžadují tolik fyzické aktivity a mohou trávit více času samy. Narozdíl od psů se pravidelně "venčí" na interiérových kočičích záchodech a když jim do bytu pořídíte škrabadla a hračky, pravděpodobně se zabaví i bez vás. Rozhodně vás ale potřebují, očekávají pravidelnou péči, včetně krmení, čištění záchodu a pravidelných veterinárních prohlídek.
Ať už si vyberete jakékoli zvíře do bytu, je na místě také zvážit možnost pojištění domácích zvířat. U Generali České pojišťovny si můžete pojistit své kočky a psy. Stejně jako lidé, i zvířata mohou onemocnět nebo utrpět úraz, a náklady na veterinární péči mohou být vysoké. Pojištění mazlíčků vám může poskytnout finanční zabezpečení a klid v případě, že se váš mazlíček onemocní nebo potřebuje veterinární péči.
Vybrání nenáročného domácího zvířete je důležité rozhodnutí, které vyžaduje důkladné zvážení. Doufáme, že tento článek vám pomůže udělat tu správnou volbu pro vás a vaši rodinu.
Přečtěte si více o pojištění mazlíčků
Zajímají vás často kladené otázky k pojištění mazlíčků?
Sjednejte si pojištění mazlíčka online
I když se to může zdát nepodložené, změna rytmu ve střídání ročních období má dopad na celý ekosystém včetně domácích zvířat. V důsledku výkyvů teplot se množí paraziti a dochází ke změnám jejich fyziologických rytmů.
Lidé snášejí změny počasí lépe než mnohá zvířata. Uvádíme zde přehled účinků změny klimatu na vaše domácí mazlíčky, abyste mohli předcházet nemocem a zdravotním problémům, které by je mohly potkat.
Vyšší teploty způsobují větší množení kolonií parazitů v prostředí. Nárůst je tak výrazný, že se až 83 % veterinářů domnívá, že změna klimatu má negativní dopad na zdraví domácích mazlíčků.
Teplo je živná půda pro všechny druhy škodlivých parazitů. Změna klimatu zejména prodloužila délku života blech a klíšťat a vedla k tomu, že tito cizopasníci vytvářejí větší kolonie. To samé platí o komárech, kteří žijí v rybnících a místech se stojatou vodou. Riziko představují i další paraziti, jako jsou srdeční červi a střevní paraziti, kteří žijí v orgánech zvířat a způsobují závažná onemocnění.
Paraziti mohou domácí zvířata nepříjemně pokousat, ale mohou také přenášet nemoci. Například lymeská borelióza je bakteriální infekce přenášená klíštětem, která může způsobit artritidu, deformaci kloubů nebo horečku. Nemluvě o leishmanióze, která je rozšířená zejména ve Středomoří, přičemž kousnutí komára, který ji přenáší, způsobuje domácím zvířatům chronické zdravotní problémy.
A věděli jste, že kanárci a andulky jsou náchylní k červům? Tito střevní paraziti se množí při vysokých teplotách a mohou u ptáků způsobovat celou řadu onemocnění. Jasným příznakem jsou malé bílé skvrnky v trusu ptáků.
Máme pro vás tip! Dbejte na pravidelné odčervování svého mazlíčka. Vhodné přípravky na odčervení zakoupíte u svého veterináře. Můžete také používat repelenty ve formě kapek (prodávají se v pipetách a aplikují se na kůži) nebo obojku, které vaše mazlíčky ochrání před potíží s klíšťaty a blechami.
Vysoká úroveň znečištění ve městech v kombinaci se změnami teplot oslabuje dýchací systém našich domácích zvířat. Častá jsou onemocnění dýchací soustavy, například zánět hltanu, zánět hrtanu, psincový kašel a zápal plic u psů.
Jak jim předcházet? Vyhýbejte se náhlým změnám teplot, zejména v chladných měsících. Pokud berete svého psa ven za deště, nezapomeňte ho poté důkladně osušit! Psa můžete také obléci do nepromokavého oblečení, které ho ochrání před vlhkem a chladem.
Stále proměnlivější počasí ovlivňuje také plodné období některých zvířat. U koček trvá říje na jaře, v létě a na podzim obvykle jen čtrnáct dní. V důsledku změny klimatu se však plodné období postupem času prodlužuje.
Pár tipů! Pokud je vaše kočka v říji, nezapomínejte udržovat její záchod v co největší čistotě. Také ji častěji češte a hlaďte, protože v tomto období potřebuje více vaší pozornosti a náklonnosti.
Slyšeli jste někdy o úpalu u psů? Ve stoupajících letních teplotách psi nedokážou regulovat svou tělesnou teplotu. Chcete-li zjistit, zda váš pes trpí úpalem, zaměřte se na následující příznaky:
Úpal nepostihuje pouze zvířata, která chodí ven. Králíci a hlodavci trpí vysokými teplotami výrazněji, protože jejich srst je určena k ochraně před chladnou zimou, nikoliv před horkem. Teploty mezi 27 a 30 ºC jsou pro ně parné, zejména v období březosti.
U mnoha domácích zvířat dochází k cyklickým změnám srsti. Obecně platí, že psi a kočky mají tendenci shazovat srst v létě a na podzim. Měnící se roční období však mohou způsobit, že srst líná i několikrát do roka.
Také ptáci často přepeřují. V závislosti na druhu k tomu může docházet každé dva až tři roky, ale změna klimatu a nepravidelné teploty mohou způsobit ztrátu peří a tvorbu lysin na kůži.
Některé druhy plazů, například želvy, mohou mít v důsledku extrémního počasí problémy s hibernací. Jsou potom velmi ospalé, přestanou přijímat potravu a mohou dokonce zemřít hlady.
Změny počasí mohou ovlivnit hibernaci také u některých hlodavců. Obecně však platí, že tyto druhy by neměly mít potřebu hibernovat, pokud je chováte v interiéru.
Tip! Pokud váš křeček nebo morče upadne do hibernace, znamená to, že teplota v místnosti je příliš nízká. Doporučujeme, abyste zvířátko probudili jemným třením a zahříváním. Může trvat tři až čtyři hodiny, než bude váš mazlíček opět plně aktivní. A samozřejmě se vyhýbejte teplotám pod 15 °C!
Vysoké teploty ovlivňují i metabolismus ryb v akváriu. Vzniká také větší množství škodlivého odpadu, což zvyšuje riziko infekcí. Dbejte na to, abyste v akváriu udržovali stálou teplotu vody, a braňte jejímu přehřátí. Pokud máte tropické ryby, ideální teplota je 25 °C, zatímco útesovým rybám vyhovuje spíše 24 °C.
Pozor! Pokud je akvárium příliš teplé, nepřidávejte do něj studenou vodu nebo led. Náhlé změny teploty vašim rybičkám či želvám vadí. Snažte se vodu ochladit tím, že zakryjete přímé sluneční světlo.
Přečtěte si naše tipy, jak pečovat o domácí mazlíčky a udržovat je ve zdraví!
Ještě svého mazlíčka nemáte pojištěného? V Generali České nabízíme pojištění mazlíček, které vám ušetří spoustu starostí, když váš pes nebo kočka onemocní. Požádejte o nezávaznou nabídku ještě dnes!