Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Jak si vybrat nenáročné zvíře do bytu

Pořídit si domácího mazlíčka může být obrovským přínosem pro váš život. Ale co když už předem víte, že na něj nebudete mít tolik času? Jak si vybrat to správné nenáročné zvíře do bytu? Tento článek vám představí několik možností, které by mohly odpovídat vašim potřebám.

Nenáročné domácí zvíře: co znamená nenáročné?

Termín "nenáročné" se může vztahovat na různé aspekty péče o zvíře. Nenáročné zvíře by mělo vyžadovat relativně málo času a úsilí na vaší straně, mělo by se přizpůsobit životu v bytě a nemělo by vyžadovat speciální zdravotní péči nebo výživu. Upozorňujeme ale, že každý mazlíček si zaslouží vaši lásku a péči a potřebuje váš čas. Opravdu nenáročné zvíře neexistuje. 

Nenároční domácí mazlíčci: 

Akvarijní ryby

Ryby mohou být ideálním řešením pro ty, kteří vědí, že tráví spoustu času v práci a nemohou se mazlíčkům věnovat. Akvária jsou sice poměrně velká finanční investice na začátek, ale dobře zavedené akvárium s potřebným vybavením vyžaduje už relativně málo pozornosti. Rybky je samozřejmě potřeba krmit, dohlížet na filtraci, hlídat PH vody a jednou za čas celé akvarium vyčistit. 

Hlodavci

Hlodavci, jako jsou morčata, křečci nebo potkani, mohou být také skvělou volbou pro ty, kdo hledají nenáročné domácí zvíře. Je nutné jim vždy zajistit dostatečný prostor a zajištěnou klec, pravidelně je krmit a měnit podestýlku. Podobně jako rybky ale bez vaší přítomnosti přes den vydrží, a když jim do klece přidáte hračky, sami se také zabaví. Jen pozor, řada hlodavců je zvyklá žít ve společenstvích, proto je vždy lepší pořídit si rovnou dvojici.

Kočky

Kočky jsou často považovány za méně náročné než psi, protože nevyžadují tolik fyzické aktivity a mohou trávit více času samy.  Narozdíl od psů se pravidelně "venčí" na interiérových kočičích záchodech a když jim do bytu pořídíte škrabadla a hračky, pravděpodobně se zabaví i bez vás. Rozhodně vás ale potřebují, očekávají pravidelnou péči, včetně krmení, čištění záchodu a pravidelných veterinárních prohlídek.

Pojištění domácích zvířat

Ať už si vyberete jakékoli zvíře do bytu, je na místě také zvážit možnost pojištění domácích zvířat. U Generali České pojišťovny si můžete pojistit své kočky a psy. Stejně jako lidé, i zvířata mohou onemocnět nebo utrpět úraz, a náklady na veterinární péči mohou být vysoké. Pojištění mazlíčků vám může poskytnout finanční zabezpečení a klid v případě, že se váš mazlíček onemocní nebo potřebuje veterinární péči.

Vybrání nenáročného domácího zvířete je důležité rozhodnutí, které vyžaduje důkladné zvážení. Doufáme, že tento článek vám pomůže udělat tu správnou volbu pro vás a vaši rodinu.


Přečtěte si více o pojištění mazlíčků

Zajímají vás často kladené otázky k pojištění mazlíčků?

Sjednejte si pojištění mazlíčka online

13.09.2023
3 minuty

Inovativní a stylové způsoby, jak zajistit dům či byt proti řádění zvířecích mazlíčků

Podlahy

Hezký koberec může sloužit nejen jako stylový doplněk, ale pomáhá chránit podlahu před poškrábáním od drápků i znečištěním od chlupů. Na trhu existuje široká nabídka koberců pro domácí mazlíčky. Vyznačují se nízkým vlasem, protiskluzovou úpravou a dají se snadno vyprat. Rozhodně doporučujeme koberce v tmavších barvách, na kterých nejsou ihned vidět skvrny.

Čalounění

Kočky a psy nesnášejí parfémy ani silné citrusové vůně. Proto, když je vetřete do čalounění, může to pomoci udržet jejich tlapky v bezpečné vzdálenosti. Stačí jen pár kapek parfému, osvěžovače vzduchu nebo esenciálních olejů na bázi citrusů smíchaných s vodou. Pokud však ani silná vůně vašeho mazlíčka neodradí od označkování vaší oblíbené pohovky, pak smíchejte vodu a ocet v poměru 1:1 a příslušné místo tímto roztokem vyčistěte. Ocet totiž výborně pohlcuje pach moči.

Nábytek

Police, otevřené šuplíky, nebo skříňky mohou být lákavými schovkami. Košíčky naplněné drobnostmi mohou snadno stáhnout nenechavé drápky. Různé závěsy, třásně nebo zavěšené ozdoby jsou neodolatelným lákadlem pro vaše kočičí mazlíčky. Nábytek se zavřenými dvířky a šuplíky bez úchytek a knopek vypadá úhledně a moderně a chrání vaše cennosti před nenechavými tlapkami a bolavými zoubky. Průhledná fólie pak může pomoci ochránit povrchy před poškrábáním.

Tady mají pré

A co takhle vytvořit pro své miláčky místo, kde se mohou do sytosti vyřádit, aby nedělali neplechu jinde? Kočkám můžete pořídit hezké škrabadlo, na které mohou i šplhat. Pro pejsky je zase dobré připravit různé kousací hračky či pamlsky, které mohou třeba hledat ve čmuchacím koberci. Důležité je nechávat zvířecí záchod vždy na stejném místě, abyste zabránili nehodám. Aby se zvířata nepohybovala po celém domě či bytě, jak se jim zlíbí, je možné instalovat i různé zábrany. V některých případech se může hodit i klec.

Užitečné aplikace

Na trhu je již velké množství aplikací, které vám pomohou udržet vašeho mazlíčka v bezpečí. Mezi takové patří třeba PupTox, obsahující seznam asi 250 potravin či rostlin, které mohou být pro vašeho pejska škodlivé. Mnozí majitelé psů i koček netuší, že nebezpečí představují i běžné potraviny, drogistické zboží nebo třeba pokojové rostliny. 

Další užitečnou aplikací je třeba Tractive, která vám pomáhá monitorovat polohu vašeho mazlíčka pomocí GPS.  Aplikace Barkio: Psí chůvička vám umožní zkontrolovat svého domácího mazlíčka prostřednictvím vašeho chytrého telefonu, ať jste kdekoliv. Ve výchově vám pak může být nápomocná aplikace EveryDoggy: Výcvik psů

Vyberte kategorii