Jen málokterý dopravní prostředek přináší větší pocit vzrušení, volnosti a radosti z jízdy, jako motorka nebo moped. I když je jistě velmi lákavé rychle a zběsile vyrazit, některá rizika za to prostě nestojí. Jestli jste mezi motorkáři nováčkem a řidičák na motorku jste ještě moc neprovětrali, měli byste se nejprve naučit jezdit bezpečně, abyste si chvíle na silnici mohli opravdu vychutnat.
Helmy na motorku
Pokud jde o výbavu, nejdůležitější je investovat do kvalitní helmy, která ochrání hlavu. Přilba na motorku nemusí být extra drahá, ale musí splňovat místní bezpečnostní normy, konkrétně evropskou homologaci ECE. Lepší je poohlédnout se po helmě, která splňuje globální, ještě přísnější normu Snell. Helma vám také musí dobře padnout, takže ji vybírejte ve specializovaném obchodě, kde vám zkušený personál se vším poradí.
Oblečení na motorku
Dále budete potřebovat bundu, kalhoty, rukavice a boty na motorku, zvláště pokud jste před mopedem dali přednost motorce. Jistě si užijete hledání toho pravého motorkářského stylu, ale dbejte na to, aby vás výbava také dobře chránila. Zohledněte počasí – mrznout, nebo se v sedle motorky naopak přehřívat, není jen nepříjemné, ale i nebezpečné. A i když se vám to může zdát zvláštní, dodržujte jedno pravidlo – všechno vybavení za všech okolností. Může vám to zachránit život.
Další je na řadě samozřejmě stroj. Pro začátečníky jsou skvělé mopedy, ale chcete-li hned sáhnout po motorce, odolejte pokušení osedlat si tu největší a nejsilnější, jakou si můžete dovolit. Menší výkon a lepší ovladatelnost vám zajistí větší bezpečnost vám z dlouhodobého hlediska pomůžou stát se lepším jezdcem. Na internetu najdete spoustu článků, které vám umožní trochu se zorientovat v nabídce motocyklů vhodných pro začátečníky a vysvětlí vám například, jak jezdit na skútru nebo motorce v konkrétních podmínkách. Pak můžete směle vyrazit ke specializovanému prodejci a vyzkoušet, co vám bude vyhovovat.
Jezděte chytře
Bezpečná jízda vyžaduje klidné soustředění, proto za řídítka usedejte s chladnou hlavou.
Až konečně vyjedete na volnou silnici, dodržujte pro zachování bezpečnosti zlaté pravidlo: představte si, že jste neviditelní. To je důležité částečně proto, že často neviditelní opravdu jste – motorky se dobře schovají do mrtvých úhlů. Důležité proto hlavně je, že se budete chovat tak, jako by vás mohl někdo kdykoli srazit, a udržíte se tak ve střehu a v bezpečí.
Než vyrazíte na rušnější a nebezpečnější silnice, bude bezpečnější otrkat se na klidnějších silnicích, které dobře znáte. Zvýšíte si sebevědomí a získáte větší jistotu při řízení. I na těchto silnicích je důležité zůstat ostražití. Sebemenší nový a nečekaný prvek – třeba výmol nebo kus suti – může být pro jízdu na dvou kolech nebezpečný.
Reagujte na silnici
Při jízdě na motorce dbejte na správnou polohu rukou a nohou. To znamená zakrýt brzdy a držet plyn tak, aby ruce směřovaly dopředu, ne dolů, aby se vám nestalo, že při nárazu do nerovnosti na silnici nedopatřením zrychlíte. Nerovnostem na silnici se vyhnete i tím, když pojedete v kolejích, které vyjely pneumatiky aut, spíše než v drsnějším středu jízdního pruhu.
Je jedno, kterou z kolejí si vyberete, pozor si dejte jen při průjezdu zatáčkou. Maximalizujte svůj výhled na silnici před sebou tím, že se při odbočování doprava budete držet v levé straně jízdního pruhu. Při odbočování doleva to samozřejmě platí naopak. Pokud je však zatáčka slepá, držte se vždy vpravo, abyste se vyhnuli nákladním vozům nebo autům, která by mohla vybočit z řady.
Další skvělý trik je využít ostatní vozidla ve svůj prospěch. Když stojíte na křižovatce, může být lákavé využít své vyšší akcelerace a ujet jako první. Když však před sebe pustíte jiné vozidlo, můžete se za ním krýt a snížit tak pravděpodobnost srážky s někým, kdo přehlédl nebo ignoroval dopravní značení.
A nezapomeňte – jízda na zadním kole a podobné frajeřinky na silnici nepatří.
Co pro vás znamená, když se posadíte na motorku?
Je to určitý pocit svobody, ale zároveň i velké zodpovědnosti. Kdybych jezdila na pláži s větrem ve vlasech, je to určitě lepší zážitek než kličkovat po Praze v zácpě. Ale cítit ten letní vánek, rozkvetlé stromy a pozorovat kolemjdoucí i jedoucí je takový krásný nepřenosný pocit, který zažijete jen párkrát do roka a rozhodně stojí za to.
Jste radši na sedadle spolujezdce, nebo řidiče?
Zásadně řidič. Připadám si totiž pak vzadu se svýma 180 centimetry jako vosa na bonbonu (smích). Jako spolujezdec jsem projela celé Bali a kus Thajska a musím říct, že na dlouhé tratě to spolujezdec nemá úplně komfortní. Naposledy jsem jela vzadu s manželem na ostrově Fuerteventura a pocítila jsem nepohodlí nejen fyzicky, ale i v tom, že nemůžu rozhodovat o směru trasy.
A kam se ráda projíždíte? Na zmrzku, na výlet nebo jako alternativu na běžné ježdění?
S dítětem už moc není čas na jakoukoliv romantiku, takže většinou se jedná o rychlé přesuny, schůzky v centru nebo na nějaké zkrášlovací procedury, ale teda zmrzlinu si u toho taky ráda dám.
Říkáte o sobě, že s narozením vaší dcerky se trochu bojíte řídit. Jak se změnilo Vaše nahlížení na bezpečnost nejen za poslední čtyři roky?
Na Vespě jezdím po Praze už více než 10 let a posledních pár let jsem vynechala hlavně z praktického důvodu, protože dítě na motorce úplně není kam dát, že jo. Ale přiznávám, že jsem i více opatrná na sebe. Neměla jsem sice na motorce žádnou vážnější nehodu, ale nemůžu ovlivnit ostatní účastníky provozu, a tak jsem výjezdy na motorce poslední roky trochu minimalizovala.
Co pro vás znamená pojištění? Je to cesta, jak si užívat a zůstat svá, zatímco jste zároveň zodpovědná?
Když jsem byla mladší, pojištění jsem tolik neřešila. Poté, když jsem spadla na paraglidingu ze srázu a začala se více zajímat o adrenalinové sporty, byla jsem okolím tak trochu donucena řešit i jiné než klasické pojištění. Můj manžel, po pár letech soužití a zkušeností se mnou, udělal raději pojištění na všechno včetně domácnosti. (smích)
Je pro vás nyní důležité mít i havarijní pojištění, a ne jen povinné?
Určitě ano. Pro mě je už i to havarijní vlastně tak trochu povinné. Hodně cestujeme a vždycky si v zahraničí připlatíme plné pojištění, protože nechceme nic riskovat.
S tím se pojí to, jestli radši pro jízdu volíte Vespu než auto jako ekologičtější variantu?
Máme elektrické auto, které nabíjíme z obnovitelných zdrojů, a proto je můj sen do budoucna přejít na ekologičtější verzi i u motorky. Často využívám na krátké přejezdy i sdílené elektro motorky, jen je poslední dobou problém s parkováním. Nedají se bohužel vrátit kdekoliv, zejména v centru Prahy, a tak si občas raději vyjedu na kole, což je vůbec nejlepší možnost a dělám tak něco nejen pro planetu, ale i svoje zdraví.
Zažila jste někdy nějaké situace s motorkou, na které vzpomínáte, ať už to byly příjemné, nebo nebezpečné chvíle?
Příjemných je naštěstí pořád víc. Hlavně když jsem třeba odvážela svoje mírně ovíněné kamarádky z náplavky. Jednou jsem dokonce musela se zlomeným zápěstím dořídit do nemocnice. Spadla jsem ve Stromovce na longboardu a zhodnotila jako nejrychlejší řešení odvést se sama, ale byla to pravá ruka a tu bolest nahoru po Veletržní ulici cítím v žilách dodnes.
Když by o vás přátelé vyprávěli nějaké zážitky, na co si vzpomenou ve spojitosti s motorkou?
Těch bude asi víc. Hlavně mám celoživotní problém dát motorku na stojan, takže jsem častokrát přišla zpátky ke své ležící zvertikalizované Vespě někde na Národní třídě a kolemjdoucí mi museli pomáhat motorku zvednout. Taky jsem častokrát vjela někam, kam jsem neměla. Třeba na koupaliště v Divoké Šárce, kde jsem vyfasovala zcela oprávněně pokutu, ale chybami se člověk učí a možná proto už vyjíždím jen velmi slavnostně a hlavně nepodceňuji outfit. Už žádné rozevláté sukýnky ani děrovaný svetřík, ale koženou bundu, rukavice, pevné boty a vždycky zapnutou helmu.
Po zadání kódu Nikol25 máte do 14. června 2023 25% slevu na sjednání pojištění Vaší motorky - více informací naleznete na Generali Česká v sekci Pojištění motocyklu.