Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Bezpečná jízda na motorce a na skútru

Jen málokterý dopravní prostředek přináší větší pocit vzrušení, volnosti a radosti z jízdy, jako motorka nebo moped. I když je jistě velmi lákavé rychle a zběsile vyrazit, některá rizika za to prostě nestojí. Jestli jste mezi motorkáři nováčkem a řidičák na motorku jste ještě moc neprovětrali, měli byste se nejprve naučit jezdit bezpečně, abyste si chvíle na silnici mohli opravdu vychutnat.

Helmy na motorku
Pokud jde o výbavu, nejdůležitější je investovat do kvalitní helmy, která ochrání hlavu. Přilba na motorku nemusí být extra drahá, ale musí splňovat místní bezpečnostní normy, konkrétně evropskou homologaci ECE. Lepší je poohlédnout se po helmě, která splňuje globální, ještě přísnější normu Snell. Helma vám také musí dobře padnout, takže ji vybírejte ve specializovaném obchodě, kde vám zkušený personál se vším poradí.

Oblečení na motorku

Dále budete potřebovat bundu, kalhoty, rukavice a boty na motorku, zvláště pokud jste před mopedem dali přednost motorce. Jistě si užijete hledání toho pravého motorkářského stylu, ale dbejte na to, aby vás výbava také dobře chránila. Zohledněte počasí – mrznout, nebo se v sedle motorky naopak přehřívat, není jen nepříjemné, ale i nebezpečné.  A i když se vám to může zdát zvláštní, dodržujte jedno pravidlo – všechno vybavení za všech okolností. Může vám to zachránit život.

Další je na řadě samozřejmě stroj. Pro začátečníky jsou skvělé mopedy, ale chcete-li hned sáhnout po motorce, odolejte pokušení osedlat si tu největší a nejsilnější, jakou si můžete dovolit. Menší výkon a lepší ovladatelnost vám zajistí větší bezpečnost vám z dlouhodobého hlediska pomůžou stát se lepším jezdcem. Na internetu najdete spoustu článků, které vám umožní trochu se zorientovat v nabídce motocyklů vhodných pro začátečníky a vysvětlí vám například, jak jezdit na skútru nebo motorce v konkrétních podmínkách. Pak můžete směle vyrazit ke specializovanému prodejci a vyzkoušet, co vám bude vyhovovat. 

Jezděte chytře

Bezpečná jízda vyžaduje klidné soustředění, proto za řídítka usedejte s chladnou hlavou.
Až konečně vyjedete na volnou silnici, dodržujte pro zachování bezpečnosti zlaté pravidlo: představte si, že jste neviditelní. To je důležité částečně proto, že často neviditelní opravdu jste – motorky se dobře schovají do mrtvých úhlů. Důležité proto hlavně je, že se budete chovat tak, jako by vás mohl někdo kdykoli srazit, a udržíte se tak ve střehu a v bezpečí.

Než vyrazíte na rušnější a nebezpečnější silnice, bude bezpečnější otrkat se na klidnějších silnicích, které dobře znáte. Zvýšíte si sebevědomí a získáte větší jistotu při řízení. I na těchto silnicích je důležité zůstat ostražití. Sebemenší nový a nečekaný prvek – třeba výmol nebo kus suti – může být pro jízdu na dvou kolech nebezpečný.

Reagujte na silnici

Při jízdě na motorce dbejte na správnou polohu rukou a nohou. To znamená zakrýt brzdy a držet plyn tak, aby ruce směřovaly dopředu, ne dolů, aby se vám nestalo, že při nárazu do nerovnosti na silnici nedopatřením zrychlíte. Nerovnostem na silnici se vyhnete i tím, když pojedete v kolejích, které vyjely pneumatiky aut, spíše než v drsnějším středu jízdního pruhu.

Je jedno, kterou z kolejí si vyberete, pozor si dejte jen při průjezdu zatáčkou. Maximalizujte svůj výhled na silnici před sebou tím, že se při odbočování doprava budete držet v levé straně jízdního pruhu. Při odbočování doleva to samozřejmě platí naopak. Pokud je však zatáčka slepá, držte se vždy vpravo, abyste se vyhnuli nákladním vozům nebo autům, která by mohla vybočit z řady.

Další skvělý trik je využít ostatní vozidla ve svůj prospěch. Když stojíte na křižovatce, může být lákavé využít své vyšší akcelerace a ujet jako první. Když však před sebe pustíte jiné vozidlo, můžete se za ním krýt a snížit tak pravděpodobnost srážky s někým, kdo přehlédl nebo ignoroval dopravní značení.

A nezapomeňte – jízda na zadním kole a podobné frajeřinky na silnici nepatří.

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii