Jen málokterý dopravní prostředek přináší větší pocit vzrušení, volnosti a radosti z jízdy, jako motorka nebo moped. I když je jistě velmi lákavé rychle a zběsile vyrazit, některá rizika za to prostě nestojí. Jestli jste mezi motorkáři nováčkem a řidičák na motorku jste ještě moc neprovětrali, měli byste se nejprve naučit jezdit bezpečně, abyste si chvíle na silnici mohli opravdu vychutnat.
Helmy na motorku
Pokud jde o výbavu, nejdůležitější je investovat do kvalitní helmy, která ochrání hlavu. Přilba na motorku nemusí být extra drahá, ale musí splňovat místní bezpečnostní normy, konkrétně evropskou homologaci ECE. Lepší je poohlédnout se po helmě, která splňuje globální, ještě přísnější normu Snell. Helma vám také musí dobře padnout, takže ji vybírejte ve specializovaném obchodě, kde vám zkušený personál se vším poradí.
Oblečení na motorku
Dále budete potřebovat bundu, kalhoty, rukavice a boty na motorku, zvláště pokud jste před mopedem dali přednost motorce. Jistě si užijete hledání toho pravého motorkářského stylu, ale dbejte na to, aby vás výbava také dobře chránila. Zohledněte počasí – mrznout, nebo se v sedle motorky naopak přehřívat, není jen nepříjemné, ale i nebezpečné. A i když se vám to může zdát zvláštní, dodržujte jedno pravidlo – všechno vybavení za všech okolností. Může vám to zachránit život.
Další je na řadě samozřejmě stroj. Pro začátečníky jsou skvělé mopedy, ale chcete-li hned sáhnout po motorce, odolejte pokušení osedlat si tu největší a nejsilnější, jakou si můžete dovolit. Menší výkon a lepší ovladatelnost vám zajistí větší bezpečnost vám z dlouhodobého hlediska pomůžou stát se lepším jezdcem. Na internetu najdete spoustu článků, které vám umožní trochu se zorientovat v nabídce motocyklů vhodných pro začátečníky a vysvětlí vám například, jak jezdit na skútru nebo motorce v konkrétních podmínkách. Pak můžete směle vyrazit ke specializovanému prodejci a vyzkoušet, co vám bude vyhovovat.
Jezděte chytře
Bezpečná jízda vyžaduje klidné soustředění, proto za řídítka usedejte s chladnou hlavou.
Až konečně vyjedete na volnou silnici, dodržujte pro zachování bezpečnosti zlaté pravidlo: představte si, že jste neviditelní. To je důležité částečně proto, že často neviditelní opravdu jste – motorky se dobře schovají do mrtvých úhlů. Důležité proto hlavně je, že se budete chovat tak, jako by vás mohl někdo kdykoli srazit, a udržíte se tak ve střehu a v bezpečí.
Než vyrazíte na rušnější a nebezpečnější silnice, bude bezpečnější otrkat se na klidnějších silnicích, které dobře znáte. Zvýšíte si sebevědomí a získáte větší jistotu při řízení. I na těchto silnicích je důležité zůstat ostražití. Sebemenší nový a nečekaný prvek – třeba výmol nebo kus suti – může být pro jízdu na dvou kolech nebezpečný.
Reagujte na silnici
Při jízdě na motorce dbejte na správnou polohu rukou a nohou. To znamená zakrýt brzdy a držet plyn tak, aby ruce směřovaly dopředu, ne dolů, aby se vám nestalo, že při nárazu do nerovnosti na silnici nedopatřením zrychlíte. Nerovnostem na silnici se vyhnete i tím, když pojedete v kolejích, které vyjely pneumatiky aut, spíše než v drsnějším středu jízdního pruhu.
Je jedno, kterou z kolejí si vyberete, pozor si dejte jen při průjezdu zatáčkou. Maximalizujte svůj výhled na silnici před sebou tím, že se při odbočování doprava budete držet v levé straně jízdního pruhu. Při odbočování doleva to samozřejmě platí naopak. Pokud je však zatáčka slepá, držte se vždy vpravo, abyste se vyhnuli nákladním vozům nebo autům, která by mohla vybočit z řady.
Další skvělý trik je využít ostatní vozidla ve svůj prospěch. Když stojíte na křižovatce, může být lákavé využít své vyšší akcelerace a ujet jako první. Když však před sebe pustíte jiné vozidlo, můžete se za ním krýt a snížit tak pravděpodobnost srážky s někým, kdo přehlédl nebo ignoroval dopravní značení.
A nezapomeňte – jízda na zadním kole a podobné frajeřinky na silnici nepatří.
I když počet nehod oproti minulým letům lehce klesá a z celkového dopravního výkonu, tedy počtu ujetých kilometrů, představují motocyklisté zhruba jen jeden a půl procenta, jsou jednou z nejvíce ohrožených skupin na silnicích. A kromě toho neplatí, že vážné následky nehod jsou doménou pouze mladých řidičů. Nejrizikovější skupinou jsou jezdci ve věku 35 až 44 let.
Ať už jezdíte pravidelně, nebo jen příležitostně, dobře padnoucí a kvalitní přilba na motorku je základem bezpečné jízdy a každoročně zachrání tisíce životů při nehodách motorkářů. Avšak vzhledem k různým typům dostupných motocyklových přileb může být těžké poznat, která je nejlepší. Před nákupem si vždycky ověřte, že motocyklová helma splňuje závazné normy, zejména evropskou homologaci ECE!
Nejběžnější helmy na motorku jsou buď otevřené – bez hledí a ochrany brady –, nebo uzavřené, které plně chrání bradu a čelist proti pádu. Jsou k dostání v různých provedeních podle typu motocyklové aktivity.
Uzavřené, tzv. full-face helmy na motorku lépe chrání před nepřízní počasí a při nehodě, ale některé mohou být těžké.
Otevřené helmy jsou mnohem lehčí, ale nechrání oči a bradu.
Změřte si obvod hlavy těsně nad obočím. Různé značky nabízejí různé velikosti a tvar, proto si přilbu před nákupem pořádně vyzkoušejte. Nechte si přilbu na motorku nasazenou několik minut a pohybujte hlavou všemi směry, abyste zjistili, jestli vám dobře sedí.
Ujistěte se, že vás helma nikde netlačí, a naopak že kolem hlavy nejsou volná místa. Bradový pásek by měl být tak těsný, abyste pod něj vložili jen dva prsty. Při zapínání musí přezka slyšitelně zaklapnout.
Jen přilba, která dobře sedí, správně ochrání hlavu při nehodě
Ujistěte se, že vnější skořepina je vyrobena ze silného a odolného materiálu. Uvnitř by měla být tlumicí vrstva, která při nehodě utlumí náraz a snižuje velikost přetížení mezi stojícím povrchem a pohybujícím se mozkem jezdce.
Bradový pásek musí být odolný, ale pohodlný.
Vybírejte přilbu, která má lícní polštářky a pohodlnou a odolnou výstelku.
Zkontrolujte větrání na horní, zadní nebo dolní přední straně. Zabraňuje to zamlžování štítu.
Výrobci doporučují vyměnit přilbu každých 3–5 let z důvodu degradace materiálů a opotřebení.
Vždy vyměňte přilbu po nárazu.
Pravidelně kontrolujte, jestli vám přilba nezačíná být volná, nebo jestli uvnitř či navenek nevykazuje známky poškození. Pokud ano, raději ji okamžitě vyměňte.
Ujistěte se, že helma splňuje bezpečnostní normy a předpisy požadované v České republice a že je řádně homologována.
Certifikované přilby jsou sice dražší, ale investice do větší bezpečnosti se vám vyplatí.
Myslete i na pojištění motorky nebo skůtru a ušetřete si starosti.
Přečtěte si také:
Kvalitní vybavení je nejlepším přítelem motorkáře
Rukavice na motorku musí být z kvalitního materiálu a dobře sedět na ruce
Aplikace, které ochrání při cestování