Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Dárky pro motorkáře, které pobaví, potěší a přinesou užitek

Vybírat dárky pro motorkáře není legrace. Pokud se své vášni už nějakou dobu věnují, často všechno, po čem touží, mají doma. A zbytek se zatím nevejde do garáže. Přesto pro vás máme pár tipů, díky kterým můžete své blízké opravdu potěšit.

Zážitek pro motorkáře

Ty nejlepší dárky často nebývají hmotné. Nadělte proto zážitky, na které bude váš motorkář ještě dlouho s úsměvem vzpomínat. Začněte třeba tím, že dopřejete nadšenému fanouškovi motorek stát se na den testovacím jezdcem na okruhu nebo v terénu. 

Věnovat můžete také jízdu na speciálním simulátoru, který navozuje atmosféru velkých závodů. Velmi užitečným dárkem je pak motorkářská škola smyku. A pokud hledáte ještě něco většího, poohlédněte se po motorkářském zájezdu. 

Drobnost do motorkářské sbírky

Pokud sháníte spíše vtipný dárek pro motorkáře, zabrouzdejte na chvíli po specializovaných e-shopech, kde objevíte všechno možné od rohožek s motorkářským motivem až po formy na pečení a led ve tvaru motorek. 

Věnovat svému motorkáři můžete například věšák ve tvaru řídítek. Můžete také nechat na zakázku vyrobit obrázek obdarovaného s jeho motorkou, a to třeba ve stylu animovaného seriálu, který dotyčný zbožňuje. Dárek k Vánocům pro motorkáře může představovat třeba speciální červenobílý návlek na helmu, který nebrání výhledu, ale pobaví kolemjdoucí. 

Praktické dárky pro motorkáře

Jestliže raději sázíte na praktické dárky pro motorkáře, poohlédněte se po nástrojích a nářadí, které se může hodit na cestách. Vybrat můžete také vybavení na motorku, jako je například batoh, mikina, která snese každé počasí, nebo jakékoliv další vychytávky na motorku, třeba chrániče páček na motorku. Má váš motorkář nejlepšího psího parťáka? Nadělte mu psí oblečení na motorku. 

A pokud si nejste jistí, co by váš blízký potřeboval, rozhodně neuděláte chybu s poukazem do specializovaného obchodu, kde každý vybere podle svého gusta. Například kvalitní oblečení na motorku je velmi drahá záležitost a motorkář si je musí dobře vyzkoušet. Díky voucheru tak přispějete k nákupu něčeho opravdu důležitého.
 

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii