Zůstaňte v bezpečí při sdílené jízdě autem

Sdílená jízda je stále oblíbenější způsob cestování. Nejen že jde o laciný a příjemný způsob dopravy, když nemáte vlastní auto, ale ještě tím šetříte životní prostředí. Při sdílení aut můžete dokonce navázat nová přátelství. Přesto je důležité pamatovat na vlastní bezpečnost, která je vždy na prvním místě. Přinášíme vám tipy, jak být v bezpečí při sdílení auta.

Co je sdílená jízda?

Sdílená jízda vám umožňuje sdílet auto s dalším člověkem, ať je to váš přítel nebo někdo, koho jste nikdy předtím neviděli. Buď jedete na stejné místo, nebo po podobné trase, aby bylo možné spolucestujícího snadno přibrat po cestě nebo ho někde vysadit. Sdílení aut je stále populárnější nejen proto, že snižuje uhlíkové emise, ale je to i způsob, jak ušetřit peníze, protože se podělíte třeba o náklady na benzin, a navíc můžete pohodlně jezdit autem, i když žádné nevlastníte.

Aplikace jako Uber a Liftago umožňují podělit se o jízdu taxíkem. Pokud se rozhodnete jízdu sdílet, váš řidič automaticky zastaví a vyzvedne po cestě další pasažéry, a vy tak za jízdu budete platit míň. Také se o jízdné můžete podělit s přáteli. Objevují se ale i novější aplikace, které přímo propojují majitele aut s cestujícími, kteří se vydávají do stejného místa. Tak může každý vlastník auta sdílet svá volná sedadla s lidmi, kteří jedou stejnou cestou. Podívejte se třeba na aplikace Autonapůl, HoppyGo nebo BlaBlaCar.

Jak zůstat v bezpečí

Sdílet auto s lidmi, které jste nikdy předtím neviděli, může být zábava a základ pro vznik nových přátelství, ale může to být i nebezpečné, pokud si nedáte pozor. Opatrnost je na místě a prvních pár jízd s novým člověkem buďte obezřetní. Tady jsou tipy, jak zůstat v bezpečí při používání aplikace na sdílení aut.

  • Nevyměňujte si kontaktní údaje s neznámým člověkem dřív, než se potkáte.
  • Pokud jsou o řidiči k dispozici nějaké recenze, předem si je pečlivě pročtěte. Pokud například používáte aplikace na sdílenou jízdu, jako je Uber, zkontrolujte si v mobilu řidičovo hodnocení.
  • Domluvte se, že před první jízdou vás řidič vyzvedne na bezpečném, dobře osvětleném místě, ideálně ne přímo před vaším domem.
  • Než budete souhlasit s jízdou, zkontrolujte si registrační údaje auta online, abyste měli jistotu, že jsou ověřené.
  • Před cestou někoho informujte, že podnikáte sdílenou jízdu. Ideálně to sdělte někomu v místě, kam se vydáváte.
  • Když jedete s někým novým, snažte se první jízdy plánovat v denních hodinách a po rušnějších trasách.
  • Sedněte si dozadu. Tak budete moct bezpečně vystoupit z auta na obě strany a vyhnete se projíždějícím vozidlům.
  • Před cestou si prohlédněte trasu a kontrolujte ji na telefonu v aplikaci, jako jsou třeba Mapy Google. Tak budete vědět, jestli jedete správnou cestou.
  • Pokud se při jízdě necítíte příjemně, zastavte auto nebo požádejte, aby vás řidič nechal vystoupit.
  • Cenné věci uložte do zavazadlového prostoru nebo je schovejte z dohledu.
  • Jste-li řidič, nenechávejte auto bez dozoru nebo s klíčky v zapalování ani během krátké zastávky.

Pro prvních pár cest s novým člověkem nebo skupinou lidí může být dobré požádat přítele, aby jel s vámi, i když to pro vás třeba bude zajížďka. Budete si připadat bezpečněji, než kdybyste jeli sami.

11.12.2022

Kam v zimě za teplem a na co si dát pozor

Z evropských destinací, kam Češi v zimě vyráží, vedou Kanárské ostrovy, říká Jan Pavelka, majitel populárního webu na akční letenky - Honzovy letenky. Vybrat si tam mohou mezi Tenerife, tzv. ostrovem věčného jara, sopečnou divočinou ostrova Lanzarote nebo rájem pro windsurfing a kitesurfing ostrova Fuerteventura.

 

Dalšími oblíbenými místy poblíž Evropy jsou Egypt nebo třeba Spojené arabské emiráty. Z exotických dovolenkových destinací je to pak Karibik (zejména Mexiko), Maledivy, Mauricius, Thajsko, Bali, Zanzibar a Vietnam.

 

Jak volit destinaci

 

Hlavním rozhodujícím faktorem je samozřejmě cena, a to jak letenek, tak následných služeb v destinaci,“ říká Pavelka. „Pokud vám nevadí delší lety s nulovým servisem a malým příručním zavazadlem, dá se dostat třeba z Vídně na Maledivy i kolem 5,000 Kč. To jsou nabídky, které byly v minulých letech nemyslitelné.

 

Koronavirus je i nadále faktorem při volbě destinace, ale řeší ho stále méně zemí a tím pádem i méně cestujících. Při výběru cestovatelé upřednostňují destinace, kde je menší pravděpodobnost vstupních nebo i místních restrikcí,“ říká Pavelka. „Třeba i z tohoto důvodu je stále poměrně nízká poptávka po destinacích v USA.

 

Z exotických destinací přijímaly nejméně pravidel proti koronaviru třeba Zanzibar nebo Mexiko. Z evropských byly prakticky neustále povoleny cesty na Kanárské ostrovy.

 

Zimní dovolená za teplem nejen u moře

 

Zimní cesta za teplem ale nemusí nutně znamenat pobyt u moře. Podle Pavelky jsou stále více poptávané africké destinace, kam lidé jezdí třeba na safari. Populárními se staly také zimní cesty za golfem, jako třeba do španělské Malagy nebo na Kanárské ostrovy. Někoho zase může uchvátit treking na Madeiře nebo koupání v horkých minerálních pramenech jihoitalského ostrova Pantelleria.

 

Podle Pavelky si na teplotní šok spojený s výstupem z letadla v tropické destinaci cestovatel rychle zvykne. „Myslím, že s teplotními rozdíly v odletové a příletové destinaci nebude nějak zásadní problém,“ říká. „Ve srovnání s teplotními šoky, které pravidelně zažíváme v létě v jižních státech při přechodu z/do klimatizovaných autobusů nebo obchodů, je změna teploty, navíc po dlouhém letu, celkem snesitelná.

 

Na co myslet před cestou

 

Na jiná „překvapení“ je ale lepší se připravit, a to ještě před odjezdem.

 

Cestovatel za teplem se například může potkat s celou řadou infekčních chorob. Platné očkování proti břišnímu tyfu a žloutenkám typu A a B je proto doporučovaným základem, zvláště pro tropické destinace nebo země třetího světa.

 

Zaskočit ale může i drahá zdravotní péče na místě. Proto je na místě odpovídající cestovní pojištění, které je doporučováno i pro cesty v rámci Evropské unie, kde technicky platí i české veřejné zdravotní pojištění.

 

Nedoporučujeme se spoléhat pouze na evropský průkaz zdravotního pojištění (tzv. kartička zdravotní pojišťovny), protože v Evropě máte nárok na úhradu pouze takového rozsahu péče, která je v dané zemi zdarma běžná,“ říká Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny. „Například v Chorvatsku nebo Řecku se zdravotní systém od toho našeho ve smyslu státem hrazené péče poměrně liší a lidé tam mnohem častěji za běžné úkony platí.

 

Jak na cestovní pojištění

 

Cestovní pojištění by určitě mělo zahrnovat připojištění jakýchkoliv případných rizikových aktivit, za které Generali Česká pojišťovna považuje třeba kitesurfing a kiteboarding, ale také sportovní potápění a vodní motoristické sporty.

 

Něco jiného je poznávací dovolená v Římě, něco jiného kaňoning v Mexiku,“ říká Marek. „Pokud sport, který plánujete provozovat, nenaleznete v pojistných podmínkách, vždy kontaktujte pojišťovnu a zjistěte detail po poradě s jejími pracovníky.

 

Důležité může být také pojištění pobytu v nemocnici, veterinární péče - pokud se cestovatel vydal na zimní dovolenou do tepla s domácím mazlíčky, nebo pojištění odpovědnosti – zejména v případě cest s dětmi.

 

Pojištění storna cesty stojí za zvážení zejména u exotických destinací, které bývají finančně náročnější. Například Generali Česká pojišťovna ho nabízí ve variantě, kdy cestovatel dostane zpět 80% nebo 100% zaplacené částky za zájezd, letenku nebo ubytování v hotelu v případě, že cestovatel nebude moci na cestu z objektivních důvodů odjet z důvodu nemoci nebo úrazu.

 

Pozor na výluky z pojištění a jiná rizika

 

Cestovatel by se měl také seznámit s možnými výlukami z cestovního pojištění.Je totiž stejně užitečné vědět, na co se pojištění vztahuje, a na co naopak ne,“ upozorňuje Marek. „Vzhledem k praxi doporučujeme pozornost věnovat otázce vzniku pojistných událostí pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek a také oblasti chronických (či jiných) onemocnění, která před cestou vyžadují lékařskou péči.

 

V cílové destinaci je pak důležité zachovávat obezřetnost, a to nejen kvůli riziku spálení pobledlého českého cestovatele. Nebezpečným se může stát i koupání na vylidněné pláži, která nemusí být mimo sezónu pod dozorem zkušeného plavčíka.  

 

 

Vyberte kategorii