Zůstaňte v bezpečí při sdílené jízdě autem

Sdílená jízda je stále oblíbenější způsob cestování. Nejen že jde o laciný a příjemný způsob dopravy, když nemáte vlastní auto, ale ještě tím šetříte životní prostředí. Při sdílení aut můžete dokonce navázat nová přátelství. Přesto je důležité pamatovat na vlastní bezpečnost, která je vždy na prvním místě. Přinášíme vám tipy, jak být v bezpečí při sdílení auta.

Co je sdílená jízda?

Sdílená jízda vám umožňuje sdílet auto s dalším člověkem, ať je to váš přítel nebo někdo, koho jste nikdy předtím neviděli. Buď jedete na stejné místo, nebo po podobné trase, aby bylo možné spolucestujícího snadno přibrat po cestě nebo ho někde vysadit. Sdílení aut je stále populárnější nejen proto, že snižuje uhlíkové emise, ale je to i způsob, jak ušetřit peníze, protože se podělíte třeba o náklady na benzin, a navíc můžete pohodlně jezdit autem, i když žádné nevlastníte.

Aplikace jako Uber a Liftago umožňují podělit se o jízdu taxíkem. Pokud se rozhodnete jízdu sdílet, váš řidič automaticky zastaví a vyzvedne po cestě další pasažéry, a vy tak za jízdu budete platit míň. Také se o jízdné můžete podělit s přáteli. Objevují se ale i novější aplikace, které přímo propojují majitele aut s cestujícími, kteří se vydávají do stejného místa. Tak může každý vlastník auta sdílet svá volná sedadla s lidmi, kteří jedou stejnou cestou. Podívejte se třeba na aplikace Autonapůl, HoppyGo nebo BlaBlaCar.

Jak zůstat v bezpečí

Sdílet auto s lidmi, které jste nikdy předtím neviděli, může být zábava a základ pro vznik nových přátelství, ale může to být i nebezpečné, pokud si nedáte pozor. Opatrnost je na místě a prvních pár jízd s novým člověkem buďte obezřetní. Tady jsou tipy, jak zůstat v bezpečí při používání aplikace na sdílení aut.

  • Nevyměňujte si kontaktní údaje s neznámým člověkem dřív, než se potkáte.
  • Pokud jsou o řidiči k dispozici nějaké recenze, předem si je pečlivě pročtěte. Pokud například používáte aplikace na sdílenou jízdu, jako je Uber, zkontrolujte si v mobilu řidičovo hodnocení.
  • Domluvte se, že před první jízdou vás řidič vyzvedne na bezpečném, dobře osvětleném místě, ideálně ne přímo před vaším domem.
  • Než budete souhlasit s jízdou, zkontrolujte si registrační údaje auta online, abyste měli jistotu, že jsou ověřené.
  • Před cestou někoho informujte, že podnikáte sdílenou jízdu. Ideálně to sdělte někomu v místě, kam se vydáváte.
  • Když jedete s někým novým, snažte se první jízdy plánovat v denních hodinách a po rušnějších trasách.
  • Sedněte si dozadu. Tak budete moct bezpečně vystoupit z auta na obě strany a vyhnete se projíždějícím vozidlům.
  • Před cestou si prohlédněte trasu a kontrolujte ji na telefonu v aplikaci, jako jsou třeba Mapy Google. Tak budete vědět, jestli jedete správnou cestou.
  • Pokud se při jízdě necítíte příjemně, zastavte auto nebo požádejte, aby vás řidič nechal vystoupit.
  • Cenné věci uložte do zavazadlového prostoru nebo je schovejte z dohledu.
  • Jste-li řidič, nenechávejte auto bez dozoru nebo s klíčky v zapalování ani během krátké zastávky.

Pro prvních pár cest s novým člověkem nebo skupinou lidí může být dobré požádat přítele, aby jel s vámi, i když to pro vás třeba bude zajížďka. Budete si připadat bezpečněji, než kdybyste jeli sami.

18.08.2023

Jízda na kole v těhotenství: Je to bezpečné?

Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný. 

Povolení lékaře a mírné tempo

Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.

Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma

Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství. 

Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny

Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.

Tipy a doporučení na závěr:

  • vždy poslouchejte doporučení lékařů

  • přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské

  • upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla

  • na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"

  • nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo

  • vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí 

  • jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga

  • pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění

 

Může vás zajímat:

Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Vyberte kategorii