Moderní platformy, které vám pomohou začlenit principy udržitelnosti do každodenního života

Téma udržitelnosti je dnes stále aktuálnější. Počínaje nadměrnou produkcí plastů, plýtváním potravinami či využíváním tzv. špinavé energie. Mnozí z nás možná stále nevědí, jak se mohou do ochrany klimatu v každodenním životě sami zapojit. Udržitelný rozvoj přitom nemusí znamenat jen velké činy, které zachrání planetu před zkázou. Každý z nás může učinit drobné změny, které přispějí k ochraně přírody a pomohou ji tak zachovat i pro příští generace. Abychom vám započetí těchto změn usnadnili, případně vás k němu inspirovali, vybrali jsme pro vás přehled jednoduchých aplikací a platforem, které vám pomohou chovat se vůči planetě šetrněji.

Udržitelné cestování a doprava

Cestování představuje pro životní prostředí obrovskou zátěž. Samotná doprava má na svědomí cca 14 % světových emisí. Pokud se nechcete poznávání nových míst vzdát, ale zároveň se chcete chovat zodpovědně, zvažte, zda je nutné využít letecké dopravy. Pro srovnání můžete použít webovou platformu EccoPassenger, kde můžete srovnat dopravu vlakem, autobusem a letadlem. V případě, že cestujete do vzdálenějších destinací a letecká doprava je tedy jedinou volbou, doporučujeme zavítat na web CI2, kde můžete podpořit některý z projektů na redukci skleníkových plynů v atmosféře, a můžete tak kompenzovat uhlíkovou stopu, kterou jste svým letem zanechali. Na kratší trasy dejte přednost pozemní dopravě.

Nejde však jen o dopravu. Při hledání ubytování máte také možnost obrátit se na poskytovatele, kteří vyznávají myšlenku udržitelného rozvoje. V případě hotelového ubytování hledejte některou z následujících certifikací, které zaručují, že hotel dodržuje určité ekologické standardy: EarthCheckGreen GlobeRainforest Alliance nebo Green Tourism. Variantou je také obrátit se na místní penziony či soukromé poskytovatele ubytování třeba přes Airbnb.

Nesmíme však zapomenout ani na běžnou dopravu. Pokud dojíždíte za prací, za nákupy nebo vozíte děti do školy, zvažte, zda je vždy nutné využít automobilové dopravy. Variantou je městská hromadná doprava včetně příměstské železniční dopravy, někdy můžete využít také kolo. Když se potřebujete dostat z práce např. k zubaři, můžete využít služeb sdílených kol a koloběžek jako třeba Lime nebo Rekola. Jsou však situace, kdy to bez auta jednoduše nejde. I tady se však můžete chovat zodpovědněji. Můžete využít taxi služby Liftago, která vás přepraví nejen z místa na místo, ale doveze vás také na nákup. Můžete se také zapojit do carsharingu, tedy sdílení aut. Bohužel, nabídka těchto služeb se stále soustřeďuje především na Prahu a Brno. Objevují se však již první vlaštovky, které nabídku těchto služeb rozšiřují i na další města, jako třeba Autonapul, které operuje i na území Pardubic a Olomouce nebo GoDrive v Českých Budějovicích.. 

Redukce plýtvání potravinami

Celá třetina potravin, určených pro lidskou spotřebu, končí každý rok v popelnicích. Na štěstí se objevuje množství aplikací, které nám pomáhají se do boje za planetu zapojit. U nás se jedná třeba o aplikace Nesnězeno nebo Jídlov, které ovšem fungují zatím jen na lokální úrovni. Podporují místní podniky, aby jídlo, které ten den neprodají, nabízeli za sníženou cenu. Rozjíždí se však také celorepubliková platforma AAHI. Velice užitečné jsou aplikace, které vám pomohou hlídat stav vašich domácích potravinových zásob, třeba aplikace Best Before. Při vybalování nákupu do aplikace jednoduše zadáte jednotlivé položky a jejich trvanlivost a dostanete upozornění, jakmile se blíží datum jejich spotřeby. Platforma Dishygo vám nabízí možnost podělit se o jídlo se sousedy v případě, že jste navařili příliš mnoho nebo byste neradi vyhazovali zásoby čerstvých potravin, které nestíháte spotřebovat, protož se chystáte na dovolenou. Zajímavá je také webová platforma Zachranjidlo.cz, kde najdete třeba rady na chytřejší nákupy, uchovávání potravin, ale také inspirativní recepty či návod na správné čtení etiket a mnoho dalších tipů, jak neplýtvat potravinami v domácnosti.

Šetření energie

Chytré termostaty jako Nest nebo Netatmo jsou skvělým řešením úspory energie, jelikož vám umožňují kontrolovat nastavení teploty na dálku. Můžete si nastavit cykly topení dle toho, jak býváte doma, můžete kontrolovat teplotu v domácnosti nebo zapínat a vypínat topení přímo z vašeho mobilního telefonu. Případně můžete jít ještě dál, když si necháte na střechu instalovat solární panely. 

Snížení spotřeby plastů

Jednorázové plasty jsou známým problémem a existuje mnoho způsobů, jak se jim můžeme vyhnout. Třeba tím, že namísto jednorázových lahví budeme používat znovupoužitelné obaly a nainstalujeme si aplikaci, která mapuje místa, kde si můžeme láhev doplnit, jako třeba globální aplikace Refill a nebo lokální webová aplikace Dolej si.

Bohužel, často se plastům vyhnout nemůžeme. V takovém případě je důležitá důsledná recyklace. Pokud si nejste jisti, jak správně třídit, pak je vhodné se podívat na web trideniodpadu.cz. Kromě návodu na správné třídění zde získáte i další užitečné tipy na snížení produkce odpadů. V některých městech se objevují třeba aplikace, které pomáhají lépe řídit svoz recyklovaného odpadu. Takovou je třeba aplikace SAKO v Brně.

I malé změny mohou mít velký význam, pokud je přijmeme za své. Postupně můžeme přistoupit i k dalším krokům, třeba ke snížení spotřeby masa, zamezení plýtvání vodou či eliminaci nákupu tzv. rychlé módy. Jakmile jednou začnete, pochopíte, že se dá dělat opravdu mnoho a záleží na každém z nás, jak zodpovědní ve svém přístupu k ochraně klimatu budeme a v jakém stavu uchováme životní prostředí pro generace příští.

Seznam aplikací a webových platforem: 

EccoPassenger

CI2

EarthCheck

Green Globe

Rainforest Alliance

Green Tourism

Airbnb

Lime

Rekola

Liftago

Autonapul

GoDrive

Nesnězeno

Jídlov

AAHI

Best Before

Dishygo

Zachranjidlo.cz

Netatmo

Refill

Dolej si

SAKO

25.09.2023

Za 25 let se zdvojnásobí počet Čechů trpících Alzheimerovou nemocí

„Na celém světě je podle odhadu přes 400 milionů potenciálních pacientů s aktivní nemocí v mozku, byť většina ještě nemá klinické příznaky,“ říká český neurolog a vědec Martin Tolar, který založil neziskový globální vědecký institut International Neurodegenerative Disorders Research Center, INDRC, a spolu se svým týmem v americké biotechnologické společnosti Alzheon, Inc. objevil lék na tuto nemoc a stojí před potenciálním průlomem v léčbě.

Každý 26. obyvatel Česka

Alzheimerovou chorobou trpí v České republice přibližně 160 tisíc osob. Odhaduje se však, že pokud přidáme také pacienty, kteří ještě nemají klinické příznaky může jí trpět až 400 tisíc českých občanů, přičemž většina případů zůstává nediagnostikována.

Za posledních pět let se počet lidí trpících Alzheimerovou chorobou zvýšil o 14 % a předpokládá se, že do roku 2050 se počet nemocných v České republice oproti současnosti zdvojnásobí.

Podle Asociace pro Alzheimerovu chorobu trpí touto nemocí ve Spojených státech 6,5 milionu Američanů. Bez efektivní léčby se očekává, že do roku 2050 se tento počet zvýší na 12,7 milionu.

Bez léku počet stoupne

V celosvětovém měřítku postihuje Alzheimerova choroba nejméně 55 milionů lidí a vědci předpovídají, že tento počet se každých 20 let téměř zdvojnásobí. Odhaduje se, že v roce 2030 bude žít 78 milionů osob s Alzheimerovou chorobou a v roce 2050 by tento počet mohl dosáhnout 139 milionů.

„Protože se lidé dnes dožívají vyššího věku, hovoří se až o epidemii demencí, které z valné většiny způsobuje právě Alzheimerova choroba. Představuje obrovský socioekonomický problém, lidé vyžadují péči, která je pro rodinu nemocného velmi náročná, a navíc zdravotní systém stojí hodně peněz,“ tvrdí Kateřina Sheardová, lékařka z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Společnost Generali penzijní společnost se spojila v roce 2023 s neziskovým globálním institutem INDRC, aby ho podpořila v boji proti Alzheimerově chorobě.

Věk není jenom číslo

Nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik Alzheimerovy choroby je věk. Postihuje především osoby starší 65 let a riziko vzniku onemocnění prudce stoupá s postupujícím věkem. Mezi léty 65 až 74 let postihuje Alzheimerova choroba pět procent osob, ve věku 75 až 84 let třináct procent a ve věku nad 85 let nemocí trpí třetina populace. Zhruba každý třetí senior s tímto onemocněním zemře.

Alzheimerova choroba se nevyhýbá ani mladším osobám. Pod 65 let se vyskytuje u pěti až deseti procent případů. Ačkoli studie sledující mladší pacienty s demencí nejsou tak časté, vědci podle asociace pro Alzheimerovu chorobu odhadují, že přibližně 110 z každých 100 tisíc jedinců ve věku 30 až 64 let, konkrétně v přepočtu na USA celkem asi 200 000 Američanů, může trpět demencí s časným nástupem.

Se stárnutím světové populace se demence stává epidemií a Alzheimerova choroba se stává jedním z nej významnějších zdravotních a socioekonomických problémů lidstva. Představuje 60 až 80 procent všech případů demence. Například cévní demence, způsobená sníženým průtokem krve mozkem, představuje pouze 5 až 10 procent případů.


Společnost Generali penzijní společnost se spojila v roce 2023 s neziskovým globálním institutem INDRC, aby ho podpořila v boji proti Alzheimerově chorobě.

Vyberte kategorii