Jak učit děti o udržitelnosti

Děti milují hraní venku. Ať je to dělání báboviček z bláta, lezení po stromech nebo házení klacíků do vody, pobyt venku dětem prospívá, rozvíjí jejich osobnost a utužuje jim zdraví. Výzkumy ukazují, že venkovní hra stimuluje učení a pomáhá navodit kvalitní spánek. Pokud se děti navíc naučí mít rády přírodu, budou ji také chránit. Přinášíme tipy, jak děti naučit, co znamená udržitelný přístup k životnímu prostředí a proč je tak důležitý.

Ať to roste

Nejlepší je zážitkové učení, kde si děti můžou vše osahat vlastníma rukama. Dejte jim velký květináč s hlínou nebo jim vyhraďte část záhonku, která bude jen jejich a pomozte jim vypěstovat si zde vlastní zeleninu, bylinky nebo květiny. Na velikosti takové „zahrádky“ nezáleží, může to být i truhlík za oknem. Důležité je, že se děti zároveň učí o životním prostředí a udržitelnosti, například kde se berou potraviny, proč jsou důležité včely a hmyz a co všechno nám příroda poskytuje.

 

Využijte výtvarnou výchovu

O přírodě a udržitelnosti můžete děti učit i při výtvarných činnostech, a ještě si u toho užijete spoustu zábavy! Můžete třeba lisovat květiny a vyrábět z nich pohlednice nebo obrázky na zeď, malovat velikonoční kraslice nebo sbírat spadané listí a vytvářet z něj koláže. Jedete-li k moři, můžete s dětmi sbírat mušličky a pak je nasypat do sklenice a proložit světelným řetězem, získáte tak zajímavou prázdninovou vzpomínku i dekoraci do bytu. Buďte kreativní a zapojte fantazii – v přírodě je tolik věcí, které vaše děti mohou inspirovat!

 

Vyrazte na túru

Je to zábava pro celou rodinu a skvělý způsob, jak v dítěti probudit vášeň k přírodě. Sbalte si pláštěnku a svačinu, vyberte trasu a vydejte se za čerstvým vzduchem a novými zážitky. Udělejte dětem z výletu do přírody zajímavou hru – nechte je hledat různé stromy, rostliny nebo zvířata, která jsou například pro danou oblast typická. Před výletem si o krajině něco přečtěte, ať můžete dětem vysvětlit vše, nač se budou ptát. 

 

Oslavte Den Země

Den Země se slaví už od roku 1970 a připadá na 22. dubna. Udělejte z tohoto dne svátek, na který se bude těšit celá rodina. Založte tradici, kdy si vyrazíte na výlet, večer se sesednete okolo táboráku, odpojíte se od všech mobilů a jiných zařízení a budete se jen kochat hvězdným nebem nad hlavou. Ať se rozhodnete pro jakýkoli program, postarejte se, aby byl pod širým nebem. Užijte si přírodu s celou rodinou a ukažte dětem, jak vypadá udržitelný život!

 

Zahrajte si na kuchaře

Plýtvání potravinami je stále větší problém, kterému se dá snadno předcházet. Naučte děti neplýtvat jídlem tím, že je zapojíte do jeho přípravy. Dejte jim úkol, ať zkusí připravit něco dobrého ze zbytků. Nebo je požádejte, ať si vyberou tři ingredience a uvaří z nich něco k večeři. A když nějaké jídlo zbude, společně vymyslete, jak ho další den zužitkovat. 

 

5 bonusových aktivit pro děti

1. Sbírání odpadků v lese nebo u řeky a následné třídění

2. Procházka lesem a hledání hub ve stylu hry BINGO. Následně poučení, že neničíme nejedlé houby a houby, které nepotřebujeme, protože je to potrava pro zvířata a další lesní ekosystémy.

3. Vyrobte si vlastní čističku vody pomocí písku, jílu, rostlin a dalších anorganických sloučenin.

4. Zasaďte strom nebo semínka

5. Hledejte malé kulaté kameny u řek a jezer a poté vyrábějte šperky, jako jsou náhrdelníky, náramky nebo náušnice.

 

Aplikace pro environmentální udržitelnost

A jestli jsou vaše děti dost staré na používání chytrého telefonu, mohou si vybrat ze spousty skvělých aplikací, které je zábavnou formou poučí o přírodě a životním prostředí. Aplikace iNaturalist, která existuje i v české verzi, vám pomůže určit každou rostlinu i živočicha, které v přírodě najdete – stačí je vyfotit. Česká aplikace BioLog umožňuje každému zaznamenávat přímo v terénu pozorování rostlin, živočichů a hub, a tím pomoci vědcům mapovat jejich výskyt v české přírodě. Na Google Play je také ke stažení aplikace Zamiluj si přírodu, která nabízí hry zaměřené na posilování vztahu k přírodě. 

Nezapomeňte, že hlavní je jít dětem příkladem. Udržitelný život zahrnuje recyklaci, snižování plastového odpadu, snahu neplýtvat potravinami a nevyhazovat věci, které ještě mohou sloužit. Můžete třeba děti naučit šít a plést a ukázat jim, jak upcyklovat oblečení, z kterého už vyrostly!

13.09.2023

Proč je udržitelnost dobrá nejen pro planetu, ale také pro vás

Bezmasé pondělí

Nadměrná konzumace masa zvyšuje riziko vzniku řady onemocnění. Studie provedená Oxfordskou univerzitou poukázala na to, že u lidí, kteří konzumují velký objem červeného masa a masných výrobků, je vyšší výskyt  ischemických srdečních chorob, plicní pneumonie, cukrovky a nádorových onemocnění tlustého střeva. Ani nadměrná konzumace drůbežího masa není pro tělo vhodná. U takových jedinců byl zaznamenán častější výskyt onemocnění žlučníku, zánětu žaludku či dvanáctníku a cukrovky, ale také gastroezofageální refluxní choroby. Častá konzumace masa však není devastující jen pro naše tělo, ale vysoká živočišná produkce je obrovskou zátěží pro životní prostředí a přispívá ke  klimatickému oteplování kvůli vysoké emisi skleníkových plynů, v globálním měřítku se jedná zhruba o pětinu celkové produkce CO2. Oproti tomu strava bohatá na ovoce, zeleninu, ryby a  obiloviny snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, cukrovky a některých typů rakoviny, navíc přispívá k lepšímu psychickému i fyzickému zdraví. Tak co kdybyste třeba začali bezmasým pondělím a na svůj jídelníček zařadili některé z chutných vegetariánských pokrmů? Můžete využít např. aplikace Jíme zdravě, kde najdete mnoho zajímavých bezmasých receptů.

Vyměňte svou láhev na vodu

Negativní vliv plastů na životní prostředí je dobře znám, ale některé plasty mohou být škodlivé i pro lidské zdraví. Např. plast známý jako BPA, který se běžně používá na výrobu krabiček na potraviny nebo plastových láhví, pravděpodobně způsobuje vyšší krevní tlak a nepříznivě ovlivňuje vývoj mozku a prostaty dětí a novorozenců a má vliv na neplodnost u mužů. Bohužel se ukazuje, že ani BPA-free plasty nejsou dobrým řešením, jelikož obsahují chemikálie, které údajně negativně ovlivňují vývoj mozku. Kromě toho balené nápoje obsahují mnohem více mikroplastů než voda z kohoutku. To už je dost dobrých důvodů proč raději zvolit láhev ze skla či nerezu.

Bezemisní doprava

Doprava má ve světovém měřítku na svědomí téměř jednu třetinu (29%) skleníkových plynů. Studie WHO realizovaná ve vice než 4 300 městech ukázala, že pouze 20 % městské populace žije v oblastech, které splňují podmínky na kvalitu ovzduší. Vzdát se automobilu nebývá vždy snadné a někdy to ani z praktických důvodů není možné. Zkuste však popřemýšlet o možnosti sdílení automobilu. Jízdy autem můžete zaměnit za autobus či vlak, ale můžete využít i kolo nebo jít prostě pěšky, a tak uděláte něco pro planetu i pro své zdraví. 

Udržitelná energie

Zlepšit kvalitu vzduchu ve svém okolí můžete také tím, že se rozhodnete odebírat tzv. zelenou energii. Zelená energie je taková energie, která byla vyrobena čistě z obnovitelných zdrojů. V současné době se vyplatí uvažovat také o instalaci solárního panelu či o instalaci termálního čerpadla. Zvláště  nyní, kdy je situace na trhu s energiemi velmi nejistá, se jedná o velmi rozumnou investici. K její realizaci navíc můžete čerpat dotace https://novazelenausporam.cz.

Udržitelná móda

Textilní průmysl patří mezi zásadní znečišťovatele životního prostředí. Na jedné straně se jedná o využití velkého množství hnojiv potřebných k pěstování bavlny, na straně druhé je to kontaminace vod. I zde můžete najít způsob, jak být vůči planetě šetrnější. Můžete si například místo bavlny vybrat oblečení z bambusu. Bambus se pěstuje bez pesticidů a jeden akr půdy má 10 krát vyšší výnos než akr bavlny. Navíc je měkčí, má antibakteriální a antifungicidní vlastnosti a jen tak se neonosí. Velkým trendem je také tzv. pomalá móda, nebo-li slow fashion, jejímž principem je vnímat nákup oblečení jako dlouhodobější investici. Můžete zavítat do obchodů, kde se na slow fashion zaměřují (např. Nila store či lokální návrháři a menší lokální značky), ale můžete také nad svými investicemi do oblečení začít jen více přemýšlet. Rozhodně to neznamená, že byste nyní měli všechno své oblečení z módních řetězců vyhodit a začít nakupovat pouze to  vyrobené udržitelným způsobem. Nosit dokola to, co již doma máme, ať už jsme ho v minulosti koupili kdekoliv, je také příkladem slow fashion. A pokud vám oblečení, co máte doma již nesedí? Zkuste techniku zvanou upcyklace - zkuste ho přetvořit v jiný kousek a najít mu tak nové využití. Nebojte se ani second-handů. V současné době již nejsou vnímány jako obchody pro sociálně slabé, ale můžete zde najít i velmi pěkné módní kousky.  Zajímavá je také platforma Vinted, která je obchodní sociální sítí umožňující prodej, výměnu, nákup či darování oblečení, módních doplňků i kosmetiky. A až si budete chtít příště něco koupit, můžete se zamyslet nad tzv. Cost Per Wear - neboli kolik vás stálo jedno nošení daného kousku. Pokud jste si například koupili tričko za 200 Kč a vzali si ho za sebe 100krát, CPW se rovná 2 Kč. Pokud jste si však koupili tričko za 200 Kč a vzali si ho na sebe pouze 2krát, pak je CPW rovný 100 Kč, což je výrazně více než v prvním případě. Nad CPW se vyplatí přemýšlet např. při nákupu kvalitnějšího a dražšího kousku. Můžete si samozřejmě koupit tričko za 200 Kč, avšak po 4 nošení se vám může seprat a tričko možná budete muset přeřadit do poličky "na doma". Cost per wear by byl v tomto případě 50 Kč. Pokud se však rozhodnete trochu zainvestovat a zakoupíte podobné tričko, avšak kvalitnější, za 600 Kč, které vám vydrží např. 50 nošení, CPW bude rázem pouze 12 Kč. Kromě toho, že tedy nakoupíte tričko vyrobené udržitelným způsobem, při čemž ušetříte planetu a lidé v celém dodavatelském řetězci budou spravedlivě zaplaceni, ušetříte v konečném případě i vaše vlastní peníze.

Udržitelné nakupování

Určitě chodíte i vy pravidelně do obchodu. V takovém případě si vždy sbalte vlastní nákupní tašku. Ať to je plastová taška z jiného obchodu, kterou umíte používat opakovaně nebo to je síťovaná / textilní taška, znovu použití téže tašky ušetří vám peníze a přírodě zdraví. A to se netýká pouze celého nákupu, ale i například ovoce či zeleniny. Skoro v každém supermarketu již vedle klasických jednorázových sáčků najdeme i ty znovuvyužitelné - anebo jednoduše některé ovoce či zelenina sáček ani nepotřebuje. Ve větších městech navíc často najdeme i bezobalové obchody, kde si do vlastních nádob můžete načepovat mýdlo, prací gel i některé potraviny. 

Může vám připadat, že začít žít podle principů udržitelnosti je velmi náročné, protože je tady toho tolik, co můžete udělat. Ale pro udržitelný rozvoj je důležité začít klidně i po malých krůčcích, jako třeba zařadit jeden bezmasý den týdně. Také některé aplikace vám mohou pomoci vykročit k udržitelnějšímu životu. Podívejte se třeba na aplikaci Foodgroot, díky které můžete zjistit více o původu, složení a dopadu jednotlivých potravin v nabídce našich supermarketů. Nebo třeba aplikace Klima, která vám pomůže sledovat vaši uhlíkovou stopu.

 

 

Vyberte kategorii