SOS dětské vesničky pomáhají měnit životy dětí k lepšímu

Většina rodičů chce pro své dítě to nejlepší. Jenže někdy se do cesty postaví náročné životní okolnosti, a ne každé dítě má tak to štěstí vyrůstat ve stabilní a pečující rodině. Přitom právě to, co člověk prožije v raném věku, zásadně ovlivňuje jeho budoucí život. Naštěstí pro ohrožené děti a jejich rodiče existuje odborná pomoc, která dokáže hodně změnit.

Pomoc přichází až domů

Pokud se dítě ocitne ve složité situaci, ze které nemůže uniknout a s níž si nedokáže poradit vlastními silami, může to zanechat hlubokou ránu. Odborníci v takových případech mluví o raném traumatu – o zkušenostech, které naruší pocit bezpečí a důvěry ve svět.

Z tohoto důvodu v Česku existuje řada neziskových organizací, které se zaměřují na pomoc traumatizovaným dětem. Jednou z vůbec nejdéle fungujících jsou SOS dětské vesničky. Jejich sociální pracovníci a pracovnice pomáhají ročně tisícovkám dětí – jsou s nimi v přímém kontaktu a pracují s nimi v přirozeném prostředí, nejlépe u nich doma.

„Pracujeme nejen s dětmi, ale i s jejich rodiči. Cílem naší pomoci je vyřešit sociální či materiální situaci, aby děti mohly vyrůstat doma a nedošlo k jejich odebrání do náhradní péče. Poskytujeme terénní sociální služby, krizovou intervenci a pravidelnou podporu, například při hledání další odborné péče, jako jsou dětští psychologové,” říká Jindra Šalátová, výkonná ředitelka z SOS dětských vesniček.

Generali Česká pojišťovna

Spojení s Generali Českou pojišťovnou

Aby mohla být pomoc dostupná co nejširšímu okruhu rodin, spojily SOS dětské vesničky síly s Generali Českou pojišťovnou a její mezinárodní iniciativou The Human Safety Net. „S SOS dětskými vesničkami nás spojuje přesvědčení, že každé dítě potřebuje bezpečí a laskavou péči. Naši spolupráci vnímáme jako příležitost podpořit organizaci, která dlouhodobě pomáhá tam, kde je to nejvíc potřeba. Naším společným cílem je pomoci během 5 let až 5 000 dětí, ale také rozšířit osvětu o raném traumatu, protože veřejnost se v této problematice často neorientuje,” vysvětluje spolupráci Monika Majerčíková, manažerka externí komunikace a CSR z Generali České pojišťovny.

Spolupráce se zaměřuje na pomoc ohroženým rodinám s dětmi ve věku do 6 let, kterým SOS dětské vesničky pomáhají v rámci programu SOS Kompas. Jeho cílem je zabránit odebrání dětí do náhradní péče a je postaven na roli sociální pracovnice, která dochází za rodinou do jejího domácího prostředí a pomáhá primárně s řešením sociální či materiální situace, aby ti nejmenší mohli vyrůstat doma. Sociální pracovnice zároveň pomáhají rodičům lépe zvládat péči o děti a posilují jejich vzájemný vztah.

„Dlouhodobé vztahy jsou v životě ty nejcennější. Právě proto je naším cílem být celoživotním partnerem nejen pro naše klienty a zaměstnance, ale také pro naše komunity. Děti jsou naší budoucností, neměli bychom na to zapomínat,” dodává Roman Juráš, generální ředitel a předseda představenstva Generali České pojišťovny.

 

Na koho se obrátit
SOS dětské vesničky v současné době poskytují pomoc dětem a jejich rodinám prostřednictvím 25 poboček, které se nacházejí v osmi krajích České republiky. Můžete se na ně obrátit skrze web nebo infolinku 233 335 452.

22.05.2025

Rané trauma může ovlivnit celý život. Mnozí o něm ale netuší

Co je vlastně rané trauma?

Rané trauma je výraz pro silně negativní zážitek nebo situaci, kterou dítě opakovaně zažívá už v nejútlejším věku – někdy dokonce ještě před narozením. Jde o chvíle, které jsou pro dítě bolestivé, ohrožující nebo matoucí a které nemá šanci samo zvládnout.

Vědecké studie i zkušenosti odborníků potvrzují, že zážitky z raného dětství (nebo dokonce z prenatálního období) mají zásadní vliv na vývoj mozku, chování i duševní zdraví. Dítě si tyto situace většinou nevybaví vědomě, přesto zůstávají zapsané v jeho podvědomí a mohou se projevit až mnohem později – třeba jako úzkosti, potíže ve vztazích nebo náchylnost k závislostem.

„Velká část traumat, se kterými se v praxi setkáváme, vzniká v době, kdy dítě ještě nedokáže mluvit nebo si později tyto zážitky vědomě vybavit. V podvědomí ale zůstávají. Takové děti jsou pak častěji ohrožené psychickými potížemi, závislostmi nebo nezdravými vztahy,“ upozorňuje Jindra Šalátová, výkonná ředitelka SOS dětských vesniček.

Generali Česká pojišťovna

Většina Čechů pojem rané trauma nezná

Ačkoliv může mít rané trauma zásadní dopad na vývoj člověka, povědomí o něm je v Česku stále nízké. Správně ho dokázala popsat jen pětina lidí. Víc než 60 % respondentů uvedlo, že tento pojem nikdy neslyšeli. Vyplývá to z průzkumu Generali České pojišťovny, která se s SOS vesničkami spojila v rámci celosvětové iniciativy The Human Safety Net.

„Je vidět, že veřejnost se v problematice často neorientuje, a právě proto je důležité o ní víc mluvit. S SOS vesničkami nás spojuje přesvědčení, že každé dítě potřebuje bezpečí a laskavou péči. Naši spolupráci vnímáme jako příležitost podpořit organizaci, která dlouhodobě pomáhá tam, kde je to nejvíc potřeba,” říká Monika Majerčíková z Generali České pojišťovny.

 

Téměř třetina Čechů věří, že rané trauma hrozí pouze týraným a zneužívaným dětem.

Data z průzkumu: Co může trauma způsobit?

Spouštěčem raného traumatu mohou být závažné události, jako je fyzické či psychické násilí, zneužívání, ztráta blízké osoby nebo například uvěznění rodiče. Někdy jde o dlouhodobé zanedbávání základních potřeb dítěte – když nikdo nereaguje na jeho pláč, nemluví s ním, nechová ho nebo mu nedává pocit bezpečí a přijetí.

Trauma ale může způsobit i opuštění dítěte matkou (například v porodnici) nebo odebrání z rodiny.

Podle průzkumu Generali České se téměř třetina Čechů mylně domnívá, že rané trauma hrozí jen dětem, které byly týrány nebo zneužívány.

Průzkum rané trauma„Ve skutečnosti mohou v dětech zanechat hlubokou stopu i jiné situace, jako například přetahování se o děti ze strany rodičů při komplikovaném rozvodu nebo závažná nemoc blízkého člena rodiny. Rané trauma se netýká jen těch nejkřiklavějších případů, kdy bylo dítě týráno nebo zneužíváno, ale bohužel mnohem širší skupiny dětí než si většina lidí uvědomuje,” doplňuje Šalátová.

Šíříme osvětu o raném traumatu

Rané trauma se neprojevuje navenek hned – jeho následky se často projeví až po letech. Právě proto je důležité o něm mluvit, vzdělávat veřejnost a posilovat včasnou pomoc rodinám, které ji potřebují. Cílem společné iniciativy Generali České pojišťovny a SOS dětských vesniček je pomoci během pěti let až 5 000 dětí.

Přečtěte si: 

SOS dětské vesničky pomáhají měnit životy dětí k lepšímu

nebo si poslechněte podcasty: „Vánoce jsou citově vypjaté období. Problémy eskalují.“

H. Kuncová, T. Pergnerová: „Ne každé dítě zvládne střídavou péči.“

Vyberte kategorii