Když dítě poprvé odjíždí na prázdniny bez dozoru, jsou rodiče plni obav. Vlastní zkušenosti a rady mu sice do kufru přibalit nemůžete, ale s našimi tipy, jak zůstat s dítětem ve styku a předcházet problémům, získáte klid, že vaše dorůstající ratolest zvládne pobyt v cizím prostředí bezpečně a bez potíží.
Moderní technologie maximálně usnadňují spojení ze zahraničí, tak proč nevyužít některou z mnoha aplikací, které budou sledovat pohyb vašeho dítěte při objevování světa? Pro uživatele iPhonů je tu bezplatná aplikace Find My Friends, která lokalizuje telefon dítěte do pár metrů od místa, kde se nachází. Uživatelům Androidu nabízejí podobné bezplatné služby aplikace Familo a GeoZilla. Poraďte potomkovi, ať si do aplikace přidá i kamarády, aby se snadno našli, kdyby se někdo oddělil od skupiny.
Domluvte se s dítětem, že se vám bude často hlásit. Pro svůj klid mu na cestu zabalte i několik nezbytností. Patří mezi ně lékárnička, informace o rezervaci pobytu a cestovním pojištění, návod, jak postupovat v naléhavých situacích, důležitá telefonní čísla v zemi pobytu či předplacená karta pro nouzové případy. Nezapomeňte je však upozornit, že náhodné přečerpání limitu kvůli nákupu nafukovacího plameňáka za případ nouze rozhodně nepovažujete!
V houfu rozdováděných mládežníků jdou někdy rozum a odvaha stranou, takže své dítě ochraňte kompletním cestovním pojištěním, ať máte klid.
Rodičům často dělá starost i to, že si dítě z pobytu na slunci odnese bolestivé spáleniny a oloupanou kůži. Přibalte proto dítěti kvalitní opalovací krém s vysokým ochranným faktorem – ideální jsou produkty, které se nanášejí jen jednou denně, protože zapomnětliví teenageři si nevzpomenou, že se mají mazat častěji. A nakonec požádejte dítě, aby vám dalo kontaktní údaje několika přátel, kteří jedou s ním, abyste s ním mohli zůstat ve styku, i kdyby nešťastnou náhodou utopilo mobil v bazénu.
Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný.
Povolení lékaře a mírné tempo
Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.
Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma
Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství.
Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny
Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.
Tipy a doporučení na závěr:
vždy poslouchejte doporučení lékařů
přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské
upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla
na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"
nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo
vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí
jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga
pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění
Může vás zajímat: