01.10.2021

Voláte o pomoc v horách? Uložte si číslo české horské služby

Přivolání záchranné služby má v českých horách jeden háček. Kvůli blízkosti hranic se může na druhém konci hovoru ozvat operátor hovořící cizím jazykem. A protože kdo je připraven, nebývá překvapen, poradíme vám, jak se vyhnout komplikacím ve chvíli, kdy budete na horách potřebovat pomoc.

Jeden špatný krok a procházka po horských hřebenech se mění v noční můru. Automaticky vytáčíte číslo 155, abyste si přivolali pomoc. Jenomže se nic neděje. Váš telefon se 
v blízkosti hranic přepojil na zahraničního operátora. V takovou chvíli nepomůže zavolat ani na číslo 112. Dovoláte se totiž na dispečink zahraničního souseda. Co teď?

Na případný problém se připravte už doma. Uložte si do telefonu číslo +4201210, které vás propojí s horskou službou v České republice. Při zapisování telefonu nezapomeňte na českou předvolbu +420! Co dalšího může pomoct? Třeba aplikace Záchranka. Dokáže vás propojit s tísňovými linkami na slovenských horách, v Maďarsku a v Rakousku. Při překonávání jazykové bariéry můžete využít funkci „nemohu mluvit“.

02.10.2021

Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?

Na slovenských horách, v Maďarsku a v Rakousku dnes můžete využít služby aplikace Záchranka. Ani jazyk pro vás nemusí být překážkou. Po stisknutí tlačítka „nemohu mluvit“ se zobrazí rozcestník s devíti nejčastějšími závažnými zdravotními obtížemi. Z nabídky si vyberete ve svém jazyce a místní záchranných tým dostane informace přeložené. 

V Maďarsku, v Rakousku a na Slovensku funguje též lokátor či sdílení videa. Encyklopedii první pomoci můžete využívat bez ohledu na to, kde se právě nacházíte. Najděte si interaktivní návod nebo se podívejte, jak postupovat například v případě zvrtlého kotníku.

Vyberte kategorii