Cestovat levně po Evropě není většinou velký problém. Autobusy nabízejí nízké ceny a přímé spoje do spousty měst, a noční linky bývají často ještě levnější než denní. Jenže pohodlí bývá na úplně jiné úrovni než ve vlaku nebo letadle, a spánek na sedadle není úplně ideální. Naštěstí stačí pár chytrých triků, a i dlouhá jízda autobusem se dá přežít v relativním klidu.
Pokud vás čeká dlouhá cesta autobusem, vyberte si místo uprostřed autobusu, kde to nejmíň drncá. Vyhněte se sedadlům u toalety nebo v blízkosti dveří, kde je více hluku a častý pohyb lidí.
Sedadlo u okna vám dá možnost opřít se a zamezí nechtěnému buzení od souseda, který se rozhodne každou půlhodinu vstávat. Naopak sedadlo v uličce má více prostoru na nohy a snazší přístup ven. Tady záleží na tom, co vám vyhovuje více.
Zapomeňte na džíny, minisukně nebo těsné svršky, ve kterých se vám bude špatně usínat. Pohodlné oblečení je základ! Ideální je volné tričko a tepláky či kalhoty s pružným pasem. Jako obuv si nazujte nejlépe pantofle, abyste netrávili polovinu pauzy šněrováním tenisek.
Tip: Pokud očekáváte v cílové destinaci horko, oblékněte si pod tepláky tenké kraťasy, nebo si sbalte oblečení na převléknutí do batohu. Stejně tak si můžete přibalit čisté ponožky a spodní prádlo.
Nezapomeňte ani na něco, čím se přikryjete. V autobuse může být pořádná zima, i když venku panuje léto, ať už kvůli tomu, že je noc, nebo jede na plno klimatizace. Proto přijde vhod tenčí deka, která nebude zabírat mnoho místa v zavazadle. Pokud deku nakonec nevyužijete na přikrytí, srolujte ji a použijte jako bederní opěrku.
Tip: Pokud cestujete opravdu nalehko a deka by zbytečně zabírala místo, vemte si na sebe alespoň mikinu, lehký přehoz, nebo rychleschnoucí ručník.
Během dlouhých jízd v autobuse vaše tělo rychle ztrácí vodu. Proto je důležité pít po malých doušcích vodu. Dehydratace může způsobit bolest hlavy, únavu, a obecně nepříjemný pocit, což není ideální, když se snažíte usnout.
Aby váš spánkový režim nenarušil pocit hladu, zabalte si s sebou i lehkou a zdravou svačinu.
Sezení v jedné poloze několik hodin může být nejen velmi nepohodlné, ale může vám způsobit i fyzickou bolest, která se bude jen zhoršovat. Když se autobus na chvíli zastaví, využijte to, a běžte se projít, skočte si na toaletu a trochu se protáhněte. To vám rozproudí krev a poskytne mentální odpočinek.
Nezapomeňte ani na základní hygienu. Během pauzy se můžete osvěžit vlhčenými ubrousky. Už před cestou si přibalte kartáček s malou pastou, deodorant a lehký krém nebo tonikum na hydrataci. Hodit se může i krém na ruce nebo kapky do očí, zvlášť pokud cestujete v klimatizovaném autobuse, kde bývá suchý vzduch.
Modré světlo z mobilu nebo tabletu blokuje tvorbu melatoninu, tedy hormonu spánku. Takže i když scrollujete v domnění, že vás to unaví, ve skutečnosti si tím spánek kazíte. Místo toho zkuste raději audioknihu či podcast. Pokud chcete přesto používat telefon, zapněte si v nastavení telefonu červený filtr, který je příjemnější pro oči.
Tip: I když byste měli omezit koukání na displej, stále je důležité být na příjmu. Nezapomeňte si proto vzít s sebou powerbanku, pro případ, že by v autobuse nefungovaly zásuvky.
Na dlouhé cesty autobusem se vyplatí mít pár vychytávek, které vám cestu trochu zpříjemní.
Tip: Pokud nemáte masku, můžete využít mikinu. Nasaďte si ji tak, aby vám kapuce zakrývala obličej. Zbytek mikiny si omotejte kolem hlavy a rukávy zavažte – vytvoříte si tím provizorní polštář, který dobře drží na místě. Pak už se jen pohodlně opřete o okno a pokuste se usnout.
Někdy prostě neusnete. Hlava ví, že by měla, ale mozek jede nonstop. V takovém případě netlačte na pilu, a místo toho se raději dívejte z okna a nechte myšlenky plynout. Možná vás to všechno drncání nakonec ukolébá.
Ať už cestujete do zahraničí za odpočinkem, za zážitky nebo za rodinou, nezapomeňte na cestovní pojištění. I během obyčejné cesty autobusem se může přihodit něco nečekaného, jako je zpoždění, ztracená zavazadla nebo zdravotní potíže. Pojištění vám v takových případech ušetří nejen peníze, ale i spoustu stresu.
Přečtěte si:
Nekvalitní spánek může způsobit psychické problémy
Seznam základních věcí, na které byste při balení na dovolenou neměli zapomenout
Cestování po EU: Se zdravotní kartičkou, nebo s cestovním pojištěním?
Podcast Stačí málo: „Kvalitní spánek se projevuje vstáváním bez budíku.“
Zatímco někteří míří do zahraničí za slavnými památkami, jiní si plánují cesty podle chutí. Místní stánky, trhy a rodinné podniky vám přiblíží opravdový život v dané zemi mnohem víc než typické turistické atrakce nebo suvenýry. Není tak divu, že se gurmánská turistika těší čím dál větší oblibě. Pro spoustu cestovatelů je právě jídlo tím nejlepším způsobem, jak pochopit místní kulturu a poznat zemi z jiné perspektivy než jen z pohledu běžného turisty. Zájem o gastroturismus zároveň podporuje menší lokální podniky a tradiční řemesla, která by jinak mohla zaniknout.
Vedle klasik jako jsou tiramisu, tzatziki nebo špagety se skrývají i jídla, která si většinou nechávají pro sebe samotní místní. Vybrali jsme pár méně známých pokladů, které vám rozšíří chutě a možná i obzory.
V létě to na chorvatském pobřeží občas vypadá, jako by se tam přesunula půlka Česka. Ale kolik Čechů opravdu ví, co všechno tahle země nabízí? Místní kuchyně je překvapivě pestrá – stačí se neomezovat jen na čevabčiči nebo palačinky na pláži a dát šanci i něčemu novému.
A pokud se vám nechce do restaurací, nebo byste si rádi odvezli kousek místní kuchyně domů, mrkněte v supermarketu po pršutu – sušené vepřové kýtě. K tomu rovnou přibalte olivy, sýr z ostrova Pag a láhev chorvatského vína.
V Itálii není jen pizza, těstoviny a gelato. I když se k nim rádi vracíme, byla by škoda zůstat jen u nich. Italská kuchyně nabízí spoustu jídel, o kterých se tolik nemluví, a přitom chutnají výborně.
Čerstvá, zdravá, voňavá, s příchutí moře a bylinek. Řecká kuchyně propojuje chuti Balkánu a Turecka, ale přesto si zachovává svůj charakter.
Tyto země mají samozřejmě nespočet zajímavých pokrmů, které stojí za vyzkoušení. Vybrali jsme jen pár tipů na místní jídla, která tamní obyvatelé dobře znají a milují, ale turistům často uniknou. Až se příště vydáte na dovolenou, zkuste se kromě známých specialit porozhlédnout i po méně nápadných pokladech, protože právě ty vás často překvapí nejvíc.
Některé pokrmy mohou znít lahodně, dokud nezjistíte, že vám to neznámé koření úplně nesedlo. Ještě před tím, než ochutnáte první sousto za hranicemi, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění, které pokryje případné lékařské ošetření a hlavně vám dodá klid, abyste si mohli dovolenou opravdu vychutnat.