Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Sbalte se na příští dovolenou jako profesionál

Naučíme vás balit efektivně a úsporně, abyste na nic nezapomněli a nemuseli na poslední chvíli dokupovat nezbytnosti v předraženém obchůdku na letišti – stačí se řídit našimi jednoduchými radami!

Nejprve sbalte to nejnutnější 

Zubní kartáček si koupíte i na letišti, ale když zapomenete pas, daleko se nedostanete. Napište si seznam nejdůležitějších věcí a ty sbalte jako první do samostatného pouzdra, abyste je nezapomněli. Patří k nim fotokopie důležitých dokladů, jako je cestovní pas, lékárnička, informace o cestovním pojištění a nutná hotovost v místní měně. Vzhledem k tomu, že jen v EU se ročně ztratí tři miliony zavazadel, z nichž jeden milion se už nevrátí k majitelům, je vhodné vzít si nezbytnosti a náhradní oblečení do příručního zavazadla, pokud cestujete i s odbaveným kufrem. 

Naučte se balit efektivně 

Šetřete místem a nekupujte drahé miniatury hygienických potřeb. Raději své oblíbené produkty přelijte do opakovaně použitelných cestovních obalů, které seženete ve většině drogérií. Chcete-li malý prostor v kufru využít na maximum, sviňte oblečení do úhledných válečků nebo použijte vakuové balení. Stačí vložit oblečení do obalu, vymačkat nebo vysát vzduch a obal uzavřít. Rázem budete mít v kufru místa dost.

Balte realisticky 

Vzhledem k tomu, že mnozí dopravci požadují vysoké poplatky za odbavené zavazadlo, snažte se omezit věci, které berete s sebou, a cestujte jen s příručním zavazadlem. Studie ukazují, že lidé použijí pouze třetinu věcí, které vezou v kufru, takže vybírejte s rozumem – jedete-li do kempu, nejspíš neužijete lodičky na vysokém podpatku ani společenské sako. Oblečení vrstvěte a volte kousky, které lze vzájemně kombinovat. Zjistěte si, jestli je v místě ubytování k dispozici pračka nebo prádelna, které využijete při delším pobytu. 

 

12.01.2024
4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii