Sbalte se na příští dovolenou jako profesionál

Naučíme vás balit efektivně a úsporně, abyste na nic nezapomněli a nemuseli na poslední chvíli dokupovat nezbytnosti v předraženém obchůdku na letišti – stačí se řídit našimi jednoduchými radami!

Nejprve sbalte to nejnutnější 

Zubní kartáček si koupíte i na letišti, ale když zapomenete pas, daleko se nedostanete. Napište si seznam nejdůležitějších věcí a ty sbalte jako první do samostatného pouzdra, abyste je nezapomněli. Patří k nim fotokopie důležitých dokladů, jako je cestovní pas, lékárnička, informace o cestovním pojištění a nutná hotovost v místní měně. Vzhledem k tomu, že jen v EU se ročně ztratí tři miliony zavazadel, z nichž jeden milion se už nevrátí k majitelům, je vhodné vzít si nezbytnosti a náhradní oblečení do příručního zavazadla, pokud cestujete i s odbaveným kufrem. 

Naučte se balit efektivně 

Šetřete místem a nekupujte drahé miniatury hygienických potřeb. Raději své oblíbené produkty přelijte do opakovaně použitelných cestovních obalů, které seženete ve většině drogérií. Chcete-li malý prostor v kufru využít na maximum, sviňte oblečení do úhledných válečků nebo použijte vakuové balení. Stačí vložit oblečení do obalu, vymačkat nebo vysát vzduch a obal uzavřít. Rázem budete mít v kufru místa dost.

Balte realisticky 

Vzhledem k tomu, že mnozí dopravci požadují vysoké poplatky za odbavené zavazadlo, snažte se omezit věci, které berete s sebou, a cestujte jen s příručním zavazadlem. Studie ukazují, že lidé použijí pouze třetinu věcí, které vezou v kufru, takže vybírejte s rozumem – jedete-li do kempu, nejspíš neužijete lodičky na vysokém podpatku ani společenské sako. Oblečení vrstvěte a volte kousky, které lze vzájemně kombinovat. Zjistěte si, jestli je v místě ubytování k dispozici pračka nebo prádelna, které využijete při delším pobytu. 

 

 

 

18.08.2023

Jízda na kole v těhotenství: Je to bezpečné?

Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný. 

Povolení lékaře a mírné tempo

Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.

Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma

Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství. 

Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny

Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.

Tipy a doporučení na závěr:

  • vždy poslouchejte doporučení lékařů

  • přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské

  • upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla

  • na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"

  • nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo

  • vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí 

  • jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga

  • pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění

 

Může vás zajímat:

Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Vyberte kategorii