Všichni si chceme vychutnat vzácný čas dovolené. V dnešní době nám rostoucí počet služeb nabízejících pronájem nemovitostí, jako jsou Airbnb nebo Interhome, rozšiřuje nabídku možností při výběru ubytování. V městském apartmánu nebo luxusní vile si budete připadat jako doma, a navíc to může vyjít levněji. Jindy však oceníte pohodlí hotelu, kde je vám neustále k dispozici recepční, pokojské vám pravidelně mění povlečení a každodenní úklid je samozřejmostí. Je pro vás tedy pronájem prázdninové nemovitosti to pravé, nebo se raději necháte hýčkat hotelovými službami? Přečtěte si našeho průvodce a zjistěte, jak budete trávit dovolenou příští rok.
Byty k pronájmu vám zprostředkují autentičtější zážitek z cestování, protože si vyzkoušíte, jak bydlí místní, a zakusíte jejich styl života. Musíte se však dobře připravit. Kde se ten elegantní apartmán a okázalá vila skutečně nacházejí? Asi jste nestáli o dovolenou v průmyslové čtvrti! S tím vám pomohou mapy Google nebo recenze hostů, kteří se v daném místě ubytovali před vámi.
Hotel bude mít spíš umístění výhodné pro turisty, ale čím blíž centru města, tím bude dražší! Prozkoumejte čtvrť, kterou jste si vybrali, a zjistěte, kde jsou nejlepší obchody, restaurace a pamětihodnosti, které chcete navštívit. Podívejte se, jestli někde nenabízí prohlídku okolí s místním průvodcem – a pokud ovládáte alespoň základy místního jazyka, máte napůl vyhráno!
Po dlouhém a únavném dni vám možná hotel přijde jako ideální místo, kde si dát nohy nahoru a odpočívat. Dobře hodnocená restaurace, wellness nebo dokonce concierge, který hostu splní každé přání? To vše patří k luxusu, který si po celodenním chození po památkách zasloužíte. Toužíte-li po pohodlí, hledejte velké pokoje s širokými postelemi a zjistěte si, jestli si musíte připlácet za využití hotelových zařízení, jako je sauna nebo bazén.
Máte-li omezený rozpočet, musíte se spokojit s menším počtem hvězdiček v záhlaví hotelu. Na trhu pronajímaných nemovitostí však za své peníze můžete dostat lepší hodnotu. Hledejte na stránkách renomovaných poskytovatelů a pečlivě čtěte recenze. Dejte si pozor na skryté poplatky a daně a máte-li pochyby, požádejte o detailní rozpis ceny pronájmu.
Pokud nechcete, aby se vám dovolená prodražila, nezapomeňte si před cestou sjednat dobré pojištění. Společnost Europ Assistance spolu s firmou Vrbo (dříve HomeAway) nabízí cestovní pojištění speciálně zaměřené na pronájem prázdninové nemovitosti.
Pronájmem domu či apartmánu rozhodně získáte více prostoru, soukromí a flexibility. Ale nesnažte se ušetřit za každou cenu. Najděte si ubytování dostatečně velké, aby se v něm všichni cítili pohodlně. Prostorná zahrada nebo balkón jsou dobrá prevence proti ponorkové nemoci, zvlášť je-li horké počasí.
Někdy se chcete rozmazlit a dopřát si nejhezčí hotel, jaký najdete. Apartmán může připomínat domov se všemi starostmi a povinnostmi včetně uklízení a vaření, od kterých jste si chtěli odpočinout. Máte-li možnost, připlaťte si za pozdější odhlášení z hotelu, abyste si ráno mohli přispat!
Z evropských destinací, kam Češi v zimě vyráží, vedou Kanárské ostrovy, říká Jan Pavelka, majitel populárního webu na akční letenky - Honzovy letenky. Vybrat si tam mohou mezi Tenerife, tzv. ostrovem věčného jara, sopečnou divočinou ostrova Lanzarote nebo rájem pro windsurfing a kitesurfing ostrova Fuerteventura.
Dalšími oblíbenými místy poblíž Evropy jsou Egypt nebo třeba Spojené arabské emiráty. Z exotických dovolenkových destinací je to pak Karibik (zejména Mexiko), Maledivy, Mauricius, Thajsko, Bali, Zanzibar a Vietnam.
Jak volit destinaci
„Hlavním rozhodujícím faktorem je samozřejmě cena, a to jak letenek, tak následných služeb v destinaci,“ říká Pavelka. „Pokud vám nevadí delší lety s nulovým servisem a malým příručním zavazadlem, dá se dostat třeba z Vídně na Maledivy i kolem 5,000 Kč. To jsou nabídky, které byly v minulých letech nemyslitelné.“
Koronavirus je i nadále faktorem při volbě destinace, ale řeší ho stále méně zemí a tím pádem i méně cestujících. “Při výběru cestovatelé upřednostňují destinace, kde je menší pravděpodobnost vstupních nebo i místních restrikcí,“ říká Pavelka. „Třeba i z tohoto důvodu je stále poměrně nízká poptávka po destinacích v USA.”
Z exotických destinací přijímaly nejméně pravidel proti koronaviru třeba Zanzibar nebo Mexiko. Z evropských byly prakticky neustále povoleny cesty na Kanárské ostrovy.
Zimní dovolená za teplem nejen u moře
Zimní cesta za teplem ale nemusí nutně znamenat pobyt u moře. Podle Pavelky jsou stále více poptávané africké destinace, kam lidé jezdí třeba na safari. Populárními se staly také zimní cesty za golfem, jako třeba do španělské Malagy nebo na Kanárské ostrovy. Někoho zase může uchvátit treking na Madeiře nebo koupání v horkých minerálních pramenech jihoitalského ostrova Pantelleria.
Podle Pavelky si na teplotní šok spojený s výstupem z letadla v tropické destinaci cestovatel rychle zvykne. „Myslím, že s teplotními rozdíly v odletové a příletové destinaci nebude nějak zásadní problém,“ říká. „Ve srovnání s teplotními šoky, které pravidelně zažíváme v létě v jižních státech při přechodu z/do klimatizovaných autobusů nebo obchodů, je změna teploty, navíc po dlouhém letu, celkem snesitelná.“
Na co myslet před cestou
Na jiná „překvapení“ je ale lepší se připravit, a to ještě před odjezdem.
Cestovatel za teplem se například může potkat s celou řadou infekčních chorob. Platné očkování proti břišnímu tyfu a žloutenkám typu A a B je proto doporučovaným základem, zvláště pro tropické destinace nebo země třetího světa.
Zaskočit ale může i drahá zdravotní péče na místě. Proto je na místě odpovídající cestovní pojištění, které je doporučováno i pro cesty v rámci Evropské unie, kde technicky platí i české veřejné zdravotní pojištění.
„Nedoporučujeme se spoléhat pouze na evropský průkaz zdravotního pojištění (tzv. kartička zdravotní pojišťovny), protože v Evropě máte nárok na úhradu pouze takového rozsahu péče, která je v dané zemi zdarma běžná,“ říká Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny. „Například v Chorvatsku nebo Řecku se zdravotní systém od toho našeho ve smyslu státem hrazené péče poměrně liší a lidé tam mnohem častěji za běžné úkony platí.“
Jak na cestovní pojištění
Cestovní pojištění by určitě mělo zahrnovat připojištění jakýchkoliv případných rizikových aktivit, za které Generali Česká pojišťovna považuje třeba kitesurfing a kiteboarding, ale také sportovní potápění a vodní motoristické sporty.
„Něco jiného je poznávací dovolená v Římě, něco jiného kaňoning v Mexiku,“ říká Marek. „Pokud sport, který plánujete provozovat, nenaleznete v pojistných podmínkách, vždy kontaktujte pojišťovnu a zjistěte detail po poradě s jejími pracovníky.“
Důležité může být také pojištění pobytu v nemocnici, veterinární péče - pokud se cestovatel vydal na zimní dovolenou do tepla s domácím mazlíčky, nebo pojištění odpovědnosti – zejména v případě cest s dětmi.
Pojištění storna cesty stojí za zvážení zejména u exotických destinací, které bývají finančně náročnější. Například Generali Česká pojišťovna ho nabízí ve variantě, kdy cestovatel dostane zpět 80% nebo 100% zaplacené částky za zájezd, letenku nebo ubytování v hotelu v případě, že cestovatel nebude moci na cestu z objektivních důvodů odjet z důvodu nemoci nebo úrazu.
Pozor na výluky z pojištění a jiná rizika
Cestovatel by se měl také seznámit s možnými výlukami z cestovního pojištění. „Je totiž stejně užitečné vědět, na co se pojištění vztahuje, a na co naopak ne,“ upozorňuje Marek. „Vzhledem k praxi doporučujeme pozornost věnovat otázce vzniku pojistných událostí pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek a také oblasti chronických (či jiných) onemocnění, která před cestou vyžadují lékařskou péči.“
V cílové destinaci je pak důležité zachovávat obezřetnost, a to nejen kvůli riziku spálení pobledlého českého cestovatele. Nebezpečným se může stát i koupání na vylidněné pláži, která nemusí být mimo sezónu pod dozorem zkušeného plavčíka.