Hotel, nebo pronajatý apartmán: co je pro vaši dovolenou to pravé?

Všichni si chceme vychutnat vzácný čas dovolené. V dnešní době nám rostoucí počet služeb nabízejících pronájem nemovitostí, jako jsou Airbnb nebo Interhome, rozšiřuje nabídku možností při výběru ubytování. V městském apartmánu nebo luxusní vile si budete připadat jako doma, a navíc to může vyjít levněji. Jindy však oceníte pohodlí hotelu, kde je vám neustále k dispozici recepční, pokojské vám pravidelně mění povlečení a každodenní úklid je samozřejmostí. Je pro vás tedy pronájem prázdninové nemovitosti to pravé, nebo se raději necháte hýčkat hotelovými službami? Přečtěte si našeho průvodce a zjistěte, jak budete trávit dovolenou příští rok.

Chcete žít jako místní?

Byty k pronájmu vám zprostředkují autentičtější zážitek z cestování, protože si vyzkoušíte, jak bydlí místní, a zakusíte jejich styl života. Musíte se však dobře připravit. Kde se ten elegantní apartmán a okázalá vila skutečně nacházejí? Asi jste nestáli o dovolenou v průmyslové čtvrti! S tím vám pomohou mapy Google nebo recenze hostů, kteří se v daném místě ubytovali před vámi. 

Hotel bude mít spíš umístění výhodné pro turisty, ale čím blíž centru města, tím bude dražší! Prozkoumejte čtvrť, kterou jste si vybrali, a zjistěte, kde jsou nejlepší obchody, restaurace a pamětihodnosti, které chcete navštívit. Podívejte se, jestli někde nenabízí prohlídku okolí s místním průvodcem – a pokud ovládáte alespoň základy místního jazyka, máte napůl vyhráno!

Máte itinerář nabitý aktivitami?

Po dlouhém a únavném dni vám možná hotel přijde jako ideální místo, kde si dát nohy nahoru a odpočívat. Dobře hodnocená restaurace, wellness nebo dokonce concierge, který hostu splní každé přání? To vše patří k luxusu, který si po celodenním chození po památkách zasloužíte. Toužíte-li po pohodlí, hledejte velké pokoje s širokými postelemi a zjistěte si, jestli si musíte připlácet za využití hotelových zařízení, jako je sauna nebo bazén.

Nemáte na rozhazování?

Máte-li omezený rozpočet, musíte se spokojit s menším počtem hvězdiček v záhlaví hotelu. Na trhu pronajímaných nemovitostí však za své peníze můžete dostat lepší hodnotu. Hledejte na stránkách renomovaných poskytovatelů a pečlivě čtěte recenze. Dejte si pozor na skryté poplatky a daně a máte-li pochyby, požádejte o detailní rozpis ceny pronájmu.

Pokud nechcete, aby se vám dovolená prodražila, nezapomeňte si před cestou sjednat dobré pojištění. Společnost Europ Assistance spolu s firmou Vrbo (dříve HomeAway) nabízí cestovní pojištění speciálně zaměřené na pronájem prázdninové nemovitosti. 

Cestujete s přáteli, dětmi nebo zvířaty?

Pronájmem domu či apartmánu rozhodně získáte více prostoru, soukromí a flexibility. Ale nesnažte se ušetřit za každou cenu. Najděte si ubytování dostatečně velké, aby se v něm všichni cítili pohodlně. Prostorná zahrada nebo balkón jsou dobrá prevence proti ponorkové nemoci, zvlášť je-li horké počasí. 

Chcete před vším utéct?

Někdy se chcete rozmazlit a dopřát si nejhezčí hotel, jaký najdete. Apartmán může připomínat domov se všemi starostmi a povinnostmi včetně uklízení a vaření, od kterých jste si chtěli odpočinout. Máte-li možnost, připlaťte si za pozdější odhlášení z hotelu, abyste si ráno mohli přispat!

18.08.2023

Jízda na kole v těhotenství: Je to bezpečné?

Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný. 

Povolení lékaře a mírné tempo

Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.

Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma

Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství. 

Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny

Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.

Tipy a doporučení na závěr:

  • vždy poslouchejte doporučení lékařů

  • přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské

  • upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla

  • na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"

  • nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo

  • vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí 

  • jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga

  • pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění

 

Může vás zajímat:

Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Vyberte kategorii