Všichni si chceme vychutnat vzácný čas dovolené. V dnešní době nám rostoucí počet služeb nabízejících pronájem nemovitostí, jako jsou Airbnb nebo Interhome, rozšiřuje nabídku možností při výběru ubytování. V městském apartmánu nebo luxusní vile si budete připadat jako doma, a navíc to může vyjít levněji. Jindy však oceníte pohodlí hotelu, kde je vám neustále k dispozici recepční, pokojské vám pravidelně mění povlečení a každodenní úklid je samozřejmostí. Je pro vás tedy pronájem prázdninové nemovitosti to pravé, nebo se raději necháte hýčkat hotelovými službami? Přečtěte si našeho průvodce a zjistěte, jak budete trávit dovolenou příští rok.

Chcete žít jako místní?

Byty k pronájmu vám zprostředkují autentičtější zážitek z cestování, protože si vyzkoušíte, jak bydlí místní, a zakusíte jejich styl života. Musíte se však dobře připravit. Kde se ten elegantní apartmán a okázalá vila skutečně nacházejí? Asi jste nestáli o dovolenou v průmyslové čtvrti! S tím vám pomohou mapy Google nebo recenze hostů, kteří se v daném místě ubytovali před vámi. 

Hotel bude mít spíš umístění výhodné pro turisty, ale čím blíž centru města, tím bude dražší! Prozkoumejte čtvrť, kterou jste si vybrali, a zjistěte, kde jsou nejlepší obchody, restaurace a pamětihodnosti, které chcete navštívit. Podívejte se, jestli někde nenabízí prohlídku okolí s místním průvodcem – a pokud ovládáte alespoň základy místního jazyka, máte napůl vyhráno!

Máte itinerář nabitý aktivitami?

Po dlouhém a únavném dni vám možná hotel přijde jako ideální místo, kde si dát nohy nahoru a odpočívat. Dobře hodnocená restaurace, wellness nebo dokonce concierge, který hostu splní každé přání? To vše patří k luxusu, který si po celodenním chození po památkách zasloužíte. Toužíte-li po pohodlí, hledejte velké pokoje s širokými postelemi a zjistěte si, jestli si musíte připlácet za využití hotelových zařízení, jako je sauna nebo bazén.

Nemáte na rozhazování?

Máte-li omezený rozpočet, musíte se spokojit s menším počtem hvězdiček v záhlaví hotelu. Na trhu pronajímaných nemovitostí však za své peníze můžete dostat lepší hodnotu. Hledejte na stránkách renomovaných poskytovatelů a pečlivě čtěte recenze. Dejte si pozor na skryté poplatky a daně a máte-li pochyby, požádejte o detailní rozpis ceny pronájmu.

Pokud nechcete, aby se vám dovolená prodražila, nezapomeňte si před cestou sjednat dobré pojištění. Společnost Europ Assistance spolu s firmou Vrbo (dříve HomeAway) nabízí cestovní pojištění speciálně zaměřené na pronájem prázdninové nemovitosti, ale i další typy cestovního pojištění a asistence

Cestujete s přáteli, dětmi nebo zvířaty?

Pronájmem domu či apartmánu rozhodně získáte více prostoru, soukromí a flexibility. Ale nesnažte se ušetřit za každou cenu. Najděte si ubytování dostatečně velké, aby se v něm všichni cítili pohodlně. Prostorná zahrada nebo balkón jsou dobrá prevence proti ponorkové nemoci, zvlášť je-li horké počasí. 

Chcete před vším utéct?

Někdy se chcete rozmazlit a dopřát si nejhezčí hotel, jaký najdete. Apartmán může připomínat domov se všemi starostmi a povinnostmi včetně uklízení a vaření, od kterých jste si chtěli odpočinout. Máte-li možnost, připlaťte si za pozdější odhlášení z hotelu, abyste si ráno mohli přispat!

23.08.2021

Jak se letos vypořádat s cestovními omezeními

Po velmi náročném roce, poznamenaném pandemií Covid-19, jsme všichni nedočkavě vyhlíželi letošní léto. Bohužel ani v tomto roce se stále nemůžeme vrátit k bezstarostnému způsobu cestování, který jsme v dobách před pandemií brali za samozřejmost. V důsledku šíření nových mutací se situace v jednotlivých zemích vyvíjí velmi dynamicky, a proto je před odjezdem na zahraniční dovolenou nutné bedlivě sledovat aktuální informace. Cestovatelský semafor se totiž mění z týdne na týden, stejně jako podmínky pro vstup do dané země, případně pro návrat do České republiky. A ten kdo je připraven, nebývá zaskočen!

Ověřte si, co budete pro vstup do zvolené destinace a návrat do ČR potřebovat

Určitě nechcete zažít situaci, že se na odbavovací přepážce na letišti dozvíte, že pro vstup do země, kde chcete strávit svou zaslouženou dovolenou, nemáte potřebné dokumenty. Proto si s dostatečným předstihem zkontrolujte informace uvedené na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, abyste měli jistotu, že máte vše potřebné. 

Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu je vhodné si informace si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak), který navíc může požadovat předchozí elektronickou registraci a negativní test na Covid-19. 

Při návratu do ČR mají všichni cestující kromě dětí do 6 let, vyplnit příjezdový formulář. Osoby s ukončeným očkováním, prodělanou nemocí Covid-19 a děti do 6 let, nemusí podstoupit testování ani samoizolaci. Všichni ostatní jsou po návratu do ČR povinni absolvovat test na přítomnost SARS COV-19, případně vstoupit do karantény, s ohledem na aktuální míru rizika stanovenou pro zemi, ze které se dotyčný vrací.

Covid pas

Při cestách v rámci EU situaci výrazně zjednoduší tzv. Covid pas, který začal platit k 1. červenci 2021. Jedná se vlastně o digitální certifikát EU COVID, který je digitálním dokladem o tom, že její držitel:

  • je plně očkován proti nemoci Covid-19,
  • byl negativně testován na Covid-19, anebo
  • nemoc Covid-19 již prodělal

Digitální certifikáty EU COVID budou akceptovány ve všech členských zemích EU. Držitel tohoto certifikátu bude na cestách v zásadě osvobozen od omezení volného pohybu: Členské státy mu nesmějí ukládat další cestovní omezení, pokud nejsou nezbytná a přiměřená pro ochranu veřejného zdraví. 

Zkontrolujte platnost pasu

V rámci Evropské unie jsme si již zvykli cestovat na občanský průkaz, jehož platnost si většina z nás hlídá. Pas nám však často ležel roky v šuplíku, a proto, pokud cestujeme mimo EU, je nanejvýš žádoucí, abychom si platnost pasu včas zkontrolovali. Cestujeme-li s dětmi do 15 let, pak je třeba si uvědomit, že i v rámci EU musí děti cestovat s platným cestovním pasem a fotografie by měla alespoň řádově odpovídat aktuálnímu věku dítěte. Zákonná lhůta pro vystavení pasu činí 30 dní, i když úřady jsou většinou schopny žádost vyřídit za 10-15 dnů. Proto pokud nechcete platit zbytečně vysoké sumy za vyřízení žádosti ve zkrácené lhůtě do 5 dnů, zkontrolujte si platnost pasů alespoň měsíc před odjezdem na dovolenou.

Pojistěte se

Ať už se chystáte na dovolenou kamkoliv, rozhodně si pořiďte dobré cestovní pojištění. V současné době je vhodné se připojistit proti možnému zrušení letu či zájezdu, ale nezapomeňte zahrnout také úhradu léčebných výloh pro případ onemocnění Covid-19. V této nejisté době se přílišná spořivost nemusí vyplatit.

Hygienická opatření

Ani při cestách do zahraničí nezapomínejte na hygienická opatření. Používejte respirátor, dodržujte rozestupy a myjte si ruce. Pro cestu letadlem či jiným hromadným prostředkem stojí za zvážení i další hygienické pomůcky, jako třeba rukavice, ochranný štít a zcela jistě desinfekce rukou.

Tak šťastnou cestu!

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace