Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Hotel, nebo pronajatý apartmán: co je pro vaši dovolenou to pravé?

Všichni si chceme vychutnat vzácný čas dovolené. V dnešní době nám rostoucí počet služeb nabízejících pronájem nemovitostí, jako jsou Airbnb nebo Interhome, rozšiřuje nabídku možností při výběru ubytování. V městském apartmánu nebo luxusní vile si budete připadat jako doma, a navíc to může vyjít levněji. Jindy však oceníte pohodlí hotelu, kde je vám neustále k dispozici recepční, pokojské vám pravidelně mění povlečení a každodenní úklid je samozřejmostí. Je pro vás tedy pronájem prázdninové nemovitosti to pravé, nebo se raději necháte hýčkat hotelovými službami? Přečtěte si našeho průvodce a zjistěte, jak budete trávit dovolenou příští rok.

Chcete žít jako místní?

Byty k pronájmu vám zprostředkují autentičtější zážitek z cestování, protože si vyzkoušíte, jak bydlí místní, a zakusíte jejich styl života. Musíte se však dobře připravit. Kde se ten elegantní apartmán a okázalá vila skutečně nacházejí? Asi jste nestáli o dovolenou v průmyslové čtvrti! S tím vám pomohou mapy Google nebo recenze hostů, kteří se v daném místě ubytovali před vámi. 

Hotel bude mít spíš umístění výhodné pro turisty, ale čím blíž centru města, tím bude dražší! Prozkoumejte čtvrť, kterou jste si vybrali, a zjistěte, kde jsou nejlepší obchody, restaurace a pamětihodnosti, které chcete navštívit. Podívejte se, jestli někde nenabízí prohlídku okolí s místním průvodcem – a pokud ovládáte alespoň základy místního jazyka, máte napůl vyhráno!

Máte itinerář nabitý aktivitami?

Po dlouhém a únavném dni vám možná hotel přijde jako ideální místo, kde si dát nohy nahoru a odpočívat. Dobře hodnocená restaurace, wellness nebo dokonce concierge, který hostu splní každé přání? To vše patří k luxusu, který si po celodenním chození po památkách zasloužíte. Toužíte-li po pohodlí, hledejte velké pokoje s širokými postelemi a zjistěte si, jestli si musíte připlácet za využití hotelových zařízení, jako je sauna nebo bazén.

Nemáte na rozhazování?

Máte-li omezený rozpočet, musíte se spokojit s menším počtem hvězdiček v záhlaví hotelu. Na trhu pronajímaných nemovitostí však za své peníze můžete dostat lepší hodnotu. Hledejte na stránkách renomovaných poskytovatelů a pečlivě čtěte recenze. Dejte si pozor na skryté poplatky a daně a máte-li pochyby, požádejte o detailní rozpis ceny pronájmu.

Pokud nechcete, aby se vám dovolená prodražila, nezapomeňte si před cestou sjednat dobré pojištění. Společnost Europ Assistance spolu s firmou Vrbo (dříve HomeAway) nabízí cestovní pojištění speciálně zaměřené na pronájem prázdninové nemovitosti. 

Cestujete s přáteli, dětmi nebo zvířaty?

Pronájmem domu či apartmánu rozhodně získáte více prostoru, soukromí a flexibility. Ale nesnažte se ušetřit za každou cenu. Najděte si ubytování dostatečně velké, aby se v něm všichni cítili pohodlně. Prostorná zahrada nebo balkón jsou dobrá prevence proti ponorkové nemoci, zvlášť je-li horké počasí. 

Chcete před vším utéct?

Někdy se chcete rozmazlit a dopřát si nejhezčí hotel, jaký najdete. Apartmán může připomínat domov se všemi starostmi a povinnostmi včetně uklízení a vaření, od kterých jste si chtěli odpočinout. Máte-li možnost, připlaťte si za pozdější odhlášení z hotelu, abyste si ráno mohli přispat!

12.01.2024
4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii