Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

10 bezpečnostních tipů na dovolenou bez stresu, když cestujete sami

Možností pro sólo dovolenou je nepřeberné množství - od cestování s batohem po Evropě přes trekking v jihovýchodní Asii. Ale ať už vyrazíte kamkoliv, všude vás mohou překvapit nečekané překážky. Než se někam vydáte, podívejte se na náš seznam tipů jak o samotě cestovat bezpečně.

Plánování sólo cesty může být vzrušující i náročné. Bezpečnost je (a měla by být!) při cestování na vlastní pěst vaší prioritou. Je zásadní naplánovat si, co dělat v nouzových situacích a při nehodách, abyste na cestě neuvízli v nesnázích nebo v nebezpečí.


Zde je stručný seznam bezpečnostních tipů pro cestování do zahraničí, které vám pomohou minimalizovat komplikace na cestách. 


1. Udělejte si vlastní průzkum

Některé země mají skvělou pověst pro sólo cestování, například Island nebo Nový Zéland se již několik let drží na předních příčkách žebříčku nejbezpečnějších zemí světa. Před výběrem destinace si však vždy udělejte vlastní průzkum a ověřte si aktuální podmínky vstupu do země a vládní doporučení. Takové informace vždy hledejte přímo na webu Ministerstva zahraničních věcí, kde se mimo jiné dozvíte i zda potřebujete pro vycestování do země cestovní pas nebo si vystačíte s občanským průkazem.

Snažte se zjisti co nejvíce informací o zemi, městě a konkrétní oblasti, kam se chystáte. Zjistěte, kde je nejlepší se ubytovat (a čemu se vyhnout), jaké jsou místní zvyky a jak byste se měli oblékat, abyste moc nevyčnívali. Snažte se co nejvíce splynout s okolím a zkuste se naučit pár místních slov, která by se vám mohla hodit. Zapište si čísla pro tísňová volání (policie, nejbližší nemocnice atd.) a postup v různých situacích pro případ, že se dostanete do potíží. 


2. Podělte se o své plány  

Před odjezdem nasdílejte itinerář své cesty s někým blizkým, ať už je to člen rodiny nebo kamarád. Uveďte časový harmonogram i podrobností o ubytování, stejně jako všechny kontakty a adresy. To jim pomůže vypátrat vás v případě, že se vyskytne nějaká mimořádná událost. Na chytrých telefonech a zařízeních pak můžete případně rovnou sdílet svou GPS polohu, aby vaši blízci věděli přesně, kde se nacházíte.


3. Přihlaste se svým blízkým 

Nemusíte volat každý den (na některých místech nemusíte mít ani dobrý signál), ale průběžné zprávy rodině nebo přátelům mohou být velmi užitečné. Jedná se o zásadní tip pro bezpečnost na cestách, a to zejména, pokud se vaše plány například změnily nebo posunuly. Dejte svým blízkým vědět, kde se na cestě nacházíte, a případně je informujte i o svých obavách a nečekaných situacích, kterým čelíte.


4. Neprozrazujte příliš mnoho 

Možná se rádi seznamujete a nevadí vám dlouhé rozhovory s cizími lidmi. Buďte ale opatrní a nesdílejte nikdy osobní informace a neprozrazujte citlivé údaje. Nikdy nikomu nesdělujte přesné údaje o ubytování, itinerář vaší cesty a nezmiňujte kolik u sebe máte peněz nebo cenností. Pokud se cítíte nesví, neříkejte, že cestujete sami; zmiňte se o přátelích nebo partnerovi, který se s vámi setká a ví, kde se nacházíte.


5. Nešetřete na důležitých věcech

Vždy dávejte přednost bezpečnosti před výhodnou koupí. Dejte přednost ubytování s dobrými recenzemi v bezpečné oblasti a vynechejte levné pochybné autobusy a vlaky. Vyhýbejte se i nočnímu cestování, během kterého byste mohli usnout a o věci přijít.
 

6. Nechte si rezervní finanční prostředky

Snažte se mít schovanou extra hotovost nebo kreditní kartu pro případ nečekaných situací. Uchovávejte je na bezpečném místě a odděleně od ostatních peněz a dokladů. 


7. Nezapomeňte na duplikáty

Před cestou doporučujeme duplikovat a okopírovat vaše důležité dokumenty na bezpečné místo online, umistěte je například do cloudového úložiště, pro případ, že byste se k nim potřebovali dostat. To je dost možná jeden z nejdůležitějších bezpečnostních tipů pro cestování do zahraničí, protože ztráta pasu může vám může způsobit řadu nepříjemnosti nebo dovolenou rovnou ukončit.


8. Zvažte skupinové cestování pro jednotlivce

Pokud byste rádi podnikli sólo cestu, ale zároveň se seznámili s novými lidmi v bezpečném prostředí, existuje spousta skupin sdružující sólo cestovatele s podobným smýšlením. Pokud se někam sami vydáváte poprvé a máte obavy o svou bezpečnost, je to ideální volba jak se sólo cestováním začít. Získáte výhodu cestování na vlastní pěst i kontakt na podobně smýšlející cestovatele v okolí, pokud hledáte společnost.  


9. Zařiďte si cestovní pojištění

Stačí malá jednoduchá opatření a všechny cestovní trable budete moci vyřešit mnohem snáz. Zorganizujte si cestovní pojištění pro případ naléhavých zdravotních potíží nebo pro případ ztráty zavazadla, abyste na cestovní problémy nezůstali sami.
 

10. Nechlubte se a nebalte si drahé věci

Pokud cestujete sami, určitě nechte doma všechny drahé a honosné doplňky nebo šperky. Je pochopitelné, že se chcete pochlubit, ale vyhněte se také zveřejňování informací na sociálních sítích v reálném čase, neoznačujte místa ani nepište přesné názvy ubytování.


Nakonec nezapomeňte vždy důvěřovat svým instinktům a dávat pozor na své okolí. I když za mnohé nestandardní situace mohou převážně kulturní rozdíly, hrajte na jistotu. Dávejte na sebe tedy pozor a užijte si skvělou dovolenou!

Přečtěte si také:

Co vás zajímá o cestovním pojištění - často kladené dotazy

Cestování po EU: Se zdravotní kartičkou, nebo s cestovním pojištěním?

Cestujete za sportem? Nezapomeňte se připojistit

A pokud jste podnikatel, mohlo by Vás také zajímat, jak odpočívat s čistou hlavou a dopřát si dovolenou

12.01.2024
4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii