10 bezpečnostních tipů na dovolenou bez stresu, když cestujete sami

Možností pro sólo dovolenou je nepřeberné množství - od cestování s batohem po Evropě přes trekking v jihovýchodní Asii. Ale ať už vyrazíte kamkoliv, všude vás mohou překvapit nečekané překážky. Než se někam vydáte, podívejte se na náš seznam tipů jak o samotě cestovat bezpečně.

Plánování sólo cesty může být vzrušující i náročné. Bezpečnost je (a měla by být!) při cestování na vlastní pěst vaší prioritou. Je zásadní naplánovat si, co dělat v nouzových situacích a při nehodách, abyste na cestě neuvízli v nesnázích nebo v nebezpečí.


Zde je stručný seznam bezpečnostních tipů pro cestování do zahraničí, které vám pomohou minimalizovat komplikace na cestách. 


1. Udělejte si vlastní průzkum

Některé země mají skvělou pověst pro sólo cestování, například Island nebo Nový Zéland se již několik let drží na předních příčkách žebříčku nejbezpečnějších zemí světa. Před výběrem destinace si však vždy udělejte vlastní průzkum a ověřte si aktuální podmínky vstupu do země a vládní doporučení. Takové informace vždy hledejte přímo na webu Ministerstva zahraničních věcí, kde se mimo jiné dozvíte i zda potřebujete pro vycestování do země cestovní pas nebo si vystačíte s občanským průkazem.

Snažte se zjisti co nejvíce informací o zemi, městě a konkrétní oblasti, kam se chystáte. Zjistěte, kde je nejlepší se ubytovat (a čemu se vyhnout), jaké jsou místní zvyky a jak byste se měli oblékat, abyste moc nevyčnívali. Snažte se co nejvíce splynout s okolím a zkuste se naučit pár místních slov, která by se vám mohla hodit. Zapište si čísla pro tísňová volání (policie, nejbližší nemocnice atd.) a postup v různých situacích pro případ, že se dostanete do potíží. 


2. Podělte se o své plány  

Před odjezdem nasdílejte itinerář své cesty s někým blizkým, ať už je to člen rodiny nebo kamarád. Uveďte časový harmonogram i podrobností o ubytování, stejně jako všechny kontakty a adresy. To jim pomůže vypátrat vás v případě, že se vyskytne nějaká mimořádná událost. Na chytrých telefonech a zařízeních pak můžete případně rovnou sdílet svou GPS polohu, aby vaši blízci věděli přesně, kde se nacházíte.


3. Přihlaste se svým blízkým 

Nemusíte volat každý den (na některých místech nemusíte mít ani dobrý signál), ale průběžné zprávy rodině nebo přátelům mohou být velmi užitečné. Jedná se o zásadní tip pro bezpečnost na cestách, a to zejména, pokud se vaše plány například změnily nebo posunuly. Dejte svým blízkým vědět, kde se na cestě nacházíte, a případně je informujte i o svých obavách a nečekaných situacích, kterým čelíte.


4. Neprozrazujte příliš mnoho 

Možná se rádi seznamujete a nevadí vám dlouhé rozhovory s cizími lidmi. Buďte ale opatrní a nesdílejte nikdy osobní informace a neprozrazujte citlivé údaje. Nikdy nikomu nesdělujte přesné údaje o ubytování, itinerář vaší cesty a nezmiňujte kolik u sebe máte peněz nebo cenností. Pokud se cítíte nesví, neříkejte, že cestujete sami; zmiňte se o přátelích nebo partnerovi, který se s vámi setká a ví, kde se nacházíte.


5. Nešetřete na důležitých věcech

Vždy dávejte přednost bezpečnosti před výhodnou koupí. Dejte přednost ubytování s dobrými recenzemi v bezpečné oblasti a vynechejte levné pochybné autobusy a vlaky. Vyhýbejte se i nočnímu cestování, během kterého byste mohli usnout a o věci přijít.
 

6. Nechte si rezervní finanční prostředky

Snažte se mít schovanou extra hotovost nebo kreditní kartu pro případ nečekaných situací. Uchovávejte je na bezpečném místě a odděleně od ostatních peněz a dokladů. 


7. Nezapomeňte na duplikáty

Před cestou doporučujeme duplikovat a okopírovat vaše důležité dokumenty na bezpečné místo online, umistěte je například do cloudového úložiště, pro případ, že byste se k nim potřebovali dostat. To je dost možná jeden z nejdůležitějších bezpečnostních tipů pro cestování do zahraničí, protože ztráta pasu může vám může způsobit řadu nepříjemnosti nebo dovolenou rovnou ukončit.


8. Zvažte skupinové cestování pro jednotlivce

Pokud byste rádi podnikli sólo cestu, ale zároveň se seznámili s novými lidmi v bezpečném prostředí, existuje spousta skupin sdružující sólo cestovatele s podobným smýšlením. Pokud se někam sami vydáváte poprvé a máte obavy o svou bezpečnost, je to ideální volba jak se sólo cestováním začít. Získáte výhodu cestování na vlastní pěst i kontakt na podobně smýšlející cestovatele v okolí, pokud hledáte společnost.  


9. Zařiďte si cestovní pojištění

Stačí malá jednoduchá opatření a všechny cestovní trable budete moci vyřešit mnohem snáz. Zorganizujte si cestovní pojištění pro případ naléhavých zdravotních potíží nebo pro případ ztráty zavazadla, abyste na cestovní problémy nezůstali sami.
 

10. Nechlubte se a nebalte si drahé věci

Pokud cestujete sami, určitě nechte doma všechny drahé a honosné doplňky nebo šperky. Je pochopitelné, že se chcete pochlubit, ale vyhněte se také zveřejňování informací na sociálních sítích v reálném čase, neoznačujte místa ani nepište přesné názvy ubytování.


Nakonec nezapomeňte vždy důvěřovat svým instinktům a dávat pozor na své okolí. I když za mnohé nestandardní situace mohou převážně kulturní rozdíly, hrajte na jistotu. Dávejte na sebe tedy pozor a užijte si skvělou dovolenou!

Přečtěte si také:

Co vás zajímá o cestovním pojištění - často kladené dotazy

Cestování po EU: Se zdravotní kartičkou, nebo s cestovním pojištěním?

Cestujete za sportem? Nezapomeňte se připojistit

A pokud jste podnikatel, mohlo by Vás také zajímat, jak odpočívat s čistou hlavou a dopřát si dovolenou

18.08.2023

Jízda na kole v těhotenství: Je to bezpečné?

Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný. 

Povolení lékaře a mírné tempo

Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.

Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma

Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství. 

Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny

Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.

Tipy a doporučení na závěr:

  • vždy poslouchejte doporučení lékařů

  • přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské

  • upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla

  • na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"

  • nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo

  • vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí 

  • jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga

  • pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění

 

Může vás zajímat:

Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Vyberte kategorii