Turistika pro začátečníky: 10 rad, jak začít

Pokud pátráte po tipech na pěší turistiku, určitě už víte, že je to skvělá forma cvičení. Je to také skvělý způsob, jak omládnout. Pobyt v přírodě má blahodárný vliv na duši i tělo a navíc je to příjemný způsob, jak prozkoumat okolní krajinu. Jste připraveni na první krok?

Turistika pro začátečníky

1. Prozkoumejte turistické trasy. Na internetu můžete rychle objevit turistické stezky ve svém okolí. Zvolíte si jednoduše takové, které zvládnete ujít délkou i náročností. 

2. Začněte v malém. Na začátek zvolte krátkou a lehkou túru. Kritéria zvyšujte postupně.

3. Připojte se k turistickému klubu. Jde o skvělý způsob, jak poznat nové nadšené turisty a zároveň se vyhnout nebezpečí na cestách. 

4. Používejte správné vybavení. Bude se vám hodit oblečení odvádějící pot a další teplé vrstvy (včetně nepromokavé vrchní vrstvy). Počítejte s tím, že počasí se může kdykoliv zhoršit.

5. Vyberte si správnou obuv. Na kratší výšlapy vám budou stačit dobré ponožky odvádějící vlhkost a kvalitní tenisky. Na delší túry si vezměte pořádné turistické boty. Nezapomeňte je před tím prošlápnout.

6. Co s sebou. Vybavení závisí na délce a náročnosti pochodu. Může se vám ale hodit:

  • baterka

  • lékárnička

  • jídlo a pití

  • nouzový přístřešek

  • pomůcky na založení táboráku

  • mapa a kompas

7. Naučte se číst papírové mapy. Na turistických trasách, v horách a v lesích se nemůžete spoléhat na telefonní signál. Vezměte si proto s sebou klasickou mapu a naučte se ji číst.

8. Kontrolujte počasí. Připravte se pro jistotu na špatnou variantu a vyhýbejte se nebezpečným podmínkám.

9. Stáhněte si aplikace, které vám pomohou. V případě problému se vám může hodit aplikace Záchranka, která za vás v případě nouze dokáže dokonce přivolat pomoc.

10. Dodržujte turistickou etiketu. 

  • Uklízejte po sobě.

  • Nebuďte hluční - pokud chcete poslouchat hudbu, použijte sluchátka.

  • Nechoďte mimo vyznačené trasy.

  • Dejte přednost turistům, kteří jdou nahoru.

  • Cyklisté by měli dát přednost chodcům. Buďte ale připravení uskočit, když se z některé strany vyřítí někdo na kole.

18.08.2023

Jízda na kole v těhotenství: Je to bezpečné?

Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný. 

Povolení lékaře a mírné tempo

Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.

Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma

Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství. 

Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny

Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.

Tipy a doporučení na závěr:

  • vždy poslouchejte doporučení lékařů

  • přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské

  • upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla

  • na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"

  • nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo

  • vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí 

  • jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga

  • pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění

 

Může vás zajímat:

Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Vyberte kategorii