Turistika pro začátečníky: 10 rad, jak začít

Pokud pátráte po tipech na pěší turistiku, určitě už víte, že je to skvělá forma cvičení. Je to také skvělý způsob, jak omládnout. Pobyt v přírodě má blahodárný vliv na duši i tělo a navíc je to příjemný způsob, jak prozkoumat okolní krajinu. Jste připraveni na první krok?

Turistika pro začátečníky

1. Prozkoumejte turistické trasy. Na internetu můžete rychle objevit turistické stezky ve svém okolí. Zvolíte si jednoduše takové, které zvládnete ujít délkou i náročností. 

2. Začněte v malém. Na začátek zvolte krátkou a lehkou túru. Kritéria zvyšujte postupně.

3. Připojte se k turistickému klubu. Jde o skvělý způsob, jak poznat nové nadšené turisty a zároveň se vyhnout nebezpečí na cestách. 

4. Používejte správné vybavení. Bude se vám hodit oblečení odvádějící pot a další teplé vrstvy (včetně nepromokavé vrchní vrstvy). Počítejte s tím, že počasí se může kdykoliv zhoršit.

5. Vyberte si správnou obuv. Na kratší výšlapy vám budou stačit dobré ponožky odvádějící vlhkost a kvalitní tenisky. Na delší túry si vezměte pořádné turistické boty. Nezapomeňte je před tím prošlápnout.

6. Co s sebou. Vybavení závisí na délce a náročnosti pochodu. Může se vám ale hodit:

  • baterka

  • lékárnička

  • jídlo a pití

  • nouzový přístřešek

  • pomůcky na založení táboráku

  • mapa a kompas

7. Naučte se číst papírové mapy. Na turistických trasách, v horách a v lesích se nemůžete spoléhat na telefonní signál. Vezměte si proto s sebou klasickou mapu a naučte se ji číst.

8. Kontrolujte počasí. Připravte se pro jistotu na špatnou variantu a vyhýbejte se nebezpečným podmínkám.

9. Stáhněte si aplikace, které vám pomohou. V případě problému se vám může hodit aplikace Záchranka, která za vás v případě nouze dokáže dokonce přivolat pomoc.

10. Dodržujte turistickou etiketu. 

  • Uklízejte po sobě.

  • Nebuďte hluční - pokud chcete poslouchat hudbu, použijte sluchátka.

  • Nechoďte mimo vyznačené trasy.

  • Dejte přednost turistům, kteří jdou nahoru.

  • Cyklisté by měli dát přednost chodcům. Buďte ale připravení uskočit, když se z některé strany vyřítí někdo na kole.

11.12.2022

Kam v zimě za teplem a na co si dát pozor

Z evropských destinací, kam Češi v zimě vyráží, vedou Kanárské ostrovy, říká Jan Pavelka, majitel populárního webu na akční letenky - Honzovy letenky. Vybrat si tam mohou mezi Tenerife, tzv. ostrovem věčného jara, sopečnou divočinou ostrova Lanzarote nebo rájem pro windsurfing a kitesurfing ostrova Fuerteventura.

 

Dalšími oblíbenými místy poblíž Evropy jsou Egypt nebo třeba Spojené arabské emiráty. Z exotických dovolenkových destinací je to pak Karibik (zejména Mexiko), Maledivy, Mauricius, Thajsko, Bali, Zanzibar a Vietnam.

 

Jak volit destinaci

 

Hlavním rozhodujícím faktorem je samozřejmě cena, a to jak letenek, tak následných služeb v destinaci,“ říká Pavelka. „Pokud vám nevadí delší lety s nulovým servisem a malým příručním zavazadlem, dá se dostat třeba z Vídně na Maledivy i kolem 5,000 Kč. To jsou nabídky, které byly v minulých letech nemyslitelné.

 

Koronavirus je i nadále faktorem při volbě destinace, ale řeší ho stále méně zemí a tím pádem i méně cestujících. Při výběru cestovatelé upřednostňují destinace, kde je menší pravděpodobnost vstupních nebo i místních restrikcí,“ říká Pavelka. „Třeba i z tohoto důvodu je stále poměrně nízká poptávka po destinacích v USA.

 

Z exotických destinací přijímaly nejméně pravidel proti koronaviru třeba Zanzibar nebo Mexiko. Z evropských byly prakticky neustále povoleny cesty na Kanárské ostrovy.

 

Zimní dovolená za teplem nejen u moře

 

Zimní cesta za teplem ale nemusí nutně znamenat pobyt u moře. Podle Pavelky jsou stále více poptávané africké destinace, kam lidé jezdí třeba na safari. Populárními se staly také zimní cesty za golfem, jako třeba do španělské Malagy nebo na Kanárské ostrovy. Někoho zase může uchvátit treking na Madeiře nebo koupání v horkých minerálních pramenech jihoitalského ostrova Pantelleria.

 

Podle Pavelky si na teplotní šok spojený s výstupem z letadla v tropické destinaci cestovatel rychle zvykne. „Myslím, že s teplotními rozdíly v odletové a příletové destinaci nebude nějak zásadní problém,“ říká. „Ve srovnání s teplotními šoky, které pravidelně zažíváme v létě v jižních státech při přechodu z/do klimatizovaných autobusů nebo obchodů, je změna teploty, navíc po dlouhém letu, celkem snesitelná.

 

Na co myslet před cestou

 

Na jiná „překvapení“ je ale lepší se připravit, a to ještě před odjezdem.

 

Cestovatel za teplem se například může potkat s celou řadou infekčních chorob. Platné očkování proti břišnímu tyfu a žloutenkám typu A a B je proto doporučovaným základem, zvláště pro tropické destinace nebo země třetího světa.

 

Zaskočit ale může i drahá zdravotní péče na místě. Proto je na místě odpovídající cestovní pojištění, které je doporučováno i pro cesty v rámci Evropské unie, kde technicky platí i české veřejné zdravotní pojištění.

 

Nedoporučujeme se spoléhat pouze na evropský průkaz zdravotního pojištění (tzv. kartička zdravotní pojišťovny), protože v Evropě máte nárok na úhradu pouze takového rozsahu péče, která je v dané zemi zdarma běžná,“ říká Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny. „Například v Chorvatsku nebo Řecku se zdravotní systém od toho našeho ve smyslu státem hrazené péče poměrně liší a lidé tam mnohem častěji za běžné úkony platí.

 

Jak na cestovní pojištění

 

Cestovní pojištění by určitě mělo zahrnovat připojištění jakýchkoliv případných rizikových aktivit, za které Generali Česká pojišťovna považuje třeba kitesurfing a kiteboarding, ale také sportovní potápění a vodní motoristické sporty.

 

Něco jiného je poznávací dovolená v Římě, něco jiného kaňoning v Mexiku,“ říká Marek. „Pokud sport, který plánujete provozovat, nenaleznete v pojistných podmínkách, vždy kontaktujte pojišťovnu a zjistěte detail po poradě s jejími pracovníky.

 

Důležité může být také pojištění pobytu v nemocnici, veterinární péče - pokud se cestovatel vydal na zimní dovolenou do tepla s domácím mazlíčky, nebo pojištění odpovědnosti – zejména v případě cest s dětmi.

 

Pojištění storna cesty stojí za zvážení zejména u exotických destinací, které bývají finančně náročnější. Například Generali Česká pojišťovna ho nabízí ve variantě, kdy cestovatel dostane zpět 80% nebo 100% zaplacené částky za zájezd, letenku nebo ubytování v hotelu v případě, že cestovatel nebude moci na cestu z objektivních důvodů odjet z důvodu nemoci nebo úrazu.

 

Pozor na výluky z pojištění a jiná rizika

 

Cestovatel by se měl také seznámit s možnými výlukami z cestovního pojištění.Je totiž stejně užitečné vědět, na co se pojištění vztahuje, a na co naopak ne,“ upozorňuje Marek. „Vzhledem k praxi doporučujeme pozornost věnovat otázce vzniku pojistných událostí pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek a také oblasti chronických (či jiných) onemocnění, která před cestou vyžadují lékařskou péči.

 

V cílové destinaci je pak důležité zachovávat obezřetnost, a to nejen kvůli riziku spálení pobledlého českého cestovatele. Nebezpečným se může stát i koupání na vylidněné pláži, která nemusí být mimo sezónu pod dozorem zkušeného plavčíka.  

 

 

Vyberte kategorii