Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Turistika pro začátečníky: 10 rad, jak začít

Pokud pátráte po tipech na pěší turistiku, určitě už víte, že je to skvělá forma cvičení. Je to také skvělý způsob, jak omládnout. Pobyt v přírodě má blahodárný vliv na duši i tělo a navíc je to příjemný způsob, jak prozkoumat okolní krajinu. Jste připraveni na první krok?

Turistika pro začátečníky

1. Prozkoumejte turistické trasy. Na internetu můžete rychle objevit turistické stezky ve svém okolí. Zvolíte si jednoduše takové, které zvládnete ujít délkou i náročností. 

2. Začněte v malém. Na začátek zvolte krátkou a lehkou túru. Kritéria zvyšujte postupně.

3. Připojte se k turistickému klubu. Jde o skvělý způsob, jak poznat nové nadšené turisty a zároveň se vyhnout nebezpečí na cestách. 

4. Používejte správné vybavení. Bude se vám hodit oblečení odvádějící pot a další teplé vrstvy (včetně nepromokavé vrchní vrstvy). Počítejte s tím, že počasí se může kdykoliv zhoršit.

5. Vyberte si správnou obuv. Na kratší výšlapy vám budou stačit dobré ponožky odvádějící vlhkost a kvalitní tenisky. Na delší túry si vezměte pořádné turistické boty. Nezapomeňte je před tím prošlápnout.

6. Co s sebou. Vybavení závisí na délce a náročnosti pochodu. Může se vám ale hodit:

  • baterka

  • lékárnička

  • jídlo a pití

  • nouzový přístřešek

  • pomůcky na založení táboráku

  • mapa a kompas

7. Naučte se číst papírové mapy. Na turistických trasách, v horách a v lesích se nemůžete spoléhat na telefonní signál. Vezměte si proto s sebou klasickou mapu a naučte se ji číst.

8. Kontrolujte počasí. Připravte se pro jistotu na špatnou variantu a vyhýbejte se nebezpečným podmínkám.

9. Stáhněte si aplikace, které vám pomohou. V případě problému se vám může hodit aplikace Záchranka, která za vás v případě nouze dokáže dokonce přivolat pomoc.

10. Dodržujte turistickou etiketu. 

  • Uklízejte po sobě.

  • Nebuďte hluční - pokud chcete poslouchat hudbu, použijte sluchátka.

  • Nechoďte mimo vyznačené trasy.

  • Dejte přednost turistům, kteří jdou nahoru.

  • Cyklisté by měli dát přednost chodcům. Buďte ale připravení uskočit, když se z některé strany vyřítí někdo na kole.

12.01.2024
4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii