Podceňované a málo známé destinace, které jsou dokonalým cílem pro rodinnou dovolenou

Znáte to, chystáte se s dětmi na dovolenou a hledáte nějakou pěknou destinaci. Zeptáte se přátel, poradíte se s rodinou. Přijedete na místo a zjistíte, že tisíce dalších lidí mělo úplně stejný nápad. Pláže jsou přeplněné, všude davy. Pokud se chcete vyhnout stání v dlouhých frontách před branami muzeí, čekání na uvolnění místa v restauraci nebo se odmítáte mačkat na pláži, zkuste se vydat do některé z málo známých a mnohdy i podceňovaných destinací a užijte si dovolenou podle svých představ.

Chcete poznávat krásu evropských měst, pak se zkuste vyhnout notoricky známým destinacím, kde se masám turistů jen stěží vyhnete. Zkuste třeba polský Krakow, zapomenutou renesanční perlu či polské trojměstí: Gdaňsk, Sopoty, Gdyně. Určitě vás nezklame ani německý Bonn, bývalé hlavní město, které je i nadále sídlem řady mezinárodních institucí a které vás uchvátí svou poklidnou atmosférou a elegancí. Vypravte se za majestátností a krásou ruského Petěrburgu nebo třeba do srbského Bělehradu, jehož kontroverzní pověst by měla být již dávno zapomenuta. Tato města vás překvapí nejen svou krásou, množstvím kulturních památek, ale umožní vám nasát jejich atmosféru, protože se nebudete muset proplétat davy, ale budete se moci volně procházet místními ulicemi. 

Pokud si nechce nechat ujít dovolenou u moře, pak zkuste pobřeží Černé hory či ještě lépe Albánie. Budete okouzleni krásou místní krajiny, pohostinností zdejších lidí a budete si užívat prostorné pláže na břehu Středozemního moře. Také Malta potěší vaši duši. Kromě historických památek zde najdete překrásné písečné pláže a vychutnáte si skvělou lokální kuchyni. Ovšem i turisticky oblíbené země skýtají místa, která stále nejsou v hledáčku většiny turistů. Takovým příkladem je dalmátský ostrov Vis v Chorvatsku nebo ostrov Karpathos v dodekanéském souostroví v Řecku. Zatímco Kos a Rhodos praskají ve švech, Karpathos zůstává pro turisty stále téměř neobjevený. Kromě liduprázdných pláží, především na jihu ostrova, zde najdete řadu řeckých památek, ale překvapí vás také místní folklór, jelikož obyvatelé ostrova zde stále žijí tradičním způsobem života. Klidnou dovolenou u moře nabízí také Byala v Bulharsku nebo Olympos v Turecku. Jak vidíte, je z čeho vybírat. 

I v tuzemsku jsou stále místa, kterým se davy turistů zatím vyhýbají. Jedná se především o příhraniční oblasti, třeba Novohradské hory v Jižních Čechách, Rychlebské hory při hranici s Polskem, Český les při západní hranici s Německem nebo Javorníky při naší východní hranici se Slovenskem. Zajímavou oblastí je Manětínsko, známé také díky svým barokním památkám. Tato oblast nedaleko Plzně byla s ohledem na nízké světelné znečištění, vyhlášena oblastí tmavé oblohy a je tak ideální lokalitou k pozorování hvězdného nebe. 

Ani zimní dovolená nemusí být ve znamení dlouhých front u vleků. Také milovníci lyžování si mohou vybrat méně známé destinace a užívat si volných svahů. Mezi takové resorty patří třeba Warth-Schröcken či Serafus v Rakousku, Champoluc v Itálii, Pralognan-la-Vanoise a Sainte-Foy ve Francii, nebo Val d´Anniviers ve Švýcarsku. Češi si také velmi oblíbili lyžování v Bulharsku. Kouzlo zimy můžete objevit i při výletě do Ljublany ve Slovinsku. Najdete tu krásné hrady, bruslařské stadiony a překrásné zasněžené výhledy. Za polární září není třeba jezdit na Island, ale můžete navštívit Caithness ve Skotsku, které nabízí výhledy z krásného pobřeží plného kouzelných rybářských vesniček.

11.12.2022

Kam v zimě za teplem a na co si dát pozor

Z evropských destinací, kam Češi v zimě vyráží, vedou Kanárské ostrovy, říká Jan Pavelka, majitel populárního webu na akční letenky - Honzovy letenky. Vybrat si tam mohou mezi Tenerife, tzv. ostrovem věčného jara, sopečnou divočinou ostrova Lanzarote nebo rájem pro windsurfing a kitesurfing ostrova Fuerteventura.

 

Dalšími oblíbenými místy poblíž Evropy jsou Egypt nebo třeba Spojené arabské emiráty. Z exotických dovolenkových destinací je to pak Karibik (zejména Mexiko), Maledivy, Mauricius, Thajsko, Bali, Zanzibar a Vietnam.

 

Jak volit destinaci

 

Hlavním rozhodujícím faktorem je samozřejmě cena, a to jak letenek, tak následných služeb v destinaci,“ říká Pavelka. „Pokud vám nevadí delší lety s nulovým servisem a malým příručním zavazadlem, dá se dostat třeba z Vídně na Maledivy i kolem 5,000 Kč. To jsou nabídky, které byly v minulých letech nemyslitelné.

 

Koronavirus je i nadále faktorem při volbě destinace, ale řeší ho stále méně zemí a tím pádem i méně cestujících. Při výběru cestovatelé upřednostňují destinace, kde je menší pravděpodobnost vstupních nebo i místních restrikcí,“ říká Pavelka. „Třeba i z tohoto důvodu je stále poměrně nízká poptávka po destinacích v USA.

 

Z exotických destinací přijímaly nejméně pravidel proti koronaviru třeba Zanzibar nebo Mexiko. Z evropských byly prakticky neustále povoleny cesty na Kanárské ostrovy.

 

Zimní dovolená za teplem nejen u moře

 

Zimní cesta za teplem ale nemusí nutně znamenat pobyt u moře. Podle Pavelky jsou stále více poptávané africké destinace, kam lidé jezdí třeba na safari. Populárními se staly také zimní cesty za golfem, jako třeba do španělské Malagy nebo na Kanárské ostrovy. Někoho zase může uchvátit treking na Madeiře nebo koupání v horkých minerálních pramenech jihoitalského ostrova Pantelleria.

 

Podle Pavelky si na teplotní šok spojený s výstupem z letadla v tropické destinaci cestovatel rychle zvykne. „Myslím, že s teplotními rozdíly v odletové a příletové destinaci nebude nějak zásadní problém,“ říká. „Ve srovnání s teplotními šoky, které pravidelně zažíváme v létě v jižních státech při přechodu z/do klimatizovaných autobusů nebo obchodů, je změna teploty, navíc po dlouhém letu, celkem snesitelná.

 

Na co myslet před cestou

 

Na jiná „překvapení“ je ale lepší se připravit, a to ještě před odjezdem.

 

Cestovatel za teplem se například může potkat s celou řadou infekčních chorob. Platné očkování proti břišnímu tyfu a žloutenkám typu A a B je proto doporučovaným základem, zvláště pro tropické destinace nebo země třetího světa.

 

Zaskočit ale může i drahá zdravotní péče na místě. Proto je na místě odpovídající cestovní pojištění, které je doporučováno i pro cesty v rámci Evropské unie, kde technicky platí i české veřejné zdravotní pojištění.

 

Nedoporučujeme se spoléhat pouze na evropský průkaz zdravotního pojištění (tzv. kartička zdravotní pojišťovny), protože v Evropě máte nárok na úhradu pouze takového rozsahu péče, která je v dané zemi zdarma běžná,“ říká Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny. „Například v Chorvatsku nebo Řecku se zdravotní systém od toho našeho ve smyslu státem hrazené péče poměrně liší a lidé tam mnohem častěji za běžné úkony platí.

 

Jak na cestovní pojištění

 

Cestovní pojištění by určitě mělo zahrnovat připojištění jakýchkoliv případných rizikových aktivit, za které Generali Česká pojišťovna považuje třeba kitesurfing a kiteboarding, ale také sportovní potápění a vodní motoristické sporty.

 

Něco jiného je poznávací dovolená v Římě, něco jiného kaňoning v Mexiku,“ říká Marek. „Pokud sport, který plánujete provozovat, nenaleznete v pojistných podmínkách, vždy kontaktujte pojišťovnu a zjistěte detail po poradě s jejími pracovníky.

 

Důležité může být také pojištění pobytu v nemocnici, veterinární péče - pokud se cestovatel vydal na zimní dovolenou do tepla s domácím mazlíčky, nebo pojištění odpovědnosti – zejména v případě cest s dětmi.

 

Pojištění storna cesty stojí za zvážení zejména u exotických destinací, které bývají finančně náročnější. Například Generali Česká pojišťovna ho nabízí ve variantě, kdy cestovatel dostane zpět 80% nebo 100% zaplacené částky za zájezd, letenku nebo ubytování v hotelu v případě, že cestovatel nebude moci na cestu z objektivních důvodů odjet z důvodu nemoci nebo úrazu.

 

Pozor na výluky z pojištění a jiná rizika

 

Cestovatel by se měl také seznámit s možnými výlukami z cestovního pojištění.Je totiž stejně užitečné vědět, na co se pojištění vztahuje, a na co naopak ne,“ upozorňuje Marek. „Vzhledem k praxi doporučujeme pozornost věnovat otázce vzniku pojistných událostí pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek a také oblasti chronických (či jiných) onemocnění, která před cestou vyžadují lékařskou péči.

 

V cílové destinaci je pak důležité zachovávat obezřetnost, a to nejen kvůli riziku spálení pobledlého českého cestovatele. Nebezpečným se může stát i koupání na vylidněné pláži, která nemusí být mimo sezónu pod dozorem zkušeného plavčíka.  

 

 

Vyberte kategorii