Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Podceňované a málo známé destinace, které jsou dokonalým cílem pro rodinnou dovolenou

Znáte to, chystáte se s dětmi na dovolenou a hledáte nějakou pěknou destinaci. Zeptáte se přátel, poradíte se s rodinou. Přijedete na místo a zjistíte, že tisíce dalších lidí mělo úplně stejný nápad. Pláže jsou přeplněné, všude davy. Pokud se chcete vyhnout stání v dlouhých frontách před branami muzeí, čekání na uvolnění místa v restauraci nebo se odmítáte mačkat na pláži, zkuste se vydat do některé z málo známých a mnohdy i podceňovaných destinací a užijte si dovolenou podle svých představ.

Chcete poznávat krásu evropských měst, pak se zkuste vyhnout notoricky známým destinacím, kde se masám turistů jen stěží vyhnete. Zkuste třeba polský Krakow, zapomenutou renesanční perlu či polské trojměstí: Gdaňsk, Sopoty, Gdyně. Určitě vás nezklame ani německý Bonn, bývalé hlavní město, které je i nadále sídlem řady mezinárodních institucí a které vás uchvátí svou poklidnou atmosférou a elegancí. Vypravte se za majestátností a krásou ruského Petěrburgu nebo třeba do srbského Bělehradu, jehož kontroverzní pověst by měla být již dávno zapomenuta. Tato města vás překvapí nejen svou krásou, množstvím kulturních památek, ale umožní vám nasát jejich atmosféru, protože se nebudete muset proplétat davy, ale budete se moci volně procházet místními ulicemi. 

Pokud si nechce nechat ujít dovolenou u moře, pak zkuste pobřeží Černé hory či ještě lépe Albánie. Budete okouzleni krásou místní krajiny, pohostinností zdejších lidí a budete si užívat prostorné pláže na břehu Středozemního moře. Také Malta potěší vaši duši. Kromě historických památek zde najdete překrásné písečné pláže a vychutnáte si skvělou lokální kuchyni. Ovšem i turisticky oblíbené země skýtají místa, která stále nejsou v hledáčku většiny turistů. Takovým příkladem je dalmátský ostrov Vis v Chorvatsku nebo ostrov Karpathos v dodekanéském souostroví v Řecku. Zatímco Kos a Rhodos praskají ve švech, Karpathos zůstává pro turisty stále téměř neobjevený. Kromě liduprázdných pláží, především na jihu ostrova, zde najdete řadu řeckých památek, ale překvapí vás také místní folklór, jelikož obyvatelé ostrova zde stále žijí tradičním způsobem života. Klidnou dovolenou u moře nabízí také Byala v Bulharsku nebo Olympos v Turecku. Jak vidíte, je z čeho vybírat. 

I v tuzemsku jsou stále místa, kterým se davy turistů zatím vyhýbají. Jedná se především o příhraniční oblasti, třeba Novohradské hory v Jižních Čechách, Rychlebské hory při hranici s Polskem, Český les při západní hranici s Německem nebo Javorníky při naší východní hranici se Slovenskem. Zajímavou oblastí je Manětínsko, známé také díky svým barokním památkám. Tato oblast nedaleko Plzně byla s ohledem na nízké světelné znečištění, vyhlášena oblastí tmavé oblohy a je tak ideální lokalitou k pozorování hvězdného nebe. 

Ani zimní dovolená nemusí být ve znamení dlouhých front u vleků. Také milovníci lyžování si mohou vybrat méně známé destinace a užívat si volných svahů. Mezi takové resorty patří třeba Warth-Schröcken či Serafus v Rakousku, Champoluc v Itálii, Pralognan-la-Vanoise a Sainte-Foy ve Francii, nebo Val d´Anniviers ve Švýcarsku. Češi si také velmi oblíbili lyžování v Bulharsku. Kouzlo zimy můžete objevit i při výletě do Ljublany ve Slovinsku. Najdete tu krásné hrady, bruslařské stadiony a překrásné zasněžené výhledy. Za polární září není třeba jezdit na Island, ale můžete navštívit Caithness ve Skotsku, které nabízí výhledy z krásného pobřeží plného kouzelných rybářských vesniček.

12.01.2024
Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii