Znáte to, chystáte se s dětmi na dovolenou a hledáte nějakou pěknou destinaci. Zeptáte se přátel, poradíte se s rodinou. Přijedete na místo a zjistíte, že tisíce dalších lidí mělo úplně stejný nápad. Pláže jsou přeplněné, všude davy. Pokud se chcete vyhnout stání v dlouhých frontách před branami muzeí, čekání na uvolnění místa v restauraci nebo se odmítáte mačkat na pláži, zkuste se vydat do některé z málo známých a mnohdy i podceňovaných destinací a užijte si dovolenou podle svých představ.
Chcete poznávat krásu evropských měst, pak se zkuste vyhnout notoricky známým destinacím, kde se masám turistů jen stěží vyhnete. Zkuste třeba polský Krakow, zapomenutou renesanční perlu či polské trojměstí: Gdaňsk, Sopoty, Gdyně. Určitě vás nezklame ani německý Bonn, bývalé hlavní město, které je i nadále sídlem řady mezinárodních institucí a které vás uchvátí svou poklidnou atmosférou a elegancí. Vypravte se za majestátností a krásou ruského Petěrburgu nebo třeba do srbského Bělehradu, jehož kontroverzní pověst by měla být již dávno zapomenuta. Tato města vás překvapí nejen svou krásou, množstvím kulturních památek, ale umožní vám nasát jejich atmosféru, protože se nebudete muset proplétat davy, ale budete se moci volně procházet místními ulicemi.
Pokud si nechce nechat ujít dovolenou u moře, pak zkuste pobřeží Černé hory či ještě lépe Albánie. Budete okouzleni krásou místní krajiny, pohostinností zdejších lidí a budete si užívat prostorné pláže na břehu Středozemního moře. Také Malta potěší vaši duši. Kromě historických památek zde najdete překrásné písečné pláže a vychutnáte si skvělou lokální kuchyni. Ovšem i turisticky oblíbené země skýtají místa, která stále nejsou v hledáčku většiny turistů. Takovým příkladem je dalmátský ostrov Vis v Chorvatsku nebo ostrov Karpathos v dodekanéském souostroví v Řecku. Zatímco Kos a Rhodos praskají ve švech, Karpathos zůstává pro turisty stále téměř neobjevený. Kromě liduprázdných pláží, především na jihu ostrova, zde najdete řadu řeckých památek, ale překvapí vás také místní folklór, jelikož obyvatelé ostrova zde stále žijí tradičním způsobem života. Klidnou dovolenou u moře nabízí také Byala v Bulharsku nebo Olympos v Turecku. Jak vidíte, je z čeho vybírat.
I v tuzemsku jsou stále místa, kterým se davy turistů zatím vyhýbají. Jedná se především o příhraniční oblasti, třeba Novohradské hory v Jižních Čechách, Rychlebské hory při hranici s Polskem, Český les při západní hranici s Německem nebo Javorníky při naší východní hranici se Slovenskem. Zajímavou oblastí je Manětínsko, známé také díky svým barokním památkám. Tato oblast nedaleko Plzně byla s ohledem na nízké světelné znečištění, vyhlášena oblastí tmavé oblohy a je tak ideální lokalitou k pozorování hvězdného nebe.
Ani zimní dovolená nemusí být ve znamení dlouhých front u vleků. Také milovníci lyžování si mohou vybrat méně známé destinace a užívat si volných svahů. Mezi takové resorty patří třeba Warth-Schröcken či Serafus v Rakousku, Champoluc v Itálii, Pralognan-la-Vanoise a Sainte-Foy ve Francii, nebo Val d´Anniviers ve Švýcarsku. Češi si také velmi oblíbili lyžování v Bulharsku. Kouzlo zimy můžete objevit i při výletě do Ljublany ve Slovinsku. Najdete tu krásné hrady, bruslařské stadiony a překrásné zasněžené výhledy. Za polární září není třeba jezdit na Island, ale můžete navštívit Caithness ve Skotsku, které nabízí výhledy z krásného pobřeží plného kouzelných rybářských vesniček.
Při plánování dovolené je vždy dobré mít v záloze plán B. Navštivte místní muzea, galerie nebo historické památky. V přímořských destinacích bývají často zajímavá akvária nebo zábavní parky pod střechou. Když počasí nepřeje koupání, je ideální příležitost objevovat místní kulturu a zážitky.
Pokud vaše ubytování disponuje wellness centrem, je to skvělá příležitost k relaxaci. Masáže, sauny, bazény a vířivky vám pomohou zapomenout na venkovní nepohodu. Některé hotely nabízejí i organizované cvičení, jako je jóga nebo pilates, které mohou být příjemným zpestřením vašeho programu. A jestliže nebydlíte ve větším komplexu, podívejte se do chytré mapy, určitě najdete podobná zařízení v okolí.
Špatné počasí může být skvělou příležitostí k objevování místní kuchyně. Zajděte do restaurace a ochutnejte speciality, které byste za slunečného počasí možná přehlédli. Navštivte místní trhy a nakupte suroviny pro vlastní kulinářské pokusy. Degustace vín nebo místních likérů také stojí za to vyzkoušet.
Využijte čas na prohlídku místních obchodů a tržišť. Můžete najít unikátní suvenýry a dárky, které vám připomenou vaši cestu. Pokud cestujete s rodinou, můžete využít zábavní centra, kina nebo jumping parky, které jsou skvělou zábavou pro děti i dospělé.
Nevydařené počasí
Trakaře mohou padat i na dovolené. Nově je pojištění nevydařeného počasí k balíčkům Standard a Exclusive v ceně cestovka.
Pro ty, kteří nechtějí riskovat, je tu jedno praktické řešení: Cestovní pojištění nevydařeného počasí od Generali České pojišťovny. Toto pojištění je součástí balíčků Standard a Exclusive.
Pojištění se vztahuje na dva nebo více za sebou následujících deštivých dnů, během kterých byl meteorologicky naměřený objem srážek vyšší než 15 mm/m². Pojistné plnění činí 500 Kč za každý deštivý den, maximálně však do limitu pojistného plnění 3 000 Kč. To platí pro pojistné smlouvy s datem sjednání a zároveň pojistnou dobou v termínu 15. 6. – 31. 8. 2024.
A kde všude pojištění platí? V přímořských destinacích na pobřeží Středozemního moře a také v následujících zemích: Bulharsko, Černá Hora, Egypt, Francie, Gibraltar, Řecko, Chorvatsko, Malta, Maroko, Monako, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko včetně Kanárských ostrovů a Baleárských ostrovů, Itálie, Tunisko, Turecko.
Ne vždy se dá počasí ovlivnit, ale je možné se na něj připravit. S pojištěním nevydařeného počasí od Generali České pojišťovny budete mít jistotu, že vám nepřízeň počasí nezničí dlouho plánovanou dovolenou. Navíc budete mít dostatek peněz na to, abyste si mohli volno užít jiným způsobem.
Přečtěte si
Jak na pojištění storna zájezdu? Váš kompletní průvodce
7 kroků – co dělat při ztrátě zavazadla a jak ho udržet v bezpečí
Skvělé dovolenkové tipy pro aktivní seniory
10 bezpečnostních tipů na dovolenou bez stresu, když cestujete sami
Poslechněte si podcast Stačí málo:
Lucie Kutrová: „Přestala jsem žít povrchně a nikdy jsem nebyla šťastnější.“
Maxim Habanec: „Kdo se chce uživit sportem, by měl být influencer.“
Kamila Paličková: „Lepší než jet po 150. do stejného hotelu, je odjet do africké rezervace a pomáhat s ochranou zvířat."
Lékařka asistenční služby: „Pacient musí vědět, co se bude dít, pak bude klidný a informovaný.“