Dlouhé cesty autem mohou být pro neposedné děti a unavené rodiče noční můra. Nejjednodušší se jí zbavíte filmy či seriály. Pokud však chcete vyzkoušet něco nového, inspirujte se následujícími nápady, které zabaví děti a ušetří rodičům nervy.
Pořiďte jim virtuální zvířátko
Pokud od vás děti doma neustále žadoní kočku nebo psa, sežeňte jim místo toho virtuální domácí zvířátko. Podívejte se na aplikaci Toca Life Pets nebo My Virtual Pet, které dětem umožňují vychovávat, krmit, učit a hrát si s digitálními zvířátky přímo v telefonu nebo tabletu. Tato zvířátka vyžadují téměř tolik pozornosti a péče jako živí mazlíčci, díky čemuž budou děti během jízdy zaneprázdněné. Navíc zjistí, kolik odpovědnosti domácí zvířata vyžadují.
Zábava online i off-line
Aplikace SquiggleFish oživí dětské kresby. Stačí nakreslit a vymalovat rybku, vyfotit ji a můžete sledovat, jak rybka ožije a začne plavat ve virtuálním akváriu. Aplikace Color Quest AR dětem dopřeje zábavu a trochu zajímavého poučení. Mohou například vymalovat lidské srdce a potom ho s pomocí virtuální reality prozkoumat.
Zkombinujte vzdělávání a zábavu
Existuje mnoho aplikací, které nabízejí učení prostřednictvím her. Vypilujte slovíčka pomocí aplikace Děti se učí jazyky. Promrskat matematiku zábavným způsobem mohou děti s aplikací Matemág. Záchrana rybičky v aplikaci Busy Water skýtá nenápadnou příležitost naučit se fyzikální zákony. Existuje dokonce i hra, která vaše děti naučí lépe mluvit. Mluvídek totiž vznikl pod taktovkou logopedů.
Poslouchejte audioknihy
Zkrátí dlouhou cestu a rozvíjí dětskou představivost. Pokud navíc bývá vašim dětem v autě nevolno, audioknihy jsou skvělou alternativou tištěných knížek a obrazovek. Po jejich poslechnutí si můžete o knížkách společně popovídat.
Vsaďte na klasiku
Cesty autem můžete využít i na to, abyste konečně dostali děti od obrazovek. Zahrajte si s nimi slovní hry nebo si společně zazpívejte karaoke. Při dlouhých cestách si naplánujte na každé dvě hodiny zastávku. Protáhnete si nohy i záda, odskočíte si a hlavně snížíte riziko nehod z únavy. Kromě toho také dáte dětem příležitost trochu vyběhat nahromaděnou energii.
Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.
Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:
Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.
Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.
Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun.
Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.
Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.
Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.