Dovolená v karavanu – jaké zvolit pojištění?

Pokud karavan vlastníte

Povinné ručení: zákonná povinnost

I v případě, že používáte karavan během roku jen příležitostně, musíte mít pojistnou smlouvu. Zákon zde mluví jasně: majitel vozu je povinen uzavřít alespoň smlouvu o pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla (tedy povinné ručení), a to i v případě, že dané vozidlo zrovna nepoužívá.

Toto pojištění pokrývá náklady za náhrady škody způsobené provozem vozidla třetím stranám, např. poranění řidiče druhého vozu, chodce či spolujezdce, ale také materiální škody.

Upozornění: Škody způsobené řidiči vozu, na které se pojištění vztahuje, nejsou v tomto pojištění zahrnuty. Proto řidič, který utrpěl škodu při řízení vozidla, nemůže očekávat náhradu škody.

Sjednejte si proto některá další doplňková pojištění

Pokud chcete vyrazit na dovolenou s čistou hlavou, je vhodné sjednat si doplňkové pojištění, které případně pokryje i škody způsobené řidiči. Mnohé pojišťovny takové pojištění nabízejí. Pokud jste spokojeni s vaším poskytovatelem povinného ručení, pak se nejprve obraťte na něj. Má k dispozici vaši pojistnou historii a budete u něj schopni pravděpodobně vyjednat lepší nabídku.

K povinnému ručení řada pojišťoven nabízí následující doplňková připojištění:

  • pojištění čelního nebo všech skel ve vozidle,
  • úrazové pojištění osob ve vozidle,
  • pojištění zavazadel,
  • pojištění úhrady nákladů na pronájem náhradního vozidla,
  • připojištění asistenčních služeb,
  • pojištění pro případ živelní události.

Na co nezapomenout: Výše náhrad škod a nabízených záruk se u různých poskytovatelů pojištění liší. Než se vydáte na cestu, zjistěte si proto rozsah náhrad škod, výluky z pojištění a další specifika vaší smlouvy, zvláště pak si ověřte počet oprávněných řidičů a spoluúčast stanovenou pro jednotlivé záruky.  

Pokud si karavan pronajímáte

V takovém případě byste měli mít minimálně pojištění proti škodám způsobeným třetím stranám. Povinné ručení může být poskytnuto majitelem vozu a zahrnuto v ceně pronájmu. Jako pronajímatel máte však právo zvolit si podmínky pojistky na dobu pronájmu vozidla a můžete si zvolit další záruky. Pojistka tak bude lépe odpovídat tomu, jakým způsobem budete karavan používat.

Co pokud se chystáte jít do zahraničí?

S pojištěním karavanu jste kryti:

  • Na území České republiky;
  • V zemích, které jsou na seznamu na zadní straně osvědčení o pojištění, kterému se říká zelená karta. Obecně se jedná o země Evropské unie.

Než se vydáte na cestu, ověřte si, zda je země, kam se chcete vydat, na seznamu zemí, ve kterých je platná vaše zelená karta. Pokud tomu tak není, můžete si na hranicích sjednat hraniční pojištění. Toto pojištění má omezenou platnost na dobu pouhých 15 dnů a na tuto dobu plní funkci běžného povinného ručení sjednaného v České republice.

Upozornění: Zjistěte si také administrativní náležitosti, které je třeba si vyřídit při cestování do té které země. V některých zemích je třeba nutné používat mezinárodní řidičský průkaz. Můžete si ho zařídit osobně na kterémkoliv místním úřadě s rozšířenou platností. Podrobné informace včetně žádosti o vystavení mezinárodního řidičského průkazu najdete na webových stránkách Ministerstva dopravy.

Na co nezapomenout: Zdravotní repatriace a náklady na lékařskou péči zpravidla nebývají v pojištění vozidel zahrnuty. Proto si projděte svou smlouvu a ujistěte se, zda jste pro takový případ kryti. Pokud vaše smlouva tato rizika nezahrnuje, je vhodné si případně sjednat samostatné cestovní pojištění a pojištění repatriace.

Zdroje:

21.11.2023

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii