Povinné ručení: zákonná povinnost
I v případě, že používáte karavan během roku jen příležitostně, musíte mít pojistnou smlouvu. Zákon zde mluví jasně: majitel vozu je povinen uzavřít alespoň smlouvu o pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla (tedy povinné ručení), a to i v případě, že dané vozidlo zrovna nepoužívá.
Toto pojištění pokrývá náklady za náhrady škody způsobené provozem vozidla třetím stranám, např. poranění řidiče druhého vozu, chodce či spolujezdce, ale také materiální škody.
Upozornění: Škody způsobené řidiči vozu, na které se pojištění vztahuje, nejsou v tomto pojištění zahrnuty. Proto řidič, který utrpěl škodu při řízení vozidla, nemůže očekávat náhradu škody.
Sjednejte si proto některá další doplňková pojištění
Pokud chcete vyrazit na dovolenou s čistou hlavou, je vhodné sjednat si doplňkové pojištění, které případně pokryje i škody způsobené řidiči. Mnohé pojišťovny takové pojištění nabízejí. Pokud jste spokojeni s vaším poskytovatelem povinného ručení, pak se nejprve obraťte na něj. Má k dispozici vaši pojistnou historii a budete u něj schopni pravděpodobně vyjednat lepší nabídku.
K povinnému ručení řada pojišťoven nabízí následující doplňková připojištění:
Na co nezapomenout: Výše náhrad škod a nabízených záruk se u různých poskytovatelů pojištění liší. Než se vydáte na cestu, zjistěte si proto rozsah náhrad škod, výluky z pojištění a další specifika vaší smlouvy, zvláště pak si ověřte počet oprávněných řidičů a spoluúčast stanovenou pro jednotlivé záruky.
V takovém případě byste měli mít minimálně pojištění proti škodám způsobeným třetím stranám. Povinné ručení může být poskytnuto majitelem vozu a zahrnuto v ceně pronájmu. Jako pronajímatel máte však právo zvolit si podmínky pojistky na dobu pronájmu vozidla a můžete si zvolit další záruky. Pojistka tak bude lépe odpovídat tomu, jakým způsobem budete karavan používat.
S pojištěním karavanu jste kryti:
Než se vydáte na cestu, ověřte si, zda je země, kam se chcete vydat, na seznamu zemí, ve kterých je platná vaše zelená karta. Pokud tomu tak není, můžete si na hranicích sjednat hraniční pojištění. Toto pojištění má omezenou platnost na dobu pouhých 15 dnů a na tuto dobu plní funkci běžného povinného ručení sjednaného v České republice.
Upozornění: Zjistěte si také administrativní náležitosti, které je třeba si vyřídit při cestování do té které země. V některých zemích je třeba nutné používat mezinárodní řidičský průkaz. Můžete si ho zařídit osobně na kterémkoliv místním úřadě s rozšířenou platností. Podrobné informace včetně žádosti o vystavení mezinárodního řidičského průkazu najdete na webových stránkách Ministerstva dopravy.
Na co nezapomenout: Zdravotní repatriace a náklady na lékařskou péči zpravidla nebývají v pojištění vozidel zahrnuty. Proto si projděte svou smlouvu a ujistěte se, zda jste pro takový případ kryti. Pokud vaše smlouva tato rizika nezahrnuje, je vhodné si případně sjednat samostatné cestovní pojištění a pojištění repatriace.
Zdroje:
Podzim je tady a s ním přichází nejen krásné barevné listí, ale také chladnější počasí a blížící se povinnost přezutí letních pneumatik na zimní. Nezapomeňte, že od 1. listopadu platí povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky, pokud se na silnicích vyskytuje souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.
Zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby poskytovaly lepší přilnavost a kontrolu nad vozidlem v chladných podmínkách. Díky speciálnímu složení a hlubšímu dezénu lépe drží na kluzkém povrchu, což zvyšuje vaši bezpečnost na silnici. Při teplotách pod 7 °C už letní pneumatiky ztrácejí svou pružnost a přilnavost, což může výrazně ovlivnit brzdnou dráhu a ovladatelnost vozidla.
Nově od 1. října 2024 také platí potřeba zaplatit povinné ručení ještě před tím, než začne smlouva platit. Pokud nebude zaplaceno včas, může vám pojišťovna odložit začátek pojistného plnění, nebo dokonce i zrušit smlouvu.
Aby vám zimní jízda nepřipravila nemilé překvapení, ujistěte se, že vaše pneumatiky mají dezén hluboký alespoň 4 mm. Zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby lépe držely na sněhu a ledu a zajistily, že auto zůstane ovladatelné i ve špatném počasí. Měly by být bez prasklin, viditelného opotřebení nebo jiných poškození, které by mohly zhoršit jejich výkon.
A pokud se chystáte do hor nebo na zasněžené cesty, určitě se vám budou hodit sněhové řetězy – ty se mohou stát vaším zachráncem, když ani nejlepší zimní pneumatika nestačí.
Přezutí pneumatik neodkládejte na poslední chvíli. Raději zajeďte do pneuservisu co nejdříve, aby vám stihli vyměnit pneumatiky včas a vy jste mohli bezpečně jezdit bez starostí.
Řidiči, pozor na rizika, která přináší zimní počasí