01.10.2021

Jakou výhodu má aplikace Záchranka oproti volání na tísňovou linku

V situaci, kdy potřebujete přivolat pomoc, máte s chytrým telefonem dvě možnosti: vytočit telefonní čísla 155 či 112 nebo můžete přivolat pomoc díky aplikaci Záchranka. Proč se nebát moderních technologií vysvětluje Petr Matějíčka, vedoucí operátor Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

Aplikace Záchranka šetří záchranářům čas díky přesné lokalizaci. Dispečeři nemusí zjišťovat, kde přesně se nacházíte, což je leckdy velmi komplikované. Při jednodenním výletu na hory se totiž obvykle přesně neorientujete, kude právě projíždíte nebo procházíte. 

Pokud si vyplníte zdravotní historii, mají dispečeři tyto informace okamžitě k dispozici. Když cítíte slabost a přivoláte si pomoc přes aplikaci, ukáže se například okamžitě informace 
o tom, že jste kardiak. Díky tomu záchranáři lépe vědí, na co se při poskytování první pomoci soustředit a na co si dát pozor. 

Aplikace Záchranka dokáže lépe pomoci také lidem s hendikepem. Když například zadáte do aplikace informaci, že jste neslyšící, dispečeři s vámi budou automaticky komunikovat pomoci textových zpráv. Využít můžete funkci „nemohu mluvit“, která vás automaticky přesměruje na vizuální rozcestník nejčastějších vážných obtíží. Neztratíte tak cenný čas při popisování toho, co se děje.

02.10.2021

Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?

Na slovenských horách, v Maďarsku a v Rakousku dnes můžete využít služby aplikace Záchranka. Ani jazyk pro vás nemusí být překážkou. Po stisknutí tlačítka „nemohu mluvit“ se zobrazí rozcestník s devíti nejčastějšími závažnými zdravotními obtížemi. Z nabídky si vyberete ve svém jazyce a místní záchranných tým dostane informace přeložené. 

V Maďarsku, v Rakousku a na Slovensku funguje též lokátor či sdílení videa. Encyklopedii první pomoci můžete využívat bez ohledu na to, kde se právě nacházíte. Najděte si interaktivní návod nebo se podívejte, jak postupovat například v případě zvrtlého kotníku.

Vyberte kategorii