Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Díky těmto tipům nemusí být let s malými dětmi noční můrou

Někteří rodiče, kteří letí s miminky, začali rozdávat ostatním cestujícím "omluvné" balíčky s dobrotami. To jen ukazuje, jak stresující (a drahé) může být létání s malými dětmi! Ale co kdybyste mohli potěšit své děti i spolucestující, aniž byste se museli stát Ježíškem? Ano, jde to!

Dobře se připravte

Zaprvé, buďte připraveni. Připravte si půdu před letem a stáhněte si do chytrého zařízení hry nebo aplikace vhodné pro věk vašich dětí. K tomu si přibalte sadu "udržení zdravého rozumu", která obsahuje polštář, deku a nějaké hračky. Neobtěžujte se s legem nebo omalovánkami - tužky kutálející se pod sedadly jsou noční můrou. Držte se pohádkových knížek, prstových loutek a sad magnetek. 

Jídlo je základ 

Za druhé, vezměte si s sebou zdravé svačiny, abyste se vyhnuli nutkání zakoupit na palubě první čokoládovou tyčinku, kterou letuška nabídne. Zkuste ovoce a zeleninové svačinky či celozrnné sušenky. Na trhu existuje celá řada praktických krabiček a cestovních sad, díky kterým můžete dětem jídlo servírovat zábavně, ale také bez nepořádku. Pro jistotu ale určitě přibalte několik igelitových sáčků, do kterých můžete prázdné nádoby schovat.

Abyste se po svačině co nejméně ušpinili, nešetřete na vlhčených ubrouscích a gelu na ruce. Myslet byste měli i na náhradní oblečení. Přibalte si náhradní tričko a jednorázové bryndáky, díky kterým dáváte zbytku zavazadla šanci zůstat přiměřeně čisté. Vaše příruční zavazadlo by mělo být jako Hermionina kabelka; malé, ale schopné unést hodně věcí!

Když máte zabaleno, je čas letět. Než se ocitnete ve vzduchu, umožněte dětem během vzletu něco pít nebo žvýkat. Pro menší děti je ideální také kojení. Polykání totiž pomáhá vyrovant se s tlakem vzduchu a děti může uklidnit.

Hlavní cíl? Spánek

U malých dětí je vaším cílem číslo jedna, aby během letu co nejdéle spaly. Předem se zeptejte letecké společnosti, zda má k dispozici postýlky - to by vám mohlo ušetřit v zavazadle trochu místa a dítěti to může být příjemnější. Jakmile je to bezpečné, zkuste s neklidnými miminky procházet uličkou. Pohyb je uklidní a roztomilé klidné dítě může získat na vaši stranu i ostatní cestující.

Udělejte vše, co je potřeba, aby bylo vaše děťátko spokojené.  Ať už je to zpívání nebo hra na schovávanou. Dětem můžete také vyrobit cedulku se jménem a věkem a říct skrze ní ostatním cestujícím, že se "snaží být hodné". Dodržujte tyto tipy, abyste se uprostřed letu nezhroutili a všichni ostatní měli klidný let. Bude to výhra pro všechny! 

S cestovním pojištěním bez starostí 

Úraz nebo nemoc v zahraničí je opravdovou noční můrou, především když se jedná o vaše děti. Pohodovou dovolenou vystřídají složité situace a stres, o to víc, když nevíte jak svým dětem pomoci. V této chvíli je zásadní mít spolehlivé cestovní pojištění. Máte tak zajištěnou asistenci a podporu, navíc vás nepřekvapí nečekané výdaje. Cestovní pojištění si zařiďte pro celou rodinu, včetně vašich domácích mazlíčků. 

 

Mohlo by vás zajímat:

Co vás zajímá o cestovním pojištění - často kladené dotazy

Cestování po EU: Se zdravotní kartičkou, nebo s cestovním pojištěním?

Cestujete za sportem? Nezapomeňte se připojistit

12.01.2024
4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii