Někteří rodiče, kteří letí s miminky, začali rozdávat ostatním cestujícím "omluvné" balíčky s dobrotami. To jen ukazuje, jak stresující (a drahé) může být létání s malými dětmi! Ale co kdybyste mohli potěšit své děti i spolucestující, aniž byste se museli stát Ježíškem? Ano, jde to!
Dobře se připravte
Zaprvé, buďte připraveni. Připravte si půdu před letem a stáhněte si do chytrého zařízení hry nebo aplikace vhodné pro věk vašich dětí. K tomu si přibalte sadu "udržení zdravého rozumu", která obsahuje polštář, deku a nějaké hračky. Neobtěžujte se s legem nebo omalovánkami - tužky kutálející se pod sedadly jsou noční můrou. Držte se pohádkových knížek, prstových loutek a sad magnetek.
Jídlo je základ
Za druhé, vezměte si s sebou zdravé svačiny, abyste se vyhnuli nutkání zakoupit na palubě první čokoládovou tyčinku, kterou letuška nabídne. Zkuste ovoce a zeleninové svačinky či celozrnné sušenky. Na trhu existuje celá řada praktických krabiček a cestovních sad, díky kterým můžete dětem jídlo servírovat zábavně, ale také bez nepořádku. Pro jistotu ale určitě přibalte několik igelitových sáčků, do kterých můžete prázdné nádoby schovat.
Abyste se po svačině co nejméně ušpinili, nešetřete na vlhčených ubrouscích a gelu na ruce. Myslet byste měli i na náhradní oblečení. Přibalte si náhradní tričko a jednorázové bryndáky, díky kterým dáváte zbytku zavazadla šanci zůstat přiměřeně čisté. Vaše příruční zavazadlo by mělo být jako Hermionina kabelka; malé, ale schopné unést hodně věcí!
Když máte zabaleno, je čas letět. Než se ocitnete ve vzduchu, umožněte dětem během vzletu něco pít nebo žvýkat. Pro menší děti je ideální také kojení. Polykání totiž pomáhá vyrovant se s tlakem vzduchu a děti může uklidnit.
Hlavní cíl? Spánek
U malých dětí je vaším cílem číslo jedna, aby během letu co nejdéle spaly. Předem se zeptejte letecké společnosti, zda má k dispozici postýlky - to by vám mohlo ušetřit v zavazadle trochu místa a dítěti to může být příjemnější. Jakmile je to bezpečné, zkuste s neklidnými miminky procházet uličkou. Pohyb je uklidní a roztomilé klidné dítě může získat na vaši stranu i ostatní cestující.
Udělejte vše, co je potřeba, aby bylo vaše děťátko spokojené. Ať už je to zpívání nebo hra na schovávanou. Dětem můžete také vyrobit cedulku se jménem a věkem a říct skrze ní ostatním cestujícím, že se "snaží být hodné". Dodržujte tyto tipy, abyste se uprostřed letu nezhroutili a všichni ostatní měli klidný let. Bude to výhra pro všechny!
S cestovním pojištěním bez starostí
Úraz nebo nemoc v zahraničí je opravdovou noční můrou, především když se jedná o vaše děti. Pohodovou dovolenou vystřídají složité situace a stres, o to víc, když nevíte jak svým dětem pomoci. V této chvíli je zásadní mít spolehlivé cestovní pojištění. Máte tak zajištěnou asistenci a podporu, navíc vás nepřekvapí nečekané výdaje. Cestovní pojištění si zařiďte pro celou rodinu, včetně vašich domácích mazlíčků.
Mohlo by vás zajímat:
Co vás zajímá o cestovním pojištění - často kladené dotazy
Cestování po EU: Se zdravotní kartičkou, nebo s cestovním pojištěním?
Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný.
Povolení lékaře a mírné tempo
Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.
Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma
Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství.
Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny
Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.
Tipy a doporučení na závěr:
vždy poslouchejte doporučení lékařů
přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské
upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla
na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"
nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo
vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí
jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga
pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění
Může vás zajímat: