Jednou ročně choďte na místo, kde jste ještě nebyli. Dalajláma

Poznávat místa, která jsme dosud neměli možnost vidět, ochutnat jídla a nápoje typické pro danou lokalitu, pozorovat chování lidí, vychutnávat si autenticitu blízkých i vzdálených míst – to vše má výrazný vliv na to, kým jsme, na kvalitu našich vztahů a v neposlední řadě na kvalitu vztahů se sebou samými. Ano, hlavním přínosem cestování je sbližovat se s jinými kulturami, vnímat přírodu, ale zároveň poznávat sebe sama. Jakým způsobem cesty plánujeme, s kým je chceme absolvovat, na co klademe důraz – to všechno zrcadlí naše vlastní nastavení, potřeby a přání.

Vzdálenosti, především ty zeměpisné, v dnešní době už téměř nic neznamenají. Nasednout do letadla nebo jakéhokoli jiného dopravního prostředku za normálních okolností není nijak složité. Co však ještě získáváme kromě nezapomenutelných zážitků, podvědomých úsměvů a splněných snů?

Cestováním po světě se přibližujeme jiným lidem – přibližujeme se jiným kulturám, a tak svým způsobem obrušujeme hrany. Obrušováním „kulturních hran” cvičíme respekt, toleranci a holistický přístup k intenzivnějšímu prožívání úplně stejně jako při trénincích zaměřených na tyto hodnoty. Realita je však mnohem pestřejší a nepředvídatelnější, i když se často snažíme plánovat (někdy až příliš usilovně) cestu tak, abychom viděli všechno „důležité” nebo atraktivní. Zpravidla však ty ohromující zážitky přicházejí v autentických situacích, bez nabuzení a tlaku, že něco „musíme vidět“. Také se často stane, že to nejchutnější jídlo dostaneme naservírované na děravém ubruse či otlučeném talíři.

shutterstock_1389236462.jpg

Cestování je věda, která dovede člověka k sobě samému. Albert Camus

Plnými doušky si užívat místo, kde momentálně jsme, vnímat jeho atmosféru a přijímat ho takové, jaké je, se všemi jeho nuancemi, je ten nejdostupnější mindfulness v praxi. Být, pozorovat a přijímat bez posuzování je jako slepičí polévka pro naši duši. Musíme k tomu splnit jedinou podmínku, a tou je čas. Čas, kdy si dopřejeme vnímat přítomný okamžik celou svou bytostí. Příklady dobře známe. Pozorovat zapadající slunce, procházet se po pláži, toulat se uličkami, kde nás zaujme i ta nejmenší dekorace, z plných plic se nadechnout čerstvého vzduchu či se kochat výhledem na zelené kopce.

Myslím na to, co vidím, slyším, cítím, a také na to, kde stojím, kam vykročím. Bez ohledu na dálku, kterou jsme překonali, i kdyby šlo o druhý konec světa, popisuji víceméně návrat k sobě samému, který často přichází na místech, jež jsou vzdálená naší všednodenní či pracovní realitě. Co konkrétně z toho pro nás plyne? To nechávám na individuálním posouzení každého čtenáře a čtenářky tohoto krátkého příspěvku.

Autenticky ponořeni v přítomném okamžiku často býváme právě tam, kam vyrážíme za oddychem či poznáváním – a je jedno, jestli takové chvíli dáme nálepku „mindful”.

Zkus jít tam, kam tě nohy zanesou

Nemám ve zvyku někomu radit, proto ani tato slova neberte jako radu. Jde o to, abychom se pokusili objevovat svět nebo třeba jednu zapadlou uličku či louku, na kterou náhodně natrefíme, bez plánu, zkrátka jen tak. Zkusme poslouchat své tělo, protože nám často umí být nápomocnější než mozek. Pozorujme, co s námi dělá autenticita. Pokud to už umíte, gratuluji vám a přeji vám to. Je to solidní základ pro udržitelný životní styl bez velkých ovací. Užívat si život a víc se soustředit na to, jak plyne, a nestresovat se striktním plánem, kam by jít měl. Co na to říkáte?

shutterstock_525243061.jpg

Past stírací mapy?

Nápad je to vskutku nádherný. Musíme se však na tu mapu dívat z perspektivy toho, co všechno už jsme viděli, zažili a dokázali, a ne se trápit tím, co nám ještě chybí a uniká. V té druhé perspektivě se totiž stírací mapa může stát spouštěčem úzkosti, méněcennosti, nepohody. Touha vidět a zažít něco víc je přirozená. Stejně tak vidět to „nej”. Pozorně však vnímejme, kde nás a naši osobnost tato touha obohacuje a kde už pohlcuje. Zážitky zažíváme, nevlastníme. Ani ony by nad námi neměly mít vládu.

Disponujeme téměř nekonečnými možnostmi. Můžeme cestovat téměř neomezeně. Máme k dispozici téměř bezhraniční prostor. V celém spektru možností je jen a jen na nás, kam budeme směřovat, s kým zážitek prožijeme a co konkrétně si z dobrodružství, ať ho najdeme kdekoli, odneseme. A jak ho přetavíme, aby obohatilo naše smýšlení, vnímání a cítění.

Autor: Andera Kozák Geršiová, www.topcoach.sk
23.08.2021

Jak se letos vypořádat s cestovními omezeními

Po velmi náročném roce, poznamenaném pandemií Covid-19, jsme všichni nedočkavě vyhlíželi letošní léto. Bohužel ani v tomto roce se stále nemůžeme vrátit k bezstarostnému způsobu cestování, který jsme v dobách před pandemií brali za samozřejmost. V důsledku šíření nových mutací se situace v jednotlivých zemích vyvíjí velmi dynamicky, a proto je před odjezdem na zahraniční dovolenou nutné bedlivě sledovat aktuální informace. Cestovatelský semafor se totiž mění z týdne na týden, stejně jako podmínky pro vstup do dané země, případně pro návrat do České republiky. A ten kdo je připraven, nebývá zaskočen!

Ověřte si, co budete pro vstup do zvolené destinace a návrat do ČR potřebovat

Určitě nechcete zažít situaci, že se na odbavovací přepážce na letišti dozvíte, že pro vstup do země, kde chcete strávit svou zaslouženou dovolenou, nemáte potřebné dokumenty. Proto si s dostatečným předstihem zkontrolujte informace uvedené na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, abyste měli jistotu, že máte vše potřebné. 

Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu je vhodné si informace si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak), který navíc může požadovat předchozí elektronickou registraci a negativní test na Covid-19. 

Při návratu do ČR mají všichni cestující kromě dětí do 6 let, vyplnit příjezdový formulář. Osoby s ukončeným očkováním, prodělanou nemocí Covid-19 a děti do 6 let, nemusí podstoupit testování ani samoizolaci. Všichni ostatní jsou po návratu do ČR povinni absolvovat test na přítomnost SARS COV-19, případně vstoupit do karantény, s ohledem na aktuální míru rizika stanovenou pro zemi, ze které se dotyčný vrací.

Covid pas

Při cestách v rámci EU situaci výrazně zjednoduší tzv. Covid pas, který začal platit k 1. červenci 2021. Jedná se vlastně o digitální certifikát EU COVID, který je digitálním dokladem o tom, že její držitel:

  • je plně očkován proti nemoci Covid-19,
  • byl negativně testován na Covid-19, anebo
  • nemoc Covid-19 již prodělal

Digitální certifikáty EU COVID budou akceptovány ve všech členských zemích EU. Držitel tohoto certifikátu bude na cestách v zásadě osvobozen od omezení volného pohybu: Členské státy mu nesmějí ukládat další cestovní omezení, pokud nejsou nezbytná a přiměřená pro ochranu veřejného zdraví. 

Zkontrolujte platnost pasu

V rámci Evropské unie jsme si již zvykli cestovat na občanský průkaz, jehož platnost si většina z nás hlídá. Pas nám však často ležel roky v šuplíku, a proto, pokud cestujeme mimo EU, je nanejvýš žádoucí, abychom si platnost pasu včas zkontrolovali. Cestujeme-li s dětmi do 15 let, pak je třeba si uvědomit, že i v rámci EU musí děti cestovat s platným cestovním pasem a fotografie by měla alespoň řádově odpovídat aktuálnímu věku dítěte. Zákonná lhůta pro vystavení pasu činí 30 dní, i když úřady jsou většinou schopny žádost vyřídit za 10-15 dnů. Proto pokud nechcete platit zbytečně vysoké sumy za vyřízení žádosti ve zkrácené lhůtě do 5 dnů, zkontrolujte si platnost pasů alespoň měsíc před odjezdem na dovolenou.

Pojistěte se

Ať už se chystáte na dovolenou kamkoliv, rozhodně si pořiďte dobré cestovní pojištění. V současné době je vhodné se připojistit proti možnému zrušení letu či zájezdu, ale nezapomeňte zahrnout také úhradu léčebných výloh pro případ onemocnění Covid-19. V této nejisté době se přílišná spořivost nemusí vyplatit.

Hygienická opatření

Ani při cestách do zahraničí nezapomínejte na hygienická opatření. Používejte respirátor, dodržujte rozestupy a myjte si ruce. Pro cestu letadlem či jiným hromadným prostředkem stojí za zvážení i další hygienické pomůcky, jako třeba rukavice, ochranný štít a zcela jistě desinfekce rukou.

Tak šťastnou cestu!

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace