01.10.2021

Plánujete túru vysokými horami? 4 tipy, jak pochod zdolat

Jiří Brožek z Horské služby doporučuje, jak se připravit na výšlap do vysokých hor. Podívejte se, jak se připravovat dlouhodobě, co udělat těsně před cestou a co můžete očekávat přímo v horách.

  1. Než se vydáte na vysoké kopce zahraničních velehor, vyzkoušejte si nejdřív pochody přes menší kopce. Ověříte si tak svou fyzičku a zjistíte, co by se vám při větší zátěži mohlo případně hodit. 
  2. Túru si dobře naplánujte. Zjistěte si přesné vzdálenosti, terén, výškové metry 
  3. a jejich rozdíly mezi etapami a nadmořskou výšku. Nezapomeňte se podívat ani na počasí. Počítejte však s tím, že horská obloha se může velmi rychle a nečekaně zakabonit.
  4. Dobře se vybavte. Připravte si dostatek pití a zásoby jídla. Ve velehorách totiž nemůžete počítat s restaurací na každých 10 kilometrech. Nepodceňte ani své oblečení a boty.
  5. Zjistěte si číslo na místní záchrannou službu a uložte si ho do telefonu. Znát telefonní číslo na horskou službu se vyplatí i v Česku a v domácím prostředí vám při případném problému pomůže aplikace Záchranka.
02.10.2021

Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?

Na slovenských horách, v Maďarsku a v Rakousku dnes můžete využít služby aplikace Záchranka. Ani jazyk pro vás nemusí být překážkou. Po stisknutí tlačítka „nemohu mluvit“ se zobrazí rozcestník s devíti nejčastějšími závažnými zdravotními obtížemi. Z nabídky si vyberete ve svém jazyce a místní záchranných tým dostane informace přeložené. 

V Maďarsku, v Rakousku a na Slovensku funguje též lokátor či sdílení videa. Encyklopedii první pomoci můžete využívat bez ohledu na to, kde se právě nacházíte. Najděte si interaktivní návod nebo se podívejte, jak postupovat například v případě zvrtlého kotníku.

Vyberte kategorii