Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Udržitelné cestování: Jak chránit naši planetu při cestách do zahraničí?

Všichni netrpělivě čekáme na další dovolenou. Sestavujeme si plány cesty, rezervujeme letenky, sjednáváme cestovní pojištění a hledáme výhodné nabídky hotelů. Zde je další věc, nad kterou byste se měli při plánování cest zamyslet: podílíte se na udržitelném cestovním ruchu?

Význam udržitelného cestování

Cestování je úžasné dobrodružství. Cestovní ruch však s sebou nese také velkou zátěž pro životní prostředí. Jen jeden zpáteční let z Londýna do Sydney vypustí zhruba 5 tun oxidu uhličitého. To je přibližně polovina roční uhlíkové stopy průměrného člověka. Když oblíbená místa navštíví velké skupiny turistů, může se to výrazně podepsat na sociálních i ekologických aspektech v dané lokalitě. Změnu můžete ovlivnit tím, že budete při plánování své cesty dbát na ochranu přírody. Zde je několik tipů pro udržitelné cestování.

Co je to uhlíková stopa?

Uhlíková stopa je množství oxidu uhličitého, které se uvolňuje do atmosféry při vašich každodenních činnostech. Její množství závisí na faktorech, jako je způsob cestování nebo vytápění vašeho domova - ale i malé změny mohou mít velký význam!

Udržitelné možnosti dopravy

K udržitelné ekoturistice může významně přispět omezení leteckých cest a naopak využití pozemní dopravy. Proč si místo letenek nekoupit lístky na vlak? 

Pokud se nemůžete vyhnout létání, zvolte si přímé denní lety, které jsou pro životní prostředí šetrnější než lety noční. Snažte se také balit na lehko, protože čím těžší náklad letadlo převáží, tím více paliva spotřebuje.

Ubytování šetrné k planetě

Zjistěte si, zda je vaše ubytování šetrné k životnímu prostředí. Využívají solární energii? Kompostují? Mají ekologické žárovky? Napište e-mail hotelům, které si prohlížíte, a zeptejte se jich před rezervací. 

Vyhněte se pronájmu auta

Návštěva nového místa je skvělou příležitostí, jak chodit více pěšky. Je to nejlepší způsob, jak si vychutnat výhledy i jedinečnou atmosféru. Pokud chůze nepřipadá v úvahu, vyhledejte veřejná kola, veřejnou dopravu a udržitelné taxislužby. Vaše cesta je příležitost jak žít jako místní, objevovat krásy čtvrtí a ulic, do kterých byste se vypůjčeným autem ani nedostali.

Jezte jako místní

I jídlo má svou uhlíkovou stopu, proto jezte místní a sezónní produkty, které necestovaly daleko, aby se dostaly na váš talíř. Vyberte si restaurace využívající lokální suroviny a podporující místní farmáře. Návštěva těchto podniků vám může ušetřit peníze a zároveň vám poskytne autentický zážitek z místní kuchyně. 

Vyhněte se plastům 

Řekněte ne bublinkové fólii a zvažte ekologické možnosti balení suvenýrů. Choulostivé předměty zabalte do novin nebo ručníků a oblečení.

Při cestování myslete nejen na planetu, ale i na sebe. Pořiďte si bezpečné cestovní pojištění

 

Mohlo by vás zajímat:

Co vás zajímá o cestovním pojištění - často kladené dotazy

Cestování po EU: Se zdravotní kartičkou, nebo s cestovním pojištěním?

Zdravotní péče v Chorvatsku zdražila, zařiďte si cestovní pojištění

 

12.01.2024
4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii