Udržitelné cestování: Jak chránit naši planetu při cestách do zahraničí?

Všichni netrpělivě čekáme na další dovolenou. Sestavujeme si plány cesty, rezervujeme letenky, sjednáváme cestovní pojištění a hledáme výhodné nabídky hotelů. Zde je další věc, nad kterou byste se měli při plánování cest zamyslet: podílíte se na udržitelném cestovním ruchu?

Význam udržitelného cestování

Cestování je úžasné dobrodružství. Cestovní ruch však s sebou nese také velkou zátěž pro životní prostředí. Jen jeden zpáteční let z Londýna do Sydney vypustí zhruba 5 tun oxidu uhličitého. To je přibližně polovina roční uhlíkové stopy průměrného člověka. Když oblíbená místa navštíví velké skupiny turistů, může se to výrazně podepsat na sociálních i ekologických aspektech v dané lokalitě. Změnu můžete ovlivnit tím, že budete při plánování své cesty dbát na ochranu přírody. Zde je několik tipů pro udržitelné cestování.

Co je to uhlíková stopa?

Uhlíková stopa je množství oxidu uhličitého, které se uvolňuje do atmosféry při vašich každodenních činnostech. Její množství závisí na faktorech, jako je způsob cestování nebo vytápění vašeho domova - ale i malé změny mohou mít velký význam!

Udržitelné možnosti dopravy

K udržitelné ekoturistice může významně přispět omezení leteckých cest a naopak využití pozemní dopravy. Proč si místo letenek nekoupit lístky na vlak? 

Pokud se nemůžete vyhnout létání, zvolte si přímé denní lety, které jsou pro životní prostředí šetrnější než lety noční. Snažte se také balit na lehko, protože čím těžší náklad letadlo převáží, tím více paliva spotřebuje.

Ubytování šetrné k planetě

Zjistěte si, zda je vaše ubytování šetrné k životnímu prostředí. Využívají solární energii? Kompostují? Mají ekologické žárovky? Napište e-mail hotelům, které si prohlížíte, a zeptejte se jich před rezervací. 

Vyhněte se pronájmu auta

Návštěva nového místa je skvělou příležitostí, jak chodit více pěšky. Je to nejlepší způsob, jak si vychutnat výhledy i jedinečnou atmosféru. Pokud chůze nepřipadá v úvahu, vyhledejte veřejná kola, veřejnou dopravu a udržitelné taxislužby. Vaše cesta je příležitost jak žít jako místní, objevovat krásy čtvrtí a ulic, do kterých byste se vypůjčeným autem ani nedostali.

Jezte jako místní

I jídlo má svou uhlíkovou stopu, proto jezte místní a sezónní produkty, které necestovaly daleko, aby se dostaly na váš talíř. Vyberte si restaurace využívající lokální suroviny a podporující místní farmáře. Návštěva těchto podniků vám může ušetřit peníze a zároveň vám poskytne autentický zážitek z místní kuchyně. 

Vyhněte se plastům 

Řekněte ne bublinkové fólii a zvažte ekologické možnosti balení suvenýrů. Choulostivé předměty zabalte do novin nebo ručníků a oblečení.

Při cestování myslete nejen na planetu, ale i na sebe. Pořiďte si bezpečné cestovní pojištění

 

Mohlo by vás zajímat:

Co vás zajímá o cestovním pojištění - často kladené dotazy

Cestování po EU: Se zdravotní kartičkou, nebo s cestovním pojištěním?

Zdravotní péče v Chorvatsku zdražila, zařiďte si cestovní pojištění

 

18.08.2023

Jízda na kole v těhotenství: Je to bezpečné?

Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný. 

Povolení lékaře a mírné tempo

Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.

Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma

Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství. 

Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny

Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.

Tipy a doporučení na závěr:

  • vždy poslouchejte doporučení lékařů

  • přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské

  • upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla

  • na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"

  • nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo

  • vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí 

  • jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga

  • pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění

 

Může vás zajímat:

Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Vyberte kategorii