Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Udržitelné cestování: Jak chránit naši planetu při cestách do zahraničí?

Všichni netrpělivě čekáme na další dovolenou. Sestavujeme si plány cesty, rezervujeme letenky, sjednáváme cestovní pojištění a hledáme výhodné nabídky hotelů. Zde je další věc, nad kterou byste se měli při plánování cest zamyslet: podílíte se na udržitelném cestovním ruchu?

Význam udržitelného cestování

Cestování je úžasné dobrodružství. Cestovní ruch však s sebou nese také velkou zátěž pro životní prostředí. Jen jeden zpáteční let z Londýna do Sydney vypustí zhruba 5 tun oxidu uhličitého. To je přibližně polovina roční uhlíkové stopy průměrného člověka. Když oblíbená místa navštíví velké skupiny turistů, může se to výrazně podepsat na sociálních i ekologických aspektech v dané lokalitě. Změnu můžete ovlivnit tím, že budete při plánování své cesty dbát na ochranu přírody. Zde je několik tipů pro udržitelné cestování.

Co je to uhlíková stopa?

Uhlíková stopa je množství oxidu uhličitého, které se uvolňuje do atmosféry při vašich každodenních činnostech. Její množství závisí na faktorech, jako je způsob cestování nebo vytápění vašeho domova - ale i malé změny mohou mít velký význam!

Udržitelné možnosti dopravy

K udržitelné ekoturistice může významně přispět omezení leteckých cest a naopak využití pozemní dopravy. Proč si místo letenek nekoupit lístky na vlak? 

Pokud se nemůžete vyhnout létání, zvolte si přímé denní lety, které jsou pro životní prostředí šetrnější než lety noční. Snažte se také balit na lehko, protože čím těžší náklad letadlo převáží, tím více paliva spotřebuje.

Ubytování šetrné k planetě

Zjistěte si, zda je vaše ubytování šetrné k životnímu prostředí. Využívají solární energii? Kompostují? Mají ekologické žárovky? Napište e-mail hotelům, které si prohlížíte, a zeptejte se jich před rezervací. 

Vyhněte se pronájmu auta

Návštěva nového místa je skvělou příležitostí, jak chodit více pěšky. Je to nejlepší způsob, jak si vychutnat výhledy i jedinečnou atmosféru. Pokud chůze nepřipadá v úvahu, vyhledejte veřejná kola, veřejnou dopravu a udržitelné taxislužby. Vaše cesta je příležitost jak žít jako místní, objevovat krásy čtvrtí a ulic, do kterých byste se vypůjčeným autem ani nedostali.

Jezte jako místní

I jídlo má svou uhlíkovou stopu, proto jezte místní a sezónní produkty, které necestovaly daleko, aby se dostaly na váš talíř. Vyberte si restaurace využívající lokální suroviny a podporující místní farmáře. Návštěva těchto podniků vám může ušetřit peníze a zároveň vám poskytne autentický zážitek z místní kuchyně. 

Vyhněte se plastům 

Řekněte ne bublinkové fólii a zvažte ekologické možnosti balení suvenýrů. Choulostivé předměty zabalte do novin nebo ručníků a oblečení.

Při cestování myslete nejen na planetu, ale i na sebe. Pořiďte si bezpečné cestovní pojištění

 

Mohlo by vás zajímat:

Co vás zajímá o cestovním pojištění - často kladené dotazy

Cestování po EU: Se zdravotní kartičkou, nebo s cestovním pojištěním?

Zdravotní péče v Chorvatsku zdražila, zařiďte si cestovní pojištění

 

24.07.2024

Když počasí nepřeje cestování: Jak zůstat v klidu a užít si dovolenou

Plán B je základ

Při plánování dovolené je vždy dobré mít v záloze plán B. Navštivte místní muzea, galerie nebo historické památky. V přímořských destinacích bývají často zajímavá akvária nebo zábavní parky pod střechou. Když počasí nepřeje koupání, je ideální příležitost objevovat místní kulturu a zážitky.

Wellness a relaxace

Pokud vaše ubytování disponuje wellness centrem, je to skvělá příležitost k relaxaci. Masáže, sauny, bazény a vířivky vám pomohou zapomenout na venkovní nepohodu. Některé hotely nabízejí i organizované cvičení, jako je jóga nebo pilates, které mohou být příjemným zpestřením vašeho programu. A jestliže nebydlíte ve větším komplexu, podívejte se do chytré mapy, určitě najdete podobná zařízení v okolí.

Gastronomické zážitky

Špatné počasí může být skvělou příležitostí k objevování místní kuchyně. Zajděte do restaurace a ochutnejte speciality, které byste za slunečného počasí možná přehlédli. Navštivte místní trhy a nakupte suroviny pro vlastní kulinářské pokusy. Degustace vín nebo místních likérů také stojí za to vyzkoušet.

Vzhůru na nákupy

Využijte čas na prohlídku místních obchodů a tržišť. Můžete najít unikátní suvenýry a dárky, které vám připomenou vaši cestu. Pokud cestujete s rodinou, můžete využít zábavní centra, kina nebo jumping parky, které jsou skvělou zábavou pro děti i dospělé.

 

Nevydařené počasí

Trakaře mohou padat i na dovolené. Nově je pojištění nevydařeného počasí k balíčkům Standard a Exclusive v ceně cestovka.

Pojištění nevydařeného počasí

Pro ty, kteří nechtějí riskovat, je tu jedno praktické řešení: Cestovní pojištění nevydařeného počasí od Generali České pojišťovny. Toto pojištění je součástí balíčků Standard a Exclusive.

Pojištění se vztahuje na dva nebo více za sebou následujících deštivých dnů, během kterých byl meteorologicky naměřený objem srážek vyšší než 15 mm/m². Pojistné plnění činí 500 Kč za každý deštivý den, maximálně však do limitu pojistného plnění 3 000 Kč. To platí pro pojistné smlouvy s datem sjednání a zároveň pojistnou dobou v termínu 15. 6. – 31. 8. 2024.

A kde všude pojištění platí? V přímořských destinacích na pobřeží Středozemního moře a také v následujících zemích: Bulharsko, Černá Hora, Egypt, Francie, Gibraltar, Řecko, Chorvatsko, Malta, Maroko, Monako, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko včetně Kanárských ostrovů a Baleárských ostrovů, Itálie, Tunisko, Turecko.

Generali Česká pojišťovna

Úsměvem proti trudomyslnosti

Ne vždy se dá počasí ovlivnit, ale je možné se na něj připravit. S pojištěním nevydařeného počasí od Generali České pojišťovny budete mít jistotu, že vám nepřízeň počasí nezničí dlouho plánovanou dovolenou. Navíc budete mít dostatek peněz na to, abyste si mohli volno užít jiným způsobem.

Přečtěte si

Jak na pojištění storna zájezdu? Váš kompletní průvodce

7 kroků – co dělat při ztrátě zavazadla a jak ho udržet v bezpečí

Skvělé dovolenkové tipy pro aktivní seniory

10 bezpečnostních tipů na dovolenou bez stresu, když cestujete sami

 

Poslechněte si podcast Stačí málo:

Lucie Kutrová: „Přestala jsem žít povrchně a nikdy jsem nebyla šťastnější.“

Maxim Habanec: „Kdo se chce uživit sportem, by měl být influencer.“

Kamila Paličková: „Lepší než jet po 150. do stejného hotelu, je odjet do africké rezervace a pomáhat s ochranou zvířat."

Lékařka asistenční služby: „Pacient musí vědět, co se bude dít, pak bude klidný a informovaný.“

Vyberte kategorii