30.09.2021

Cestování po EU: Se zdravotní kartičkou, nebo s cestovním pojištěním?

Na cestovní pojištění myslí většina turistů hlavně při výletech mimo Evropskou unii. Jsou totiž přesvědčení, že v EU jejich výlohy pokryje EHIC, tedy zdravotní kartička pojištěnce. Jenomže i ta má své limity.

Kartička EHIC kryje pouze nezbytnou lékařskou péči, kterou ve státech Evropské unie poskytují zařízení veřejné zdravotní péče. Jde o takovou péči, kterou ze zdravotního pojištění čerpají místní obyvatelé. Jenomže ta nemusí být v takovém rozsahu, na jaký jsme zvyklí u nás. Proto je často nutné zaplatit spoluúčast.

Představte si například, že vás v Chorvatsku štípne vosa a dostanete nepříjemnou alergickou reakci, po které budete muset odpočívat na nemocničním lůžku. V nemocnici pak po vás budou požadovat příspěvek na léčbu, hospitalizaci a léky. To vás může stát až deset tisíc korun. 

Pokud se necháte ošetřit v soukromém zdravotním zařízení, musíte na místě veškeré poplatky uhradit. Kartička EHIC navíc nikdy nehradí repatriaci. I při cestování po sousedních státech si proto vždy sjednejte cestovní pojištění a pusťte starosti z hlavy.

Víte, jak správně sjednat cestovní pojištění? Podívejte se, na co se zaměřit.

02.10.2021

Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?

Na slovenských horách, v Maďarsku a v Rakousku dnes můžete využít služby aplikace Záchranka. Ani jazyk pro vás nemusí být překážkou. Po stisknutí tlačítka „nemohu mluvit“ se zobrazí rozcestník s devíti nejčastějšími závažnými zdravotními obtížemi. Z nabídky si vyberete ve svém jazyce a místní záchranných tým dostane informace přeložené. 

V Maďarsku, v Rakousku a na Slovensku funguje též lokátor či sdílení videa. Encyklopedii první pomoci můžete využívat bez ohledu na to, kde se právě nacházíte. Najděte si interaktivní návod nebo se podívejte, jak postupovat například v případě zvrtlého kotníku.

Vyberte kategorii