Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Sbalte se na exotickou dovolenou bez stresu

Už se to blíží! Máte schválenou dovolenou, ubytování je zamluvené a letenka zaplacená. Stačí nasednout do letadla a dovolená vašich snů může začít. Jste si však jisti, že máte vše, co potřebujete? Projděte si náš praktický seznam a přesvědčte se, že jste na nic nezapomněli.

 

Bez dokladů to nejde

Absolutní nezbytností jsou samozřejmě cestovní doklady, tedy cestovní pas, případně cestovní víza, ale také mezinárodní řidičský průkaz. Ten se může hodit nejen v případě, že si budete chtít půjčit auto nebo skútr, ale poslouží také jako druhý identifikační doklad.

Nezapomeňte ani na kartičku pojištěnce a doklad o cestovním zdravotním pojištění. Při zřizování cestovního pojištění je třeba brát v potaz nejen zvolenou destinaci, typ aktivit, kterým se na dovolené budete chtít věnovat, ale také váš zdravotní stav. Pokud trpíte nějakými chronickými zdravotními obtížemi, informujte o nich svého pojistitele, abyste měli jistotu, že vaše pojištění kryje veškerá rizika. Až budete porovnávat produkty jednotlivých pojišťoven, důkladně čtěte i drobně tištěný text, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.

Pro vstup do některých zemí si budete muset zřídit také mezinárodní očkovací průkaz. Samotné očkování rozhodně nenechávejte na poslední chvíli. Některé druhy vakcín je nutné aplikovat ve dvou dávkách s určitým časovým odstupem, proto si termíny očkování domlouvejte alespoň šest týdnů před odletem. 

Originály dokumentů uložte do plastového pouzdra, aby byly chráněny proti vlhku a jinému poškození. Ke všem dokladům si pořiďte fotokopie, a to včetně občanského průkazu. Kopie dokladů doporučujeme uchovávat na jiném místě než originály.

Zároveň si připravte kartičku se všemi důležitými kontakty, neměl by chybět kontakt na českou ambasádu, cestovní kancelář, se kterou cestujete i nouzový kontakt na vámi určenou osobu, můžete však přidat i kontakty na místní ubytovatele či průvodce, místní záchrannou službu či policii. Tuto kartičku si nechte zalaminovat a noste ji vždy při sobě. Spoléhat se pouze na kontakty uložené v mobilu se nemusí vyplatit. Telefon se může v nejnevhodnějším okamžiku vybít nebo může upoutat pozornost místního zlodějíčka. 

Připravte si peníze

Debetní a kreditní karty jsou vždy praktické, doporučujeme však zablokovat platby přes internet pro případ zcizení karty. Vhodnou variantou je v současné době také předplacená debetní karta, kterou si "dobijete" pouze na konkrétní obnos a není spojena s vašimi bankovními účty. Pro všechny případy mějte vždy po ruce číslo pro blokaci karet.

Tak jako tak budete však potřebovat hotovost. Můžete se dostat do míst, kde vám mezinárodní platební karty budou k ničemu a bez hotovosti budete ztraceni. Na cestu je dobré zvolit hotovost v eurech či dolarech, které si pak můžete na místě směnit za lokální měnu. Hotovost si obstarejte v menších bankovkách, případně i mincích, které budete mít uloženy na více místech. 

Dbejte na své bezpečí

Zvolený cíl vaší cesty nemusí být zrovna bezpečným místem. Udělejte si proto pečlivý průzkum a ujistěte se, že je daná lokalita k cestování opravdu vhodná. Zjistěte, kterým oblastem je dobré se vyhnout, případně se snažte v daném místě netrávit příliš mnoho času. Máte-li v plánu navštívit rizikovější místa, rozhodně doporučujeme, abyste se registrovali v systému DROZD a informovali o svém záměru také svého ubytovatele či cestovní kancelář, případně jinou kontaktní osobu.

Cenné věci noste ideálně v ledvince nebo kapsičce skrytou pod oblečením. Batůžky noste na rušných místech vždy na břiše a cennosti neukládejte do postranních kapes. Dávejte pozor na nedbalé odkládání zavazadel u stolků či na lavičce. Stačí chvilka nepozornosti a batůžek je pryč.

Kapsy také nejsou vhodným místem pro ukládání věcí. Zvláště u letního oblečení bývají volné a snadno z nich věci poztrácíte, zadní kapsy jsou navíc dobře přístupné kapsářům.

Obecně platí, že všechny cenné věci, které nepotřebujete, nechte doma.

Zdraví na prvním místě

Nezbytnou výbavou každého cestovatele je lékárnička. Důležité je vybavení na základní ošetření drobných poranění, řezných ran, odřenin apod., tedy náplasti, obinadlo a dezinfekce. Přibalte také léky na bolest a nachlazení, základní léky na nevolnost. Doporučujeme zakoupit také gel na zklidnění alergické reakce po hmyzím štípnut, případně antibiotickou mast a raději také platíčko antihistaminik, které mohou posloužit jako první pomoc při nečekané alergické reakci. Praktické jsou také oční kapky na zklidnění podrážděných očí. A samozřejmě nezapomeňte na své vlastní léky. V některých případech vám ovšem léky zakoupené v České republice nepomohou, tehdy se vyplatí nechat si poradit v místní lékárně. 

Rozhodně nezapomeňte přibalit účinný repelent. Je však třeba porozhlédnout se po repelentu, který bude účinkovat i v destinaci, kam míříte. Případně kupte vhodný přípravek až na místě. Zvláště v místech s výskytem tropických nemocí, jako třeba malárie, je nutné pořídit jeden repelent k dezinsekci pokoje a druhý, osobní, který budete mít pořád při sobě.

Pro ochranu před sluncem je zásadní také kvalitní opalovací krém nebo sprej s vysokým ochranným faktorem, nejméně 30, ale na obličej rozhodně 50. I malé spálení může totiž způsobit poškození kůže a zvýšit riziko vzniku rakoviny kůže. Nutné jsou také sluneční brýle s UV filtrem a pokrývka hlavy.

Vzhledem k tomu, že v exotických oblastech může být problém s hygienou či kontaminovanou vodou, doporučujeme přibalit také dezinfekci na ruce a cestovní vodní filtr. 

Co se týče ostatních hygienických a mycích prostředků, doporučujeme zakoupit jen malá 100 ml balení. Hodí se také kosmetická taštička se závěsným háčkem a rychleschnoucí ručník.

Zde je nutné připomenout, že veškeré tekuté přípravky musí být v rámci bezpečnosti letecké dopravy přepravovány v lahvičkách do 100 ml a musí být uloženy v průhledných uzavíratelných plastových sáčcích.

Aktualizujte si svou techniku

Chytré telefony jsou pro cestovatele darem z nebes, ale pouze za předpokladu, že fungují, jak mají. Nesmíte si zapomenout přibalit přenosnou nabíječku (a adaptér) a nosit ji stále při sobě. Investujte také do odolného nerozbitného krytu na telefon, zvláště pokud se chystáte na dobrodružnější dovolenou. Chytré telefony mohou také přitahovat zloděje, takže je třeba zvážit, jestli nechcete svůj drahý telefon nechat doma a sbalit si s sebou nějaký levnější na splátky. Tak jako tak, měli byste mít nějaký záložní komunikační prostředek pro případ, že vám někdo mobil ukradne. Tzv. cihly, neboli staré typy tlačítkových telefonů, jsou levné a jejich baterka vydrží několik dní, některé i několik týdnů.

Doporučujeme si také pořídit powerbanku, ideálně solárního typu, která je praktickým pomocníkem, pokud budete delší dobu mimo dosah elektrické sítě. 

Co na sebe

Chystáte-li se za exotikou, budete pravděpodobně potřebovat především lehké letní oblečení. Ujistěte se však, že ve vámi zvolené destinaci nedochází k velkým teplotním výkyvům. V některých oblastech se mohou totiž teploty přes den a přes noc velmi lišit a je proto vhodné vybavit se také teplejším oblečením. Nezapomeňte ani na vhodné oblečení pro návštěvu církevních památek či chrámů. Přemýšlejte prakticky, vybírejte univerzální oblečení, které jde případně vrstvit. Praktické jsou různé šály či sarongy, které můžete použít i jako přikrývku. 

Nezapomeňte na vhodnou obuv. Máte-li v plánu výlety po okolí či delší tracky, rozhodně přibalte i uzavřené boty. Delší výlet džunglí v sandálech by mohl vaši dovolenou dosti pokazit. 

Obecně platí, že oblečení bývá v mnohých destinacích velmi levné, proto si raději zabalte méně a zbytek můžete za pár dolarů dokoupit na místě. 

Získejte ty správné informace

A konečně, vybavte se relevantními informacemi. Pořiďte si cestovatelského průvodce v tištěné podobě i aplikaci, pro případ, že vám jednu variantu ukradnou. Nainstalujte si také vhodný překladač a pokud možno si pořiďte alespoň základní slovník v tištěné podobě. V případě, že máte v plánu navštívit některé známé památky či cestovat vnitrostátními spoji, ujistěte se, že není nutné si vstupenku či jízdenku rezervovat předem.

Na závěr si ještě jednou projděte svůj itinerář a udělejte si papírovou kopii všech plánků, map, cestovních časů i potřebných adres. Musíte být připraveni na všechno!

 

12.01.2024
Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii