Sbalte se na exotickou dovolenou bez stresu

Už se to blíží! Máte schválenou dovolenou, ubytování je zamluvené a letenka zaplacená. Stačí nasednout do letadla a dovolená vašich snů může začít. Jste si však jisti, že máte vše, co potřebujete? Projděte si náš praktický seznam a přesvědčte se, že jste na nic nezapomněli. 

Bez dokladů to nejde

Absolutní nezbytností jsou samozřejmě cestovní doklady, tedy cestovní pas, případně cestovní víza, ale také mezinárodní řidičský průkaz. Ten se může hodit nejen v případě, že si budete chtít půjčit auto nebo skútr, ale poslouží také jako druhý identifikační doklad.

Nezapomeňte ani na kartičku pojištěnce a doklad o cestovním zdravotním pojištění. Při zřizování cestovního pojištění je třeba brát v potaz nejen zvolenou destinaci, typ aktivit, kterým se na dovolené budete chtít věnovat, ale také váš zdravotní stav. Pokud trpíte nějakými chronickými zdravotními obtížemi, informujte o nich svého pojistitele, abyste měli jistotu, že vaše pojištění kryje veškerá rizika. Až budete porovnávat produkty jednotlivých pojišťoven, důkladně čtěte i drobně tištěný text, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.

Pro vstup do některých zemí si budete muset zřídit také mezinárodní očkovací průkaz. Samotné očkování rozhodně nenechávejte na poslední chvíli. Některé druhy vakcín je nutné aplikovat ve dvou dávkách s určitým časovým odstupem, proto si termíny očkování domlouvejte alespoň šest týdnů před odletem. 

Originály dokumentů uložte do plastového pouzdra, aby byly chráněny proti vlhku a jinému poškození. Ke všem dokladům si pořiďte fotokopie, a to včetně občanského průkazu. Kopie dokladů doporučujeme uchovávat na jiném místě než originály.

Zároveň si připravte kartičku se všemi důležitými kontakty, neměl by chybět kontakt na českou ambasádu, cestovní kancelář, se kterou cestujete i nouzový kontakt na vámi určenou osobu, můžete však přidat i kontakty na místní ubytovatele či průvodce, místní záchrannou službu či policii. Tuto kartičku si nechte zalaminovat a noste ji vždy při sobě. Spoléhat se pouze na kontakty uložené v mobilu se nemusí vyplatit. Telefon se může v nejnevhodnějším okamžiku vybít nebo může upoutat pozornost místního zlodějíčka. 

Připravte si peníze

Debetní a kreditní karty jsou vždy praktické, doporučujeme však zablokovat platby přes internet pro případ zcizení karty. Vhodnou variantou je v současné době také předplacená debetní karta, kterou si "dobijete" pouze na konkrétní obnos a není spojena s vašimi bankovními účty. Pro všechny případy mějte vždy po ruce číslo pro blokaci karet.

Tak jako tak budete však potřebovat hotovost. Můžete se dostat do míst, kde vám mezinárodní platební karty budou k ničemu a bez hotovosti budete ztraceni. Na cestu je dobré zvolit hotovost v eurech či dolarech, které si pak můžete na místě směnit za lokální měnu. Hotovost si obstarejte v menších bankovkách, případně i mincích, které budete mít uloženy na více místech. 

Dbejte na své bezpečí

Zvolený cíl vaší cesty nemusí být zrovna bezpečným místem. Udělejte si proto pečlivý průzkum a ujistěte se, že je daná lokalita k cestování opravdu vhodná. Zjistěte, kterým oblastem je dobré se vyhnout, případně se snažte v daném místě netrávit příliš mnoho času. Máte-li v plánu navštívit rizikovější místa, rozhodně doporučujeme, abyste se registrovali v systému DROZD a informovali o svém záměru také svého ubytovatele či cestovní kancelář, případně jinou kontaktní osobu.

Cenné věci noste ideálně v ledvince nebo kapsičce skrytou pod oblečením. Batůžky noste na rušných místech vždy na břiše a cennosti neukládejte do postranních kapes. Dávejte pozor na nedbalé odkládání zavazadel u stolků či na lavičce. Stačí chvilka nepozornosti a batůžek je pryč.

Kapsy také nejsou vhodným místem pro ukládání věcí. Zvláště u letního oblečení bývají volné a snadno z nich věci poztrácíte, zadní kapsy jsou navíc dobře přístupné kapsářům.

Obecně platí, že všechny cenné věci, které nepotřebujete, nechte doma.

Zdraví na prvním místě

Nezbytnou výbavou každého cestovatele je lékárnička. Důležité je vybavení na základní ošetření drobných poranění, řezných ran, odřenin apod., tedy náplasti, obinadlo a dezinfekce. Přibalte také léky na bolest a nachlazení, základní léky na nevolnost. Doporučujeme zakoupit také gel na zklidnění alergické reakce po hmyzím štípnut, případně antibiotickou mast a raději také platíčko antihistaminik, které mohou posloužit jako první pomoc při nečekané alergické reakci. Praktické jsou také oční kapky na zklidnění podrážděných očí. A samozřejmě nezapomeňte na své vlastní léky. V některých případech vám ovšem léky zakoupené v České republice nepomohou, tehdy se vyplatí nechat si poradit v místní lékárně. 

Rozhodně nezapomeňte přibalit účinný repelent. Je však třeba porozhlédnout se po repelentu, který bude účinkovat i v destinaci, kam míříte. Případně kupte vhodný přípravek až na místě. Zvláště v místech s výskytem tropických nemocí, jako třeba malárie, je nutné pořídit jeden repelent k dezinsekci pokoje a druhý, osobní, který budete mít pořád při sobě.

Pro ochranu před sluncem je zásadní také kvalitní opalovací krém nebo sprej s vysokým ochranným faktorem, nejméně 30, ale na obličej rozhodně 50. I malé spálení může totiž způsobit poškození kůže a zvýšit riziko vzniku rakoviny kůže. Nutné jsou také sluneční brýle s UV filtrem a pokrývka hlavy.

Vzhledem k tomu, že v exotických oblastech může být problém s hygienou či kontaminovanou vodou, doporučujeme přibalit také dezinfekci na ruce a cestovní vodní filtr. 

Co se týče ostatních hygienických a mycích prostředků, doporučujeme zakoupit jen malá 100 ml balení. Hodí se také kosmetická taštička se závěsným háčkem a rychleschnoucí ručník.

Zde je nutné připomenout, že veškeré tekuté přípravky musí být v rámci bezpečnosti letecké dopravy přepravovány v lahvičkách do 100 ml a musí být uloženy v průhledných uzavíratelných plastových sáčcích.

Aktualizujte si svou techniku

Chytré telefony jsou pro cestovatele darem z nebes, ale pouze za předpokladu, že fungují, jak mají. Nesmíte si zapomenout přibalit přenosnou nabíječku (a adaptér) a nosit ji stále při sobě. Investujte také do odolného nerozbitného krytu na telefon, zvláště pokud se chystáte na dobrodružnější dovolenou. Chytré telefony mohou také přitahovat zloděje, takže je třeba zvážit, jestli nechcete svůj drahý telefon nechat doma a sbalit si s sebou nějaký levnější na splátky. Tak jako tak, měli byste mít nějaký záložní komunikační prostředek pro případ, že vám někdo mobil ukradne. Tzv. cihly, neboli staré typy tlačítkových telefonů, jsou levné a jejich baterka vydrží několik dní, některé i několik týdnů.

Doporučujeme si také pořídit powerbanku, ideálně solárního typu, která je praktickým pomocníkem, pokud budete delší dobu mimo dosah elektrické sítě. 

Co na sebe

Chystáte-li se za exotikou, budete pravděpodobně potřebovat především lehké letní oblečení. Ujistěte se však, že ve vámi zvolené destinaci nedochází k velkým teplotním výkyvům. V některých oblastech se mohou totiž teploty přes den a přes noc velmi lišit a je proto vhodné vybavit se také teplejším oblečením. Nezapomeňte ani na vhodné oblečení pro návštěvu církevních památek či chrámů. Přemýšlejte prakticky, vybírejte univerzální oblečení, které jde případně vrstvit. Praktické jsou různé šály či sarongy, které můžete použít i jako přikrývku. 

Nezapomeňte na vhodnou obuv. Máte-li v plánu výlety po okolí či delší tracky, rozhodně přibalte i uzavřené boty. Delší výlet džunglí v sandálech by mohl vaši dovolenou dosti pokazit. 

Obecně platí, že oblečení bývá v mnohých destinacích velmi levné, proto si raději zabalte méně a zbytek můžete za pár dolarů dokoupit na místě. 

Získejte ty správné informace

A konečně, vybavte se relevantními informacemi. Pořiďte si cestovatelského průvodce v tištěné podobě i aplikaci, pro případ, že vám jednu variantu ukradnou. Nainstalujte si také vhodný překladač a pokud možno si pořiďte alespoň základní slovník v tištěné podobě. V případě, že máte v plánu navštívit některé známé památky či cestovat vnitrostátními spoji, ujistěte se, že není nutné si vstupenku či jízdenku rezervovat předem.

Na závěr si ještě jednou projděte svůj itinerář a udělejte si papírovou kopii všech plánků, map, cestovních časů i potřebných adres. Musíte být připraveni na všechno!

 

11.12.2022

Kam v zimě za teplem a na co si dát pozor

Z evropských destinací, kam Češi v zimě vyráží, vedou Kanárské ostrovy, říká Jan Pavelka, majitel populárního webu na akční letenky - Honzovy letenky. Vybrat si tam mohou mezi Tenerife, tzv. ostrovem věčného jara, sopečnou divočinou ostrova Lanzarote nebo rájem pro windsurfing a kitesurfing ostrova Fuerteventura.

 

Dalšími oblíbenými místy poblíž Evropy jsou Egypt nebo třeba Spojené arabské emiráty. Z exotických dovolenkových destinací je to pak Karibik (zejména Mexiko), Maledivy, Mauricius, Thajsko, Bali, Zanzibar a Vietnam.

 

Jak volit destinaci

 

Hlavním rozhodujícím faktorem je samozřejmě cena, a to jak letenek, tak následných služeb v destinaci,“ říká Pavelka. „Pokud vám nevadí delší lety s nulovým servisem a malým příručním zavazadlem, dá se dostat třeba z Vídně na Maledivy i kolem 5,000 Kč. To jsou nabídky, které byly v minulých letech nemyslitelné.

 

Koronavirus je i nadále faktorem při volbě destinace, ale řeší ho stále méně zemí a tím pádem i méně cestujících. Při výběru cestovatelé upřednostňují destinace, kde je menší pravděpodobnost vstupních nebo i místních restrikcí,“ říká Pavelka. „Třeba i z tohoto důvodu je stále poměrně nízká poptávka po destinacích v USA.

 

Z exotických destinací přijímaly nejméně pravidel proti koronaviru třeba Zanzibar nebo Mexiko. Z evropských byly prakticky neustále povoleny cesty na Kanárské ostrovy.

 

Zimní dovolená za teplem nejen u moře

 

Zimní cesta za teplem ale nemusí nutně znamenat pobyt u moře. Podle Pavelky jsou stále více poptávané africké destinace, kam lidé jezdí třeba na safari. Populárními se staly také zimní cesty za golfem, jako třeba do španělské Malagy nebo na Kanárské ostrovy. Někoho zase může uchvátit treking na Madeiře nebo koupání v horkých minerálních pramenech jihoitalského ostrova Pantelleria.

 

Podle Pavelky si na teplotní šok spojený s výstupem z letadla v tropické destinaci cestovatel rychle zvykne. „Myslím, že s teplotními rozdíly v odletové a příletové destinaci nebude nějak zásadní problém,“ říká. „Ve srovnání s teplotními šoky, které pravidelně zažíváme v létě v jižních státech při přechodu z/do klimatizovaných autobusů nebo obchodů, je změna teploty, navíc po dlouhém letu, celkem snesitelná.

 

Na co myslet před cestou

 

Na jiná „překvapení“ je ale lepší se připravit, a to ještě před odjezdem.

 

Cestovatel za teplem se například může potkat s celou řadou infekčních chorob. Platné očkování proti břišnímu tyfu a žloutenkám typu A a B je proto doporučovaným základem, zvláště pro tropické destinace nebo země třetího světa.

 

Zaskočit ale může i drahá zdravotní péče na místě. Proto je na místě odpovídající cestovní pojištění, které je doporučováno i pro cesty v rámci Evropské unie, kde technicky platí i české veřejné zdravotní pojištění.

 

Nedoporučujeme se spoléhat pouze na evropský průkaz zdravotního pojištění (tzv. kartička zdravotní pojišťovny), protože v Evropě máte nárok na úhradu pouze takového rozsahu péče, která je v dané zemi zdarma běžná,“ říká Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny. „Například v Chorvatsku nebo Řecku se zdravotní systém od toho našeho ve smyslu státem hrazené péče poměrně liší a lidé tam mnohem častěji za běžné úkony platí.

 

Jak na cestovní pojištění

 

Cestovní pojištění by určitě mělo zahrnovat připojištění jakýchkoliv případných rizikových aktivit, za které Generali Česká pojišťovna považuje třeba kitesurfing a kiteboarding, ale také sportovní potápění a vodní motoristické sporty.

 

Něco jiného je poznávací dovolená v Římě, něco jiného kaňoning v Mexiku,“ říká Marek. „Pokud sport, který plánujete provozovat, nenaleznete v pojistných podmínkách, vždy kontaktujte pojišťovnu a zjistěte detail po poradě s jejími pracovníky.

 

Důležité může být také pojištění pobytu v nemocnici, veterinární péče - pokud se cestovatel vydal na zimní dovolenou do tepla s domácím mazlíčky, nebo pojištění odpovědnosti – zejména v případě cest s dětmi.

 

Pojištění storna cesty stojí za zvážení zejména u exotických destinací, které bývají finančně náročnější. Například Generali Česká pojišťovna ho nabízí ve variantě, kdy cestovatel dostane zpět 80% nebo 100% zaplacené částky za zájezd, letenku nebo ubytování v hotelu v případě, že cestovatel nebude moci na cestu z objektivních důvodů odjet z důvodu nemoci nebo úrazu.

 

Pozor na výluky z pojištění a jiná rizika

 

Cestovatel by se měl také seznámit s možnými výlukami z cestovního pojištění.Je totiž stejně užitečné vědět, na co se pojištění vztahuje, a na co naopak ne,“ upozorňuje Marek. „Vzhledem k praxi doporučujeme pozornost věnovat otázce vzniku pojistných událostí pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek a také oblasti chronických (či jiných) onemocnění, která před cestou vyžadují lékařskou péči.

 

V cílové destinaci je pak důležité zachovávat obezřetnost, a to nejen kvůli riziku spálení pobledlého českého cestovatele. Nebezpečným se může stát i koupání na vylidněné pláži, která nemusí být mimo sezónu pod dozorem zkušeného plavčíka.  

 

 

Vyberte kategorii