Doba na přečtení článku je 5 minut

Proč je udržitelnost dobrá nejen pro planetu, ale také pro vás

Od plastových odpadů, přes vyhazování jídla, palmový olej až po klimatickou změnu. Udržitelnost se dostává stále více do popředí. O tomto tématu se většinou diskutuje ve spojitosti s přínosem pro planetu, má však udržitelnost pozitivní vliv také na život člověka? Nejedná se jen o velkou míru odříkání? Pravda je prostá. I my jsme součástí přírody a je-li něco dobré pro naše životní prostředí, musí to být dobré i pro nás. Každému z nás je jasné, že samotné třídění odpadů nic neřeší, nejde ani o to, aby každý okamžitě zcela změnil svůj životní styl, ale každý z nás můžeme podniknout drobné krůčky, které pomohou nejen přírodě, ale také nám samotným.

Bezmasé pondělí

Nadměrná konzumace masa zvyšuje riziko vzniku řady onemocnění. Studie provedená Oxfordskou univerzitou poukázala na to, že u lidí, kteří konzumují velký objem červeného masa a masných výrobků, je vyšší výskyt  ischemických srdečních chorob, plicní pneumonie, cukrovky a nádorových onemocnění tlustého střeva. Ani nadměrná konzumace drůbežího masa není pro tělo vhodná. U takových jedinců byl zaznamenán častější výskyt onemocnění žlučníku, zánětu žaludku či dvanáctníku a cukrovky, ale také gastroezofageální refluxní choroby. Častá konzumace masa však není devastující jen pro naše tělo, ale vysoká živočišná produkce je obrovskou zátěží pro životní prostředí a přispívá ke  klimatickému oteplování kvůli vysoké emisi skleníkových plynů, v globálním měřítku se jedná zhruba o pětinu celkové produkce CO2. Oproti tomu strava bohatá na ovoce, zeleninu, ryby a  obiloviny snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, cukrovky a některých typů rakoviny, navíc přispívá k lepšímu psychickému i fyzickému zdraví. Tak co kdybyste třeba začali bezmasým pondělím a na svůj jídelníček zařadili některé z chutných vegetariánských pokrmů? Můžete využít např. aplikace Jíme zdravě, kde najdete mnoho zajímavých bezmasých receptů.

Vyměňte svou láhev na vodu

Negativní vliv plastů na životní prostředí je dobře znám, ale některé plasty mohou být škodlivé i pro lidské zdraví. Např. plast známý jako BPA, který se běžně používá na výrobu krabiček na potraviny nebo plastových láhví, pravděpodobně způsobuje vyšší krevní tlak a nepříznivě ovlivňuje vývoj mozku a prostaty dětí a novorozenců a má vliv na neplodnost u mužů. Bohužel se ukazuje, že ani BPA-free plasty nejsou dobrým řešením, jelikož obsahují chemikálie, které údajně negativně ovlivňují vývoj mozku. Kromě toho balené nápoje obsahují mnohem více mikroplastů než voda z kohoutku. To už je dost dobrých důvodů proč raději zvolit láhev ze skla či nerezu.

Bezemisní doprava

Doprava má ve světovém měřítku na svědomí téměř jednu třetinu (29%) skleníkových plynů. Studie WHO realizovaná ve vice než 4 300 městech ukázala, že pouze 20 % městské populace žije v oblastech, které splňují podmínky na kvalitu ovzduší. Vzdát se automobilu nebývá vždy snadné a někdy to ani z praktických důvodů není možné. Zkuste však popřemýšlet o možnosti sdílení automobilu. Jízdy autem můžete zaměnit za autobus či vlak, ale můžete využít i kolo nebo jít prostě pěšky, a tak uděláte něco pro planetu i pro své zdraví. 

Udržitelná energie

Zlepšit kvalitu vzduchu ve svém okolí můžete také tím, že se rozhodnete odebírat tzv. zelenou energii. Zelená energie je taková energie, která byla vyrobena čistě z obnovitelných zdrojů. V současné době se vyplatí uvažovat také o instalaci solárního panelu či o instalaci termálního čerpadla. Zvláště  nyní, kdy je situace na trhu s energiemi velmi nejistá, se jedná o velmi rozumnou investici. K její realizaci navíc můžete čerpat dotace https://novazelenausporam.cz.

Udržitelná móda

Textilní průmysl patří mezi zásadní znečišťovatele životního prostředí. Na jedné straně se jedná o využití velkého množství hnojiv potřebných k pěstování bavlny, na straně druhé je to kontaminace vod. I zde můžete najít způsob, jak být vůči planetě šetrnější. Můžete si například místo bavlny vybrat oblečení z bambusu. Bambus se pěstuje bez pesticidů a jeden akr půdy má 10 krát vyšší výnos než akr bavlny. Navíc je měkčí, má antibakteriální a antifungicidní vlastnosti a jen tak se neonosí. Velkým trendem je také tzv. pomalá móda, nebo-li slow fashion, jejímž principem je vnímat nákup oblečení jako dlouhodobější investici. Můžete zavítat do obchodů, kde se na slow fashion zaměřují (např. Nila store či lokální návrháři a menší lokální značky), ale můžete také nad svými investicemi do oblečení začít jen více přemýšlet. Rozhodně to neznamená, že byste nyní měli všechno své oblečení z módních řetězců vyhodit a začít nakupovat pouze to  vyrobené udržitelným způsobem. Nosit dokola to, co již doma máme, ať už jsme ho v minulosti koupili kdekoliv, je také příkladem slow fashion. A pokud vám oblečení, co máte doma již nesedí? Zkuste techniku zvanou upcyklace - zkuste ho přetvořit v jiný kousek a najít mu tak nové využití. Nebojte se ani second-handů. V současné době již nejsou vnímány jako obchody pro sociálně slabé, ale můžete zde najít i velmi pěkné módní kousky.  Zajímavá je také platforma Vinted, která je obchodní sociální sítí umožňující prodej, výměnu, nákup či darování oblečení, módních doplňků i kosmetiky. A až si budete chtít příště něco koupit, můžete se zamyslet nad tzv. Cost Per Wear - neboli kolik vás stálo jedno nošení daného kousku. Pokud jste si například koupili tričko za 200 Kč a vzali si ho za sebe 100krát, CPW se rovná 2 Kč. Pokud jste si však koupili tričko za 200 Kč a vzali si ho na sebe pouze 2krát, pak je CPW rovný 100 Kč, což je výrazně více než v prvním případě. Nad CPW se vyplatí přemýšlet např. při nákupu kvalitnějšího a dražšího kousku. Můžete si samozřejmě koupit tričko za 200 Kč, avšak po 4 nošení se vám může seprat a tričko možná budete muset přeřadit do poličky "na doma". Cost per wear by byl v tomto případě 50 Kč. Pokud se však rozhodnete trochu zainvestovat a zakoupíte podobné tričko, avšak kvalitnější, za 600 Kč, které vám vydrží např. 50 nošení, CPW bude rázem pouze 12 Kč. Kromě toho, že tedy nakoupíte tričko vyrobené udržitelným způsobem, při čemž ušetříte planetu a lidé v celém dodavatelském řetězci budou spravedlivě zaplaceni, ušetříte v konečném případě i vaše vlastní peníze.

Udržitelné nakupování

Určitě chodíte i vy pravidelně do obchodu. V takovém případě si vždy sbalte vlastní nákupní tašku. Ať to je plastová taška z jiného obchodu, kterou umíte používat opakovaně nebo to je síťovaná / textilní taška, znovu použití téže tašky ušetří vám peníze a přírodě zdraví. A to se netýká pouze celého nákupu, ale i například ovoce či zeleniny. Skoro v každém supermarketu již vedle klasických jednorázových sáčků najdeme i ty znovuvyužitelné - anebo jednoduše některé ovoce či zelenina sáček ani nepotřebuje. Ve větších městech navíc často najdeme i bezobalové obchody, kde si do vlastních nádob můžete načepovat mýdlo, prací gel i některé potraviny. 

Může vám připadat, že začít žít podle principů udržitelnosti je velmi náročné, protože je tady toho tolik, co můžete udělat. Ale pro udržitelný rozvoj je důležité začít klidně i po malých krůčcích, jako třeba zařadit jeden bezmasý den týdně. Také některé aplikace vám mohou pomoci vykročit k udržitelnějšímu životu. Podívejte se třeba na aplikaci Foodgroot, díky které můžete zjistit více o původu, složení a dopadu jednotlivých potravin v nabídce našich supermarketů. Nebo třeba aplikace Klima, která vám pomůže sledovat vaši uhlíkovou stopu.

 

 

21.11.2023
2 minuty

6 tipů, jak ekologicky zabalit dárek

Ekologické balení dárků

Jedním ze způsobů, jak dosáhnout udržitelnějšího slavení Vánoc, je ekologické balení dárků. Je to populární trend, který nejenže šetří životní prostředí, snižuje množství odpadu, ale také přináší originalitu a dodává zabaleným dárkům osobní a unikátní vzhled.

Místo jednorázového balicího papíru lze použít recyklovaný papír, látku nebo tašky z tvrdého navoskovaného papíru, které jsou použitelné i opakovaně. Dalším způsobem, jak ekologičtěji balit dárky, je například použití jmenovek na stužce, místo tradičního popisování a zalepování obálek a dárkových taštiček. To umožňuje jejich opětovné použití.

Recyklace obalů

Recyklovatelnost a opakovatelné použití jsou klíčové prvky ekologického balení dárků. Zvolit takové materiály, které lze snadno recyklovat, pomáhá snižovat množství odpadu, který končí na skládkách. Kromě toho, pokud vyberete látkové tašky nebo jiné opakovatelné obaly, dáváte obdarovanému příležitost využít balení i nadále, a tím snižujete celkový ekologický dopad.

Dalším krokem k ekologickému balení je vzdát se tradiční lepicí pásky, která může způsobit problémy při recyklaci. Existuje mnoho alternativ včetně papírového lepení nebo dekoračních prvků, které nepotřebují lepidlo vůbec. Kreativní použití přírodních materiálů, jako jsou rostlinná vlákna nebo papír z cukrové třtiny může přidat dojem originality a zároveň snižovat ekologický dopad.

Přírodní dekorace

Dalším prvkem ekologických Vánoc je využití přírodních dekorací, které pak mohou být opětovně použity nebo přímo kompostovány. Místo kupování nových ozdob můžeme využít přírodní materiály nebo věci, které najdeme doma. Příkladem mohou být větvičky, sušené rostliny nebo sušené plátky ovoce, třeba pomerančů. Z přírodnin můžeme vytvořit i originální věnec nebo stolní dekoraci z lesních šišek a větviček. Pro ty, kteří chtějí být více kreativní, doporučujeme vyrábět ozdoby z modelovací hmoty. Ta vydrží i mnoho let.

Udržitelnost o Vánocích

Čím zabalit dárek ekologicky

  1. Recyklovaný papír: Používejte recyklovaný balicí papír, který má certifikaci alespoň FSC (Forest Stewardship Council), což znamená, že pochází z udržitelně spravovaných lesů. Dále si můžete vybrat papír bez lesklého povrchu, protože ten lesklý je často obtížněji recyklovatelný. Nebo prostě vezměte jednoduše staré noviny, mapy nebo letáky. Z nich můžete vystřihnout i origami.

  2. Látkové tašky nebo obaly: Namísto tradičního papírového obalu zkuste použít látkové tašky nebo textil. Tašky lze využít znovu a znovu a mohou sloužit i jako součást dárku. Například látková taška může být součástí dárku pro někoho, kdo ji pak využije například na nákup. Využít můžete i šátky nebo třeba staré roztrhané oblečení, které kreativně rozstříháte.

  3. Přírodní dekorace: Ozdobte dárek přírodními materiály, jako jsou suché květiny, juta, nebo listy. Vyrobit z nich můžete originální ozdobné aplikace. Tyto materiály nejenže přidávají přírodní a ekologický vzhled, ale jsou také biologicky odbouratelné.

  4. DIY ozdoby: Vytvořte si vlastní ozdoby na balení dárku z recyklovatelných materiálů. Můžete použít staré vánoční ozdoby, rozbité věci, zbytky z jiného tvoření nebo z vaší dílny.

  5. Minimalistický přístup: Někdy je méně více. Zkuste balit dárek jednoduše a minimalisticky. Můžete použít jednoduché provázky nebo šňůry místo mašlí a minimalizovat použití nálepek a ozdob.

  6. Návody na recyklaci: Připojte k dárku malý leták nebo štítek s informacemi o tom, jak recyklovat obalový materiál. To může pomoci obdarovanému správně třídit odpad a přispět k udržitelnosti.

Udržitelnost o Vánocích

Tento přístup je především krokem směrem k ochraně životního prostředí. V době, kdy se globální problémy, jako je změna klimatu a znečištění, stávají stále zjevnějšími, je důležité, aby každý z nás přispěl ke snížení své ekologické stopy. Takovéto oslavy Vánoc mohou významně snížit množství odpadu a znečištění, které jsou typické pro tradiční vánoční svátky.

Kromě toho přináší tento přístup také oživení vánočních tradic. Tvoření vlastních dekorací z přírodních materiálů nebo využívání recyklovaného balicího papíru může být nejen zábavné, ale také poučné. A to hlavně pro děti. Učí je to cenit si přírodních zdrojů a být kreativní a nápadité s tím, co mají po ruce. Navíc nás takové Vánoce mohou inspirovat k tomu, abychom se zamysleli nad skutečným významem svátků a zaměřili se více na trávení času s rodinou a přáteli místo na konzumní aspekt oslav.

Vyberte kategorii